fbpx

Průvodce Do Vietnamu

Život ve Vietnamu – Ho Či Minovo město (SAIGON)

Život ve Vietnamu – Ho Či Minovo město (SAIGON)

Někdy v roce 2004 jsem přijel do Ho Či Minova Města (Saigon) úplně poprvé, abych se podíval právě i sem na jedné z mých cest po jihovýchodní Asii s batohem. Dříve jsem tyto cesty po Jihovýchodní Asii podnikal pravidelně skoro každý rok, a to na cca 3-6 měsíců.

Cestu přes Vietnam jsem měl původně naplánovanou na jeden měsíc, a to byla i přesně délka mého turistického víza které mně bylo uděleno. Ve Vietnamu jsem strávil však pouze tři týdny z plánovaného měsíce ale o tom asi až zase někdy příště…
O několik let později když jsem pobýval již čtvrtým rokem v Kambodži, jsem dostal nabídku na vývoz kávy právě z Vietnamu a tím to vlastně vše začalo. Věci nabraly rychlý spád a já se postupem času zabydlel, oženil s místní dívkou a usadil se v Saigonu. Následovalo založení mojí cestovní kanceláře Vietnam CK a různé jiné drobné podnikání o kterém vám napíšu později. S největší pravděpodobností jste na těchto stránkách, jelikož se případně chystáte také přesunout ať už na delší nebo kratší dobu do Vietnamu.
Budu se tedy snažit zde vysvětlit co nejlépe umím, jak to zde chodí.

Čech žijící ve Vietnamu Čech žijící ve Vietnamu

Čtvrť Phu My Hung kde momentálně žiji a která je částí Districtu 7 v té době ještě ve skutečnosti neexistovala a Thao Dien byla jen „malá vesnice“, kde si cizinci mohli pronajmout například vilu nebo menší domek. Tenkrát nebylo ještě vystavěno tolik bytových komplexů po celém městě jako je tomu dnes.

 

Od té doby se ale mnohé změnilo.

Vietnam byla země kterou jsem chtěl vždy objevit jako batůžkář, stejně jako mnoho jiných. Měl jsem již nějaké zkušenosti s cestováním i životem v Asii ale nepovažoval jsem se za žádného velkého cestovatele. Mé zkušenosti se životem v Kambodži mně napovídaly že ne všichni Asiaté jsou úplně stejní (hlavně povahově). Takže před samotným stěhováním máte vždy spoustu obav a otázek.

Jak už to tak bývá, na Vietnam měla spousta mých přátel různé názory, ale nikdo z nich ve Vietnamu dlouhodobě nežil. Někteří přátelé v Kambodži si udělali párkrát do Vietnamu výlet na pár dnů, ale to bylo tak vše. Byla to však výzva a možnost, jak poznat nové přátelé a najít nové příležitosti v podnikání v tomto regionu. Do Vietnamu jsem tedy nakonec odletěl docela sebevědomý ale ne už tak dobře připravený. Vlastně na tom asi ani moc nezáleželo, jelikož jsem byl mladý a svobodný.

Přílet brzy ráno na letiště v Saigonu byl pro mě šokem jako vždy po příletu do Asie. Horko, neskutečná vlhkost vzduchu, hluk, lidé, kteří se snaží upoutat vaši pozornost, aby vám prodali některou ze svých předražených služeb tak i neskutečná únava po dlouhém letu z Evropy.

Tato země, přestože se stále více a více westernizuje, je stále velmi atypická a exotická. Co vás nejspíš nejvíc překvapí bude, šílený silniční provoz a organizovaný chaos! Není však důvod k žádným obavám a na tohle si velice rychle zvyknete a adaptujete se.

 

Saigon, ekonomické hlavní město Vietnamu

Ho Či Minovo Město se nachází na jihu země asi 1800 km od hlavního města Hanoje (také velmi zajímavé město k návštěvě). Saigon je ekonomické srdce Vietnamu a pravděpodobně zde najdete svojí práci nejjednodušeji. Vzhledem k tomu, že se střední třída neustále a rychle zvětšuje, je ekonomika země silnější a ve skutečnosti všechna průmyslová odvětví přijímají zaměstnance. Mnoho expatů pracuje na středních až nejvyšších výkonných pozicích v oblasti strojírenství, obchodu, marketingu, financí, importu/exportu atd ...

