fbpx

Průvodce Do Vietnamu

Náklady na výlet na motorce ve Vietnamu? Road trip ve Vietnamu.

Náklady na výlet na motorce ve Vietnamu? Road trip ve Vietnamu.

Dostávám spoustu e-mailů od čtenářů, kteří chtějí vědět, kolik je bude stát výlet na motorce po Vietnamu. Níže jsem sestavil seznam nezbytných výdajů a vypočítal, jaký může být průměrný denní rozpočet na cestě po Vietnamu. Tyto náklady vycházejí ze stovek cest, které jsem za mnoho let motorkářského putování po Vietnamu podnikl – sólo i ve skupině. Samozřejmě, že výdaje na cestu na motorce ve Vietnamu budou do jisté míry záviset na tom, kolik chcete utratit. Obecně jsem vycházel z toho, že většina cestovatelů na motorkářské výlety ve Vietnamu spadá do kategorie levných až středně drahých a je ochotna bydlet v místních penzionech a jíst místní jídlo. Podle toho jsem odhadl následující ceny, abyste se mohli uvolnit a zůstat v rámci svého rozpočtu.

Náklady na výlet na motorce ve Vietnamu? Road trip ve Vietnamu. 

Půjčovna motocyklů |$10–15$ za den

Jedním z největších výdajů bude motorka. Existují dvě možnosti: půjčit si ji nebo koupit. Trh s půjčovnami ve Vietnamu je však stále propracovanější a jediný skutečný důvod, proč si motorku koupit, je, pokud vás obzvláště láká představa, že ji "vlastníte", nebo pokud plánujete cestovat déle než měsíc. Obecně lze říci, že pokud si motorku půjčíte, cena se bude pohybovat kolem 10 dolarů za den za standardní automatický nebo poloautomatický model. (Pokud si však plánujete pronajmout větší a výkonnější motocykl, ceny jsou výrazně vyšší). Pokud si motorku koupíte, náklady se budou pohybovat kolem 200 - 400USD. Upozornění: v pravém postranním panelu a na konci této stránky inzeruji konkrétní půjčovny/výkupny motocyklů, kterým důvěřuji, které jsem osobně používal a za které se zaručuji. Všechny tyto společnosti nabízejí vynikající služby a vřele doporučuji je kontaktovat, abyste získali veškeré informace o jejich motorkách a cenách.

Náklady na výlet na motorce ve Vietnamu? Road trip ve Vietnamu. 

PŮJČOVNA: Pokud se rozhodnete si motorku pronajmout, měli byste tak učinit u renomované společnosti: Půjčovny VIETNAM CK, Flamingo, Tigit Motorbikes, Dragon Bikes, Style Motorbikes a Rent A Bike Vietnam jsou profesionální, efektivní a spolehlivé a mohou zajistit vyzvednutí a předání na konkrétních místech po celé zemi. Náklady na pronájem na den závisí na tom, jaký druh motocyklu si přejete. U nejběžnějších motocyklů – standardních automatických nebo poloautomatických – se však průměrné náklady na den pohybují kolem 10-15 USD. Před odjezdem je třeba zaplatit zálohu (nebo v některých případech celou částku). Společnosti Style VIETNAM CK, Tigit Motorbikes, Dragon Bikes, Flamingo, Rent A Bike jsou velmi zkušené a mají za sebou dlouholeté služby. V dnešní době je proces půjčování velmi zjednodušený a přehledný. Rostoucí poptávka a konkurence neustále zvyšuje standardy půjčování motocyklů ve Vietnamu: nyní je to jednodušší a výhodnější než kdykoli předtím.

Náklady na výlet na motorce ve Vietnamu? Road trip ve Vietnamu. 

KOUPĚ: V baťůžkářských oblastech Saigonu a Hanoje a na cestovatelských fórech můžete koupit ojetou motorku, například Hondu Win, za pouhých 200-400 dolarů. Pravděpodobně však budete muset před cestou a nejspíš i během ní vynaložit peníze na údržbu, což kromě toho, že je to nepříjemné (a představuje to bezpečnostní riziko), značně zvýší náklady. Ztratíte také několik drahocenných dní na začátku cesty, kdy se budete snažit najít vhodný motocykl ke koupi, a na konci cesty, kdy se budete snažit najít kupce, který by ho od vás koupil. Na rozdíl od půjčoven, které mají zájem na tom, aby všechny motorky byli udržovány a v dobrém stavu, protože je budou používat opakovaně. Pokud si koupíte motorku od náhodného garážníka nebo baťůžkáře, jejich jedinou motivací je prodat motorku co nejrychleji, bez ohledu na kvalitu, stav nebo poměr ceny a kvality. Moje rada zní: půjčte si motorku, pokud nemáte v úmyslu jezdit po Vietnamu obzvlášť dlouhou dobu nebo pokud víte o motorkách dost na to, abyste mohli dobře posoudit kvalitu.

