fbpx

Průvodce Do Vietnamu

23 nejlepších pláží v jižním a středním Vietnamu

23 nejlepších pláží v jižním a středním Vietnamu

Pobřeží Vietnamu se táhne v délce více než 3 200 km od Thajského zálivu na jihu až po Tonkinský záliv na severu a na pobřeží se nacházejí tisíce izolovaných ostrovů a souostroví. Obecně platí, že nejlepší vietnamské pláže se nacházejí v jižních a centrálních oblastech země: modré zátoky, skryté zátoky, bílý písek, pohupující se palmy, dramatické útesy, Vietnam má všechno.

Na této stránce jsem sestavil seznam 23 nejlepších pláží v jižním a středním Vietnamu. Při výběru těchto pláží jsem se řídil několika kritérii: důležitá je samozřejmě krása, čistota a klid, ale i další faktory, jako je pohodlí, potenciál, atmosféra a to, že jsou mimo běžně známé turistické cesty. Jedná se o osobní seznam: samozřejmě jsem nenavštívil všechny pláže ve Vietnamu a tento seznam je zcela subjektivní. Nicméně pláže na této stránce vycházejí z mých zkušeností z více než desetiletého cestování po vietnamském pobřeží a ostrovech.

Každá z 23 pláží na tomto seznamu obsahuje písemný popis a souhrn informací, jako je poloha, kdy se na ni vydat, nejbližší dopravní uzly, ubytování, odkazy na příslušné průvodce po Vietnamu a spoustu fotografií. Některé z pláží v tomto seznamu jsou již dobře známé, ale jiné jsou navštěvovány jen zřídka. Mnoho z 23 pláží na této stránce je nejlepší navštívit na vlastní motorce, ale některé jsou snadno dostupné z velkých měst, zatímco na jiné se dostanete pomocí spojů veřejné dopravy, taxíků, služeb autodopravy, lodí nebo transferů zajištěných vaším ubytováním. Rozhodl jsem se zaměřit pouze na pláže jižního a středního Vietnamu, protože toto pobřeží znám mnohem lépe než severní pobřeží, i když jsem si jistý, že i tam je mnoho skvělých pláží. Další pláže můžete navrhnout v komentářích v dolní části tohoto příspěvku. Všimněte si těchto vietnamských slov: bãi = pláž, vịnh = záliv, mũi = mys, hòn = ostrůvek. Následující pláže nejsou hierarchicky řazeny: Každá z nich se mi líbí stejně jako ostatní.

ODPADKY A ŽIVOTNÍ PROSTŘEDÍ: Vietnam se v současné době potýká s obrovským problémem s odpadky, zejména v oceánech a na plážích. Žádné pláži se to nevyhnulo. Většina viditelných odpadků, které znečišťují vietnamské pláže, jsou bohužel osobní odpadky, odpadky z domácností nebo odpadky související s rybolovem. I když je to deprimující, při návštěvě těchto pláží se snažte být trpěliví a chápaví a jděte příkladem tím, že budete zodpovědně likvidovat své vlastní odpadky a snažit se omezit spotřebu předmětů na jedno použití.

 

SEZNAM PLÁŽÍ:

1: Vinh Hoa & Tu Nham Beaches & Bay

2: Cay Men Beach

3: Bai Trang Beach & Mui Dinh Cape

4: Bai Nhat Beach

5: Hue to Dong Hoi Beaches

6: Bai Ngang Beach

7: Bai Mon Beach & Vung Ro Bay

8: Bai Om Beach

9: Cay Sao Beach

10: Cam Lap Promontory & Binh Tien Beach

11: Mui Yen Cape & Phu Thuong Beach

12: Hang Cau Beach & Cliffs

13: Rach Tram Beach

14: Ky Co Beach

15: Hon Gom Sandbar

16: Tam Thanh Beach

17: Bai Rang Beach

18: Ong Lang Beach

19: Ninh Van Bay & Doc Let Beach

20: Lien Huong Beach

21: An Bang & My Khe Beaches

22: Bai Nho Beach

23: Ho Tram & Ho Coc Beaches

 

VỊNH HÒA & TỪ NHAM BEACH & BAY

 Lokalita: Phu Yen, jižní a střední pobřeží | Kdy se tam vydat: Březen-září | Jak se tam dostat: Nejbližší dopravní uzly pro lety, vlaky a autobusy: Tuy Hoa a Quy Nhon | Kde se ubytovat: Ocean Beach Hostel & Timothe Beach Bungalows

Poloostrov Xuan Thinh vybíhá do moře přibližně na půli cesty mezi Tuy Hoa a Quy Nhon. Tento pruh pevniny, k němuž vedou malé zpevněné cesty a polní cesty, ukrývá několik pozoruhodných pláží a zátok, z nichž žádná není v současnosti zastavěná. Podél východního pobřeží poloostrova silnice prudce stoupá mezi eukalypty, přes písečné duny a dolů na pláž Tu Nham lemovanou stromy kasuárin. Tato zátoka je obrovská a prázdný písek se táhne kilometry daleko, omývaný chladným modrým mořem. Budete se muset smířit s obecným množstvím odpadků na písku, ale také budete mít celou pláž pro sebe. Na severním konci zálivu se nachází Vinh Hoa, kde malá rybářská komunita vévodí nádherné rozlehlé světlé písečné pláži lemované palmami a lemované zalesněnými kopci. Přímo na pláži se navíc nachází dvě cenově výhodná místa k ubytování: na samotě, v klidu a mimo turistickou oblast tu můžete strávit klidně den nebo měsíc.

23 nejlepších pláží v jižním a středním Vietnamu 

23 nejlepších pláží v jižním a středním Vietnamu

23 nejlepších pláží v jižním a středním Vietnamu

 

CÂY MẾN BEACH

 Umístění: Ostrov Nam Du, provincie Kien Giang, Thajský záliv, u jihozápadního pobřeží. | Kdy se tam vydat: Říjen-květen | Jak se tam dostat: denně lodí z Rach Gia a Phu Quoc, nejbližší dopravní uzly pro lety a autobusy: Rach Gia a Phu Quoc; nejbližší letiště: Rach Gia a Phu Quoc | Kde se ubytovat: mnoho dobrých a levných penzionů po celém ostrově.

