Malý průvodce na cestu do Vietnamu

Malý průvodce na cestu do Vietnamu

Vietnam je spojen s jihovýchodní Asií geograficky, ale mezi svými sousedy vyniká jako jedinečná destinace. Každý region má své kouzlo, jeden vyvažuje druhý. Frenetický chaos Saigonu je jen co by kamenem dohodil od ospalých koloniálních měst v deltě Mekongu.

Okouzlující historické starobylé město Hoi An je pouhých 40 minut od rychle rostoucího a přátelského Danangu. Historie a tradice pronikají do všech aspektů života ve Vietnamu – od jídla, přes kulturu až po náboženství. Lidé jsou přátelští, jsou hrdé na svou vlast a to, že po dekádách smutné a složité historie vybudovali prosperující zemi, díky čemuž jsou cestování a turistika ve Vietnamu nezapomenutelné.

 

Moderní Vietnam je tak oblíbeným místem pro turisty, kteří milují cestování s malým rozpočtem. Přestože jsem strávil roky cestováním po jiných asijských oblastech, Vietnam byl mou poslední zemí, kterou jsem mohl navštívit v jihovýchodní Asii a dodnes zde i žiji. Neuvěřitelný zážitek. Vůbec netuším, co mi trvalo tak dlouho, než jsem Vietnamem projel, nejdřív s batohem. Strávil jsem tři měsíce cestováním z jihu a na sever a objevoval jsem místa po celé zemi, přičemž jsem se snažil poznat různé aspekty dlouhé historie Vietnamu, od muzea pozůstatků války v Saigonu, přes Hoi An ovlivněné Japonci a Číňany až po kulturu kávy a baget ovlivněnou Francouzy. Živé, jedinečné, chaotické, tradiční – žádné jediné slovo nevystihuje zážitek z cestování po Vietnamu.

 

Pokud navštívíte Vietnam, tato příručka obsahuje základní cestovní informace, které byste měli vědět. Doporučuji přečíst už před cestou, jak zodpovědně cestovat ve Vietnamu a konkrétní doporučení ohledně cestování a ubytování, abyste mohli začít svůj jedinečný zážitek.

 

Obsah

 průvodce na cestu do Vietnamu

Co byste měli vědět před cestou do Vietnamu

Vietnam má dlouhou a složitou historii, přičemž každá vrstva je v moderním Vietnamu stále viditelná. Od hmatatelných důkazů francouzské koloniální nadvlády po následky poslední války, gastronomie, hluboce ovlivněné mezinárodními vlivy – tato země má co nabídnout od severu k jihu.

Považujte to za rychlý přehled základních rad, které budete muset pochopit a užít si tak cestování a turistiku po Vietnamu.

Pod vládou Číňanům v roce 111 př. N. L. Nam Viet (to, co dnes známe jako Vietnam) byl součástí dynastie Han. Během dalších zhruba tisíc let zůstal Vietnam v rukou tyranských Číňanů, než v 15. století znovu získal plnou kontrolu nad svou zemí. V polovině 17. století byla nezávislost Vietnamu odtržena Francií a v roce 1884 získala Francie plnou koloniální kontrolu nad Vietnamem. Dopad Francie na Vietnam je živou, dýchající a hmatatelnou součástí moderního Vietnamu, a proto je potřeba této historii porozumět, než se tam vydáte. Francouzi přinesli vzdělávací systém západního stylu, evropskou architekturu a jídlo a také zavedli politické a kulturní změny.

 

Není divu, že navzdory dobrému, co přinesli Francouzi, mnoho Vietnamců nebylo spokojeno s koloniální vládou. Viet Minh zaútočil na francouzské síly v roce 1946, což nakonec skončilo ženevskými mírovými rozhovory mezi národy a rozhodnutím rozdělit Vietnam na polovinu: sever a jih. Komunistické povstání začalo v roce 1957 v Jižním Vietnamu; o dva roky později se na jihu začaly shromažďovat zbraně a muži ze severního Vietnamu. V reakci na to Spojené státy zvýšily pomoc prezidentovi Ngo Dinh Diemovi. V roce 1963 Viet Cong, komunistická skupina specializující se na partyzánskou válku, porazila armádu Vietnamské republiky. Při vojenském převratu podporovaném USA svrhli a zabili prezidenta Diema zástupci Armády Vietnamské republiky. Intervence USA ve Vietnamu se od tohoto bodu dále stupňovala.

 

V reakci na hrozby, které představovali Severo Vietnamci a Viet kong, USA do roku 1967 vyslaly do Vietnamu zhruba 500 000 vojáků. Vietnamsko – americká válka trvala příliš dlouho, podporována špatnými rozhodnutími amerických politiků a vyústila v děsivou eskalaci a násilí po celou dobu války. Tisíce lidí bylo zabito, než pařížské mírové rozhovory zprostředkovaly dohodu o příměří v roce 1973. V té době už akce amerických vojsk navždy změnily zemi, protože následky Agent Orange a dalších chemických zbraní nadále ovlivňují Vietnam i dnes.

 

Dva roky poté, co američtí vojáci odešli, Severní Vietnam napadl jih a převzal kontrolu nad zemí. Když socialisté převzali kontrolu nad zemí, statisíce Vietnamců nadále prchaly ze země. Mnozí se uchýlili k využití malých plavidel – čehokoli, co mohlo pomoci záchraně jejich životů. Tato válka je jedním z hlavních důvodů milionové vietnamské diaspory, rozšířené po celém světě.

 

Bylo by skvělé, kdyby tato válka již skončila, ale unaveni útoky Rudých Khmerů na odlehlé vesnice poblíž hranic, Vietnam v roce 1979 napadl Kambodžu a odsunul Rudé Khmery a Pol Pota od moci v Kambodži. O deset let později Vietnam stáhl své vojáky z Kambodže. Ve vietnamské oblasti delty Mekongu stále žije etnická populace Khmerů.
Od 90. let Vietnam znormalizoval vztahy s větsinou zemí včetně USA, vláda se stabilizovala a došlo k rozvoji těžce zkoušeného hospodáčství, jehož je cestovní ruch je významnou součástí.

Malý průvodce na cestu do VietnamuPrůvodce na cestu do Vietnamu 

 

Rychlá fakta o cestování po Vietnamu

Měna: Vietnamský dong (VND) (aktualní kurz)

Elektřina: 127 V/60 Hz (zde fungují jak americké, tak evropské zástrčky, i když pouze bez uzemění)

Primární letiště: Letiště Saigon Tan Son Nhat (SGN). Hanojské letiště Noi Bai (HAN). Da Nang International (DAD).

Voda: Není bezpečná pro konzumaci. Pijte pouze balenou vodu

Internetová situace: Wifi bují a důkladně se šíří i do těch nejmenších vietnamských měst. Saigon má rušnou kavárenskou kulturu a všechny tyto kavárny nabízejí rychlé bezplatné Wi -Fi. Je to také standardní vybavení ve všech hotelech a penzionech.

Místní SIM: Data jsou ve Vietnamu velmi levná, dokonce i turistické balíčky (místní mají různé sazby, proto požádejte svého prvního majitele penzionu, aby vám koupil SIM kartu. Můžete tak zaplatit 70 000 Dongů za 16 GB trvajících po tři měsíce a turistická sazba je asi 150 000 Dong za 8 GB trvajících dva měsíce. Hodí se, pokud se dostanete do oblastí, kde není Wifi tak častá anebo naopak se internet zpomalí. Zde si přečtěte úplného průvodce Vietnam SIM kartou.

Víza: Vízová situace pro cizince se často mění a je zcela nepředvídatelná. To znamená, že na začátku roku 2017 vláda zavedla online program e-víz, který je rychlý, bezpečný a cenově dostupný. Další informace najdete na Jak zažádat o Vietnamské vízum? S vyřízením vašeho víza do Vietnamu vám rádi pomůžeme na stránce VÍZA DO VIETNAMU.

Festivaly Poznámka: Tết je novoroční oslava v zemi a je obrovská po celém Vietnamu (koncem ledna nebo začátkem února). Lantern Festival v Hoi An (14. den každého lunárního měsíce – nikoli kalendářního měsíce).

Bezpečnost: Vietnam je pro cestovatele bezpečný na fyzické úrovni – nemusíte si dělat starosti s ublížením na zdraví od místních obyvatel. To ale neznamená, že krádeže nejsou problém a podvody se točí kolem peněz. Cestovatelé by nikdy neměli chodit po ulicích velkých měst s kamerami a taškami přehozenými jen tak na rameni, může se stát, že vám bude odcizena projíždějícím motorkářem. Ze stejného důvodu nechoďte s mobilem volně v ruce. Potvrďte své jízdné taxíkem před jízdou (nebo použijte Grab, kde víte cenu jízdného před samotnou cestou. Použijte TravelFish k prozkoumání možných podvodů v místech jako Hanoj, Hoi An a Saigon. Protože se na silnici může stát cokoli, jsem přesvědčeným zastáncem vhodnosti cestovního pojištění.

