Ostrov Phu Quoc nebo ostrov Con Dao?

Ostrov Phu Quoc nebo ostrov Con Dao?

Ostrovy Con Dao a Phu Quoc jsou dvě nejlákavější plážové destinace ve Vietnamu. Oba ostrovy se nacházejí jen kousek od Saigonu a oba nabízejí nádherné pláže a vnitrozemí pokryté džunglí.

Tyto dva jižní ostrovy jsou však svým charakterem velmi odlišné, a proto oslovují různé typy cestovatelů. Vzhledem k tomu, že většina návštěvníků nebo expatů má čas pouze na jeden z nich, který ostrov byste si měli vybrat? V tomto článku porovnávám ostrovy Con Dao a Phu Quoc na základě kritérií, která vám pomohou rozhodnout se který je pro vás vhodnější. (Mnohem více o obou těchto ostrovech najdete v Souvisejícím obsahu Ostrov Noc Dao, Ostrov Phu Quoc)

Mapa Ostrovu Phu Quoc a Con Dao? 

OSTROV CON DAO NEBO PHU QUOC?

Zde je 11 věcí, které je třeba zvážit při výběru mezi ostrovem Con Dao a Phu Quoc.

 1. Doprava z/na ostrov a doprava na ostrově
 2. Výdaje a poměr ceny a kvality
 3. Rozvoj a cestovní ruch
 4. Ubytování
 5. Stravování
 6. Noční život
 7. Počasí
 8. Pláže
 9. Historie
 10. Aktivity
 11. Wow faktor

ech_ve_Vietnamu_Cestovn_prvodce Ostrov Phu Quoc nebo ostrov Con Dao? Čech ve Vietnamu 

 1. DOPRAVA NA OSTROVY A Z NICH

Na ostrovy Phu Quoc i Con Dao se lze dostat letecky nebo po moři. Let ze Saigonu na oba ostrovy trvá méně než hodinu. Lety ze Saigonu na Phu Quoc létají téměř každou hodinu, létá se také z Hanoje. Na této trase operují čtyři letecké společnosti (Vietnam Airlines, Jetstar, Vietjet, nově i Bamboo) a konkurence udržuje ceny na poměrně nízké úrovni. Cestující kteří bookují včas mohou očekávat, že za zpáteční letenku zaplatí méně než 100 dolarů, zatímco ti kteří bookují později nebo cestují v době špičky (o víkendech a svátcích), zaplatí více než 100 dolarů. Nové mezinárodní letiště na Phu Quocu bylo vybudováno pro velká letadla s tím, že počet návštěvníků v příštích letech výrazně vzroste. Již nyní sem létají charterové lety z Ruska a nebude trvat dlouho a Phu Quoc bude mít přímé spojení s regionálními centry, jako je Bangkok, Kuala Lumpur a další.

Letiště Con Dao. 
Vrtulové letadlo na přistávací ploše Con Dao

Con Dao má naproti tomu malé letiště (plánuje se modernizace v roce 2023), jehož přistávací dráha je omezena členitým reliéfem ostrova a může pojmout pouze malá vrtulová letadla. Na Con Dao létá pouze společnost Vietnam Airlines (nově i Bamboo), a to ze Saigonu a Can Tho v deltě Mekongu. Ze Saigonu se létá čtyřikrát až pětkrát denně, z Can Tho čtyřikrát týdně: průměrné ceny zpátečních letů jsou 100-150 USD.

Phu Quoc je s pevninou spojen trajekty ze dvou přístavů v deltě Mekongu: Rach Gia a Ha Tien. Druhý z nich je obzvláště výhodný pro cestující, kteří přijíždějí z kambodžských pláží na západě nebo se na ně chystají. Z Rach Gia a Ha Tien se obvykle vyplouvá dvakrát denně: plavba trvá 2,5 hodiny a 1,5 hodiny. Ceny jednosměrných jízdenek se pohybují kolem 15 USD.

Na Con Dao se jezdí asi čtyřikrát týdně z přístavu ve Vung Tau (2 hodiny východně od Saigonu). Jedná se o desetihodinovou plavbu v poměrně stísněných podmínkách na malé lodi. Jízdenky stojí jen 20 dolarů, ale tuto možnost volí jen velmi málo cestujících.

Na Con Dao i Phu Quocu lze snadno zajistit levné taxi. Půjčení motorky stojí 7-10 dolarů na den a je to skvělý způsob, jak si prohlédnout a projet oba ostrovy. (Mnohem podrobnější informace o dopravě najdete v Souvisejícím obsahu).