Většina expatů považuje jejich emigraci za dobrý způsob, jak si zlepšit svou kariéru a finanční situaci. Veškeré životní náklady (pronájem bytu, školné) jsou obvykle hrazeny zaměstnavatelem a vy si můžete přivydělat pronájmem domu/bytu ve své domovské zemi. Samotné město protíná řeka Saigon a je rozděleno do 24 okresů.  Ty hlavní s nimiž se rychle seznámíte, jsou okres 1 a 3 v centrum města. V okrese 2 a případně okres 7, kde zase žije nejvíce cizinců. Saigon má oficiálně více než 10 milionů registrovaných obyvatel, ale pravděpodobně je to mnohem více (okolo 12mil) jelikož spousta lidí sem přijíždí z venkova za prací, ale nijak se neregistrují. Nejbližší pláže od Saigonu (Vung Tau, Ho Tram) jsou přibližně sto kilometrů vzdáleny od centra města (a je to téměř 2 hodiny jízdy). Díky dobře propojenému mezinárodnímu letišti se snadno dostanete do sousedních zemí.

 

Výhody a nevýhody

Seznam výhod a nevýhod života v Ho Či Minově městě je velmi subjektivní. Teplo, hluk a znečištění jsou každodenní potíže. Mohou vám také chybět velké otevřené zelené plochy k procházkám i když Saigon má některé velice pěkné parky a patří mezi ty zelenější města v Asii.

 

Na druhé straně je:

  • Lepší kariérní příležitosti
  • Nízké životní náklady: Spousta pronájmů zahrnuje například úklid několikrát týdně, což vám poskytne mnohem více volného času na práci, kvalitní trávení času s rodinou a různé činnosti. Také jídlo je skvělé, snadno dostupné a levné.
  • Komunita expatů je také velká. Potkáte spoustu lidí, a ne pouze z České republiky. Pokud máte děti, myslím, že to pro ně bude opravdu šance, jak získat nové přátele ze všech koutů světa. Pro vás to však může být velice nákladné, pokud nemáte hrazeno školné od zaměstnavatele, protože mezinárodní školy stojí okolo (15 000–25 000 USD za rok a dítě…).
  • Místní obyvatelé jsou velmi přátelští, i když kupodivu může být těžké získat skutečné/blízké přátele.
  • Široká nabídka ubytování pro různě vysoké finanční rozpočty.


Životní náklady: Hlavní výdaje pro typického expata.

(Pokud jste mladí a nezadaní máte smlouvu s místním zaměstnavatelem, vaše životní náklady budou výrazně levnější: sdílené /místní ubytování, pouliční jídlo atd ...)

Škola: Od 6 000 do 25 000 USD za rok a dítě.

Nájem: U 2 pokojového bytu v pěkném prostředí, bude cena začínat od 700 do 1 200 USD/měsíc, u 3 pokojového bytu očekávejte že zaplatíte za nájem kolem 1 200 USD nebo více.

Jídlo: Existují i levnější "západní" restaurace. Potraviny ale budou stále představovat značnou část vašeho měsíčního rozpočtu. Je to velmi subjektivní ale slušné jídlo v restauraci vás bude stát okolo 300 000 VND za 1 osobu. Potraviny ze západu jsou dostupné v některých větších i menších supermarketech ale o dost dražší, než jste zvyklí z domu a samozřejmě než místní potraviny. Došlo mi tedy že vaření doma nemusí být nutně levnější, pokud používáte pouze západní produkty.

Účty za energie: Hlavními náklady bude elektřina, jelikož budete pravděpodobně používat klimatizaci každý den. U bytu okolo 60 m2 očekávejte minimálně 100 USD měsíčně za elektřinu. Internet, voda, telefony jsou daleko levnější než v Evropě.

Doprava: Půjčení auta stojí asi 1 200 až 1 500 USD měsíčně včetně benzínu a řidiče, 5 dní v týdnu.