Rozpočet: Vietnam může být nejlevnějším místem v jihovýchodní Asii, a to hodně říká, protože blízké Thajsko, Laos a Kambodža jsou docela dostupné. Šikovní batůžkáři, kteří spí v ubytovnách a jedí pouliční jídlo, se snadno dostanou pod 30 dolarů za den. Jedinou aktivitou, která vyžaduje hotovost, je Halong Bay Tour – a často získáte lepší služby za trochu více peněz, pokud si dobře vyberete svou cestovní společnost. Cestovatelé střední třídy utratí 25 $ za noc za pěkné ubytování (s klimatizací a prostornými pokoji) a dalších 10–20 $ za jídlo. Nároční cestovatelé zde dostanou spoustu za své peníze, protože i pěkné hotely a jídlo jsou cenově dostupné. Běžně ale stačí i náročnějším cestovatelům rozpočet okolo 50–60$ na den.

Jídlo: Vietnam je jednou z nejlepších destinací co se týče jídla v jihovýchodní Asii. Země má živou pouliční kulturu jídla a řadu různých pokrmů od severu k jihu. Pokud jste vegetarián, je zde možné najít bezmasé jídlo, ale ne vždy u pouličních stánků. Musíte být trpěliví. Ve svém článku Jídlo ve Vietnamu. 10 pokrmů které by jste měli ochutnat se dozvíte o jednotlivých pokrmech a jejich přípravě. Pokud se rozhodnete jíst pouliční jídlo (což budete!), dodržujte vždy zásady obezřetnosti co se týče hygyieny a bezpečnosti konzumace potravin.

Ubytování: Níže uvedené odkazy v městských průvodcích směřují na můj oblíbený web pro rezervaci hotelů, ale mnoho možností najdete také na Airbnb nebo Agoda. Pro batůžkáře a rodiny je Agoda ideální pro předběžnou rezervaci ubytoven a hotelů. Dávejte však pozor, v hlavní sezóně se velká města rychle plní rezervacemi. A pokud si koupíte místní SIM (což byste měli), můžete si snadno zavolat dopředu a přímo si rezervovat místo na cestě. Pokud nic z toho nepomůže, podívejte se na můj podrobný průvodce hledáním Jak rezervovat hotely, hostely a penziony v Asii?.

Doprava: Většina turistů s batohem ve Vietnamu se vydává po pozemní trase, která začíná v jednom ze dvou hlavních měst, a to buď v Hanoji na severu, nebo v Saigonu na jihu. Vietnam nabízí v mnoha oblastech i cestování vlakem a nebo autobusy. Je to velmi rozlehlá země (na výsku přes 1600 km), takže na to myslete, když budete zvážovat načasování cesty. Vzdálenosti jsou delší, než očekáváte, a pokud „nacpete“ celou zemi do krátkého týdenního nebo dvoutýdenního výletu, budete muset absolvovat dlouhé noční přejezdy vlaky a autobusy, abyste to všechno zvládli. Letecká doprava je další možností. VietJetAir je v zemi soukromě provozovaný nízkonákladový dopravce a po celé zemi můžete najít ceny cca od 25 $. To je velmi výhodné a doporučuji použít například SkyScanner k vyhledávání cen, protože zahrnuje všechny regionální nízkonákladové letecké společnosti a pak již bookovat přímo u dopravce.

Pokud jste ve městě, budete pravděpodobně používat k přepravě mototaxi a taxíky. V této oblasti působí dobře společnost Grab a dokonce s ním můžete použít i mototaxi! Místo handrkování se s řidičem xe om. A kvůli podvodům s taxíky v Saigonu a Hanoji je dobré použít tuhle službu i pro přepravu na letiště a z něj a podobně. Pokud potřebujete zavolat taxík, držte se buď Vinasunu, nebo MaiLinh. Pokud máte místní SIM kartu, Grab je regionální verze Uberu a nabízí o něco lepší sazby. Obě možnosti fungují, používám osobně Grab a jsem velice spokojený již několik let s jejich službami. Důrazně doporučuji, aby se cestovatelé alespoň zaregistrovali do Grab aplikace a měli ho v telefonu, protože nikdy nevíte, kdy se vám bude hodit zavolat si jednoduše odvoz dostat se z nepříjemné situace (stalo se mi to již mockrat!).

Počasí: Vietnam je dlouhý, s různorodou topografií, což znamená, že alespoň jedna oblast má špatné počasí v každém ročním období. Tento graf je zdaleka tím nejlepším vizuálem, který lze použít při plánování vaší cesty z hlediska počasí (ačkoli si povšimněte, že leden/únor je pro Sapu vybarven nadějně jasný, i když ve skutečnosti je hrozně chladno a často velmi mlhavě).

Menší možné problémy: Kromě výše uvedených obav o bezpečnost si mnoho cestovatelů ve Vietnamu pronajímá motorky a skútry. Chtěl bych upozornit, že Vietnam je nebezpečné místo, pokud byste se tam teprve chtěli naučit jezdit. Za ty roky, které zde žiju, jsem viděl desítky cestovatelů s vážnou silniční vyrážkou po celém těle. Pokud si půjčujete motorku, ujistěte se, že jste krytí ve vašem cestovním pojištění (obvykle pouze v případě, že máte oprávnění řídit motorku mezinárodně) a že nosíte správné vybavení, které vás chrání v případě pádu (kalhoty a dobré boty). Pokud máte problémy s dýcháním, znečištění je problémem v Hanoji i Saigonu, vezměte si proto chirurgickou masku.

Malý průvodce na cestu do Vietnamu Průvodce na cestu do Vietnamu

Inspirace ke čtení před cestou: knihy o Vietnamu

Catfish and Mandala: Cestovní memoáry jsou často zajímavým způsobem, jak se seznámit s kulturou. Vietnamsko-americký občan který Vietnam opustil jako malé dítě, když se jeho rodina přestěhovala do Kalifornie. Jezdí po Vietnamu na kole po celé zemi a cesta je krásná.

The Sorrow of War: Kniha o vietnamsko-americké válce. Dále pak určitě kniha Smutek války, trýznivému líčení války a následků napsaných z pohledu severovietnamského vojáka a Embers of War, vítězné Pulitzerově ceně o dlouhé cestě politiků a vůdců, kteřé nakonec vedlo k ničivé válce.

Saigon: An Epic Novel of Vietnam: Pro historickou fikci, která perfektně popisuje válku, ale kontextualizuje ji romantikou, politikou, příběhem a intrikami, je tento román spíše pro ty, kdo mají menší sklony poznávat válku prostřednictvím sušší literatury.

The Beauty Of Humanity Movement : román: Tento krásný román, který představuje moderní Vietnam v kontextu jeho válkou zmítané historie, se odehrává v Hanoji a snadno se čte. Pokud však hledáte lepší kulturní pohled na současný Vietnam. Vietnam: Rising Dragon je moje doporučená literatura.

Inside Out and Back Again: Krásný a lyrický příběh napsaný z pohledu 10leté dívky. Je to nádherné čtení pro celou rodinu, pokud cestujete po Vietnamu s dětmi.

Eating Vietnam: Novinář se stěhuje do Hanoje a vydává se na cestu za jídlem do zapadlích uliček a malých pouličních stánků ve Vietnamu. Skvělé čtení pro milovníky jídla.

 

Podcasty a online čtení

The Sandwich that Ate the World: Podrobný pohled na historii bánh mi, chutný vietnamský sendvič, který je ve Vietnamu velmi populární, a jak se tento fenomén rozšířil po celém světě.

The History of Pho: Tento dlouhý text líčí historii dalšího slavného vietnamského jídla, které miluje celý svět.

The Vietnam Solution: Zajímavý článek o současných amerických a vietnamských vztazích a o tom, jak obě země překonaly válku, aby spolupracovaly v moderní politice.

 

Společensky odpovědné cestování ve Vietnamu

Promluvme si o společensky odpovědném cestování ve Vietnamu a také o větších příležitostech v jihovýchodní Asii. Toto téma má mnoho vrstev. Od dobrovolnictví přes obdarování žebráků až po výběr etických aktivit. Je to složitá situace. Tzv. zvířecí turistika má temnou stránku a odpovědní cestovatelé by měli prozkoumat různé alternativy. Obchodování se sexem s dětmi a cestovní ruch jsou problémem nejen zejména ve Vietnamu. Znečištění životního prostředí z cestovního ruchu zdevastovalo části zálivu Halong. Existuje mnoho problémů, které s turismem souvisí. Všichni cestovatelé by si také měli přečíst tento příspěvek o dávání peněz dětským žebrákům, určitě budete čelit tomuto problému, takže je ddobré být připraven. Přečtěte si naši úplnou příručku Vietnam ODPOVĚDNÝ A SOCIÁLNÍ PRŮVODCE.

Pojďme se tedy vrhnout na činnosti, které byste mohli chtít dělat, a také na alternativy, které jsou stejně zábavné! A na konci sdílím tipy na zodpovědné dobrovolnictví ve Vietnamu.

