Je život ve Vietnamu drahý?

Život ve Vietnamu

Nemohu zde psát za celý Vietnam, jelikož žiji v Ho Či Minově městě. Ale mám spoustu známých v Ha noi ale třeba i v Nha Trang a jiných místech ve Vietnamu kde je situace velice podobná. O přesných cenách za nájemné jsem již psal dříve v článku Životní náklady ve Vietnamu.

V sobotu jsem seděl v baru v centru Saigonu v okrese 1 se svým kamarádem z Česka. Chystal se právě na odjezd z Vietnamu a podle jeho slov byl tak šťastný, že odsud konečně odjíždí.

Stěžoval si, jak je zde všechno drahé a jak utratil spoustu peněz za základní životní potřeby. Jeho slova mě trochu šokovala se musím přiznat. Když jsme spolu mluvili, uvědomil jsem si, že udělal stejnou chybu jako mnoho dalších cizinců, kteří se stěhují do Ho Či Minova Města.

Zkušenosti se stěhováním do nového města nebo země nic nenahradí a není pochyb o tom, že Vietnam může být levným místem k životu. Bez těchto zkušeností je však snadné nevyužít možnosti Vietnamu, které jsou cenově výhodné.

Ho Či Minovo město (Saigon) je z mého vlastního pohledu dlouholetého obyvatele příběhem "dvojí ekonomiky". Na jedné straně je tu luxus a pohodlí převážně západního stylu života. Na druhé straně je kombinace bydlení ve vietnamském stylu s moderním nádechem.

Restaurace v Saigonu 

Zde najdete vše, co potřebujete vědět o tom, jak se v Ho Či Minově Městě (Vietnamu) zabydlet:

Umístění, umístění, umístění 

Před pár lety jsem našel úžasný byt na okraji Ho Či Minova Města, v Thu Duc City, s výhledem na celou metropoli. Bylo to skvělé. Mohl jsem celé dny pozorovat přistávající letadla a koukat na východ slunce. A bylo to levné! Více jak desetikilometrová každodenní cesta do centra města se však stala zhoubou mé existence.

Zatímco ve většině západních měst je cesta do práce dlouhá 20-30 km považována za "normální", vlaky, autobusy a rychlostní silnice umožňují dojíždět i na tyto delší vzdálenosti. V Ho Či Minově Městě tomu tak není. Doprava, neexistence železniční sítě, autobusy, které uvíznou v nekonečném provozu, dělají z dojíždění v Saigonu peklo.

Nedávno jsem se přestěhoval do nového bytu vzdáleného pouhých pár kilometrů od centra města, a to mi výrazně usnadnilo život. Výběr lokality do 5 km od pracoviště je zásadní pro to, aby byl váš život v Ho Či Minově Městě co nejpohodlnější. Dlouhé dojíždění jen zvyšuje stres pro vaše zdraví, čas a samozřejmě i peníze.

Stejně tak nepodepisujte nájemní smlouvu, dokud nemáte potvrzeno, kde budete pracovat.

Pokud jste učitel angličtiny, trvejte na tom, aby všechny školy, na kterých pracujete, byly v rámci jednoho nebo dvou okresů, abyste se mohli umístit v jejich centru. Ušetřený čas a peníze vám výrazně pomohou zvýšit kvalitu života a užít si pobyt ve Vietnamu.

Žijte jako místní.

Ho Či Minovo město se v posledních několika desetiletích značně rozrostlo a velkou měrou se na tomto růstu podíleli zahraniční developeři. Okres 1, okres 2, okres 3, okres 4 a okres 7 (kde bydlím posledních pár let) jsou dobře známé tím, že v nich žije velké množství cizinců. V některých z těchto oblastí mohou být ceny nájmů dvakrát až čtyřikrát vyšší než ceny obdobného ubytování jinde. K těmto vysokým cenám přispívá především pohodlný přístup ke službám, které jsou určeny speciálně pro osoby nehovořící vietnamsky.

