Těhotenství a porod ve Vietnamu

Těhotenství a porod ve Vietnamu

Těhotenství, porod a mé první dítě ve Vietnamu.

 

Protože jsem muž, nemohu vám poskytnout přesný popis a průběh porodu, který si moje žena zažila. Ale jsem cizinec a mohu vám aspoň trochu popsat, jak se celá věc odehrávala, a porovnat to s dřívějším narozením mé dcery v Česku.

Nejsem Vietnamec a v době narození syna jsem ve Vietnamu nepobýval zase až tak dlouho a z toho důvodu jsem se rozhodl nechat svoji ženu vybrat nemocnici a lékaře, se kterým se bude cítit spokojeně.

Vybrala si mezinárodní nemocnici pro ženy v prvním okrese Ho Či Minova města. Slovo „mezinárodní“ mi dalo trochu naděje, že vše bude tak, jak má být. Tato naděje však netrvala moc dlouho. Vlastně hned po první těhotenské návštěvě se začala rozplývat.

Těhotenství a porod ve Vietnamu

Těhotenství a porod ve Vietnamu

Pravdou je, že to není moje první dítě, a měl jsem možnost trochu srovnávat s předešlými návštěvami lékařů v České republice, nicméně překvapení přišlo hned při první návštěvě. Mojí ženě bylo v té době 24 let. Předpokládal jsem, že bude provedeno vícero různých testů, aby se dalo zjistit, zda je dítě v pořádku a nemůže mít například Downův syndrom nebo něco podobného. Jediným testem, který jí byl proveden během celého těhotenství, byl krevní test při její první kontrole. Vyžádal jsem si tedy další testy, o kterých jsem si myslel že by mohly být důležité podle informací, které jsem se dočetl na internetu. Ale tyto testy, které se obvykle provádějí ženám ve vyspělých zemích, se ve Vietnamu prostě běžně neprovádějí. Nebo jsme proste jen vybrali špatnou kliniku. Nedalo se dělat nic jiného ​​než držet si palce. Přece jenom jsem si říkal, že ve Vietnamu se rodí ročně tolik dětí jako skoro nikde jinde na světě, a tak vědí co dělat.

Těhotenství a porod ve Vietnamu Těhotenství a porod ve Vietnamu

 

Měsíce tedy plynuly a její váha přibývala. V podstatě bylo všechno v pořádku. Koupil jsem nějaké prenatální doplňky stravy, které se sem různě vozí ze Spojených států anebo Evropy. Z toho, co jsem vyčetl, jsme se také snažil připravovat jídlo, abych jí  pomohl doplnit výživu potřebnou během těhotenství. Musím se přiznat, že Evropské jídlo, které jediné tak nějak umím připravit, jí nechutnalo 😊. Moc úspěchu jsem tedy neslavil.

Nicméně čas běžel a v devíti měsících náš kluk dospěl do stavu, kdy se mu zachtělo na svět. Žena začala trpět porodními bolestmi a během pár hodin ji její sestra odvezla do zmiňované nemocnice. Já jsem v té době bohužel zrovna seděl v letadle na cestě z Hanoje. Dříve než moje letadlo přistálo v Saigonu bylo rozhodnuto, že syn přijde na svět císařským řezem. Z letiště jsem tedy spěchal hned do nemocnice. Když jsem se ptal proč se pár hodin ještě nepočkalo, bylo mi řečeno, že riziko ohrožení zdraví. (Později jsem se dozvěděl, že je to zde běžná praxe a císařský řez představuje lukrativní kšeft). Rezervoval jsem tedy soukromý pokoj v nemocnici, aby se moje žena cítila co nejlépe a mohla si dobře odpočinout po náročném zákroku. Jinak ženy běžně leží na pokoji klidně po deseti i více.

Usadil jsem se tedy v čekárně, a očekával narození syna. Deset prstů na rukou, deset prstů na nohou, oči vypadají ve správné vzdálenosti od sebe, tvar hlavy je v pořádku a žádné viditelné deformace. Pocítil jsem radost a moc se mi ulevilo. Zeptal jsem se na svou ženu a bylo mi řečeno, že je v pořádku a je ve zotavovně. Později byla převezena na soukromý pokoj.

Těhotenství a porod ve Vietnamu

Těhotenství a porod ve Vietnamu

Když jsme ale vstoupil do jejího pokoje, zjistil jsem, že až tak soukromý také není. Byla tam dvě lůžka. Druhé lůžko bylo již obsazeno jinou dámou. Připadal jsem si tak trochu, že jsem udělal krok zpět v čase. Nebýt barevné televize a dálkového ovládání, mohl bych přísahat, že takto vybavený pokoj byl v ČR někdy v sedmdesátých letech, když jsem se narodil já 😊.  Nedalo se nic moc dělat a museli jsme pracovat s tím, co jsme měli. Pozitivním aspektem bylo, to že sestry  se snažily pomoci a chovaly se velice příjemně. Ve Vietnamu se obvykle dává zdravotním sestrám spropitné, aby vám poskytly dobré služby. Nicméně v této nemocnici to takhle nebylo, a později jsem zjistil i proč. Tato konkrétní nemocnice se snaží “chovat“ jako mezinárodní, a pokud by byl někdo přistižen při přijímání úplatků, byl by propuštěn. Při konečné ceně za porod a hospitalizaci jsem pochopil proč.
Jinak běžnou praxí ve Vietnamu je to, že se ženou je stále někdo v nemocnici, a to jak přes den, tak i v noci. Pokud jsem to nebyl zrovna já, tak tam byla moje tchýně nebo někdo jiný z rodiny.

