Práce ve Vietnamu

Práce ve Vietnamu

PRÁCE VE VIETNAMU

Jelikož já sám osobně zde mám cestovní kancelář a pomáhám při zakládání nových firem ve Vietnamu našim krajanům, nepovažuji se za běžného zaměstnance.

Spousta z vás se mne ale ptá na to, jak získat práci ve Vietnamu? Co vše bude potřeba pro práci ve Vietnamu? Já sám mám svoje sídlo firmy v Saigonu, budu tedy mluvit převážně z tohoto pohledu. Zákon ve Vietnamu je však jeden, takže to platí i pro jiná města či provincie. Snažil jsem se tedy dát dohromady nasbírané informace jak z webu, tak od mých přátel, kteří zde žijí jako expati a pracují jak pro místní firmy, tak nadnárodní společnosti.

Vietnam má populaci více než 90 milionů lidí. Je třetí největší zemí ASEAN a má průměrný věk 30 let. Což znamená, že metropolitní oblasti jako Ho Či Minovo město nabízejí vzrušující budoucnost s obrovským potenciálem pro pokračující ekonomický růst v následujících letech. Splnění náborových potřeb zaměstnavatelů tohoto rychle rostoucího trhu je však výzva. A to se neobejde bez toho, aby zde byli specialisté ze zahraničí.

To platí zejména pro některá klíčová odvětví Saigonu: IT, strojírenství, pohostinství a stavebnictví ale i další. Společnosti v těchto odvětvích jen obtížně hledají kvalifikované kandidáty na domácím trhu, zejména pro vyšší pozice na manažerské úrovni, což zaměstnavatele vede k tomu, aby hledali nové zaměstnance na globálních trzích.

Se svou relativně vysokou mzdou a snadným vstupem je vzdělávání atraktivním odvětvím pro cizince. Různé mezinárodní a místní školy hledají zahraniční učitele, aby uspokojili poptávku mladých vietnamských generací, které se často začínají učit anglicky v již útlém věku.

A konečně, nevládní organizace jsou dobrou příležitostí pro každého, kdo chce dát něco zemi která je tak ráda uvítá.

Práce ve VietnamuPráce ve Vietnamu

 

Trh práce v Saigonu

Najít práci v Ho Či Minově městě (věřím tomu že i v jiných velkých městech) je pro cizince poměrně snadné. Na jedné straně za to může stále se rozvíjející vietnamská ekonomika. Dalším důvodem je struktura domácího trhu práce.

Za více jak posledních osm let tvrdí Světová obchodní organizace (WTO) že realita je taková, že vietnamská pracovní síla stále ne vždy splňuje kvalifikační požadavky místních a zahraničních podniků. Obecně lze říci že většina středních manažerů (například ředitelé nebo vedoucí oddělení) jsou Vietnamci. Existuje však několik Vietnamců v podnicích investovaných ze zahraničí, kteří se dostali do vyššího vedení. Nicméně vhodně kvalifikovaných vietnamských vedoucích pracovníků je málo.

 

Práce v Ho Či Minově městě

Vláda se snaží povzbudit společnosti, aby upřednostňovaly místní pracovní sílu stanovením podmínek zaměstnání pro cizince, které jsou přísnější než pro Vietnamce samotné. Stejně jako v Thajsku a dalších zemích jihovýchodní Asie by zaměstnavatelé měli prokázat, že mezinárodní kandidát má dovednosti, které na domácím trhu nelze nalézt, aby je najal. Šanci tedy získat zaměstnání ve Vietnamu mají tedy spíše specialisté v oboru anebo také učitelé Anglického jazyka.

Cizinci potřebují obchodní nebo pracovní vízum, než začnou pracovat ve Vietnamu a musí být registrováni na daňovém oddělení.

Navzdory těmto překážkám je legální práce ve Vietnamu možná prostřednictvím relativně snadno získaného pracovního povolení, které vám musí vyřídit váš zaměstnavatel před příjezdem do Vietnamu. S rostoucí poptávkou po manažerských pozicích musí vietnamští pracovníci mít vysokou kvalifikaci a také znalost angličtiny. Zahraniční pracovníci na druhé straně jsou častěji povinni se naučit mluvit vietnamsky.

Pokud hledáte práci v Saigonu, je nejlepší procházet příslušné online náborové weby, spojit se s místními náborovými agenturami nebo kontaktovat mezinárodní obchodní komory a asociace a vybudovat si síť zaměstnavatelů.

Práce ve Vietnamu

Práce ve Vietnamu

 

Užitečné odkazy

 

Online portál se zaměstnáním Vietnam Works

https://www.vietnamworks.com/en

 

Různé Facebookové stránky

https://www.facebook.com/groups/2190492801064956

https://www.facebook.com/groups/769298289758611

 

A samozřejmě nesmí chybět Linkedin

https://www.linkedin.com/

 

Pokud se vám web líbí a jste s informacemi spokojeni, můžete přispět malou částkou na jeho další údržbu, aktualizace, provoz a já si možná také koupím jednu kávu nebo pivo 😋

 

eBOOK ke stažení!!

Stáhněte si ebook do mobilu, na cestách často není internet.

Image