Svatba ve Vietnamu a co je potřeba

Svatba ve Vietnamu a co je potřeba

Moje svatba ve Vietnamu

 

Tenhle článek jsem měl napsat nejspíš již někdy v roce 2016, nicméně jsem se k tomu dostal až dnes. Hned na začátku bych měl asi říct, že tenhle postup se bude také týkat většiny národností, a tedy ne jenom Čechů. Každému bude asi jasné, že především se budete potřebovat seznámit s vaší partnerkou/partnerem. Více o seznamováni najdete na JAK SE SEZNÁMIT S VIETNAMKOU.

S více než 80 000 cizinci žijícími a pracujícími ve Vietnamu a rostoucím počtem Vietnamců zaměstnaných a studujících v zahraničí rok od roku vzrůstá počet vietnamských občanů a krajanů, kteří se rozhodli uzavřít sňatek na vietnamské půdě.

Místní svatební trh v poslední době zažívá rostoucí trend volby Vietnamu jako kýžené svatební destinace pro mezinárodní páry, které zde mají trvalý nebo přechodný pobyt, a rozhodli se říct si zde své ano. Vietnam nabízí pro tuto příležitost nádherná místa za relativně přijatelnou cenu – ať už se jedná o pláže, hory, města nebo venkovské prostředí, s ohledem na celosvětově rostoucí náklady na svatby.

Nejspíše nemá cenu dále chodit kolem horké kaše a přejděme rovnou k věci, která vás zajímá asi nejvíce, a to jsou formality potřebné k uzavření sňatku ve Vietnamu.

Na mnoha místech ve světě je svatba stejně snadná a bezproblémová jako rozhodnutí zajít si pro rohlíky. Stačí se dostavit na úřad, domluvit si vhodný termín, podepsat několik papírů a vše je vyřízeno. Vietnam bohužel NENÍ jedním z těchto míst.

Pro cizince je získání povolení k sňatku ve Vietnamu poměrně komplikované a vyžaduje hlavně pevné nervy a dostatek času. Budete totiž potřebovat mnohé důležité doklady z ČR přeložené do vietnamštiny s úředním razítkem soudního překladatele (registrovaného u českého nebo vietnamského soudu, ovšem u vietnamského překladatele se přesvědčte, že je k takovému úkonu skutečně oprávněn). To samé platí pro vaše partnery či partnerky, pokud se jedná o cizince, vietnamský partner pak předkládá dokumenty vydané místními úřady. Dále budou následovat lékařská potvrzení a samozřejmě s tím spojené poplatky (za mých časů jsem platil 400 000 VND za osobu). Dva cizinci se mohou ve Vietnamu nechat oddat, pouze pokud zde má alespoň jeden z nich povolení k trvalému nebo přechodnému pobytu. V opačném případě si myslím, že jediná možnost sňatku je na území naší ambasády v Hanoji, případně na zastupitelském úřadě jiné země původu aspoň jednoho ze svatebčanů jako je například Thajsko nebo Malajsie. Nicméně svatební oslavu si již můžete uspořádat třeba na jednom z místních romantických ostrovů.

Jakmile je dokumentace vyřízena, je ve Vietnamu možné uspořádat náboženský nebo civilní svatební obřad. Civilní obřad se koná na odboru svateb spadajícím pod ministerstvo spravedlnosti, zatímco náboženské sňatky se mohou konat v kostele, chrámu nebo na jiných místech, jako je hotel nebo již zmíněná pláž.

Užitečné informace:
Ve Vietnamu je manželství osob stejného pohlaví povoleno, přestože dosud neposkytuje právní ochranu manželům. Další podrobnosti se doporučuje ověřit na vietnamském velvyslanectví nebo konzulátu ve vaší domovské zemi.

Svatba ve Vietnamu

 Svatba ve Vietnamu

Svatba smíšených národnosti ve Vietnamu.