Na ostrově Nam Du se nachází několik zajímavých míst, která se nacházejí v blízkosti města: Na západním pobřeží Hòn Lớn (největšího ostrova souostroví Nam Du) se nachází jedna z nejmalebnějších pláží v zemi, Cay Men. Tuto nádhernou pláž s bílým pískem lemují nakloněné kokosové palmy, které jako by se klaněly směšně tyrkysové vodě. Příboj je mírný, skrz šumící palmy vane lehký mořský vánek, odpadky se zdají být pod kontrolou a za nimi se strmě zvedají kopce porostlé džunglí. Pláž je snadno přístupná z pobřežní silnice po zpevněném pruhu. V několika nízko položených chatrčích ze dřeva a rákosu se podávají čerstvé, naprosto vynikající místní kokosové ořechy – požádejte o trái dừa lửa, jsou nejsladší a nejchutnější, jaké jsem kdy jedl – a také některé mořské plody, lehké občerstvení, nealkoholické nápoje a pivo. Ale nejlepší ze všeho je, že zde můžete stanovat prakticky bez peněz: určitě jedno z nejlepších míst pro kempování kdekoli ve Vietnamu. Jak asi tušíte z obrázků níže, koupání na pláži Cay Men je báječné. Voda je čistá a mělká a není zde téměř žádný proud. O víkendech tu bývá rušno, ale během týdne tu pravděpodobně nikdo nebude, zejména uprostřed dne. Změna je však jistě na cestě a nové rychlé lodní spojení trajektem na ostrov Phu Quoc je jen začátek.

Obrázky pláže Bai Cay Men

23 nejlepších pláží v jižním a středním Vietnamu 23 nejlepších pláží v jižním a středním Vietnamu

23 nejlepších pláží v jižním a středním Vietnamu

 

BÃI TRÀNG BEACH & MŨI DINH CAPE

 Poloha provincie Ninh Thuan, jižní a střední pobřeží. | Kdy vyrazit: v době, kdy se nachází v oblasti, kde je možné se vypravit na výlet: Prosinec-srpen | Jak se tam dostat: Nejbližší dopravní uzly pro vlaky a autobusy: Phan Rang a Phan Thiet/Mui Ne: nejbližší místa pro dopravu | Kde se ubytovat: penziony a hotely v Phan Rang

Mui Dinh Cape je písečný, balvany posetý sráz na jižním pobřeží, který má ve Vietnamu nejblíže k poušti. Skrývá divoké, větrné a izolované pláže, krajina je zde nápadná, vyprahlá a prázdná. Pobřeží je poseto obrovskými balvany, zasazenými do velkých závějí hladkého písku, na členitých svazích rostou kaktusy, na nichž kozy okusují veškerou zeleň, kterou najdou, a oceán je sytě modrý s bílými hřebeny, které bičuje horký písčitý vítr. Přes mys Mui Dinh vede úžasná nová silnice: jedna z nejúchvatnějších pobřežních cest ve Vietnamu. Na nejvýchodnějším bodě mysu stojí na vrcholu obrovské skalní hromady maják z francouzské koloniální éry, pod nímž je dokonalý půlměsíc bílého písku a klidné tyrkysové vody. To je pláž Bai Trang, která je přístupná pouze pěšky (nebo terénním vozidlem) přes písečné duny a obří balvany. Stojí však za to se sem vydat, protože pláž je nádherná, koupání vynikající a můžete tu i stanovat.

Obrázky mysu Mui Dinh a pláže Bai Trang

23 nejlepších pláží v jižním a středním Vietnamu

23 nejlepších pláží v jižním a středním Vietnamu 

23 nejlepších pláží v jižním a středním Vietnamu

23 nejlepších pláží v jižním a středním Vietnamu

 

BÃI NHÁT BEACH

 Poloha: ostrov Con Son, provincie Ba Ria-Vung Tau, u jihovýchodního pobřeží. | Kdy se tam vydat: Březen-srpen | Jak se tam dostat: denní lety z Ho Či Minova Města a Can Tho, denní trajekty z Vung Tau, Can Tho a Soc Trangu. | Kde se ubytovat: na ostrově Con Son je spousta ubytovacích zařízení.

Pláž Nhat nedaleko jižního cípu Côn Sơn (největšího ostrova souostroví Con Dao) tvoří dlouhý pás rýžově bílého písku omývaný průzračným mořem, za nímž se rozkládá krajina podobná Jurskému parku a tvoří jeden z nejpozoruhodnějších pobřežních výhledů v zemi. Dostanete se sem po velkolepé pobřežní silnici vinoucí se kolem Mũi Cá Mập (Žraločího mysu) a uvidíte, jak silnice protíná pobřeží pod větrnými jižními svahy Núi Thánh Giá, nejvyšší hory ostrova. Velké balvany leží rozeseté na mořské straně asfaltu a zmenšují se, jak se valí dolů, aby se setkaly se světlým pískem a modrou vodou pláže Nhat. Koupání je zde vynikající, zejména před polednem, kdy je voda často nejklidnější a kdy je obvykle odliv, takže se odkryje více pláže. Na pláži Nhat však není téměř žádný stín a je stále obtížnější ignorovat skládku na protější straně silnice, která připomíná, jak křehký je tento ostrov. Kompletní průvodce na ostrov Con Son najdete zde.


Obrázky pláže Bai Nhat

23 nejlepších pláží v jižním a středním Vietnamu 

23 nejlepších pláží v jižním a středním Vietnamu

23 nejlepších pláží v jižním a středním Vietnamu

 

Z HUE NA PLÁŽE DONG HOI

 Poloha: Thua Thien Hue, provincie Quang Tri a Quang Binh, centrální pobřeží. | Kdy vyrazit: duben-září | Jak se tam dostat: Nejbližší dopravní uzly pro lety, vlaky a autobusy: Hue, Dong Hoi, Dong Ha a Quang Tri. | Kde se ubytovat: několik penzionů poblíž pobřeží nebo se ubytujte v Hue či Dong Hoi.