 

Zapojení do ECO turismu

Vietnam patří mezi nejunikátnější místa k účasti na turistice u horských kmenů. Na rozdíl od útržkovitých možností prohlídek etnických skupin v Thajsku má severní Vietnam dobře rozvinutou infrastrukturu mezi skupiny horských kmenů, které nabízejí ubytování v rodině a trekking. Příkladem může být, Sapa O'Chau má skvělý obchodní model využívající a podporující komunity horských kmenů. V celém Vietnamu jsou tak možnosti ubytování v rodině, je to vynikající způsob, jak uctivě navštívit venkovské komunity, podporovat místní ekonomiku a zároveň se hodně učit o lidech a kultuře. Pomocí níže uvedených regionálních a městských průvodců získáte odkazy na možnosti komunitního cestovního ruchu a odpovědné cestovní kanceláře po celém Vietnamu.

 

Jízda na slononech

Pokud jste dlouho snili o jízdě na jednom z těchto majestátních tvorů, měli byste si přečíst jejich léčbu a to, co je potřeba k tomu, aby se slonovi skutečně zlomila vůle, aby mohla provádět triky a předvádět se kolem turistů. Je to smutné odvětví, které rostlo exponenciálně spolu s turismem. Jihovýchodní Asiaté tradičně používali slony pro těžkou práci, aby pomohli vyčistit půdu a lesy. Vydělávají však více peněz na cestovním ruchu, což  vedlo k nekonečnému cyklu přepracovaných a týraných zvířat. Na druhou stranu krmivo pro slony je nákladné a cestovní ruch (včetně vyjížděk) pomáhá majitelům dovolit si řádně se o svého slona postarat. Je to složitý, komplikovaný problém.

Existují však možnosti! Pokud vím, ve Vietnamu neexistují žádná podobná místa se slony. Existuje však několik takových v Thajsku a Kambodži, které nabízejí zodpovědné projížďky na slonech. Cestovatelé milují tento zážitek. Tyto místa dělají skvělou práci, aby slonům poskytly domov a klidný život. Vyhněte se sloním zážitkům ve Vietnamu a podívejte se na nadaci Save Elephants Foundation, kde si naplánujete návštěvu v Thajsku nebo Kambodži.

 

Poznámka. Obecně se vyhněte jízdě na jakémkoli exotickém divokém zvířeti. Jízda na pštrosích v Dalatu získává na popularitě a je to podle mě dost strašné. Tělo pštrosa není navrženo tak, aby udrželo váhu dospělého, a proto tato zvířata při jízdě panikaří.

 

Nákup ohrožených živočišných produktů

Vietnam má rozsáhlý průmysl založený na prodeji, vývozu a obchodování s exotickými divokými zvířaty. Stejně tak se mnoho z těchto zvířat používá na turistické suvenýry. Vyhněte se nákupu všeho, co je vyrobeno z divokých nebo ohrožených zvířat – želvy, mušle, kůže, slonovina atd. A nekupujte maso exotických zvířat nebo želví vejce ke konzumaci. Účast na těchto praktikách je buď nezákonná, nebo přispívá k pokračování v těchto destruktivních praktikách.

 

Příliš mnoho smlouvání

Smlouvání je zábavnou součástí kultury ve Vietnamu a určitě je to něco, do čeho byste se měli svobodně zapojit při nákupu ovoce, suvenýrů, a dokonce i výletů. Mějte však na paměti, že určitá turisticky nadměrně navštěvovaná místa začala pro místní obyvatele představovat nebezpečnou prioritu. Například v Hoi An vedla k přetlaku krejčovských obchodů, v důsledku k tak nízkým cenám, že některá místa balancují na hraně rentability. Smlouvejte s respektem a pamatujte, že váš nákup přímo pomáhá místním lidem a ekonomice, takže utrácejte své peníze a s dobrým pocitem, že pomáháte místním.

 

Dobrovolnictví

Mnoho cestovatelů ny chtělo zkusit dobrovolně pracovat nebo podporovat odpovědné firmy na cestách. Pokud cestujete po jihovýchodní Asii, možná se budete chtít na pár týdnů nebo měsíců zastavit a podpořit dobrou věc, která je vašemu srdci blízká. Protože ne všechny nevládní organizace a dobrovolnické společnosti odvádějí skvělou práci, zvažte tento seznam prověřených příležitostí nezávislých dobrovolníků ve Vietnamu(připravujeme).

 

Podpora odpovědných podniků

Vietnam má vynikající sociální podniky působící po celé zemi. Níže uvádíme několik průvodců městem a profiloval jsem své absolutně nejoblíbenější sociální podniky v Hoi An. Zvažte prozkoumání všech možností podpory těchto podniků na vaší cestě. Podpora sociálních podniků je jedním z nejjednodušších způsobů, jak spojit výlet s pozitivním dopadem. To znamená vybírat podniky, které používají finanční prostředky na podporu místních komunit a nabízejí školení, podporu nebo ochranu přírodních zdrojů. Ať už si vyberete masáž nebo si průvodce pro pěší turistiku – to vše se pozitivně odrazí v sociálním dopadu.

 Malý průvodce na cestu do Vietnamu

Průvodce na cestu do Vietnamu

Nejlepší věci, které můžete dělat ve Vietnamu

Počínaje jižním Vietnamem jsem strávil tři měsíce cestováním na sever přes celý Vietnam. Mnoho cestovatelů si pro své cesty po Vietnamu vybírá tento směr, protože dlouhý a štíhlý tvar země se k tomuto stylu cestování hodí - pokud cestujete s batohem po jihovýchodní Asii, vaše cesta ve směru nebo proti směru hodinových ručiček regionem určí, kde začnete.

 

Použil jsem kombinaci autobusů, vlaků a levných leteckých společností, abych přeskočil nějaké dlouhé vzdálenosti, ale je zcela běžné, že si dobrodružní cestovatelé půjčí motorku a projedou se po Vietnamu buď samostatně, nebo na placeném výletě, přičemž prozkoumají obrovské množství věci ke svévspokojenosti. Tři měsíce ze mě neudělaly odborníka, ale zjistil jsem, že informace byly v některých oblastech překvapivě vzácné (delta Mekongu), a proto nabízím níže uvedené návrhy měst a regionů jako popis toho, jak jsem cestu podnikl, skvělé ubytování, které jsem objevil, a mé oblíbené podniky a chutné pokrmy.

 

Mých pár oblíbených věcí ve Vietnamu

 • Popíjení čaje v Reaching Out Teahouse v kouzelném Hoi An.
 • Plavba oblastí Ha Long Bay z ostrova Cat Ba.
 • Plavba krasovými skalami v Tam Coc.
 • Strávit líně dny ve sluncem zalitých koloniálních městech v oblasti delty Mekongu.

 

Saigon

Když jsem přistál na letišti v Ho Či Minově městě, přivítala mě vlhkost, hluk a přátelská tvář. Saigon se stal tedy mým výchozím bodem a také na pár dnů mou základnou. První noc jsem se vydal do ulic na jarní závitky a poté jsem procestoval řadu chutných restaurací a kaváren po městě. Byl jsem stále ale daleko od toho abych se považoval za odborníka na toto obrovské, živé město, takže místo toho podrobně popíšu hrst věcí, které jsem dělal předtím, než jsem cestoval na jih do delty Mekongu, a propojil se s dalšími fantastickými zdroji, které vám umožní lépe uspořádat si cestu kolem Saigonu.

Malý průvodce na cestu do Vietnamu

Průvodce na cestu do Vietnamu

Nejlepší, co dělat v Saigonu

 • Vydejte se na pěší procházku po hlavních zajímavostech okresu 1. Většina turistů zůstává v D1 a tráví většinu času prozkoumáváním této části města – je v ní převážná část historických památek, muzeí, budov a trhů. Popadněte mapu nebo použijte svůj smartphone k procházce městem. Můžete začít na trhu Ben Thanh, pak projít radnicí Ho Či Minova města a vydat se směrem ke katedrále Notre Dame a centrální poště – každá z nich je nádherná. Určitě vstupte na poštu a podívejte se na staré městské mapy podél. Odtud se můžete buď vydat do kavárny podél nábřeží a porazit tak denní teplo, nebo se projít a navštívit dvě hlavní muzea, která by turisté měli navštívit.
 • Navštivte Palác znovusjednocení a Muzeum pozůstatků války. Můžete to zkombinovat s pěší turistikou nebo těmito dvěma aktivitami vyplnit jiné odpoledne. Každý z nich je nezbytnou návštěvou, ačkoli pokud byste si měli vybrat jen jeden, doporučuji, aby všichni navštívili Muzeum pozůstatků války a střízlivě posoudili vietnamský úhel pohledu na tento konflikt a doplnili si tak svůj názor.
 • Stravte půldenní návštěvou trhů a chrámů v čínské čtvrti Saigonu, která se jmenuje Cholon. Buď se vydejte autobusem nebo mototaxi do Cholonu v okrese 5. Je to fascinující ranní procházka, zejména pro fotografy nebo ty, kteří mají rádi architekturu a chrámy. Podívejte se na tento blogový příspěvek se všemi podrobnostmi – mapu jsem uložil offline do svého telefonu a poté ji používal jako průvodce po celé dopoledne. Začal jsem na trhu Binh Tay (nejvzdálenější bod východně od D1 na mapě) a vrátil se směrem k okrsku 1, klikatě se procházejícím městem, abych viděl budovy, pagody a kostely. Jakmile jsem dorazil na konec označených cholonských míst, přivolal jsem Grab a zpět do D1. Celkově to trvalo tři až čtyři hodiny velmi klidným tempem.
 • Vyrazte si do kavárny. Kávová kultura je živá a obrovská po celém Vietnamu, ale zejména v Saigonu, kde místní řetězce lemují každý kout a hipsterské butiky se skrývají v bočních uličkách. Mnoho kaváren má balkon s výhledem na rušné křižovatky nebo ulice, což umožňuje prvotřídní pozorování lidí. Tyto kavárny jsou také ideálním místem pro práci, pokud máte trochu výzkumu plánování cestování nebo pracujete na svém blogu.
 • Udělejte si jednodenní výlet. Ze Saigonu existuje celá řada populárních jednodenních výletů. Tunely Củ Chi jsou nejběžnější a můžete se připojit k zájezdovému autobusu z okresu 1 pro batůžkáře za méně než 15 $ za den (vyjednávat, vyjednávat, vyjednávat). Můžete také zamířit na pláže Vung Tau. Ačkoli jsem tento denní výlet vynechal ve prospěch letu na Phu Quoc, Vung Tau je oblíbené denní nebo víkendové místo, kam se ze Saigonu dostanete poměrně snadno. A nakonec byste mohli podniknout jednodenní výlet do delty Mekongu – je to turistický zážitek, dost často přeplněný turisty, ale pokud vás tlačí čas, můžete si Deltu na celodenním výletě vyzkoušet (rozhodl jsem se strávit téměř dva týdny v deltě Mekongu a níže podrobně popisuji, jak se můžete pohybovat ve sluncem zalitých městech delty). Pokud se vydáte na půldenní nebo jednodenní výlet, zvažte hledání kreativnějších zážitků z výletů, jako je třeba Delta od Vespy nebo soukromý průvodce, který vás naviguje na motorce zajímavými městy.