Trajekt na ostrov. 
Trajekt na Phu Quoc

 1. VÝDAJE A POMĚR CENY A KVALITY

Stejně jako na všech ostrovech jsou i na Con Dao a Phu Quoc ceny o něco vyšší než na pevnině. Zejména na Con Dao zjistíte, že ceny jsou výrazně vyšší než jinde ve Vietnamu. Částečně je to proto, že ostrov je tak malý a hornatý, že se na něm dá vyrobit jen velmi málo: téměř vše se dováží z pevniny. Částečně je to ale také proto, že Con Dao zatím nedoznal velkého rozvoje, takže nedostatek konkurence udržuje ceny vysoko. Hotely, letoviska, jídlo a pití, doprava a výlety na vzdálené ostrovy jsou dražší než na Phu Quoc. A to co za své peníze dostanete, je často 'méně' ve srovnání s tím, co byste si za stejné peníze koupili na Phu Quocu. To vše je však relativní: Vietnam je stále velmi levným místem pro cestování, takže i když zaplatíte o 5 až 10 dolarů více za jídlo a ubytování, díru do kapsy si stejně nevypálíte.

Vzhledem k prudkému nárůstu výstavby na Phu Quocu v posledních několika letech udržuje konkurence – zejména podél Dlouhé pláže – ceny na přijatelné úrovni. Zejména ubytování, strava a výlety lodí mají dobrý poměr ceny a kvality. V hlavní sezóně – od prosince do dubna – však všechny podniky, které se starají o turisty, zvyšují ceny až o 50 %. Stejně tak mimo sezónu – kdy ostrov často zasahují dešťové bouře – jsou ceny velmi nízké. Obecně platí, že pokud se snažíte držet v rámci omezeného rozpočtu, pak je to na Phu Quocu jasná volba. Nicméně i tak je možné si Con Dao užít s minimem peněz: více informací naleznete v Souvisejícím obsahu.

Rybář na ostrově Con Dao. 
Vyšší ceny: ostrovy se spoléhají na dodávky z pevniny.

 1. ROZVOJ A CESTOVNÍ RUCH

Tempo změn a počet návštěvníků těchto dvou ostrovů by se sotva mohly lišit více. Phu Quoc prošel v posledních letech zásadní proměnou turistické infrastruktury: v roce 2012 bylo otevřeno nové mezinárodní letiště, staré jednosměrné silnice byly rozšířeny a opraveny. Podél pobřeží a ve vnitrozemí byly vybudovány nové silnice, otevřeny byly nové přístavy a podél některých dříve izolovaných pláží se nyní rozkládají masivní luxusní letoviska. A do budoucna se toho plánuje mnohem více. Hvězda Phu Quocu stoupá: vláda by z něj ráda udělala další Phuket. Mně osobně z toho běhá mráz po zádech. Ale vše je teprve v počátcích a Phu Quoc zůstává ve srovnání s thajskými nebo malajskými ostrovy neuvěřitelně nerozvinutý. Stále je snadné najít si vlastní úsek opuštěné pláže a dokonce i na Long Beach - nejrozvinutější pláži na ostrově - se dá jen stěží nazvat přeplněnou. To vše se však mění o víkendech a zejména během svátků lunárního nového roku Tet (leden nebo únor), kdy může být ubytování plně obsazeno a zejména pláž Sao Beach bývá strašně přeplněná a trpí odpadky. Phu Quoc je mnohem větší než Con Dao, takže může absorbovat větší rozvoj, ale pokud máte rádi klidné, pohodové a krásné tropické ostrovy, je teď ten správný čas navštívit Phu Quoc. Než se z něj stane Phuket v Thajsku.

Neustálé budování na ostrově Phu Quoc. 
Na vrcholu velkého rozvoje: vyklízení půdy na pláži Phu Quoc

Pak tu máme Con Dao, kde je vývoj tak pomalý, že si ho téměř nevšimnete. A to je dobře, protože Con Dao je malé, křehké místo s velmi členitým pobřežím které omezuje možný rozvoj jen na několik málo oblastí. Počet zahraničních návštěvníků je stále extrémně nízký: většinu času budete mít pláže, silnice, muzea, restaurace jen pro sebe. Vláda chce, aby se Con Dao stal špičkovou destinací: jakýmsi pětihvězdičkovým ostrovem ve východním moři. Zároveň se však obává, aby se Con Dao nestalo místem luxusu a zábavy, a to kvůli své minulosti vězeňského ostrova, kde byly vězněny nebo popraveny tisíce vietnamských revolucionářů. V roce 2010 byl otevřen diskrétní, ale luxusní a drahý hotel Six Senses Hideaway. Plánuje se zde více takových resortů, ale pokrok je (uklidňujícím způsobem) pomalý. Prozatím většinu návštěvníků Con Dao tvoří vietnamští poutníci, kteří přišli vzdát úctu bývalým vězňům: slunce, moře a písek jim nemohou být vzdálenější.