Další náklady, které je třeba zvážit: zdraví, pojištění, výlety…

Podrobněji se tomu věnuji ve článku Životní náklady ve Vietnamu (2021)

 

Stěhování do Vietnamu: Jaké vízum budu potřebovat?

Pokud jste zde byli najati na práci, vaše společnost požádá o pracovní povolení, které vám poskytne právo vlastnit rezidentní kartu platnou na 3 roky s možností prodloužení pro vás/vaši rodinu. Existují také obchodní víza, která jsou platná po dobu 6 měsíců. Pro Vietnamce žijící v zámoří jsou také určité výjimky z víz. Pokud váš manžel/manželka je místní národnosti, máte také nárok na vízovou vyjímku a to až na 5 let.

 

Bydlení v Ho Či Minově městě ( SAIGON ).

Zde mohu pravděpodobně hodně poradit, protože jsem zde již řadu let a vyzkoušel vícero možností ubytování. Vzhledem k tomu, že developeři staví všude, existuje velký výběr bydlení ve všech oblastech. Podmínky pronájmu se liší podle typu nemovitosti a lokality.
Pro cizince existuje 5 hlavních míst:

  • Centrum města Saigon, hlavně okresy 1 a 3. K dispozici jsou byty nebo městské domy. Je to hlučnější část města, ale v blízkosti kanceláří, trhů, restaurací a nočního života…
  • District 2 (Thao Dien / An Phu) a Binh Thanh (City Garden, Vinhomes Central Park, Golden River, Saigon pearl ...) je čtvrť, kterou si vybírá většina cizinců. Jedná se o byty ve velkých komplexech, vily, nebo jednotlivé domy v klidnějších a ekologičtějších oblastech města (s výjimkou staveniště vedle vašeho domu, které se může objevit zcela neočekávaně hned po nastěhování) města. Ve distriktu 2 patří mezi nejhezčí budovy k pronájmu The Ascent, The Xi Riverview, The Nassim, The Estella, River Garden…
  • V Thao Dien vládne „vesnický“ duch, stále více podniků západního stylu se zde otvírá, ale životní náklady jsou vyšší než v okolí. Tato oblast se nachází 15-20 minut od centra města autem nebo motorkou. Zde je také většina mezinárodních škol a školek.
  • District 7 (Phu My Hung) je také novější čtvrť nabízející většinou byty ve velkých komplexech a cenově dostupnějších vilách než District 2. Tato oblast je méně chaotická s dobře organizovanými silnicemi a bezpečnější, protože zde mají svojí bezpečnostní agenturu. Pro majitele psů je zde několik pěkných parků, zejména v okolí Crescent Mall. Je to oblíbená čtvrť mnoha asijských emigrantů (většinou Korejců a Japonců), takže zde najdete méně restaurací a obchodů v západním stylu ale o to větší výběr asijské kuchyně ze všech koutů.
  • Okres 9 je pro cizince také zajímavý, protože se nachází poblíž velkého industriálního parku s množstvím výrobních fabrik. Je to tedy nejspíše vhodné dobré pro ty z vás, kteří budou pracovat v továrnách v průmyslovém parku Binh Duong. Nabídka pro cizince zahrnuje hlavně vily v areálu s bazény a sportovním vybavením. Prostředí je zde tiché, zelené, dostupné ceny za bydlení, ale 45–60 minut jízdy od centra města… Můžete se zde cítit tedy poměrně izolovaní od zbytku světa.

Na těchto stránkách jsou uvedeny všechny možné nabídky ubytování, jak dlouhodobé tak i krátkodobé. Craigslist nebo Airbnb. Pokud ve Vietnamu pouze cestujete nejspíš se vám bude hodit článek Jak rezervovat Hotely, hostely apenziony v Asii?

 

Práce pro vašeho partnera/ku.