 

Kde se najíst v Saigonu

Nejen vegetariáni v Saigonu najdou širokou škálu chutných jídel, i když je těžké jíst pouliční jídlo po celém městě, pokud nevíte, kde hledat. Existuje však spousta chutných restaurací. Která se nachází doopravdy po celém městě a najdete zde kuchyně z celého světa.

 

Zde par typů na jídlo v Saigonu.

 • Ochutnejte chutné jídlo v Hum Vegetarian, Cafe & Restaurant. (32 Võ Văn Tần). Pohodlné místo k jídlu kousek od War Remnant’s Museum. Je to středního cenová kategorie, ale jídla jsou krásně připravená, prostředí je příjemné a vřele doporučuji. Nabízí západní i vietnamská jídla.
 • Najděte večerní pouliční stánky poblíž Mani Vegan. (291/2 Võ Văn Tần). I když jsem tuto restauraci nevyzkoušel, vepředu je stánek s pouličním jídlem, kde se podávají lahodné vegetariánské polévky a jarní závitky. Je tam většinu v noci a je to jediný stánek, kdo v tom rohu podával jídlo.
 • Popíjet kávu v Quán Cà Phê Cheo Leo. Toto je zcela místní místo milované těmi, kteří popíjejí místní ledovou kávu a čaj po celý den. O majitelce bylo sepsáno v několika místních publikacích, že se rozhodla pokračovat v přípravě kávy tradičními metodami.

Pomocí tohoto průvodce pouličním jídlem se v Saigonu dobře najíte. Obsahuje přehled jídel a také to, kde je ve městě najdete.

Každé ráno si dejte kávu na nějakém novém místě. Je pravděpodobné, že váš penzion nebo Airbnb má poblíž několik elegantních kaváren.

Malý průvodce na cestu do Vietnamu

Průvodce na cestu do Vietnamu

Místa ke spaní v Ho Či Minově Městě

Po několika týdnech strávených v Saigonu jsem vyzkoušel několik ubytovacích míst, než jsem se usadil na Airbnb, který se nachází v klidné ulici asi na půli cesty mezi trhem Ben Than a batůžkářskou/párty čtvrtí Pham Ngu Lau. Jen šest minut chůze do obou oblastí, což bylo výhodné, aniž by člověk měl večírek pod oknem každou noc. Ti, kteří mají nižší rozpočet, a ti, kteří chtějí mít blízko k scéně pro batůžkáře, pravděpodobně zůstanou v oblasti Pham Ngu Lau, jiní by si měli hledat místo v pěší vzdálenosti od hlavních památek v District 1.

 

Phu Quoc

Phu Quoc (rok 2010) mě překvapil uvolněnou atmosférou a krásnými plážemi. Po letech vyhýbání se večírkové atmosféře na nejrušnějších thajských ostrovech jsem se obával, že Phu Quoc bude následovat podobný osud. No, ještě tomu tak není. Tuto cestu jsem absolvoval na závěr svých tří měsíců a letěl jsem zpět z Hanoje za méně než 100 dolarů. Levné vietnamské letecké společnosti mají úžasné nabídky. Takže se zajištěnými lety jsem si užil celý týden na jihu, přičemž moje poslední dny se shodovaly s prázdninami Tet. Předpokládal jsem, že buď bude místo plné, nebo že bude všechno zavřené. Ve skutečnosti je většina ostrova během Tet otevřená, ale v restauracích byl u každého jídla připlatek. Přes den najdete klidné pláže a v noci trochu párty, pokud chcete.

Noční trh mě ohromil, ale spíše pokud chcete jednu noc mořské plody a nakoupit suvenýry. V opačném případě se vydejte na pláž nebo do resortu či bungalovu. Ostrov má za sebou již spoustu investičních projektů - nové letiště, nové silnice, nová střediska atd. Je zde tedy již docela rozvinutá infratruktura, v očekávání expanze turismu, která však ještě nenastala. Je to nádherný ostrov a doporučuji zde strávit alespoň několik dní, zvláště pokud jste na konci svých cest a potřebujete trochu zrelaxovat.

 

 • Užijte si bílý písek na pláži Sao beach. Nachází se 30 minut jízdy na motorce od Long Beach, je to nejkrásnější pláž s bílým pískem, jakou si dokážete představit. Kromě plaváni a opalování tam není moc co dělat, takže opalovací krém a dobrou knihu sebou. Na začátku u parkoviště je mnoho půjčoven židlí a ručníků, jděte dále po pláži okolo restaurací za stinnými palmami a býlím pískem. Abych se tam dostal, půjčil jsem si z ubytování motorku a jel jsem tam na den s kamarádem na výlet.
 • Dopřejte si luxus v rezortu La Veranda. I když jsem tu nebydlel, několik dopoledne za sebou jsem si zde povídal s kanadským párem, který toto letovisko používá jako místo pro dovolenou ve Vietnamu. Manžel pracuje pro Vietnam Airlines a utíkají sem o prodloužených víkendech.
 • Popíjejte nápoje v plážovém baru Rory’s. Toto místo je podle vietnamských standardů drahé a je přímo západní, což může být někdy po dlouhé cestě vítané. Majitelé Australané podávají nejlepší cappuccino na ostrově a nabízejí kreativní západní pokrmy, pokud toužíte po změně chutí. Je to také centrální místo pro batůžkáře na Long Beach, takže se sem vydejte, pokud chcete večer pití a trochu zábavy.
 • Pro vegetariány. (141 Trần Hưng Đạo). Kreativní vegetariánské jízdné a chutné smoothie. Restaurace je přímo na hlavní ulici, takže umístění je nešťastné, ale personál je přátelský a jídlo je skvělé.
 • Užijte si grilování na pláži. Kolem západu slunce všechny plážové restaurace na Long Beach zřídily grilovací místa a vystavují zde čerstvé ryby a plody moře. Cena za večeři na pláži se může zdát poněkud dražší, než jste byli zvyklí z pevniny. Nic méně je to překrásné místo na romantickou večeři a bůh ví kdy se sem zase podíváte.

 

Hoi An

Věci, které můžete dělat v Hoi An

Navštivte historické památky ve Starém Městě. Koupíte si lístek u jednoho ze vstupů do Starého Města. Tento průkaz zahrnuje vstupenky na všech pět z 22 památek chráněných UNESCO. Pokaždé, když navštívíte nějakou památku utrhnou vám jednu část, takže si vstupenku dobře schovejte, jelikož ji budete stále potřebovat. Mapa ukazuje pět, které si myslím, že byste měli navštívit, pokud si ve městě koupíte jen jeden turistický průkaz. Patří sem tři starobylé domy: Tan Ky, Duc An a Quan Thang. Navštivte také Muzeum obchodní keramiky a Phuoc Kien Assembly Hall - nejpůsobivější z těch v Hoi An.