Pláž na Con Dao? 
Con Dao

 1. UBYTOVÁNÍ

Phu Quoc nabízí širokou škálu ubytování pro všechny finanční možnosti, zatímco Con Dao se omezuje na tucet hotelů a jeden luxusní resort mezinárodního standardu. Největší koncentrace ubytovacích zařízení na Phu Quocu je ve městě Duong Dong a jeho okolí a podél pláže Long Beach. Je zde velký výběr od luxusních resortů až po ubytovny pro baťůžkáře a poměr ceny a kvality je zde dobrý. Vynikající jsou zejména resorty střední třídy na Long Beach: můj oblíbený je Thanh Kieu Resort. Zbytek ostrova je prošpikovaný ubytováním. Obzvláště atraktivní je shluk romatntických resortů na pláži Ong Lang, včetně plantážních bungalovů v Mango Bay. Na odlehlé a nádherné pláži na severu ostrova se nachází komfortní a stylový Peppercorn Beach Resort. Šetřivý cestovatelé najdou v Duong Dongu nhà nghỉ (místní penziony).

Ubytování na ostrově Phu Quoc. 
Plantážní bungalov, Mango Bay, Phu Quoc

Téměř veškeré ubytování na ostrově Con Dao se nachází v městečku Con Son. V klidných uličkách nabízejí místní penziony pokoje za 10-20 dolarů, zatímco několik resortů na pobřežní promenádě si za svou polohu účtuje příplatek: počítejte s cenou kolem 100 dolarů za noc. Nejdostupnější ubytování na pobřeží je v kempu Con Dao, ale nejlepší polohu (a nádherný výhled na moře) získáte v resortu Con Dao. První luxusní ubytování na ostrově, Six Senses Hideaway, bylo otevřeno před několika lety. Hotel Six Senses se nachází na vlastní pláži severovýchodně od města Con Son, na samotě a v soukromí. Pozornost světového tisku si získali v roce 2011, kdy zde Brad Pitt a Angelina Jolie strávili rodinnou dovolenou. (Mnohem více informací o ubytování na obou ostrovech najdete v mých průvodcích v Souvisejícím obsahu).

Ubytování a resort na ostrově Con Dao. 
Nádherný výhled z Con Dao Resort

 1. STRAVOVÁNÍ

Na Con Dao i Phu Quocu jsou vyhlášené mořské plody. Skutečně dobré mořské plody však na obou ostrovech stále není snadné sehnat, protože většina každodenních úlovků putuje do restaurací a na trhy v Saigonu. Na Phu Quocu je nejoblíbenějším místem k jídlu noční trh ve městě Duong Dong. Mořské plody jsou zde čerstvé a panuje zde živá atmosféra, ale v dnešní době je to tak trochu past na turisty. Všechna letoviska na Long Beach mají slušné restaurace a v poslední době se podél silnice na Long Beach otevřelo mnoho mezinárodních restaurací – včetně indických, italských a španělských. Chcete-li se najíst více místně, vydejte se do ulice 30/4 ve městě Duong Dong a zajděte do jedné z restaurací Quán Cơm nebo Quán Ốc. Phu Quoc má svou vlastní nudlovou polévku: bún kèn je ostrovní specialita, o které ani většina Vietnamců z pevniny nikdy neslyšela. Mimo oblast Duong Dong/Long Beach se nejlépe stravujete v Peppercorn Resortu.

Jídlo na Con Dao.
Bun ken: Phu Quoc, vlastní nudlová polévka z mořských plodů 

Co se týče jídla, je Con Dao anomálií: je to jediné místo ve Vietnamu, kde není rozvinutá pouliční gastronomická scéna. Na ostrově je zkrátka jen velmi málo míst, kde se dá najíst. Větší hotely a resorty mají slušné restaurace, z nichž nejlepší je ATC Resort. Ve městě Con Son se kolem tržiště otevřelo několik neformálních míst k jídlu, která nabízejí hotpoty a stolní grily. Nedávno se zde otevřel noční trh, ale než získá stejnou energii a ruch jako ten na Phu Quocu čeká ho ještě dlouhá cesta. Jídlo v resortu Six Senses je mimořádně dobré. (Další informace o jídle a pití na ostrovech najdete v mých průvodcích v Souvisejícím obsahu)