Váš protějšek zde rozhodně může pracovat, je ale potřeba počítat že pokud bude zaměstnán místní firmou, jeho finanční ohodnocení bude zcela na jiné úrovni, než byl/la zvyklý/lá například v Evropě. Nabídky zaměstnání můžete najít v různých obchodních komorách, soukromých náborových agenturách a případně i na Facebooku. Určitě se zde nabízí také práce jako digitální nomád. Mnoho žen nebo i mužů se věnuje podnikání, často tvorbě (šperky, oděvy, doplňky, výuka ...) nebo stravování. Vytvoření vlastního zaměstnání je často nejjednodušší způsob jak vlastně začít. V Ho Či Minově městě si dnes můžete pronajmout kancelář v coworkingovém prostoru kdekoli po celém městě. Dobrovolnictví je také možné v mnoha odvětvích, včetně dětí a/nebo žen v nesnázích a zdravotně postižených. Pokud přeci jen dáváte přednost klasickému zaměstnání, dobrým místem pro zahájení vašeho hledání by mohla být společnost Vietnamworks.

 

Přeprava

Stavba metra v Saigonu sice stále probíhá (termín měl být splněn někdy v roce 2020?). Prozatím můžete využít městskou veřejnou dopravu, jelikož autobusový systém není zase tak špatný jak se může na první pohled zdát (s pomocí aplikace zjistíte trasu a časový harmonogram s aktuální aktualizovanou pozicí daného autobusu).

Uber už tu není, ale můžete použít aplikaci Grab nebo GoJek a snadno se levně pohybovat po celém městě. Taxi je také pohodlné, ale často dražší, a pokud doposud nejste obeznámeni s městem, můžete být snadno ošizeni falešnými taxíky a různými jejich triky. Většina expatů může také získat soukromé vozidlo s řidičem od jejich firmy. Řídit své vlastní auto je zde také možné po převedení vašeho ŘP na místní, Vietnamský. Je to snadné a levné. Provoz a policejní kontroly vás však mohou velmi rychle od řízení zde odradit.

Motorka zůstává nejlepším a nejlevnějším způsobem jak se pohybovat po městě (když zrovna neprší). Moje první motorka byla nějaký skútr s obsahem 125ccm. Byla to radost jezdit po ulicích Saigonu a objevovat všechna tato nová místa a zákoutí. Alespoň v té době. Silnice jsou bohužel opravdu přetížené a znečištěné. Pořizovací náklady na motorku se pohybují od několika stovek do více než 2 000 dolarů za nejdražší. Pokud ale nechcete do práce dojet špinavý a zpocený, nejlepší variantou bude stále automobil.

Čech žijící ve Vietnamu Čech žijící ve Vietnamu

Potraviny / Jídlo / Nakupování

V Ho Či Minově městě je téměř vše k dostání. Všude jsou supermarkety, které začínají prodávat západní produkty. Nejoblíbenějšími značkami jsou Co-opmart, Mega Market v okrese 2, což je opravdu dobré místo pro výběr čerstvých potravin jako masa, ryb (dříve Metro Cash and Carry) a Big C, Auchan z Francie, Lotte Mart z Koreje s několika supermarkety v různých okresech. Ve většině z nich najdete dobré pekárny s francouzskými bagetami a croissanty…

Čech žijící ve Vietnamu Čech žijící ve Vietnamu

Západní obchody s potravinami v Saigonu.

Pokud hledáte „domácí“ produkty a jste ochotni zaplatit určitou cenu, existuje „luxusní“ obchod s potravinami jménem Annam Gourmet, který je v Saigonu opravdu dobré mít pokud hledáte něco speciálního. Malé obchody s dováženými výrobky najdete také na ulici Ham Nghi (často tam nakupuji potraviny které jinde prostě nenajdete). Nabídka je ovšem různě nepravidelná, ale když máte štěstí a najdete zde vše co hledáte. Existuje také mnoho malých trhů hlavně s ovocem a zeleninou. Trh Benh Thanh, velmi turistický, je také velmi známým trhem s potravinami, ale tohle místo bych rozhodně nedoporučoval pro běžné nákupy.

Vietnamci milují jídlo venku a sezení na ulici, nebo i v restauraci, takže expati mají mnoho možností kde se dobře najíst. Výběr je opravdu velmi dobrý, od pouličních stánků až po gastronomickou špičku. Vše záleží jen na vašem rozpočtu, kolik jste ochotni za jídlo utratit.