 • Japonský most je očividně nádherný a stojí za návštěvu a fotografování, ale svatyně uvnitř je poměrně malá. Bez ohledu na to, jak moc se snaží zde váš průkaz ostříhnout, nenechte je, pokud nechcete vidět svatyni, průchod přes most je bezplatný. Fotografie z mostu jsou nádherné, i když pravděpodobně budete chtít i pohled z venku tak máte možnost z malé lávky, která vám poskytne reflexní pohled na japonský most ve vodě. Navštivte most ve dne i v noci, protože to vypadá úplně jinak když je večer nasvícen.
 • Staré Město jako námět pro forografie. Hoi An je vážně krásné město. Ale taky velmi turistické. Více než kterékoli jiné místo ve Vietnamu, zde se ocitnete ve vlnách čínských a zahraničních turistů. Davy po celý den houstnou, takže nejlepší volbou pro nádherné fotografie je vyskočit brzy z postele a projít se městem za úsvitu. Tehdy budou sluníčkově žluté domy působit nejlépa a stanete se jedním z mála turistů, kteří brzy vyrazí na snídani a přípravy na další den.
 • Toulky po centrálním trhu. Uvnitř centrálního trhu najdete labyrint stánků s občerstvením a v ulicích kolem trhu je mnoho prodejců ovoce a zeleniny. Je to dobré místo na oběd (v severovýchodním rohu je jedna super restaurace. (Jméno jsem bohužel zapomněl.) a je také zajímavé vidět a zažít ruch místních obyvatel, kteří se věnují svému každodennímu podnikání.

Malý průvodce na cestu do Vietnamu Průvodce na cestu do Vietnamu

Místa k jídlu a pití

 • Reaching out Teahouse. (131 Trần Phú). Návštěva této čajovny byla vrcholem mého času v Hoi An. Je to klidná čajovna přímo v centru Starého Města. Zatímco ulice mohou být zdrcující, čajovna je provozována jako sociální podnik zaměstnávající neslyšící z místní komunity. Zaměstnanci komunikují pomocí gest, malých slovních poznámek. Je to naprosto krásné a doporučuji ochutnat čaj nebo kávu a ochutnat všechny ručně vyráběné sladkosti.
 • Vegetariánská restaurace Minh Hien. (50 Trần Cao Vân). Toto je nejlepší vegetariánská restaurace ve městě. Mají rozsáhlé menu s řadou možností. Toto je dobré místo k vyzkoušení vegetariánských verzí místních specialit Hoi An. Každé odpoledne mají také neformální kurz vaření.
 • STREETS Restaurant Café byla jedním z mých oblíbených příjemných kulinářských zážitků ve městě. Tento sociální podnik se nachází přímo ve starém městě Hoi An a má program pohostinství a kulinářství pro znevýhodněné mladé lidi v komunitě. Restaurace poskytuje příležitost nejen mládeži, ale také financování práce STREETS INTERNATIONAL, organizace, která vyvíjí a provozuje udržitelné programy pro děti ulice a znevýhodněnou mládež v jihovýchodní Asii a po celém světě. MILOVAL jsem jejich cao lau (toto je místní jídlo pro Hoi An) a měli byste to zkusit zde.
 • Banh mì Phượng. (2B Phan Châu Trinh). Nejslavnější místo v Hoi An pro ikonický vietnamský sendvič. Jedná se údajně o nejlepší Banh mi ve Vietnamu.
 • Ochutnejte další restaurace. Morning Glory má chutná jídla ne jen vietnamských jídel a několik chutných vegetariánských,ceny středního rozsahu, ale skvělé místo pro masožravce, kteří mohou vyzkoušet místní jídla v Hoi An. Hluboce jsem si užil pizzu v Good Morning Vietnam (poblíž Morning Glory obecná poloha Google maps je špatná). Moje vlastní mapa Google zobrazuje všechna moje další oblíbená místa.
 • The Hill Station Deli & Cafe. (321 Nguyễn Duy Hiệu). Úžasně pěkné místo, ujistěte se, že se podíváte i nahoru. Toto je nejvíce hipsterské místo ve městě a překvapivě klidné prostředí k posezení s notebookem nebo knihou. Pokud vás baví Instagramování proti texturovaným zdem, budete tu dělat celé hodiny. Nabídka nabízí domácí sýry a špičkové uzeniny, stejně jako kombinaci úhledných džemů a dalších položek z různých provincií ve Vietnamu. Káva je cenově dostupná a odpovídá jakémukoli místu ve městě. Jídla jsou o něco dražší, většina věcí začíná na 100 000+ dongů za jídlo. Nedělní dopoledne jsem zde strávil jako jediný člověk.
 • Káva Faifo. Toto místo má vynikající kávu a nádherná horní patra s výhledem na Staré Město. Velmi příjemné místo, kde můžete popíjet kávu a relaxovat.
 • V blízkosti pláží vyzkoušejte restauraci P&B na jídlo (roh Nguyễn Phan Vinh a Hai Ba Trung) a Sound of Silence na kávu – má skvělou nezávislou atmosféru. Pokud vyjíždíte na pláže, zastavte se v kavárně Jack's Cat Cafe na kávu a Cat cuddles - tento sociální podnik podporuje toulavé lidi.

 

Kde se ubytovat

 • Longan Homestay je mým absolutním nejlepším doporučením pro cestovatele s nízkým rozpočtem. Toto místo je vzdálené čtyři minuty chůze od vstupu do Japonského mostu do Starého Města a pouhých 15 minut chůze od ulice pro batůžkáře. Je to v tiché postranní ulici, takže se dobře vyspíte. Navíc je příjemné být stranou ruchu, ale přesto tak blízko. Rodina je velice milá a strávil jsem zde cca dva týdny.
 • Ubytování Backpacker je soustředěno do jedné oblasti a je trochu intenzivní, pokud ve městě strávíte něco víc než několik dní. Ubytujte se v hostelu Tipi, kde najdete klasickou variantu batůžkářů s nízkým rozpočtem, kde potkáte nové lidi a nezhroutí vám to rozpočet.
 • Chcete-li zůstat blízko vody, zamiřte do An Bang Vana Villas pro levné ubytování a Under the Coconut Tree za ceny střední kategorie v bizarním prostředí.

 

 

HUE

Střední Vietnam během mé návštěvy zažil historické záplavy a deště, a to ovlivnilo můj čas v Hoi An i v Hue. Z tohoto důvodu jsem neměl hromadu informací o tom, co dělat. V Hue jsem strávil tři dny a každý den pršelo. Zůstal jsem blízko centra, obul jsem si sandály, použil deštník a pončo a prozkoumával. Navíc jsem svůj penzion miloval natolik, že ho sem musím zahrnout. Pokud tedy navštěvíte Hue, budete muset použít i jiné průvodce, ale tady jsou věci, které vám mohu doporučit.

 • Ubytujte se v hotelu Hong Thien Ruby. Jedno z nejhezčích míst, kde jsem zůstal. Celý hotel byl nedávno zrekonstruován. Přestože jsou pokoje malé, postele jsou pohodlné a vše je čisté. Navíc za skvělou cenu. Jako bonus snídaně zdarma a to se vždy hodí, když jsem se vrátil z prohlídky památek, měli uvítací nápoje a ovocné talíře. Nelze dost doporučit, prostě super místo.
 • Jezte v Red Chili. V nabídce je mnoho důkladně připravených chutných položek-dobrá rozmanitost a dobře ochucené. Personál je přátelský a nevadilo mu, když jsem se jedno odpoledne zde utábořil s knihou a horkým čajem, abych přečkal déšť. Je to pohodlné, cenově dostupné turistické oblasti města a je skvělá volba na večeří nebo oběd.
 • Vegetariánská restaurace Lien Hoa. Toto místo je velké a mezi místními velmi oblíbené. Ua mě jídlo velice chutné, oto lepší zábava s místníma. Cenově dostupné. (ale nabídka není v angličtině, takže si vezměte svůj příruční překladač).
 • Navštivte královský palác Kinh thành Huế. Rozsáhlé císařské město je na seznamu světového dědictví UNESCO a má rozsáhlé pozemky a krásné prvky. Postaven v roce 1362, stavba trvala 203 let. Toto bylo sídlo náboženské a politické moci během poslední královské dynastie ve Vietnamu a návštěva komplexu Hue je hlavním důvodem, proč mnoho cestovatelů prochází Hue.
 • Vydejte se na pagodu Thien Mu. Nachází se na řece mimo město a je součástí památek UNESCO v Hue. Buď si s penzionem zajistěte dopravu a průvodce, nebo se na toto místo můžete snadno vydat na kole. Tato pagoda je součástí jednodenních výletů mimo město.
 • Zvažte použití cestovních kanceláří Hearts for Hue. Jejím hlavním cílem je zlepšit životní podmínky lidí na lodi v provincii Thua Thien Hue, nedaleko Hue. Organizuje výlety do místních komunitních projektů jako způsob, jak generovat příjem pro své programy.

 

Hanoi

Návštěva Starého Města Hanoje je hustě nabitá historií a je zážitkem na rozdíl od jakéhokoli jiného města ve Vietnamu. Zatímco některé oblasti Vietnamu vyzařují kouzlo (zde se mám na mysli, Hoi An) a v některých se životní tempo pohybuje ledovcovým tempem (Mekong Delta), Hanoj ​​má atmosféru zcela svoji. Díky proměně lidí, památek a vůní je každý okamžik ve městě živý. Přes svátky jsem strávil více než pět týdnů v hanojském domě. Expati se vrátili na svátky domů a já měl nádherný byt s výhledem na jezero v Tay Ho - obytné a klidnější části města. Strávil jsem týden té doby v nádherném hotelu na Starém Městě, který přichází s mým maximálním doporučením. Přestože existuje mnoho průvodců po městě, které jsou mnohem komplexnější než moje vlastní, zde je stručný seznam mých oblíbených míst a památek.