Náklady na výlet na motorce ve Vietnamu? Road trip ve Vietnamu. 

Ubytování | $10-25 za den

Jakmile si pořídíte motorku, bude vaším největším denním výdajem na cestách ubytování. Jedním z nejlepších způsobů, jak ušetřit na ubytování, je necestovat sám: sdílení ceny pokoje mezi (alespoň) dvěma lidmi může snížit náklady na spaní na polovinu. (V mých průvodcích pro motoristy uvádím doporučení na ubytování pro všechny rozpočty a v mém archivu recenzí hotelů píšu nezávislé recenze na konkrétní ubytování po celém Vietnamu).

Náklady na výlet na motorce ve Vietnamu? Road trip ve Vietnamu. 

PENZIONY A UBYTOVNY: Pokud se nebudete držet zcela vyšlapaných cest, budete mnoho nocí trávit na cestách v nhà nghỉ (místních penzionech). Ty najdete po celé zemi – i v těch nejodlehlejších oblastech – a obvykle jsou cenově výhodné. Průměrná cena 200 000-400 000vnđ (9-18 USD) za dvoulůžkový, dvoulůžkový, třílůžkový nebo čtyřlůžkový pokoj je výhodná zejména pro páry, dva přátele na cestách nebo malou skupinu spolucestujících. Pokud cestujete sami a slušně smlouváte, měli byste být schopni získat pokoj za 150 000vnđ (7 USD). (Mnohem více o nhà nghỉ se dočtete v mém průvodci po místních penzionech zde.) V dobře zavedených turistických enklávách, jako jsou Saigon, Dalat, Mui Ne, Nha Trang, Hoi An, Hue, Phong Nha, Halong, Hanoj, Ha Giang a Sapa, se nachází velké množství klasických hostelů baťůžkářského typu, které nabízejí ubytování ve společných pokojích od 5 USD za noc.

Náklady na výlet na motorce ve Vietnamu? Road trip ve Vietnamu. 

DOMÁCÍ POBYTY A AIRBNB: V některých oblastech Vietnamu, zejména v severních horách, nabízejí domácí pobyty v tradičních dřevěných domech jedno z nejlevnějších (a autentických) ubytování v zemi. Cena za matraci na podlaze pod moskytiérou v horských destinacích, jako jsou Ha Giang, Sapa a Mai Chau, může být pouhých 40 000-80 000 vnd (2 až 4 dolary) za noc. Samozřejmě se očekává, že si dokoupíte i večeři v rodinném stylu (což cenu zvýší nejméně o 100 000vnd), ale pokud máte omezený rozpočet, není důvod, proč byste si nemohli zaplatit jen za to, že budete spát a nebudete jíst. Ubytování v rodinách je v celém Vietnamu stále běžnější, a to i v nížinných oblastech, jako je delta Mekongu, takže se vždy vyplatí je vyhledat. (Chcete-li si udělat představu o tom, jak vypadají pobyty v rodinách, podívejte se do mého archivu pobytů v rodinách). Airbnb také uvádí překvapivě levné ubytování ve stylu homestay, takže se vyplatí prověřit jejich nabídku, ať už jste kdekoli v zemi.

Náklady na výlet na motorce ve Vietnamu? Road trip ve Vietnamu. 

KEMPOVÁNÍ: Jednou z možností, jak výrazně snížit náklady na ubytování, je kempování. Tato možnost rozhodně přichází v úvahu, zejména na odlehlých úsecích silnic, jako je západní Ho Či Minova silnice, nebo tam, kde jsou vyhrazené kempy, jako je například Ocean Road, a kempování může být nesmírně přínosným zážitkem. Pokud však hodláte "tábořit na divoko", znamená to, že si na motorku musíte vzít více vybavení a měli byste být velmi opatrní při výběru místa, kde si postavíte stan. Další informace o tom, kde a jak kempovat ve Vietnamu, najdete v mém archivu kempování.

Náklady na výlet na motorce ve Vietnamu? Road trip ve Vietnamu. 

HOTELY A LETOVISKA: Ve všech městech a oblíbených turistických destinacích najdou cestovatelé střední třídy dostatek hotelů a resortů, ale ne v odlehlejších oblastech. Pokud váš rozpočet na ubytování přesahuje 20 dolarů za noc (nebo pokud máte za sebou několik obzvlášť náročných dní na motorce a chcete se zotavit), najdete po celé zemi několik velmi cenově výhodných hotelů střední kategorie, ale váš celkový rozpočet tím samozřejmě utrpí. Přesto si myslím, že se vyplatí občas si připlatit – je to zábava.

Náklady na výlet na motorce ve Vietnamu? Road trip ve Vietnamu. 