Dle osobních zkušeností mají smíšené páry ve Vietnamu spíše tendenci plánovat menší oslavy než páry čistě vietnamské. Průměrná vietnamská svatba hostí klidně i více než 400 hostů, zatímco smíšené páry většinou upřednostňují nižší účast okolo 100 hostů. Je to dané také tím, že s návštěvou Vietnamu ze strany rodiny a přátel nevietnamského partnera bývají spojené nemalé náklady, a to ne jenom na letenky, ale i ubytování a další věci. Svatební hostina se skládá většinou ze sedmi chodů jídla, které si svatebčané dopředu domluví. Sedává se u stolů o deseti lidech. Pánové většinou popíjí ve velkém pivo a ženy s dětmi nealko nápoje.

S kulturními hodnotami spojenými se svatbami souvisí i rozdíl ve zvycích: ve Vietnamu je svatba považována za zásadní životní milník a rozšířené rodiny, přičemž v polovině seznamu svatebních hostů často dominují přátelé rodičů, na rozdíl od typicky západních preference pro intimnější oslavy pouze s nejbližšími přáteli a rodinou. Aby se tento rozdíl vyřešil, mnoho párů se smíšenou národností se rozhodne uspořádat dvě oddělené svatby, jednu dodržující vietnamské tradiční zvyky a jednu tradičně „západní“.

Svatebčané smíšené národnosti nebo mezinárodní páry více inklinují k trendu svatby jako zážitku, přičemž populární jsou plážové obřady pod širým nebem například v Danangu, Nha Trangu či Mui Ne. Některé západní svatební zvyky se nyní staly normou, například výměna slibů – což dříve součástí vietnamské svatby nebývalo.

Navzdory mnohým rozdílům ve zvycích si většina párů smíšené národnosti přeje zachovat určité důležité vietnamské svatební tradice v oddanosti a úctě k vietnamské rodině a kultuře své nastávající – zejména při obřadech zahrnujících vyzvednutí nevěsty z jejího rodinného dom, při němž ženich přináší do rodiny za doprovodu svých blízkých i věcné dary.

Svatba ve Vietnamu

Svatba ve Vietnamu

 

Svatební šaty a obleky šité na míru v Saigonu

Ho Či Minovo Město poskytuje dobré možnosti pro páry, které hledají perfektní svatební oblečení, zejména když hledají něco šitého na míru. Pokud hledáte něco jedinečného, určitě nebudete mít v Saigonu problém vyhledat si svatební centrum, které umí zařídit vše podle vašich představ. Buď se rozhodnete si šaty na svatbu pouze zapůjčit, anebo si je necháte ušít přímo na míru. Určitě nebude problém objasnit krejčímu koncepci svých vysněných svatebních šatů či přidat pár detailů, které odrážejí osobnost nevěsty a ženicha, k jím navrženému designu.

Pokud potřebujete inspiraci nebo hledáte stávající návrhy, Sue Ann Bridal v District 1 prodává kolekce špičkových mezinárodních návrhářů, jako jsou Ronald Joyce, Mori Lee nebo MGNY, ale také šaty družiček a svatební doplňky. Můžete také projít ohromující počet svatebních obchodů lemujících ulici Ho Van Hue ve čtvrti Phu Nhuan, kde jsou k dispozici stovky extravagantních šatů k nákupu nebo pronájmu. Další zajímavou volbou může být moderní salon Cee’s Bridal, jenž prodává a pronajímá svou impozantní kolekci a nabízí vlastní návrhy šatů.

Pro ženichy mohu doporučit Dung Tailors v District 1, kde mají širokou škálu obleků na míru a nabídnou spoustu možností, pokud jde o látky, podšívky a střih. Nejlepším způsobem, jak místního krejčího oslovit, je navštívit obchod za účelem konzultace a prohlédnutí látek aspoň 14 dní dopředu. Krejčí bude muset provést měření a provést několik zkoušek, ale oblek lze vyrobit od nuly přibližně za dva týdny.

Před svatbou je nutné zajistit patřičný účes a případně make-up, obojí je také velmi dostupné v Ho Či Minově městě: vlasových stylistů i maskérů jsou v Saigonu tisíce a všichni se jen třesou, aby mohli s klienty spolupracovat na dokonalém vzhledu jejich svatebního dne. Ani svatební fotografie a video dokumentace nebude problém, jen je třeba připravit se na skutečnost, že svatební fotografie se pořizují cca 14dnů před svatbou. Možností je mnoho, ať už focení ve volné přírodě anebo v ateliéru. Album s fotografiemi je pak vstavené u vstupu na stole, kde je umístěna i nádoba na finanční dary od svatebních hostů.
Ve Vietnamu je zvykem, že host by měl na svatbu donést dar v podobě peněz, a to v obálce ve které jste obdrželi svatební pozvání. (Pro svatebčany je tak velice jednoduché zjistit kdo kolik peněz daroval) 😊. Běžným obnosem za jednu osobu bývá 500 000VND. Vše ale záleží na možnostech jednotlivců.