 

Jak se pohybovat v Ha noi: Grab požívám téměř výhradně ve městě, přestože jsem jednou nebo dvakrát použil veřejný autobus z letiště (je to super a levný!) A pro své jednodenní výlety jsem používal soukromé VIP autobusy mezi městy v okolí Hanoje. Tato mapa obsahuje autobusové trasy v Hanoji. Pokud nepoužíváte Grab, měli byste použít pouze jednu ze tří důvěryhodných skupin taxi Mai Linh Taxi (0438-222-666), Taxi CP (0438-262-626) nebo Hanoi Taxi (0438-535-353 ).

 

Věci, které můžete dělat v Hanoji

 • Vydejte se na Hanoi Kids prohlídku Starého Města. Tento charitativní podnik nabízí bezplatné osobní prohlídky města pořádané studenty, kteří si chtějí procvičit angličtinu a poznat jiné kultury. Jakékoli dary putují organizaci, nikoli průvodcům, což celou výměnu považuji za tento sladký zážitek z čisté kulturní výměny. Můžete požádat svého průvodce, aby vám ukázal jakýkoli aspekt města - jídlo, architekturu, historii, trhy - a zaplatíte jim vstupné na památky a jakoukoli dopravu, ale nic jiného. Je to báječný způsob, jak vidět město a den zakončíte novým přítelem. Vřele doporučuji
 • Navštivte chrám literatury. Tento konfuciánský chrám je nádherný a je skutečným vrcholem různých chrámů v Hanoji. Byla to první národní univerzita ve Vietnamu a je dobře zachovalá a je krásné procházet se ve stinném prostředí za horkého dne.
 • Projděte se kolem jezera Hoàn Kiếm a navštivte chrám. Staré město obepíná toto jezero, takže je snadné ho navštívit. Projděte se okolo jezera o víkendu ráno a uvidíte mnoho místních obyvatel, kteří využívají parky ke cvičení a zábavě.
 • Odpočiňte si v lázních Omamori. Sociální podnik zaměstnávající nevidomé a masáže jsou velkolepé. Jedinou nevýhodou je, že je daleko mimo Staré Město, takže k přepravě budete muset použít Grab. Zavolejte nebo pošlete e – mail předem, protože je to malé místo.
 • Uspořádejte výlet do Sapy se sociálním podnikem Sapa O'Chau. Fenomenální sociální podnik nabízející zájezdy do Sapy s místními průvodci a spoustou vstupů od domorodých kmenů, které byste navštívili. Zahrnuje treky, ubytování v rodině a většinu všeho, co vás zajímá v Sapě.

 

Místa k jídlu a pití a jídlu

Pokud jste na gastronomickém výletu po Vietnamu, měli byste své hanojské cesty začít čtením knihy Eating Viet Nam.

 

 • Školící restaurace KOTO. (59 Van Mieu). Tato školící restaurace pohostinství si klade za cíl poskytnout ohroženým a znevýhodněným mladým lidem možnost učit se a prospívat ve svém životě. Pohodlně se nachází v blízkosti chrámu literatury, který byste měli navštívit, jídlo je cenově střední kategorie a má mnoho skvělých vietnamských jídel. Je to sociální podnikání a poslání, které stojí za podporu.
 • Jezte v hanojském společenském klubu. (6 Ngõ Hội Vũ). Lahodné západní jídlo a má několik skvělých vegetariánských možností. Je to všechno velmi zdravé a atmosféra je útulná a příjemná, i když velmi západní. Několik nocí během týdne hraje živá hudba, takže podrobnosti najdete na Facebooku. Přestože se nejedná o formální sociální podnik, cílem restaurace je najmout ty, kteří právě dokončili programy školení v oblasti pohostinství.
 • Ukázka oblíbené studentské ulice. Tento průvodce pouličním jídlem uvádí nejikoničtější jídla a místa, kam je chodí hledat univerzitní studenti provozující Hanoi Kids.
 • Mow down on chè, místní zákusky. Na večerních toulkách se zastavte u Chè 4 mùa (4 Hàng Cân), vytáhněte mezi místními malou stoličku a ukažte na cokoli, co vypadá chutně. Ačkoli nikdo nemluvil anglicky, majitelka mi přinesla nějaké jídlo, sladký se sezamem a zázvorem.
 • Vyzkoušejte vaječnou kávu! Nemůžete opustit Hanoj ​​bez vyzkoušení vaječné kávy, což je na rozdíl od čehokoli, co jste pravděpodobně předtím vyzkoušeli. Pěnivý, sladký vaječný kávový nápoj, který vznikl během války, kdy bylo mléka málo, je chutný. Ačkoli najdete mnoho obchodů, které to nabízejí, Giảng Cafe (39 Nguyễn Hữu Huân) je nejlepším místem pro první ochutnávku.
 • Pij hodně kávy, Vietnam obecně miluje kávu a Hanojci se nijak neliší. Na Starém Městě jsou desítky a desítky skvělých kaváren. Když jste venku, zastavte se na kávu a pozorujte ruch v Ha noi.

Kde spát v Hanoji

 • Mai Charming Hotel je moje oblíbené místo v Hanoji. Po několika neúspěšných pokusech o dobrý hotel jsem našel tento rozpočet je pro střední třídu a poté jsem prodloužil svůj pobyt, protože jsem si tu čas užil. Zaměstnanci se snaží váš pobyt zpříjemnit, nachází se poblíž katedrály. Každý jeden zaměstnanec se naučil mé jméno a vřele mě pozdravil a poskytl skvělé rady pro další cestu. Je to centrálně umístěné, útulné a snídaně zdarma. Pokoje jsou nově zrekonstruované a koupelny jsou moderní - většina levných pokojů je velmi malá, ale plně funkční pro jednu osobu. I když určitě existují levné hostely a dražší hotely, toto místo má dobrou hodnotu za peníze.
 • Hanoi Lotus Hostel místo pro cestovatele. Zarezervoval jsem si zde místo po několika dlouhých týdnech cestování, když jsem se vracel do města a chtěl jsem se setkat s dalšími cestovateli. V Hanoji je mnoho mega párty hostelů, a to vypadalo jako dobrá alternativa. Závada v jejich systému znamenala, že moje rezervace neproběhla, ale zkontroloval jsem místo a klidně se sem vrátím někdy příště, kdybych potřeboval možnost hostelu ve městě.

Delta Mekongu

Mnoho batůžkářů míří do Delty na jednodenní nebo dvoudenní domluvený výlet ze Saigonu. Toto je chyba. Pokud máte několik dní (nebo týden), vydejte se do regionu jako nezávislý cestovatel. Pro mě jsem si vzal jednodenní výlet do My Tho ze Saigonu a vzal jsem si s sebou zavazadla a poté jsem se vrátil do Ben Tre, místo abych se vrátil do Saigonu autobusem. Je výhodné, pokud chcete pohodlnou jízdu mimo město, ale prohlídka samotná nebyla pěkná. Je to jeden z nejhůře zabalených turistických zážitků za mnoho let na cestách. Zvažte jen to, že se vydáte přímo do Ben Tre, nebo ještě lépe, chytíte autobus do Can Tho, kde si zařídíte svojí prohlídku přesně podle sebe (více o tom později).

 

Vzal jsem mototaxi do Ben Tre z My Tho a strávil jsem dvě noci v Ben Tre, přičemž jsem celý den využil k dlouhé a malebné jízdě na motorce po okolních ostrovech. Druhý den ráno jsem se na šest hodin vypravil na malebnou nákladní loď do Tra Vinhu, malebného a klidného města s rušným denním trhem a několika zajímavými khmerskými chrámy. Z Tra Vinh jsem se vydal levnou a rychlou jízdou autobusem do Vinh Long, pouhých 1,5 hodiny. Blízko Vinh long je trh Cai Be, je to větší trh s většími loděmi prodávajícími zeleninu prodejcům v této oblasti. Moje prohlídka začala v 6 hodin ráno a vrátila se do poledne, a tak jsem se vydal odpoledním autobusem do Can Tho, které bylo vzdálené necelou hodinu. V Can Tho jsem se zhluboka nadechl k závěrečnému brzkému rannímu probuzení a prohlídkám řeky Mokong. Měl jsem možnost navštívit větší plovoucí trh Cai Rang a Phong Dien, nebo udělat alternativní prohlídku Phong Dien a poté procházku vesnic po stojatých vodách. Jsem tak rád, že jsem udělal druhou variantu, protože to bylo fascinující a přesně to, v co jsem doufal při prohlídce delty Mekongu. Z Can Tho jsem vzal levný let VietJet do Da Nang.