Pobřežní oblast mezi městy Hue a Dong Hoi ve středním Vietnamu je zahraničními návštěvníky navštěvována jen zřídka: většina lidí, pokud se zde vůbec zastaví, míří do vnitrozemí na válečná místa v okolí bývalé demilitarizované zóny. Díky tomu zůstává stěží uvěřitelný úsek nedotčené pláže téměř zcela nenavštívený. Z Hue do Dong Hoi vedou pobřežní vedlejší cesty, které pokrývají téměř 200 km zcela prázdné pláže. Tyto cesty, pro které je charakteristické klidné modré moře a dlouhé oblouky světlého písku, na nichž rybáři vytahují své štíhle vypadající dřevěné rybářské kánoe, vás zavedou podél třpytivého pobřeží posetého hrobkami v královském stylu. V pravidelných intervalech vedou na pláž malé betonové cestičky. Po kterékoli z nich se vydáte a vynoříte ze stromů na zdánlivě nekonečné pláně bílého písku a jiskřivě modrého moře. Budete samozřejmě potřebovat vlastní motorku. Na písku zůstává dost odpadků po rybolovu: jedná se o pracovní pláže. Snažte se vyhnout období od října do března, protože v těchto měsících může být moře rozbouřené a počasí pochmurné.

Obrázky pláží z Hue do Dong Hoi

23 nejlepších pláží v jižním a středním Vietnamu

23 nejlepších pláží v jižním a středním Vietnamu

23 nejlepších pláží v jižním a středním Vietnamu

 

BÃI NGANG BEACH:

 Poloha: ostrov Dao Be, provincie Quang Ngai, u centrálního pobřeží. | Kdy vyrazit: Březen-září | Jak se tam dostat: denně lodí do přístavu Sa Ky, nejbližší dopravní uzly pro lety, vlaky a autobusy: Chu Lai, Quang Ngai, Tam Ky a Danang. | Kde se ubytovat: několik dobrých a levných penzionů.

Pláž Ngang se nachází na Dao Be, malém sopečném ostrůvku u pobřeží středního Vietnamu. Ostrůvek je z větší části plochý (ve skutečnosti není o moc větší než nadměrný útes), ale na severním cípu se z řady rozeklaných útesů a zátok spojuje několik pruhů černé sopečné horniny (pravděpodobně vytvořené lávou, když se dostala do moře). Jedna z těchto zátok ukrývá prachově bílou písečnou pláž posetou barevnými rybářskými koráby. Příboj je dokonale modrý, když se vyplavuje na bílou pláž pod černými útesy, a souběh barev je úchvatný. Dá se tu dobře koupat a poblíž je několik stánků s občerstvením. Dříve zde bývaly velkým problémem odpadky, ale před několika lety byl zaveden nový a inovativní systém recyklace, který je pro vyčištění prostředí na ostrůvku velmi účinný. Na pláž Ngang se dostanete rychlými loděmi na Dao Be, které vozí cestující z většího ostrova Ly Son. Na Dao Be je také několik dobrých ubytoven.

23 nejlepších pláží v jižním a středním Vietnamu

23 nejlepších pláží v jižním a středním Vietnamu

 

BÃI MÔN BEACH & VŨNG RÔ BAY

 Místo: provincie Phu Yen, jižní a střední pobřeží. | Kdy tam jet: Březen-září | Jak se tam dostat: Nejbližší dopravní uzly pro lety, vlak a autobusy: Tuy Hoa, Dai Lanh | Kde se ubytovat: kempování na pláži nebo hotely v Tuy Hoa

Vung Ro je velký záliv posetý stovkami plovoucích domů, rybích farem a dřevěných rybářských lodí, který je tvořen jazykem členité pevniny rozkládajícím se na jihozápad a chránícím hlavní pobřeží před větry a povětrnostními vlivy přicházejícími z moře. Dramatickou kulisu vytvářejí skalnaté, zalesněné hory, které vrcholí 80 metrů vysokou, volně stojící kamennou deskou na nejvyšším vrcholu, známou jako Núi Đá Bia - "Hora náhrobků". Severně od hlavního zálivu se nachází dokonalá zátoka ve tvaru písmene V, vyplněná zlatavým pískem, zvaná Bai Mon. Tato báječná pláž je skvělá ke koupání, když je klid, a k surfování, když je rozbouřená. Několik lidí se však zmiňuje o silném proudu, který může být nebezpečný, ale musí jít o sezónní jev, protože já jsem při koupání na Bai Mon nikdy nezažil tah. Zátoka Vung Ro má díky klidné, čisté vodě, skalnatým srázům, skrytým zátokám, plážím sevřeným mezi zalesněnými kopci a odlehlým rybářským vesnicím obrovský turistický potenciál. Ale navzdory několika mamutím investičním plánům a návrhům na výstavbu ze strany mezinárodních společností zde dosud nedošlo k žádnému rozsáhlému rozvoji. Zátoka Vung Ro a pláž Bai Mon jsou snadno přístupné po velkolepé pobřežní silnici a počet návštěvníků mimo víkendy a svátky je stále nízký. Na pláži Bai Mon můžete kempovat.

Obrázky pláže Bai Mon a zátoky Vung Ro

23 nejlepších pláží v jižním a středním Vietnamu 

23 nejlepších pláží v jižním a středním Vietnamu

23 nejlepších pláží v jižním a středním Vietnamu

23 nejlepších pláží v jižním a středním Vietnamu

 

BÃI ÔM BEACH:

 Místo: provincie Phu Yen, jižní a střední pobřeží. | Kdy se tam vydat: Březen-září | Jak se tam dostat: Nejbližší dopravní uzly pro lety, vlaky a autobusy: Tuy Hoa a Quy Nhon | Kde se ubytovat: nejbližší dobré ubytování: Nejbližší ubytování: Ocean Beach Hostel & Timothe Beach Bungalows

Poblíž jižního cípu poloostrova Xuan Thinh – prstu země, který se stáčí do moře a skrývá několik mimořádných pláží – jako Bai Om, svatý grál celé oblasti. Odlehlá pláž s prachovým pískem, dokonale zasazená mezi dva rozeklané mysy a lemovaná kokosovými palmami, je zatím zcela nezastavěná. Dovedu si představit, že jednoho dne bude Bai Om klenotem v koruně provincie Phu Yen, který nepochybně vybuduje nějaká exkluzivní a astronomicky drahá letoviska. Zatím je však prázdný. Části zátoky však místní komunita využívá jako skládku odpadků (nemluvě o odpadcích, které zde zanechávají jednodenní turisté), takže počítejte s plastovými sáčky, skleněnými lahvemi od piva a plechovkami od limonád. Na Bai Om se dostanete po malých silnicích vedoucích podél západní a východní strany poloostrova, ale neexistuje zde žádná veřejná doprava, takže pláž je nejlepší navštívit na vlastní motorce: ostatně celá oblast je zralá na průzkum.