Výběr správného místa

Ve Vietnamu je nespočet krásných míst k pořádání svateb, od luxusních plážových resortů až po horská zákoutí. Pokud plánujete obřad v Ho Či Minově městě, možnosti se mohou zdát poněkud omezenější, ale i v zde je řada zajímavých svatebních míst. Zejména některý z velkých saigonských hotelů s prostornými konferenčními sály se pro tyto účely může hodit.

Větší svatby se pravidelně konají v hotelech Lotte Legend, InterContinental, The Reverie, Le Meridien, PARKROYAL, Sheraton Saigon Hotel and Towers nebo Pullman Saigon Center, zatímco pro komornější obřady lze doporučit The Myst Dong Khoi nebo New World Saigon Hotel, pokud máte hlouběji do kapsy, mohu vám doporučit i levnější.

Pokud hledáte spíše kongresové centrum než hotel, zkuste The Adora Dong Phuong Group. Mají recepční sály po celém Saigonu, kde je možné konat i ty nejpompéznější oslavy.

Bažíte-li po klidném venkovském prostředí v blízkosti centra města, navštivte vesnici Binh An Village, na jejíž zahradě o rozloze 12 000 metrů čtverečních lze též pořádat společenské akce. Lam Retreats Saigon River je další oblast pod širým nebem, navíc na břehu řeky, se spoustou prostoru a profesionálním týmem připraveným vyhovět veškerým vašim přáním.

Další jedinečné místo pro svatbu najdete ve Villa Song, francouzské vile v koloniálním stylu přetvořené na luxusní butikový hotel v Thao Dien. Také několik restaurací by dobře fungovaly na svatbu, jako například The Deck ve 2. obvodu. Jedná se o velký stylový prostor s výhledem na řeku.

Svatba ve Vietnamu 

Svatba ve Vietnamu

Pokud máte zájem o Svatbu ve Vietnamu moje cestovní kancelař VIETNAM CK je schopná zařídit vše od A do Z, napište nám.

Důležité informace ohledně právních kroků, které musí svatebčané splnit.

 • Žena musí být starší 18 let a muž 20 let
 • Podle vietnamských zákonů musí muž i žena být svobodní.
 • Oba partneři musí být mentálně způsobilí činit nezávislá rozhodnutí.
 • Pár nevykazuje pokrevní příbuznost po tři generace.

Poznámka: Následující osoby nesmí ve Vietnamu uzavřít sňatek:

 • Adoptivní rodič a adoptivní dítě, nevlastní otec a snacha, nevlastní matka a zeť, nevlastní otec a dcera jeho manželky, nevlastní matka a syn jejího manžela

Nezbytné dokumenty pro registraci manželství ve Vietnamu

 • Chcete-li zaregistrovat manželství, podívejte se níže na požadované dokumenty.
 • Vyplněný formulář žádosti o svatbu ve Vietnamu: vaše fotografie, vaše osobní údaje, váš podpis.
 • Důkaz o rodinném stavu – žadatel musí prokázat svůj svobodný nebo rozvedený stav nebo skutečnost, že jejich manžel/ka zemřel/a, dokladem vydaným příslušným úřadem jeho domovské země. Tento dokument musí být opatřen datem ne více než šest měsíců před datem předložení oddacích listin.
 • Lékařské potvrzení – může být vydáno příslušnou organizací ve Vietnamu nebo v zahraničí a musí být datováno ne více než šest měsíců před datem předložení oddacího listu. Musí potvrdit, že žadatelé netrpí duševní chorobou ani žádným jiným onemocněním, které by bránilo nezávislému rozhodování.
 • Ověřená kopie osobní identity pro vietnamské občany.
 • Ověřená kopie osvědčení o registraci v domácnosti nebo registrace rezidentů pro vietnamské občany.
 • Pas nebo rezidentní karta – cizinci a vietnamští občané pobývající v zahraničí.
 • Dočasná / trvalá rezidentní karta – cizinci pobývající ve Vietnamu.
 • Poplatek za podání žádosti.