 

Ben Tre

 • Ubytujte se v hotelu Oasis, toto je nejlepší možnost ubytování ve městě. Řídí ho Novozélandský-vietnamský pár a majitel Ken je chrakter. Snídaně je chutná, postele v západním stylu. Ken je pramenem rad pro další cestování, zvláště pokud hledáte trochu prozkoumat oblast mimo vyznačené cesty.
 • Relaxujte s drinkem. Pokud pobýváte v Oasis, Coffee 3D je velmi blízko a je skvělým místem pro odpolední kávu nebo sladké smoothie po večeři. Má wifi a velmi uvolněnou atmosféru teenagerů a mladých párů, kteří se zde zdržují.
 • Na kole krajinou. Oasis poskytuje hostům bezplatná kola, cesta oklo Ben Tre bude hračkou. Pomocí obří mapy namalované na zdi penzionu jsem sledoval trasu malými cestičkami a pomocí malých trajektů jsem projížděl na kole přes dva nedaleké ostrovy. Byla to asi 18 kilometrová jízda, která trvala asi čtyři hodiny, s mnoha zastávkami na pořízení fotografií a kokosových ořechů.
 • Navštivte noční trh. Podél břehu řeky můžete každý večer najít obvyklé pouliční jídlo a zboží k prodeji. Je to příjemné, nenápadné město a trh to odráží.

Tra Vinh

 • Navštivte ranní trh. Tento ranní trh je můj oblíbený ve všech městech Mekongu. Tra Vinh vidí málo turistů, a tak mají místní čerstvou a nádhernou radost, když vás vidí bloudit. Mnoho prodejců mě pokynulo ke svým stánkům a poté požádalo o jejich fotografii, nebo mě požádali, abych vyfotografoval jejich syna/bratrance/váhavého bratra atd. Byl to krásný způsob, jak strávit ráno před jízdou autobusem.
 • Spát někde v centru. Khách Sạn Thanh Trà je provozuschopný a centrální, ale ne zcela nejlepší nic méně tady jsem zůstal. Mají několik malých pokojů za ceny pro batůžkáře až střední kategorie a nikdy asi nebudou plně obsazeni. Pokud se vrátím, zkusím Gia Hoa 2, který vypadá obecně hezčí. Nebo zvažte pobyt ve venkovských oblastech na hezčím místě, jako je Coco Riverside Lodge, který vypadá trochu elegantněji a krásně.
 • Zastavte se u pagody Chùa Mạc Dồn. Nachází se velmi blízko autobusového nádraží (což je na okraji města mimo město), takže je nejjednodušší zaplatit za to, že se zde na několik minut zastavíte mototaxi/taxi, než vás vysadí na autobusovém nádraží.

Vinh Long

 • Plovoucí trh Cai Be. Zorganizoval jsem prohlídku ze svého penzionu a měla nádech výletu v My Tho, ale hezčí. Při prohlídce se zastavíte v továrně na kokosové cukrovinky a medové farmě, ale nebyl tam žádný tlak na nákup a mnohem méně turistů. Pokud vás baví navštívit tyto obchody a zjistit, jak to dělají, rozhodněte se pro prohlídku od Vinh Long. Alternativně, pokud vás zajímá pouze plovoucí trh Cai Be, pak můžete smlouvat v přístavu a domluvit si ranní prohlídku s průvodcem, který vás motorovým člunem vyveze na trh. To je podle mě nejlepší varianta.
 • Van Tram Guesthouse je velmi blízko ke všemu a byl možná nejhezčím místem celého mého pobytu ve Vietnamu. Pokoje jsou velké a čisté. Jedinou nevýhodou je karaoke přes ulici až do 22:00. Měl jsem v plánu zůstat v hotelu Ánh Hồng, ale byl plně obsazen a bylo mi dobře doporučeno jít do Van Tram jako moji alternativu. Dalším dobrým ubytováním může být Bay Trung Homestay.
 • Jezte místní jídlo nebo na místním trhu. Majitel Van Tram Guesthouse udělal dobrou věc, když mě nasměroval po městě do restaurace. Trh je hned za dveřmi hotelu a je skvělým místem k večeři pro nevegetariány.
 • Popíjejte podél řeky v Cafe Hoa Nắng. I když bych tu nejedl, užil jsem si kávu v odpoledních hodinách a po večerech byla zima. Toto je více než jen turistické místo, je oblíbené mezi místními a umožňuje skvělé pozorování kolemjdoucích lidí.

 

Can Tho

Can Tho má letiště snadno dostupné z centra města. Viet Jet létá z Can Tho do různých dalších měst po celém Vietnamu (letěl jsem do Hoi An/ Da Nang a mnoho cestovatelů létá také na Phu Quoc nebo Hanoj). Toto byla moje poslední zastávka v deltě Mekongu, než jsem skočil na půl cesty ve Vietnamu do města Hoi An. Město je velmi prosté, je to především zastávka pro cestovatele zkoumající plovoucí trhy nebo ty, kteří jsou na cestě do Kambodže. Ve skutečnosti jsem cestoval na sever a poté jsem zamířil zpět dolů na jih, abych strávil týden lenošením na plážích v Phu Quoc.

 

 • Navštivte ranní trhy Cai Rang a Phong Dien. Naplánujte si je velmi brzy ráno, protože trh Cai Rang začíná již v 5 hodin ráno. Mnoho výletů odjíždí z Can Tho kolem 5:30 ráno, takže přijedete, když je stále v plném proudu. Pokud v rodině, zkrátíte si o hodinu ranní dojíždění na trh. Tyto trhy předvádějí způsob života, který se pomale vztrácí. Jak mosty pokrývají více řek, tyto plovoucí trhy se zmenšují. Je to krásný způsob, jak strávit ráno.
 • Ubytujte se v penzionu Mekong Logis v Can Tho. Vřele doporučuji tento penzion. Je to jedno z mých oblíbených míst, kde jsem zůstal bydlet při návštěvě Can tho. Rodina je fantastická, a tak vstřícná. Pokoje jsou čisté a pohodlné. Rodina se snaží vyjít vám ve všem vstříct aby zajistila, že budete mít všechny znalosti a pomoc kterou potřebujete, abyste si to v Can Tho mohli užít. Vypravil jsem se na motorce mimo město a poté jsem navštívil menší ze dvou trhů lodí. Po chutné snídani jsem si prohlédl menší řeky a navštívili několik domů ve venkovských oblastech. Rodina mluví francouzsky a anglicky. Protože jsem již viděl trhy poblíž Vinh Long, ocenil jsem, že tyto doporučené výlety zahrnovali i jiné aspekty.
 • Ubytujte se v Nguyen Shack Homestay mimo město. Původně jsem plánoval si zvolit tenhle homestay v Deltě, ale toto místo se rezervuje moc dopředu. Je mimo město Can Tho a blíže plovoucím trhům. Přímo přes ně si můžete zajistit výlety. A prohlídky trhu jsou z Nguyen Shack obecně levnější, protože jste již zaplatili za cestování mimo město.

 

Zátoka Ha Long a ostrov Cat Ba

Toto je pravděpodobně nejklasičtější místo na seznamu cestovatelů do Vietnamu. Je to úžasné místo zapsané na seznamu světového dědictví UNESCO a opravdu stojí za návštěvu. Než jsem to zde navštívil, slyšel jsem hrozné příběhy od cestovatelů, kteří byli z návštěvy Ha Long Bay znechuceni nebo zklamáni. Tato oblast je dobře vyšlapaná po turistické stezce a jako taková nabízí celou řadu zážitků a některé stojí za to. V okamžiku, kdy vstoupíte na sever Vietnamu, nebudete mít nouzi o společnosti slibující zařídit vaši exkurzi v Ha Long Bay.

 

Na své cestě jsem se dostal na ostrov Cat Ba a teprve potom jsem koukal na různé organizace, které se snažily získat moji pozornost. Našel jsem vysoce uznávanou, místně vlastněnou cestovní společnost a použil jsem je na jednodenní výlet po Lan Ha a Ha Long Bay. Bylo to krásné a plně jsem si ten zážitek užíval. Níže uvádím některé ze společností, které lze bezpečně použít, pro ty, kteří také chtějí navštívit ostrov Cat Ba.

Malý průvodce na cestu do Vietnamu

Průvodce na cestu do Vietnamu

Jaké jsou vaše možnosti?

 • Zarezervujte si zpáteční cestu z Hanoje.
  Pokud máte málo času, je to pravděpodobně vaše nejlepší volba. Společnosti zařídí váš transfer z Hanoje na pobřeží (asi 4-5 hodin all-in z Hanoje do oblasti zálivu). Poté vás posadí na loď na jednodenní až třídenní plavbu na palubě, kde se budete plavit kolem vápencových skal. Kvalita jak lodi, tak celkového zážitku z plavby bude hodně záležet, jak hluboko do kapsy budete schopni při výběru sáhnout. Po plavbě se vylodíte a budete znovu odvezen zpět do Ha noi.
 • Zůstaňte na ostrově Cat Ba a prozkoumejte odtud.
  Využijte kyvadlovou dopravu k cestě mezi Hanojí a ostrovem Cat Ba (pomocí Haiphongu, protože na ostrov budete muset jet trajektem). Zde si pronajměte pokoj ve velmi cenově dostupných hotelových pokojích (soukromé levné pokoje stojí méně než 15 $). Pak si zorganizujte buď jednodenní výlet, nebo vícedenní plavbu. Budete mít také možnost navštívit nádherný národní park na ostrově. Odtud si také zorganizujte kyvadlovou dopravu zpět do Hanoje, dále do Sapy nebo do Ninh Binh/Tam Coc.
 • Navštivte jiný, méně turistický záliv.
  Zátoka Ha Long velmi pravděpodobně dosáhla špičkové kapacity cestovního ruchu. Oblast UNESCO se rozprostírá po celém souostroví Ha Long Bay a mnoha dalších zátokách, které jsou stejně krásné. Když jste na ostrově Cat Ba, sousedíte se zálivem Lan Ha, který můžete snadno navštívit na plavbě po Cat Ba. Existuje však ještě jedna hlavní možnost, která se na scéně cestovního ruchu právě objevuje. Několik cestovatelů, se kterými jsem se setkal na začátku roku 2017, měli krásné zážitky v zálivu Bai Tu Long. Lodě, které zde jezdí, jsou trochu dražší, ale jsou lépe udržované a je to mnohem vzdálenější a klidnější zážitek.