Čerstvé ryby na Con Dao.
Čerstvé z moře: mořské plody jsou dobré na obou ostrovech 

 1. NOČNÍ ŽIVOT

  Na ostrov v Thajském zálivu je noční život na Phu Quocu docela krotký. Podél celé pláže Long Beach se však nacházejí bary, včetně Rory's Beach Baru, kde se může popíjet až do pozdních nočních hodin. Jinak většině lidí stačí vychutnávat si koktejly v některém z přímořských letovisek a pozorovat západ slunce nad zálivem. Noční život – stejně jako všechno ostatní na Phu Quocu – se bude v příštích letech rozvíjet. Con Dao nemá žádný noční život: pro někoho úleva, pro jiného zklamání. Omezené možnosti zahrnují: bezstarostný drink na pobřežní promenádě v Con Son Café, ve staré francouzské celnici, nebo koktejly a dortíky v teplém a útulném prostředí Infiniti Baru, který se nachází poblíž parku ve městě.

Západ slunce na pláži Phu Quoc. 
Západ slunce na ostrově Phu Quoc

 1. POČASÍ

Počasí na Phu Quocu je poměrně “jednoduché“: Od listopadu do května je většinou sucho, slunečno a horko, od června do října je deštivo a vlhko. Nejlepším ročním obdobím je prosinec až únor, kdy je obloha jasná, moře klidné a noci chladné. Počasí na ostrově Con Dao je složitější. Od září do prosince může být velmi větrno, vichřice bičují vlny které se rozbíjejí o členité pobřeží. Letní měsíce přinášejí směs horka, vlhkosti, dešťů a modré oblohy. Nejlepší dobou pro návštěvu je únor až květen, kdy jsou teploty (relativně) mírné, obloha jasná a moře v zátoce Con Son může být ploché jak sklo.

Západ slunce na pláži Phu Quoc. 
Západ slunce v období dešťů, ostrov Phu Quoc

 1. PLÁŽE

V porovnání s ostrovem Phu Quoc je většina ostrova Con Dao lemována písečnými plážemi, zatímco na jeho členitém pobřeží, které je sice dramatičtější než na ostrově Phu Quoc, je písečných pláží mnohem méně. Západní pobřeží Phu Quocu je v podstatě jedna dlouhá a krásná pláž. Dlouhá pláž (Long Beach) s nápaditým názvem se nachází zhruba uprostřed, ale písek pokračuje severně i jižně od ní až k oběma "pólům" ostrova. Obzvláště klidné a lákavé jsou severozápadní pláže Vung Bau a Dai. Východní strana Phu Quocu je méně lákavá: hlavní přístavy trajektů zabírají dvě velké zátoky a kvůli odpadkům a medúzám je zde koupání téměř nemožné. Severovýchodní pobřeží je pěkné a odlehlé, ale jen málo cestovatelů tuto oblast prozkoumává, protože pobřežní silnice ještě nebyla modernizována z hrbolaté polní cesty. Východní pobřeží se však může pochlubit jednou vynikající pláží: Pláž Sao je půlměsíc bílého písku se safírově zbarvenou vodou na jihovýchodě ostrova. Pro mnoho lidí je to jejich nejoblíbenější pláž na Phu Quocu. V posledních letech však Sao kvůli davům jednodenních turistů ztratila část svého romantického kouzla a její atraktivitu začínají ničit odpadky.

Ostrov Phu Quoc, Sao beach. 
Pláž Sao na jihovýchodě ostrova Phu Quoc

Počet pláží na ostrově Con Dao spočítáte na prstech jedné ruky. Ale i těch pár pláží, které tam jsou, je mimořádně krásných. Hlavní město Con Son leží severně od pláže s tvrdým bílým pískem, lemované palmami a kasuarinami, na jihu se k němu přibližuje impozantní hradba hor porostlých džunglí. V dolní části ostrova se při odlivu objevuje pláž Nhat: nádherná stuha bílého písku a blankytně modré vody. Pobřeží je tu větrné a pusté – před sluncem se tu nedá uniknout ale hornaté pozadí je jako z Jurského parku. Pláž Dam Trau na severozápadě je malebný půlkruh zlatavého písku s dostatkem stínu, ke kterému vede prašná cesta. (Další informace o plážích Phu Quoc a Con Dao najdete v Souvisejícím obsahu)