Pokud jde o oblečení, v posledních letech vzniklo mnoho nákupních center, která nabízejí mezinárodní značky, ale často jsou dražší než v Evropě/Americe. Hledáte dětské oblečení nebo pro teenagery? Podívejte se do Saigon Square je tam obrovský výběr. Nyní existuje několik webových stránek, kde můžete nakupovat online. Líbí se mi například web Decathlon s nabídkou sportovního oblečení. Dále známá Lazada nebo Shopee. Často je to pro mě jednodušší a levnější objednávat zboží online než jezdit a hledat po celém městě, dodání je rychlé (1–2 dny).

 

Děti a škola.

Školy jsou v Ho Či Minově městě všude. Existuje několik mateřských a mezinárodních škol. Jelikož jsem Čech, tak jsem ale bohužel českou školku pro svého syna nenašel a ani zde žádná není. Zbývá vám tedy vybrat jednu z mezinárodních škol, nebo školek zde ve městě. Mezinárodní školy přijímají studenty všech národností a to od mateřské školky (3 roky). Na seznamu je spousta škol z různých států.

Pro anglicky mluvící expaty jsou BIS, AIS, ISHCMC (okres 2) a SSIS (okres 7) opravdu dobré (ale také nejdražší)

Existuje také několik anglicky mluvících menších škol/ek pro malé děti, jako jsou Smartkids, Saigon Kids, Saigon Star Internation school, Montessori ...

 

Zdraví

V Ho Či Minově městě je docela snadné získat ošetření u anglicky nebo francouzsky mluvících lékařů. Francouzsko-vietnamská nemocnice (nemocnice FV, která se nachází v okrese 7) nabízí všechny specializace. Mezinárodní lékařské centrum (CMI, na ulici Pham Ngoc Thach) má několik pediatrů a dalších praktikých lékařů. Vinmec je také dobrou volbou v okrese Binh Thanh, International SOS, Kolumbia Hospital je také dobré a známé místo. Není problém najít dobrého zubaře nebo pediatra. Většina nemocnic a klinik má vlastní lékárnu (léky je nejlepší koupit v těchto vlastních lékárnách, abyste se vyhnuli padělaným lékům).

 

Sportovní, volnočasové a víkendové aktivity

Běžecký klub v Ho Či Minově městě

Provozuje klub v okrese 2 a 7

V podstatě zde můžete provozovat všechny sporty (plavání, tenis, jógu, tanec, fotbal, horolezectví, badminton, bojová umění atd ...) S dobrým zázemím kolem různých stadionů v Saigonu. Na Facebooku je také mnoho klubů organizovaných expaty.

Dva časopisy v angličtině uvádějí seznam různých míst/akcí v Ho Či Minově městě (bary, restaurace, diskotéky, koncerty atd.): Word a AsiaLife. Spoustu místních akcí najdete také v aplikaci FB „Místní“.

Čech žijící ve Vietnamu Čech žijící ve Vietnamu

Další související zdroje:

 

1- Češi a Slováci ve Vietnamu: skupina na Facebooku

2- Expats in Saigon: Skupina na Facebooku

 

Pokud se vám web líbí a jste s informacemi spokojeni, můžete přispět malou částkou na jeho další údržbu, aktualizace, provoz a já si možná také koupím jednu kávu nebo pivo 😋

 

 

 

 

Život ve Vietnamu

Čech ve Vietnamu je svobodný a nezávislý: svobodný pro všechny čtenáře a nezávislý na jakékoli vnější kontrole. Tyto webové stránky jsou však také způsobem, jak si vydělávám na živobytí. Pokud se vám obsah na stránkách líbí a chcete mít přístup do placeného obsahu, zaregistrujte si jeden z balíčků zde. A nebo mne můžete podpořit zakoupením některé z eBook průvodců. Všem vám moc děkuji a posílám pozdrav ze Saigonu.

Zanechat komentář
Dotazy, aktualizace a zprávy o výletech jsou vítány. Prosím však, abyste komentáře psali slušně a k tématu.

 

Dostávejte novinky emailem

We never spam. Read Privacy Policy

eBOOK ke stažení!!

Stáhněte si ebook do mobilu, na cestách často není internet.

Image

Related Articles

Je život ve Vietnamu drahý?

Je život ve Vietnamu drahý?