S trochou pomoci a plánování však můžete výběrem správné lokality pro bydlení ušetřit až 50 procent nákladů na ubytování. V závislosti na tom, kde se nachází vaše zaměstnání, mohou oblasti, jako je okres Binh Thanh, okres Go Vap, město Thu Duc, okres 8, okres 11 a některé části okresů Phu Nhuan a Tan Binh, nabídnout kvalitní pronájmy až za poloviční ceny než v “západnějších“ místech města.

Květinářství v Ho Či Minh City 

Dobrým pravidlem je podívat se na nabídku služeb v okolí vašeho potenciálního bydlení. Pokud se nacházíte v docházkové vzdálenosti od čehokoli "západního", zaplatíte více.

Také se nebojte, že nebudete umět vietnamsky. Místní obyvatelé v Ho Či Minově Městě jsou jedni z nejpřátelštějších na světě a chtějí vám posloužit stejně jako vy chcete být obslouženi.

Mějte důvěru a vytvářejte si vztahy, a pak se vám bude žít ve "zdejší" vietnamské komunitě docela dobře.

Nezapomeňte na "duální ekonomiku“

Když jsem se před více než jedenácti lety přestěhoval do Vietnamu, velmi rychle jsem zjistil, že ve Vietnamu existují dvě různé ekonomiky. Na jedné straně je ekonomika, která se stará o lidi s nízkými platy. Potraviny jsou levné a lidé žijí pohodlně z poměrně nízkých příjmů.

Pak je tu vyšší ekonomika. Ceny téměř všeho jsou mnohem dražší. Věci jako elektřina, voda a další služby se mohou značně lišit v závislosti na lokalitě a typu bydlení, které si vyberete k pronájmu.

V jednu chvíli jsem bydlel v úplném centu okresu 1, sám, v hubeném baráčku o dvou podlažích. Můj účet za elektřinu se každý měsíc pohyboval kolem 1,5 milionu VND (1 USD = 23 425 VND). Nyní, o několik let později, bydlím s manželkou a synem v bytě o výměře 90 m2 se dvěma ložnicemi na kraji jedné ze západních oblastí okresu 7 a náš účet za elektřinu nikdy nepřesáhl 500 000 VND měsíčně. Výběrem správného místa k bydlení lze časem ušetřit nemalé peníze.

Tyto náklady se také často vážou na cenu jídla a pití. Stravování v místních restauracích ve stylu "quán" a u pouličních stánků s jídlem je často nejlevnějším způsobem, jak přežít, zejména pokud žijete sami. Nákup potravin a vaření může někdy stát více než nákup jídla na ulici, ale volba je samozřejmě na vás.

Všichni máme rádi zábavu, ale mějte na paměti rozdíly v ceně věcí, jako je pivo, víno a lihoviny. Místní pivo v restauraci vietnamského stylu může stát maximálně 25 000-30 000 VND. Stejné pivo v baru západního stylu vás může přijít na 60 000 VND, a pokud se rozhodnete navštívit některý z více známých barů ve městě, dokonce až na 200 000 VND. Pokud se rozhodnete bavit se v známých západních podnicích, počítejte s tím, že zaplatíte dvojnásobek toho, co v méně západních oblastech. 

Je také důležité si uvědomit, že "duální ekonomika" se nevztahuje pouze na základní věci. Předměty denní potřeby, jako je oblečení, domácí potřeby a osobní služby, jako jsou masáže, kadeřnictví a lázeňské procedury, mají obrovské cenové rozdíly v závislosti na tom, kde se nacházejí. Zjistěte si hodnotu svých oblíbených věcí a naučte se, kde je můžete pořídit za dobrou cenu, a vaše životní náklady v Ho Či Minově Městě se výrazně sníží.

Místní jídelna v Saigonu 

Hotovost je král!!!

Přestože technologický růst proměnil Vietnam v rostoucí moderní ekonomiku, hotovostní transakce stále tvoří většinu prodeje zboží a služeb v této zemi. V posledních letech došlo k výraznému zlepšení bankovních technologií, ale stále existuje velká část ekonomiky, která si tyto možnosti ještě neosvojila.