Obrázky pláže Bai Om

 23 nejlepších pláží v jižním a středním Vietnamu

23 nejlepších pláží v jižním a středním Vietnamu

23 nejlepších pláží v jižním a středním Vietnamu

 

CÂY SAO BEACH:

 Umístění: ostrov Phu Quoc, provincie Kien Giang, Thajský záliv, u jihozápadního pobřeží. | Kdy vyrazit: Říjen-květen | Jak se tam dostat: denní lety na letiště Phu Quoc; denní trajekty do přístavu Bai Vong. | Kde se ubytovat: roste nabídka dobrého ubytování

Pláž Cay Sao, která se nachází v centrální části východního pobřeží ostrova Phu Quoc, začíná pomalu přitahovat více návštěvníků od doby, kdy byla před několika lety zpevněna silnice na východní pobřeží. Ačkoli Cay Sao nemá dlouhé písečné pláže a tyrkysovou vodu jako západní pobřeží (Cay Sao je velmi mělká a přílivová), panuje zde velmi přitažlivá atmosféra klidu a pohody, která byla před příchodem turistického ruchu před deseti lety charakteristická pro většinu ostrova Phu Quoc. Jižní část Cay Sao je rozlehlá mělká zátoka: někdy velmi pěkná s velkými pásy stromů, které vedou až k břehu, jindy poněkud zanedbaná rybářskými a stavebními sutinami. Střední část je nejrozvinutější částí pláže Cay Sao. Zde se v posledním roce otevřel shluk krásných malých resortů střední třídy, které přitahují pozornost cestovatelů. Zdejší krajina a mořská krajina jsou lákavé: na východě je voda sklovitá a jako zrcadlo se v ní odráží obloha, zatímco na západě se dramaticky zvedají hustě porostlé hřebeny národního parku Phu Quoc. Také severní část Cay Sao začíná přitahovat investice a návštěvníky. Několik chytrých resortů a přesunutí Rory's Beach Baru sem naznačují, že Cay Sao čeká v budoucnu velký rozvoj.

Obrázky pláže Cay Sao

 23 nejlepších pláží v jižním a středním Vietnamu

23 nejlepších pláží v jižním a středním Vietnamu

23 nejlepších pláží v jižním a středním Vietnamu

 

CAM LẬP PROMONTORY & BÌNH TIÊN BEACH:

 Poloha: provincie Khanh Hoa, jižní a střední pobřeží. | Kdy vyrazit: Prosinec-srpen | Jak se tam dostat: Nejbližší dopravní uzly pro lety, vlaky a autobusy: Cam Ranh, Phan Rang, Nha Trang. | Kde se ubytovat: Escalade Resort & Dao Hoa Vang Villa

Zátoka Cam Ranh Bay jižně od Nha Trangu je nádherný přírodní přístav obklopený kopci. Od jeho jižních břehů vystupuje na sever do zálivu členitý pevninský roh: je to výběžek Cam Lap. Cam Lap Promontory, k němuž vede strmá úzká dlážděná cesta z velkolepé pobřežní silnice Nui Chua, se vyznačuje obrovskými balvany, které vystupují z klidných modrých vod zálivu. Navzdory všem těmto skalám je celý poloostrov zahalen v zeleni: eukalyptové plantáže zabírají vyvýšeniny a ustupují stinným hájům kešu a mangovníků v nížinách. Stromy a balvany pokračují až k okraji vody, kde vlny pomalu rozebírají skály na jemný bílý písek. Východní strana výběžku se pyšní řadou mírně se vlnících zátok s vynikajícími plážemi s bílým pískem, které jsou odděleny obřími balvany ležícími v písku jako nedokončené sochy (kousek od pobřeží je dokonce několik slušivých korálů). Bohužel se kvalita pláží a vody v posledních letech zhoršila, a to díky prudkému rozvoji místního rybářského průmyslu (především lovu humrů) a všeobecnému odhazování odpadků návštěvníky a místní komunitou. Nedaleká pláž Binh Tien je dlouhý a krásný úsek písku a modré vody, který je navzdory tomu, že je již několik let určen k velkému rozvoji, stále většinou prázdný.

Obrázky mysu Cam Lap a pláže Binh Tien

23 nejlepších pláží v jižním a středním Vietnamu 

23 nejlepších pláží v jižním a středním Vietnamu

23 nejlepších pláží v jižním a středním Vietnamu

23 nejlepších pláží v jižním a středním Vietnamu

 

MŨI YẾN CAPE & PHÚ THƯỜNG BEACH:

 Poloha: Phu Yen, jižní a střední pobřeží | Kdy vyrazit: Březen-září | Jak se tam dostat: Nejbližší dopravní uzly pro lety, vlaky a autobusy: Tuy Hoa a Quy Nhon | Kde se ubytovat: některé místní penziony v okolí nebo hotely v Tuy Hoa

Na konci řady malých dlážděných uliček se nachází krásné a velmi klidné místo Mui Yen, které leží na špičce mysu, jenž se téměř dotýká Hon Yenu, skalnatého ostrůvku tvořeného geometrickými vulkanickými skalními útvary. Přestože zde není žádná písečná pláž, koupání i šnorchlování je zde výborné, protože voda je zde průzračně čistá a v zátoce se vyskytují korály a barevné hvězdice. Na Mui Yenu je cosi nadčasového a poetického, co návštěvníky uchvacuje již mnoho let. Na vrcholu písečného mysu stojí malá svatyně, pod níž se kolem sopečných skal vedoucích dolů k moři shlukuje sbírka kruhových hrobek v čínském stylu, na které dohlíží černá skalní stěna ostrůvku Hon Yen. V Mui Yen je několik místních kaváren s houpacími sítěmi pod tropickými mandloněmi, kde se můžete houpat v mořském vánku, popíjet kokosový ořech a kochat se výhledem na malebnou pobřežní scenérii. Pokud však toužíte po písku, hned za severní stranou mysu Mui Yen (k němuž vedou užší uličky) se nachází pláž Phu Thuong. Tato pláž, známá také jako Yen Beach, je dlouhá a nádherná písečná pláž mezi dvěma sopečnými útesy. Je to naprosto úchvatné místo a zatím zde není žádná zástavba. Užijte si ji, dokud to jde, protože tato pláž má nápis "International Luxury Hotel Chain". Koupání je tu úžasné a moře zářivě modré.