Palivo | 4-6 dolarů za den

Výše výdajů za benzín závisí na vzdálenosti, kterou hodláte denně ujet, a na typu motocyklu, na kterém jedete. Dlouhý den na cestách ve Vietnamu je přibližně 300 km, krátký den je přibližně 100 km. Samozřejmě se najdou dny, kdy budete jezdit staticky, a to vyrovná průměrné denní náklady na benzín. Většina standardních motocyklů má 3-5litrovou nádrž, která vám vystačí přibližně na 100-250 km v závislosti na stavu motocyklu a terénu, který zdoláváte. V době psaní tohoto článku ceny benzínu opět plíživě rostly a pohybovaly se kolem 30 000vnđ za litr. Plná nádrž stojí mezi 100 000-150 000vnđ. V průměru – během celé cesty, s přihlédnutím ke dnům, kdy budete stát na místě – pravděpodobně spotřebujete pouze jednu nádrž benzínu denně.

 

Jídlo a pití | 10-20 dolarů za den

Pokud jde o jídlo – a zejména o pití – záleží jen na vás, kolik utratíte. Pokud budete jíst místní pouliční jídlo (což je samo o sobě skvělý zážitek), můžete za jedno jídlo utratit pouhých 25 000vnđ (1 dolar). Pokud se stravujete na místě, velká, vydatná snídaně nebo oběd doplněný kávou nebo nealkoholickým nápojem by opravdu nikdy neměl stát více než 100 000vnđ (4 USD) na osobu. Stejně levná může být i večeře, ale po dlouhém dni v sedle většina cestovatelů pocítí potřebu dát si několik ledových piv a relativní hostinu. To vás pravděpodobně vyjde na dvojnásobek: 200 000-400 000vnđ na osobu vám zajistí hostinu včetně alkoholu. Když jedete podél pobřeží, byla by škoda vynechat mořské plody, ale i ty mohou stát o něco více. Pokud budete jíst v restauracích, kde se podává západní jídlo, také to zvýší náklady na stravování. Vycházíme-li z misky nudlí a kávy k snídani, nealkoholického nápoje a jídla na bázi rýže k obědu a velké večeře s pivem, 200 000-300 000vnđ (10-15 USD) na den by mělo pohodlně pokrýt náklady.  Při jízdě v odlehlých oblastech země se většinou budete stravovat v quán cơm phở (místních podnicích s rýží a nudlemi), o kterých si můžete přečíst více zde. (Doporučení míst k jídlu a pití uvádím ve všech svých průvodcích pro motoristy, stejně jako nezávislé recenze a průvodce jídlem a pitím po celé zemi v mém archivu jídla a pití).

Náklady na výlet na motorce ve Vietnamu? Road trip ve Vietnamu. 

Další náklady | 1-5 USD za den

Počítejte s příplatky ve výši alespoň několika dolarů denně. Mohou to být vstupenky do památek, muzeí, drobné opravy motorky, například píchlé pneumatiky, občerstvení u silnice, například balíček sušenek, a spousta vody, abyste byli hydratovaní. Nechte si také místo na "luxus": koktejl při západu slunce v elegantním plážovém baru nebo západní jídlo ve velkoměstě po dnech strávených v horách, kdy jste jedli rýži.

 

Celkové denní náklady: $25 | $35 | $50 za den

Mějte na paměti, že níže uvedené výpočty zahrnují náklady na motocykl, které budou ve skutečnosti zaplaceny jednorázově na začátku cesty: buď při vyzvednutí motocyklu v půjčovně, nebo při koupi motocyklu. Následující odhady jsou uvedeny na osobu, motocykl a den. Cestování ve dvou na motorce nebo cestování v malé skupině výrazně sníží průměrné denní náklady, protože se budete dělit o výdaje za ubytování, jídlo a benzín.

Pokud máte rozpočet Zarytej Batůžkář a opravdu chcete nebo musíte zůstat v rámci omezeného rozpočtu, pravděpodobně se vám podaří z tohoto odhadu pár dolarů (50 000vnđ) na den oholit. Pokud máte rozpočet Flashpacker, neměli byste mít problém se do těchto nákladů vejít, zejména pokud jste zkušený cestovatel po Asii. A pokud jste Střední cestovatel, s 50-100 dolary na každý den (pokrývajícími náklady dvou osob) budete žít a jezdit opravdu velmi pohodlně:

Zarytej baťůžkář: 25 dolarů (570 000 Kč)

Flashpacker: 35 dolarů (800 000 Kč)

Střední cestovatel: 50+ dolarů (1 100 000vnđ)

 Pokud se vám web líbí a jste s informacemi spokojeni, můžete přispět malou částkou na jeho další údržbu, aktualizace, provoz a já si možná také koupím jednu kávu nebo pivo 😋  

 

Motocyklový průvodce ze Saigonu do Ha noi

eBook ke stažení - Na motorce z jihu na sever

 

 

Zanechat komentář
Dotazy, aktualizace a zprávy o výletech jsou vítány. Prosím však, abyste komentáře psali slušně a k tématu.

 

Dostávejte novinky emailem

We never spam. Read Privacy Policy

eBOOK ke stažení!!

Stáhněte si ebook do mobilu, na cestách často není internet.

Image