 

Jak si vybrat cestovní společnost

Moje nejlepší rada: Počkejte před rezervací. NEDOVOLTE žádnému hotelu ani touroperátorovi, aby vás tlačil do rezervace zájezdu, než si sednete s několika společnostmi a poté je všechny prozkoumáte třeba na Trip Advisor. Nejběžnějším „podvodem“ to slovo používám lehce, protože to není úplný podvod, je to případ nesplněných očekávání. Budou vám ukazovat obrázky nádherných lodí a za velice přijatelnou cenu oproti ostatním. Ve skutečnosti však jsou některé lodě, špinavé a zamořené krysami nebo šváby. Při rezervaci prostřednictvím levného hotelu nebo operátora nelze říci, která společnost ve skutečnosti vaše plavbu pořádá.

 

Najděte si renomovanou společnost. Opravdu si udělejte čas na rozhodování, kterou společnost použijete k rezervaci vícedenních plaveb. Pečlivě jsem zkoumal, než jsem si vybral Cat Ba Ventures, lokálně vedenou obchodní společnost s dobrou pověstí, a byl jsem spokojen s kvalitou své plavby. Zde je několik věcí, které je třeba zvážit před rezervací.

 

 • Kvalita lodi. Mnoho lodí provozovaných v zálivu Ha Long je velmi starých, některé z cenově dostupných možností rozpočtu jsou zjevně nebezpečné. Existují špičkové luxusní lodě, ale pravděpodobně budete mít dobrý výlet i s výběrem průměrného rozpočtu, není nutné jet luxusem, abyste měli dobrý pocit, stačí znát kvalitu vaší lodi. Méně turistické zátoky obvykle používají novější lodě podle toho, co mi místní řekli, když jsem snimi povídal na ostrově Cat Ba.
 • Navštívené památky. Pokud se vydáte na výlet s jako batůžkář, můžete si být 100% jisti, že budete každý večer sdílet záliv se stovkami dalších lodí a vaše loď může směřovat k bližším jeskyním a zátokám, které pro návštěvu nevyžadují mnoho paliva. Pokud pojedete jen na jednu noc, opravdu vám chybí čas navštívit cokoli v odlehlých oblastech zálivu. Když začnete z jiné zátoky nebo z ostrova, uvidíte méně turisticky navštěvované oblasti, protože začínáte daleko od nejoblíbenějšího turistického města Ha Long City.
 • Pověst. Existují stovky cestovních kanceláří, které rezervují výlety. Dotýkají se všech koutů severních měst. Použijte Trip Advisor k nalezení důvěryhodného přepravce. Přečtěte si také recenze v hotelu (kniha přání a stížností), protože si mnoho hostů rezervuje hotely, a poté zahrne recenzi výletu do celkové recenze tohoto hotelu. Hotely vydělávají z vašeho zájezdního balíčku nemalou částku, takže mají motivaci účtovat více a rezervovat vám nejvýhodnější možnost, jakou mohou najít. To se stává hodně.
 • Cena. Zde platí přísloví „dostanete, za co zaplatíte“. Abyste si výlet užili, nemusíte vzhayovat peníze, ale vřele doporučuji považovat ostrov Cat Ba za základnu pro levné místo výletů do zálivu Ha Long. Zaplatíte přibližně stejně, takže je to stále na vás, ale je to jen alternativa, která vám poskytne lepší zážitek za stejnou cenu.

Cestovní průvodce ostrovem Cat Ba

 • Na ostrov Cat Ba se dostanete kyvadlovou dopravou. Váš hotel na Starém Městě v Ha noi vám může zajistit dopravu, nebo si ji můžete zarezervovat buď prostřednictvím Good Morning Cat Ba, nebo e – mailem Cat Ba Ventures (to je ten, který jsem použil při rezervaci dalšího výletu do Tam Coc).
 • Pro výlet lodí použijte Cat Ba Ventures. Tato společnost má zdaleka nejlepší pověst na ostrově díky silnému standardu služeb. Ceny za výlety jsou střední kategorie a atmosféra na lodích je velmi příjemná, protože každý zaplatil o něco více, aby si výlet užil. Udělal jsem jejich jednodenní výlet s jízdou na kajaku. Cat Ba Local je na scéně mnohem novější, ale počátkem roku 2017 zpětná vazba od ostatních cestujících naznačovala, že se jedná o cenově dostupnější alternativu pro cestovatele s nízkým rozpočtem, kteří hledají něco malého na skok od Cat Ba Ventures, ale stále dobře vedeného.
 • Vydejte se na horolezectví s Asia Outdoors. Toto je jediná organizace, kterou byste měli použít, pokud máte zájem organizovat horolezectví; má vysoce vyškolený personál a byla původní společností, která byla průkopníkem horolezecké scény v regionu.

 

Denní a víkendové výlety po severu

Sever Vietnamu je nádherná oblast země a má mnoho z nejpozoruhodnějších zážitků pro batůžkáře ve Vietnamu. Pokud se vydáte na jih, jsou zde také nádherná místa, která stojí minimálně za přenocování.

 

Tam Coc/Ninh Binh

 • Ubytujte se v hotelu Nam Hoa v Tam Coc. Miluji tento hotel. Personál je příjemný a velice nápomocný. Pokoje jsou malé, ale čisté a čerstvě zrekonstruované. Pokud jste sólo, je to střední kategorie, ale pokud jste pár a jste schopni si rozdělit ceny za pokoj, tak je to velice levné. Snídaně v ceně a snadná procházka do města. Půjčení kol je zdarma a kola jsou ve skvělém stavu. Důrazně doporučujeme, abyste to použili jako základnu, určitě se sem ještě vrátím.
 • Homestay at Nguyen Shack. Ačkoli jsem miloval hotel Nam Hoa, byl bych nerad, kdybych Nguyen Shack nedoporučil jako nádhernou možnost ubytování v soukromí. Tento malý vietnamský řetězec bungalovů je naprosto nádherný. Pokud máte rádi pobyt v homestay, nebude nic lepšího než tady. Zarezervujte si ubytování předem, protože je často plně obsazeno.
 • Jezte v restauraci Sunflower. Vegetariánské možnosti a je to nenápadná, místně provozovaná restaurace, která nabízí dobré jídlo. Ve městě není mnoho možností stravování, takže je to dobrá volba na oběd nebo večeři.
 • Navštivte jeskyni Hang Mua na kole. Jízda na kole je zde snadná, je to rovina, nebo můžete požádat taxi, aby zastavilo i zde. Vycházka na vrchol zde nabízí úchvatný výhled na řeku. Teď už jen doufat že budete mít více štěstí na počasí než já.
 • Na kole k pagodě Bich Dong. Je to hezké místo a snadná jízda z města. Ačkoli to není „povinná návštěva“, pokud máte ve městě odpoledne navíc, stojí za to jej navštívit.
 • Vydejte se na výlet lodí z Tràng An. Pokud pobýváte v Tam Coc, pronajměte si na pár hodin taxi a vydejte se na výlet lodí z Trang An, raději než ty které nabízí v Tam Coc. Prohlídky probíhají přesně, protože se jedná o místo zapsané na seznamu světového dědictví UNESCO a scenérie je ohromující.

Pokud se vám web líbí a jste s informacemi spokojeni, můžete přispět malou částkou na jeho další údržbu, aktualizace, provoz a já si možná také koupím jednu kávu nebo pivo 😋

 

Podrobnější průvodce najdete ve formě eBook

Je život ve Vietnamu drahý

 

 

Čech ve Vietnamu je svobodný a nezávislý: svobodný pro všechny čtenáře a nezávislý na jakékoli vnější kontrole. Tyto webové stránky jsou však také způsobem, jak si vydělávám na živobytí. Pokud se vám obsah na stránkách líbí a chcete mít přístup do placeného obsahu, zaregistrujte si jeden z balíčků zde. A nebo mne můžete podpořit zakoupením některé z eBook průvodců. Všem vám moc děkuji a posílám pozdrav ze Saigonu.

Zanechat komentář
Dotazy, aktualizace a zprávy o výletech jsou vítány. Prosím však, abyste komentáře psali slušně a k tématu.

 

 

Dostávejte novinky emailem

We never spam. Read Privacy Policy

eBOOK ke stažení!!

Stáhněte si ebook do mobilu, na cestách často není internet.

Image