Obrázky mysu Mui Yen a pláže Phu Thuong

 23 nejlepších pláží v jižním a středním Vietnamu

23 nejlepších pláží v jižním a středním Vietnamu

23 nejlepších pláží v jižním a středním Vietnamu

 

PLÁŽ A ÚTESY HANG CÂU:

 Poloha: ostrov Ly Son, provincie Quang Ngai, u centrálního pobřeží. | Kdy vyrazit: Březen-září | Jak se tam dostat: denně lodí do přístavu Sa Ky; nejbližší dopravní uzly pro lety, vlaky a autobusy: Chu Lai, Quang Ngai, Tam Ky a Danang. |Kde se ubytovat: místní penziony a kempy v blízkosti pláže

Hang Cau je pravděpodobně jednou z nejdramatičtěji položených pláží ve Vietnamu, která se rozkládá na bělostném korálovém písku pod obřími vířivými obrysy obloukovité skalní jeskyně. Na severovýchodě ostrova Ly Son se příboj na Hang Cau láme asi 100 metrů od břehu, kde pláž před velkými vlnami chrání řada útesů. Moře je křišťálově čisté a vzduch je vždy lehce zamlžený, což způsobuje sprška příboje, která se z oceánu snáší do jeskyně. Hang Cau je neuvěřitelně atmosférické a velmi působivé místo: působí poněkud mýtickým dojmem a hodilo by se jako kulisa pro epizodu o Skylle a Charybdě v Homérově Odyssei. Koupání však není kvůli útesům, příboji a skalám tak snadné. Pro zkušené mořské plavce je to dobré, ale pro ty, kteří se v oceánu příliš necítí, je možná lepší se na něj spíše podívat než se v něm koupat.

Obrázky útesů a pláže Hang Cau

23 nejlepších pláží v jižním a středním Vietnamu 23 nejlepších pláží v jižním a středním Vietnamu

23 nejlepších pláží v jižním a středním Vietnamu

23 nejlepších pláží v jižním a středním Vietnamu

 

PLÁŽ RẠCH TRÀM 

 Umístění: ostrov Phu Quoc, provincie Kien Giang, Thajský záliv, u jihozápadního pobřeží. | Kdy se tam vydat: Říjen-květen | Jak se tam dostat: denní lety na letiště Phu Quoc; denní trajekty do přístavu Bai Vong. | Kde se ubytovat: nejbližší ubytování v Bai Thom a Ganh Dau

Phu Quoc: Severní a východní pobřeží

Nejseverněji položená pláž na ostrově Phu Quoc, Rach Tram, je zároveň nejodlehlejší a nejméně navštěvovaná. Rach Tram je dlouhá písečná pláž lemovaná stromy a za ní se zvedají vysoké zelené kopce. Je to jeden z nejmalebnějších úseků pobřeží na celém ostrově a zatím zde není žádná zástavba. To se však brzy změní, protože se zde plánuje výstavba rozsáhlé "ekoturistické oblasti". Pokud se však zatím vydáte na severní část Rach Tramu po drsné červené cestě, budete mít celou pláž jen pro sebe. Moře je zde teplé, mělké a klidné (jedná se o Thajský záliv) a na obzoru je dobře vidět kambodžská pevnina. Pláž Rach Tram není dokonalá: na písku a ve vodě je spousta odpadků souvisejících s rybolovem a každý rok se na pláž z otevřeného moře vyplavují další odpadky z domácností. Koupání je však dobré, krajina nádherná a ostatní cestující nikde nevidíte. Rach Tram je skvělým místem pro objevování a je jedním z posledních, která na tomto rychle se rozvíjejícím ostrově zbyla. Užijte si ho, dokud můžete.

Obrázky pláže Rach Tram

23 nejlepších pláží v jižním a středním Vietnamu 23 nejlepších pláží v jižním a středním Vietnamu

 

KỲ CO BEACH:

 Umístění: provincie Binh Dinh, centrální pobřeží. | Kdy se tam vydat: Březen-září | Jak se tam dostat: Nejbližší dopravní uzly pro lety, vlaky a autobusy: Quy Nhon a Dieu Tri | Kde se ubytovat: několik místních penzionů a několik letovisek v okolí

Ky Co je jednou z nejpopulárnějších pláží ve Vietnamu posledních let. Je to nádherný klín bílého písku mezi dvěma obřími skalními útesy, které pláž zcela izolují. Donedávna se na Ky Co dalo dostat pouze lodí, ale nyní vede podél vrcholků útesů nesmyslně strmá a malebná silnice, po které se téměř kolmo sjíždí k samotné pláži. Ky Co ospravedlňuje humbuk, kterého se jí dostává v cestovním ruchu a na sociálních sítích: první pohled na ni z výšky na útesech je opravdu dechberoucí. Ky Co je již nyní velmi oblíbená mezi domácími turisty a nejlepší doba pro návštěvu je mezi 13. a 15. hodinou, kdy většina návštěvníků obědvá nebo se schovává před sluncem. V centru zálivu bývá docela rušno: na molu tu připlouvají a odplouvají lodě, na písku se fotí u stánků, v restauraci se podává jídlo (a hraje techno hudba) a lze si tu půjčit vodní skútry. Když se ale projdete dál po pláži, směrem k jižnímu konci, najdete tu mnohem větší klid. Tady jsou jeskyně a pěkné zátoky, voda je ideální ke koupání, jsou tu sprchy, převlékárny, chatky z bambusového dřeva a slámy a několik prodejen s občerstvením. S odpadky zatím Ky Co problém nemá, ale jen proto, že je zaměstnán personál, který neustále chodí a sbírá odpadky, které lidé odhazují, a protože na pláži platí zákaz konzumace jídla a pití venku.