Žena se zotavila a po týdenním pobytu v nemocnici a zaplacení účtu 70 000 000VND (cca 70 000Kč)
ji propustili domů.

Těhotenství a porod ve VietnamuTěhotenství a porod ve Vietnamu 

Porodem samozřejmě vše spíš začíná než končí. Uplynul měsíc a nastal čas, aby náš syn šel na první kontrolu. Šli jsme do stejné nemocnice. Překvapilo mě, kolik lidí bylo v čekárně. Připomnělo mi to fronty na úřadu práce nebo sociálních dávek 😊. Když jsme se konečně dostali na řadu, bylo to jako když vás zavolají k vašemu šéfovi na kobereček. Aspoň takový pocit jsem měl já. Doktor seděl za stolem a moje žena seděla vedle stolu na židli a držela naše dítě. Říkal jsem si: „Hej, kámo, doufám že si umyješ ruce, než se dotkneš malého!?“ Bohužel nikdy to neudělal. Pediatři také obvykle používají speciální baterku s kamerou při kontrole uší, nosu a krku. Tento chlapík používali běžnou baterku z K-martu. Co to k čertu má znamenat!!!??? Malého ani nevysvlíkl, aby pořádně zkontroloval jeho tělo a končetiny.

K čertu s tímhle, musel jsem najít novou nemocnici. Po domluvě se ženou a rad našich přátel kolem, jsem našel francouzsko-vietnamskou nemocnici. A hned další měsíc jsme se na kontrolu objednali k pediatrovi z Francie. Koukal jsem na něj a sledoval, jak postupuje při prohlídce, myje si ruce, svléká všechno oblečení z našeho syna a kontroluje celé tělo. Pokládal nám také otázky ohledně stravy a zdraví, a dalších detailů života dítěte. Byl jsem nadšený. Konečně dobrá nemocnice!!! Jen bych si přál, abych ji našel dříve. Třetí měsíc stejný lékař, stejný postup... nemohlo to být lepší :-)

Těhotenství a porod ve Vietnamu Těhotenství a porod ve Vietnamu

Čtvrtý měsíc náš lékař odešel. Ale byl nahrazen novým pediatrem z Francie. Byla to žena ale také vynikající, vše probíhalo bez stížností. Jen mne udivoval počet očkování, které měl dostat.

Pátý měsíc, další nový francouzský lékař? Co se to sakra děje? Žádný problém, byl také dobrý.

Šestý měsíc konec francouzských lékařů ☹.  Ale byli tam tři noví vietnamští lékaři. Říkal jsem si, dobře, uvidíme. Sakra .... ve Vietnamu neučí hygienu!? Nejprve si umyjete ruce, to ví každý člověk ze základní školy. Proto snad máte za sebou umyvadlo ne? Nepoužívá se jako odpadkový koš ani na odkládání ostatních věcí, slouží k mytí rukou! Průběh kontroly dítěte byl v podstatě identický jako u předešlých vietnamských doktorů. Žádné otázky týkající se stravy nebo zdraví. ☹

Další návštěvy ohledně kontroly a očkování probíhaly v podstatě ve stejném stylu. Každou návštěvu platíte hotově, a to v rozmezí cca 2 500 000 – 3 500 000VND. Záleží na druhu očkování atd.

Nicméně nakonec musím říct, že našemu synovi jsou dnes přes čtyři roky a těší se dobrému zdraví. Možná jsem byl akorát pořádně vystresovaný a vystrašený, když jsem byl tohle všechno nucen podstupovat v cizí zemi, a ještě k tomu ve Vietnamu. Nejspíš by bylo lepší, kdybych neměl předešlé srovnáni z České republiky 😊.

Další lahůdkou, je vyřizování potřebných dokumentů, jako je rodný list ve Vietnamu, český rodný list a státní občanství. Ale o tom zase ž příště.

 Těhotenství a porod ve Vietnamu

Těhotenství a porod ve Vietnamu

 

Pokud se vám web líbí a jste s informacemi spokojeni, můžete přispět malou částkou na jeho další údržbu, aktualizace, provoz a já si možná také koupím jednu kávu nebo pivo 😋

 

Dostávejte novinky emailem

We never spam. Read Privacy Policy

eBOOK ke stažení!!

Stáhněte si ebook do mobilu, na cestách často není internet.

Image