Poznámka: Při podání žádosti o svatbu jsou zapotřebí dvě kopie všech dokumentů ve vietnamském jazyce. Jednu kopii je nutné odevzdat odboru svateb ministerstva spravedlnosti v oblasti bydliště.

Místo pro uzavření registrace manželství:  odbor svateb ministerstva spravedlnosti

Ministerstvo spravedlnosti před zahájením vašeho civilního manželství vykonává následující úkony:

Rozhovor s žadatelem – má zajistit, aby oba žadatelé vstupovali do manželství dobrovolně, a posoudit, zda se nejedná o pokus o falešné manželství. Rozhovor bude oficiálně zaznamenán v plném rozsahu a obě strany musí podepsat vyplněný dokument.

Žádost o uzavření manželství bude oficiálně vystavena na lidovém výboru v místě bydliště žadatelů. po dobu sedmi pracovních dnů. V této době může kdokoliv projevit názor, že pár nemusí být vhodný k uzavření manželství. Pokud k tomu dojde, je na lidovém výboru v místě bydliště žadatelů, aby informoval ministerstvo spravedlnosti.

Rozhodnutí – Ministerstvo spravedlnosti vydá rozhodnutí do 25 pracovních dnů po obdržení dokumentů a zaplacení poplatku.

Civilní sňatek – Jakmile je manželský protokol podepsán vedoucím zemského lidového výboru, ministerstvo spravedlnosti potvrdí civilní sňatek do pěti pracovních dnů.

Adresa ministerstva spravedlnosti ve velkých městech ve Vietnamu

Ministerstvo spravedlnosti – Hanoj

Adresa: ulice 1B Tran Phu, okres Ha Dong, Hanoj

Tel: (04) 33546163

Fax: (04) 33546155

Ministerstvo spravedlnosti – Ho Či Minovo Město

Adresa: 141-143 Pasteur, Ward 6, District 3, Ho Chi Minh City

Tel: (08) 38290230

Fax: (08) 38243155

Ministerstvo spravedlnosti – Danang

Adresa: 16 Bach Dang Street, okres Hai Chau, Danang

Tel: (0511) 3822822

Fax: (0511) 3895267

Legalizace sňatku v České republice

Čeští občané mohou požádat o registraci sňatku uskutečněného v cizině a o vystavení českého oddacího listu prostřednictvím našeho velvyslanectví kde najdete podrobnosti o dokumentech které je nutné předložit.
Příjem žádostí probíhá v úředních hodinách na základě sjednání schůzky prostřednictvím emailu Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.K podání žádosti je třeba osobní přítomnost obou manželů z důvodu ověření podpisů v žádosti o zápis uzavření manželství. Zastupitelský úřad žádost postupuje Zvláštní matrice v Brně. Vyřízení žádosti trvá přibližně 2-3 měsíce.

 

Pokud se vám web líbí a jste s informacemi spokojeni, můžete přispět malou částkou na jeho další údržbu, aktualizace, provoz a já si možná také koupím jednu kávu nebo pivo 😋

 

Screenshot_2022-07-25_081612 Svatba ve Vietnamu a co je potřeba - Čech ve Vietnamu

 

 

Čech ve Vietnamu je svobodný a nezávislý: svobodný pro všechny čtenáře a nezávislý na jakékoli vnější kontrole. Tyto webové stránky jsou však také způsobem, jak si vydělávám na živobytí. Pokud se vám obsah na stránkách líbí a chcete mít přístup do placeného obsahu, zaregistrujte si jeden z balíčků zde. A nebo mne můžete podpořit zakoupením některé z eBook průvodců. Všem vám moc děkuji a posílám pozdrav ze Saigonu.

Zanechat komentář
Dotazy, aktualizace a zprávy o výletech jsou vítány. Prosím však, abyste komentáře psali slušně a k tématu.

Dostávejte novinky emailem

We never spam. Read Privacy Policy

eBOOK ke stažení!!

Stáhněte si ebook do mobilu, na cestách často není internet.

Image