Obrázky pláže Ky Co

23 nejlepších pláží v jižním a středním Vietnamu 23 nejlepších pláží v jižním a středním Vietnamu

 

HÒN GỐM SANDBAR:

 Umístění: provincie Khanh Hoa, jižní a střední pobřeží. | Kdy se tam vydat: Březen-září | Jak se tam dostat: Nejbližší dopravní uzly pro lety, vlak a autobusy: Tuy Hoa, Dai Lanh a Nha Trang. | Kde se ubytovat: několik místních penzionů v okolí

Písečná lavice Hon Gom, která se táhne třicet kilometrů do moře jako obří hráz potopeného hradu, je opuštěný, skalnatý a lákavý poloostrov dvě hodiny severně od Nha Trangu. Jeho východní strana, dlouhý a členitý prst země směřující na jih do oceánu, se vyznačuje kilometry prázdných, obnažených, divokých a větrných pláží, zatímco na západní straně se v klidných, chráněných zátokách, kde je voda klidná jako v jezeře, ukrývají rybí farmy a rybářské vesničky. Po většině jeho délky byla vybudována nová široká silnice, která připravuje půdu pro budoucí rozvoj. Zatím je však silnice stejně prázdná jako pláže po obou jejích stranách. Na písčině Hon Gom je několik dobrých pláží a zátok, včetně Hon Ngang (dlouhá písečná pláž táhnoucí se podél severní a východní části písčiny), Hon Ghenh a Xuan Dung (obě pláže blízko středu písčiny) a mysu Mui Doi (na špičce písčiny a nejvýchodnějším místě Vietnamu). K opravdovému prozkoumání zdejších pláží, zátok a zálivů budete potřebovat vlastní motorku a některé jsou přístupné pouze pěšky. Na písečném pásu se podle očekávání stávají velkým problémem odpadky. Obecně je však kvalita vody dobrá a koupání výborné, pokud ovšem nenavštívíte pláž v době silného větru.

Obrázky písečné pláže Hon Gom

23 nejlepších pláží v jižním a středním Vietnamu 23 nejlepších pláží v jižním a středním Vietnamu

23 nejlepších pláží v jižním a středním Vietnamu

23 nejlepších pláží v jižním a středním Vietnamu

 

TAM THANH BEACH:

 Poloha: provincie Quang Nam, centrální pobřeží | Kdy vyrazit: duben-září | Jak se tam dostat: Nejbližší dopravní uzly pro lety, vlaky a autobusy: Danang, Hoi An, Tam Ky (Chu Lai). | Kde se ubytovat: Tam Thanh Beach Resort, AnnaBo Beach House, Tam Thanh Natural Beach Resort.

Tam Thanh, centrální část téměř nepřetržité pláže táhnoucí se od ostrova Tam Hai na jihu až k ústí řeky Cua Dai na severu, je malým plážovým útočištěm na vzestupu. Tam Thanh se nachází v dosahu Hoi Anu, Danangu a Tam Ky, je to dlouhá písečná pláž lemovaná stromy kasuárin s širokým výhledem na oceán a několika zajímavými místy k ubytování. Tam Thanh je zčásti přitažlivá díky rozlehlosti a nedostatku lidí: cestovní ruch se v této oblasti dlouho soustředil na Hoi An a Danang a pobřeží kolem Tam Thanh zůstávalo relativně nezastavěné. To se však začíná měnit, protože investoři si uvědomují potenciál Tam Thanhu. Zatím je však pláž často prázdná, až na desítky krásně vyrobených rybářských kánoí vytažených na písek. Tam Thanh je také jednou z několika pobřežních vesnic, kde byly na vesnické budovy namalovány barevné nástěnné malby, které mají přilákat návštěvníky, ale také upozornit na místní problémy, jako jsou odpadky a životní prostředí. Na tomto úseku pobřeží je spousta písku a moře ke koupání.

Obrázky pláže Tam Thanh

 23 nejlepších pláží v jižním a středním Vietnamu

23 nejlepších pláží v jižním a středním Vietnamu

23 nejlepších pláží v jižním a středním Vietnamu

 

BÃI RẠNG BEACH:

 Poloha: provincie Phu Yen, jižní a střední pobřeží. | Kdy se tam vydat: Březen-září | Jak se tam dostat: Nejbližší dopravní uzly pro lety, vlaky a autobusy: Quy Nhon, Dieu Tri | Kde se ubytovat: dobré možnosti v blízkém okolí

Pláž Bai Rang, malý půlměsíc zlatavého písku lemovaný kokosovými palmami a sevřený mezi dvěma skalnatými útesy s tropickou vegetací, je pěkné malé místo ležící hned u hlavní silnice, 15 km jižně od Quy Nhonu. Pobřeží v této části provincie Phu Yen je složitou směsicí skalnatých zátok, výběžků a členité země, které se setkávají s oceánem jako roztažená ruka, mezi nimiž půlměsíce bílého písku vytvářejí dokonalé odlehlé pláže, z nichž Bai Rang je jen jednou z mnoha. Já však dávám Bai Rang přednost před ostatními zdejšími plážemi, protože je to stále fungující pláž s místní rybářskou komunitou a jen s nevýraznou turistickou infrastrukturou: pár neformálních přímořských jídelen s houpacími sítěmi a sprchami je vše, co písek zdobí. Koupání je tu dobré, v zátoce je dokonce několik skromných korálů, voda je dostatečně mělká, abyste se tu cítili bezpečně, a zátoka je chráněná, takže je tu většinou klid. Pláž je z jemného zlatavého písku s několika skalnatými výběžky na obou koncích, na jednom konci zátoky rostou kasuariny, které na druhém ustupují kokosovým palmám. Na písku jsou vytaženy koráby, sítě a další rybářské potřeby a u pobřeží kotví několik modře natřených dřevěných rybářských lodí.