Pláže na Con Dao
Pláží na Con Dao je málo, ale jsou úžasné 

 1. HISTORIE

Con Dao i Phu Quoc sloužily jako vězeňské ostrovy v době francouzské koloniální éry a později během "vietnamské války". Oba ostrovy jsou spojeny s francouzským misionářem Pigneau de Behaine a jihovietnamským princem Nguyen Anh, který se s jeho pomocí stal císařem Gia Longem, prvním panovníkem poslední vietnamské císařské dynastie. Tyto události se odehrály na konci 18. století a ovlivnily zahraniční i domácí politiku Vietnamu na dalších 100 let, což nakonec vedlo k francouzské nadvládě nad zemí. Na ostrově Phu Quoc se nachází zajímavé, i když nečekané muzeum vystavující nejrůznější artefakty nalezené na ostrově. Několik kilometrů jižně od města Duong Dong stojí za návštěvu muzeum Coi Nguon: www.coinguonphuquoc.com. Většina vietnamských návštěvníků ostrova Con Dao sem přijíždí uctít památku tisíců politických vězňů, kteří byli na ostrově uvězněni, popraveni nebo přišli o život v důsledku nemocí a hladu. Vězeňské "památky" jsou střízlivé a smutné, ale jsou poučné a dobře udržované, včetně velkého nového muzea. Svou roli na Con Dao hrají také legendy a folklór a mnoho ze starší historie ostrova je těžké oddělit od mýtů. Jeden z příběhů vypráví, jak se manželka prince Nguyen Anh, Phi Yen, zabila poté, co princ nařídil hodit jejich syna do moře. Dnes prý na souostroví straší její duch a je uctívána ve svatyni. (Podrobnější historii najdete v mém průvodci po Con Dao)

Chrámy na Con Dao.
Svatyně Phi Yen na Con Dao 

 1. ČINNOSTI

Con Dao i Phu Quoc jsou součástí malých souostroví, která se skládají z desítek malých odlehlých ostrovů. Ty lze navštívit pronajatými loděmi, které si lze objednat u cestovních kanceláří spolu s vybavením pro šnorchlování a potápění. Většina menších ostrovů je neobydlená a velmi krásná. Potápění na ostrově Con Dao je zdaleka nejlepší ve Vietnamu: podrobnosti najdete na webu Dive, Dive, Dive! https://www.divecondao.com/. Není nad to, když si na obou ostrovech půjčíte motorku a projíždíte se po pobřežních cestách se zastávkami na koupání na prázdných plážích. Silniční síť na Phu Quocu je dnes už docela rozsáhlá, zatímco Con Dao má jen pár silnic, ale jsou v dobrém stavu, bez provozu a opravdu velmi malebné. Vnitrozemí obou ostrovů pokrývá hustá džungle. Většina ostrovů Phu Quoc a Con Dao je součástí národních parků. V ústředí parku vám mohou zprostředkovat pěší túry lesem k potokům, vodopádům a odlehlým zátokám. Na ostrově Con Dao jsou obzvláště krásné procházky a téměř jistě zde uvidíte (a uslyšíte) nějakou divokou zvěř.

Ostrov Phu Quoc nebo ostrov Con Dao? 
Divoká zvěř: makakové na Con Dao

 1. WOW FAKTOR

Miluji oba ostrovy. Ale Con Dao má pro mě před Phu Quoc navrch. V okamžiku kdy přistáváte na malé přistávací dráze – vstupujete na asfalt v ranním světle a za vámi se tyčí hory a víte že jste na výjimečném místě. Na jedinečném místě!! Jízda po pobřežní silnici z letiště do města Con Son to jen potvrzuje: je to tu neuvěřitelné. Phu Quoc je z těchto dvou míst pohodlnější, ale Con Dao má tu správnou atmosféru zapomenutého ostrova.

Podrobnější průvodce najdete ve formě eBook

Průvodce do Vietnamu.

 

 

Čech ve Vietnamu je svobodný a nezávislý: svobodný pro všechny čtenáře a nezávislý na jakékoli vnější kontrole. Tyto webové stránky jsou však také způsobem, jak si vydělávám na živobytí. Pokud se vám obsah na stránkách líbí a chcete mít přístup do placeného obsahu, zaregistrujte si jeden z balíčků zde. A nebo mne můžete podpořit zakoupením některé z eBook průvodců. Všem vám moc děkuji a posílám pozdrav ze Saigonu.

Zanechat komentář
Dotazy, aktualizace a zprávy o výletech jsou vítány. Prosím však, abyste komentáře psali slušně a k tématu.

 

eBOOK ke stažení!!

Stáhněte si ebook do mobilu, na cestách často není internet.

Image