Pokud se chcete nastavit tak, abyste mohli při některých nákupech používat elektronické prostředky, známé debetní/kreditní karty jsou obvykle přijímány ve větších restauracích a zavedených podnicích. V mnoha obchodech a kavárnách franšízového typu můžete také narazit na aplikace, jako je Samsung Pay, Zalo Pay a Momo, které jsou přijímány, ale počítejte s tím, že za jejich produkty zaplatíte více.

Faktem je, že pokud chcete mít možnost nakupovat levně, budete muset mít u sebe hotovost. Pouliční prodejci, provozovatelé trhů a místních kaváren a podniků obvykle nepoužívají k prodeji svých výrobků tyto technologie. Jedná se o zcela hotovostní ekonomiku a jedinou přijímanou měnou je dong (VND). Vietnamci nemají zájem používat cizí měny jako zákonné platidlo a v zemi dokonce platí zákony, které jejich používání brání.

Tržiště v Saigonu 

Znát skutečnou cenu.

Jednou z opravdu frustrujících věcí, se kterou se občas setkávám, je "dvojí cena". To je situace, kdy jsou prodejci ochotni prodat zboží Vietnamci za jednu cenu, ale cizinci prodají stejné zboží za vyšší cenu. Tomu nemůžete zabránit, ale můžete si vybrat obchod, který vám poskytne dobré a poctivé služby.

Osobně, když najdu dobrého poskytovatele služeb nebo prodejce, snažím se jeho služeb využívat co nejčastěji, ať už jde o stánek "banh mi", restauraci "com tam", holičství, opravnu motocyklů nebo jakoukoli jinou službu. Nejlepší je vytvořit si s podnikem dobrý vztah a využívat ho co nejčastěji. Budou k vám upřímní a poskytnou vám nejlepší služby za férovou cenu.

Pouliční stánek v Saigonu 

Když jsem v roce 2011 přijel do Vietnamu, měl jsem pocit, že dělám jednu chybu za druhou. Utrácel jsem víc peněz, než jsem vydělával, a měl jsem problém najít pohodlné bydlení. Stěhoval jsem se zhruba každých šest měsíců a pokaždé jsem se stěhoval dál a dál od centra města.

Po jedenácti letech a cca šesti stěhováních se cítím pohodlněji než kdykoli předtím. Bydlím v dobré, místní oblasti se směsicí místních služeb, ale v případě potřeby jsem jen 5 km od služeb západního typu. Mám blízko do práce a denně dojíždím jen asi 30 minut pokud potřebuji něco v samotném centru města. Vytvořil jsem si dobrý zvyk stravovat se místně a můj rozpočet je utratit za jídlo pro sebe a rodinu méně než 25 dolarů denně, včetně piva.

S trochou znalostí a plánování může být vaše zkušenost s životem v Ho Či Minově Městě úžasná, levná a zábavná. Přijdou i těžké chvíle, ale právě ty malé úžasné okamžiky s místní komunitou z vašeho pobytu zde udělají zážitek, který se vyplatí. Postupujte pomalu, nechte si pomoci a správně se zorientujte. Váš čas strávený životem v Ho Či Minově Městě předčí vaše sny. 

 

Podrobnější průvodce najdete ve formě eBook

Je život ve Vietnamu drahý

 

 

Čech ve Vietnamu je svobodný a nezávislý: svobodný pro všechny čtenáře a nezávislý na jakékoli vnější kontrole. Tyto webové stránky jsou však také způsobem, jak si vydělávám na živobytí. Pokud se vám obsah na stránkách líbí a chcete mít přístup do placeného obsahu, zaregistrujte si jeden z balíčků zde. A nebo mne můžete podpořit zakoupením některé z eBook průvodců. Všem vám moc děkuji a posílám pozdrav ze Saigonu.

Zanechat komentář
Dotazy, aktualizace a zprávy o výletech jsou vítány. Prosím však, abyste komentáře psali slušně a k tématu.

Dostávejte novinky emailem

We never spam. Read Privacy Policy

eBOOK ke stažení!!

Stáhněte si ebook do mobilu, na cestách často není internet.

Image

Related Articles