Obrázky pláže Bai Rang

23 nejlepších pláží v jižním a středním Vietnamu 23 nejlepších pláží v jižním a středním Vietnamu

23 nejlepších pláží v jižním a středním Vietnamu

 

ÔNG LANG BEACH:

 Poloha: ostrov Phu Quoc, provincie Kien Giang, Thajský záliv, u jihozápadního pobřeží. | Kdy se tam vydat: Říjen-květen | Jak se tam dostat: denní lety na letiště Phu Quoc; denní trajekty do přístavu Bai Vong. | Kde se ubytovat: Mango Bay, The Shells, Island Lodge, Coco Palm Resort, Sea Sense a další zde

Pláž Ong Lang se nachází na centrálním severozápadním pobřeží ostrova Phu Quoc a tvoří ji dlouhý úsek krásných písečných zátok přerušovaných deskami černé vulkanické skály. Ong Lang je spíše řetězcem propojených mini zátok než dlouhou, nepřerušovanou pláží a je klidná, tichá, zelená a vyrovnaná. Dá se tu dobře koupat, voda je obecně čistá a kousek od pobřeží se dá i dobře šnorchlovat. Pláž, která je po většinu své délky lemována kokosovými palmami a kasuarínami, přechází v úrodnou červenou půdu jen pár metrů do vnitrozemí, kde hojně rostou tropické stromy, ovocné sady a exotické květiny. Ve stínu všech těchto listů je dnes síť úzkých dlážděných uliček prosperující turistickou enklávou s butikovými resorty všech cenových kategorií, obchody s bioprodukty, hipsterskými kavárnami, uhlazenými bary a západními restauracemi. Na rozdíl od jiných oblíbených pláží na ostrově Phu Quoc je zde však většina zástavby nízkopodlažní a občas i málo výrazná. Stejně jako všude jinde na ostrově, i na Ong Lang v posledních letech nesmírně vzrostla popularita. Přesto si zachovává nenápadnou atmosféru a zůstává mimořádně atraktivním místem pro několikadenní pobyt. Ať už jste rodina, pár, nebo skupina turistů, pláž Ong Lang vás jistě zaujme. Celková úroveň ubytování napříč všemi rozpočty je vynikající.

Obrázky pláže Ong Lang

23 nejlepších pláží v jižním a středním Vietnamu 23 nejlepších pláží v jižním a středním Vietnamu

23 nejlepších pláží v jižním a středním Vietnamu

 

NINH VÂN BAY & DỐC LẾT BEACH:

 Poloha: provincie Khanh Hoa, jižní a střední pobřeží | Kdy se tam vypravit: Březen-září | Jak se tam dostat: Nejbližší dopravní uzly pro lety, vlaky a autobusy: Nha Trang a Ninh Hoa | Kde se ubytovat: L'Alya Resort, Jungle Beach, Wild Beach, Some Days of Silence.

Hodinu jízdy severně od Nha Trangu se rozkládá buclatý poloostrov, jehož zalesněné hory na obou stranách ustupují nádherným zátokám, plážím, zálivům a lagunám. Na severní straně se před krásnými a klidnými vodami zálivu Van Phong rozprostírá řada dlouhých, obloukovitých pláží. Pláž Doc Let na severovýchodě poloostrova se vyznačuje dlouhým bílým pískem a klidným mořem, které si nejlépe vychutnáte na pláži Some Days of Silence nebo v kempu poblíž pláže. Jižněji, za lodním přístavem Hyundai, se nachází další nádherná zátoka, které se začalo říkat "Jungle Beach" podle úspěchu stejnojmenného baťůžkářského útočiště v centru zátoky. (Přestože Jungle Beach změnila majitele, od původních majitelů je stále v provozu). Přímo na jižním cípu poloostrova leží Ninh Van, ospalá rybářská vesnička, jakých bychom si ve Vietnamu přáli víc. Na tomto klidném místě se nyní nachází vynikající hostel NinVana Backpackers. Vesnice Ninh Van je sice na konci cesty, ale na západní straně poloostrova se nacházejí tři mimořádně luxusní letoviska, která jsou proslulá po celém Vietnamu: L'Ayla, An Lam Retreats a Six Senses. Jelikož se sem dostanete pouze soukromou lodí, musíte si připlatit, ale pravděpodobně nebudete zklamáni.

Obrázky zálivu Ninh Van a pláže Doc Let

23 nejlepších pláží v jižním a středním Vietnamu 23 nejlepších pláží v jižním a středním Vietnamu

23 nejlepších pláží v jižním a středním Vietnamu

LIÊN HƯƠNG BEACH:

 Umístění: provincie Binh Thuan, jižní a střední pobřeží. | Kdy se tam vydat: Prosinec-květen | Jak se tam dostat: Nejbližší dopravní uzly pro vlaky a autobusy: Mui Ne, Phan Thiet, Lien Huong. | Kde se ubytovat: místní penziony v Lien Huongu nebo letoviska v Mui Ne.

Pláž Lien Huong, která se táhne v délce asi 10 km, je zřídka navštěvována zahraničními cestovateli, kteří se místo toho shromažďují v nedalekém Mui Ne. Na rozdíl od Mui Ne nemá pláž Lien Huong prakticky žádnou turistickou infrastrukturu, nicméně po celé její délce vede výborná silnice, po které je snadný přístup na kilometry prázdné pláže. Mezi silnicí a pláží leží malé písečné duny ve stínu šumících stromů kasuárin. Písek je prachový, jemný a bílý a oceán je modrý a mělký. Je to krásná, dlouhá pláž, která se hodí ke koupání a pikniku. Pláž Lien Huong však bohužel v posledních letech velmi utrpěla tím, že piknikáři nedbali na odnášení odpadků: plastové sáčky, prázdné plechovky od piva a polystyrenové krabice zcela zničily velkou část tohoto úžasného úseku pobřeží. Přesto byste měli být schopni s vlastní motorkou najít nedotčený úsek.

Obrázky pláže Lien Huong

23 nejlepších pláží v jižním a středním Vietnamu 23 nejlepších pláží v jižním a středním Vietnamu

 

AN BÀNG & MỸ KHÊ PLÁŽE:

 Poloha: provincie Danang & Quang Nam, centrální pobřeží.c| Kdy vyrazit: Duben-září | Jak se tam dostat: Nejbližší dopravní uzly pro lety, vlaky a autobusy: Danang a Hoi An | Kde se ubytovat: na pobřeží mezi Hoi Anem a Danangem je mnoho dobrých možností pro všechny rozpočty.

Mezi Hoi Anem a Danangem na centrálním pobřeží se táhne 30 km dlouhá nepřetržitá pláž. Ačkoli se technicky jedná o jeden dlouhý záliv, ve skutečnosti je pláž rozdělena na úseky a nese různá jména. Můžete si vybrat kteroukoli část této dlouhé pláže, ale An Bang (poblíž Hoi Anu) a My Khe (poblíž Danangu) jsou obzvláště příjemné. První z nich má módní, lehce hipsterskou atmosféru, s bary prodávajícími pivo, butikovými resorty, západními restauracemi, pohodovými kavárnami a enklávou expatů. Ale hlavně je zde vynikající písek a moře (i když pobřežní eroze je stále větším problémem). My Khe je v podstatě městskou pláží Danangu, který je v současnosti jedním z nejzajímavějších a nejpřitažlivějších měst ve Vietnamu. V dnešní době za My Khe stojí desítky výškových hotelů a stále působivější panorama Danangu. Pláž, která je široká a písčitá, je udržovaná ve velmi dobrém stavu. Pod palmami vede chodník, jsou zde lehátka, plážové sporty, bary a kavárny. Moře na My Khe má být jedním z nejlepších a nejspolehlivějších ve Vietnamu. V každém případě je kolem této pláže vždycky určitý šrumec, stejně jako kolem Danangu.

Obrázky pláží An Bang a My Khe

23 nejlepších pláží v jižním a středním Vietnamu 23 nejlepších pláží v jižním a středním Vietnamu

23 nejlepších pláží v jižním a středním Vietnamu

BÃI NHỎ BEACH:

 Umístění: ostrov Phu Quy, provincie Binh Thuan, u jižního a středního pobřeží. | Kdy se tam vydat: Prosinec-duben | Jak se tam dostat: denně trajekty z Phan Thiet | Kde se ubytovat: dobré místní penziony a minihotely v okolí: viz toto

Na jihovýchodním cípu ostrova Phu Quy, daleko ve Východním moři, se nachází pláž Bai Nho, na kterou vede strmá travnatá cesta z pobřežní silnice. Pláž je plátkem bílého písku a černých skal ve stínu obrovského vlajkového stožáru Phu Quy. Pobřeží je zde zničené povětrnostními vlivy a neúrodné: obnažené útesy jsou bez stromů, porostlé vřesovištním křovím. Tam, kde bílý písek klouže pod příbojem, je voda průzračná a jasně modrá, ale v zátoce se modrá tam, kde pod vlnami číhají velké ponořené skály. Za slunečního svitu vyniknou na pláži Bai Nho zářivé tropické barvy, ale když je zataženo, pobřeží získá ponurý hebridský ráz. Považuji ji za přitažlivé místo: nejen pro koupání v krásné vodě (i když někdy může být velmi rozbouřená a nebezpečná), ale také pro pěší turistiku podél rozeklaných útesů, které se táhnou po obou stranách pláže. Velké sopečné srázy s nabobtnalými trhlinami a zejícími puklinami se setkávají s mořem, kde na ně dohlíží starý vojenský bunkr. Odpadky na pláži Bai Nho mají podobu tvořené polystyrenem a rybářským vybavením vyplaveným z širého oceánu, ale obecně se to dá vydržet. Ve všední dny se tu málokdy někdo objeví, ale o víkendech se sem hrnou domácí výletníci.

Obrázky pláže Bai Nho

23 nejlepších pláží v jižním a středním Vietnamu 23 nejlepších pláží v jižním a středním Vietnamu

 

HỒ TRÀM & HỒ CỐC PLÁŽE:

 Umístění: Ba Ria-Vung Tau, jižní pobřeží | Kdy se tam vydat: Listopad-květen | Jak se tam dostat: autobusem, taxíkem, pronajatým vozidlem nebo soukromýmou motorkou z Vung Tau nebo Ho Či Minova Města. | Kde se ubytovat: Ho Tram Beach Boutique Resort, kemp a další možnosti.

Pláže Ho Tram a Ho Coc, které se nacházejí jen několik hodin jízdy autem východně od Ho Či Minova Města, představují nejlepší písečné a mořské úseky v dosahu největšího vietnamského města. Pláže Ho Tram a Ho Coc sice nepatří k nejhezčím plážím na tomto seznamu, ale díky své blízkosti k jižnímu obchodnímu centru a rostoucí nabídce ubytování jsou velmi vhodné pro obyvatele měst, kteří hledají rychlý odpočinek u moře. Pláž Ho Tram se může pochlubit více než deseti kilometry jemného písku lemovaného stromy kasuárin. Západně od pláže se nachází dlouhá písečná hráz tvořená řekou Ray, která je malebným místem s mořem na jedné straně a řekou a mangrovníkovým lesem na straně druhé. Pláž Ho Tram se rychle stává luxusním útočištěm pro bohaté obyvatele Saigonu: zdaleka nejlepším ubytovacím zařízením je Ho Tram Boutique Resort, který má také nejlépe udržovaný úsek písku. Ho Coc, další pláž východně od Ho Tram, je oblouk světlého písku lemovaný kopci hustě porostlými džunglí. Za jasného dne je zvlněná zátoka, modré moře a zelené kopce velmi malebné. Možnosti ubytování na Ho Cocu jsou obecně levnější než na Ho Tramu. Koupání na Ho Cocu je o něco lepší než na Ho Tramu, ale na obou plážích jsou silné proudy a kvalita vody se mění v závislosti na ročním období.

Obrázky pláží Ho Tram a Ho Coc

23 nejlepších pláží v jižním a středním Vietnamu 

 23 nejlepších pláží v jižním a středním Vietnamu

 23 nejlepších pláží v jižním a středním Vietnamu

 Čech ve Vietnamu je svobodný a nezávislý: svobodný pro všechny čtenáře a nezávislý na jakékoli vnější kontrole. Tyto webové stránky jsou však také způsobem, jak si vydělávám na živobytí. Pokud se vám obsah na stránkách líbí a chcete mít přístup do placeného obsahu, zaregistrujte si jeden z balíčků zde. A nebo mne můžete podpořit zakoupením některé z mých eBook průvodců. Všem vám moc děkuji a posílam pozdrav ze Saigonu.

 

Screenshot_2022-07-25_081612 23 nejlepších pláží v jižním a středním Vietnamu - Čech ve Vietnamu

eBook od Čech ve Vietnamu ke stažení

Zanechat komentář
Dotazy, aktualizace a zprávy o výletech jsou vítány. Prosím však, abyste komentáře psali slušně a k tématu.

Dostávejte novinky emailem

We never spam. Read Privacy Policy

eBOOK ke stažení!!

Stáhněte si ebook do mobilu, na cestách často není internet.

Image