Po stopách zmizelých saigonských mafiánů – Okrsek 4

Po stopách zmizelých saigonských mafiánů – Okrsek 4

Okrsek 4 nepatří mezi turisticky nejnavštěvovanější místa v Saigonu. V 80. a 90. letech býval útočištěm mafie, jíž vládl notoricky známý boss Nam Cam. Dnes je však tato oblast sice živou a pulzující, nicméně bezpečnou částí města, která by rozhodně neměla být přehlížena.

Velikost není měřítkem významu a nejmenší čtvrť Saigonu je dynamická a kulturně bohatá oblast, kterou určitě stojí za to hlouběji prozkoumat. Okrsek 4 se v současnosti nachází mezi svou pestrou historií a slibnou budoucností. Stopy starých saigonských slumů z doby, kdy zde žily statisíce uprchlíků před válečným konfliktem na venkově, jsou zde stále viditelné, přesto, podíváte-li se směrem k obloze, patrně vás oslní odraz slunečních paprsků v oknech výškových bytovek. Okrsek 4 je vklíněný mezi okrsky 1 a 7, zásadně se liší od svých silně pozápadněných sousedů a nabízí pohled na Saigon jako žádný jiný.

 

Kde najdete okrsek 4?

Okrsek 4 je v podstatě ostrov oddělený od zbytku města řekami Saigon, Ben Nghe a také kanálem. Duhový most pojmenovaný podle charakteristického klenutí svých oblouků spojuje okrsek 4 s centrem města. Most slouží jako připomínka vietnamské koloniální minulosti, jelikož je dílem francouzského architekta Gustava Eiffela. Jakmile překročíte most, závan modernosti okrsku 1 zmizí i s luxusními mrakodrapy a zástavba se změní v úzké domy a spletité uličky. Ocitnete se v méně turistické, ale i přesto ve velice živé a zajímavé čtvrti.

Po stopách zmizelých saigonských mafiánů – Okrsek 4Mong Bridge, District 4, Saigon, Vietnam.

Jaká je vůbec historie okrsku 4?

Historicky je okrsek 4 jednou z nejchudších oblastí Saigonu. Jednalo se o slum, který se za vlády neslavně proslulého gangstera Nam Cama, známého také jako „kmotr Saigonu“, stal centrem neřestí a kriminality. Camova mafie ovládala oblast v 80. a 90. letech a lemovala ulice nevěstinci a hazardními doupaty. V jednom období restaurace dokonce odmítaly po okrsku 4 rozvážet jídlo ze strachu, že jim ukradnou jejich vozidla. Nam Camova nadvláda však skončila jeho zatčením v roce 2003 a dnes najdete v okrsku 4 pouze velmi málo dědictví mafie.

Historie okrsku 4 má však i světlejší místa. Je domovem Dračího přístaviště, kde sám Ho Či Min tehdy známý jako Nguyen Tat Thanh – nastoupil v roce 1911 na parník mířící do francouzského Marseilles, čímž zahájil první etapu svého cestování po světě.

 

Po stopách zmizelých saigonských mafiánů – Okrsek 4 Dračí přístav, Okrsek 4, Saigon, Vietnam

Jídlo v okrsku 4

Pokud máte čas na jen jedinou věc v okrese 4, určitě si tam zajděte na jídlo. Najdete zde některé z nejlepších restaurací s mořskými plody ve městě, zejména na ulici Vinh Khanh, která se stala specializovanou ulicí s místními pokrmy (i když asi ne takovou, jakou by si většina turistů představovala). Tato živá ulice se hemží neformálními pouličními restauracemi s kovovými stolky a ikonickými plastovými stoličkami typickými pro Vietnam. Jedná se o ideální místo, kde můžete ochutnat místní speciality, jako jsou žabí stehýnka, šneci či například polévka z mořských plodů. Výkřiky „mot! hai! ba! jo!‘ (‚Jeden! Dva! Tři! Na zdraví!‘) uslyšíte všude kole, a budete moci pozorovat, jak mladí vietnamští strávníci splachují místní lahodné speciality ledově vychlazeným pivem. Mezitím pouliční baviči zpívají, tančí, nebo dokonce plivou oheň, což umocňuje podmanivou atmosféru. Nejedná se o místo, kde si můžete jídlo vychutnat úplně v poklidu, ale je to neuvěřitelně zábavná podívaná.

 

Po stopách zmizelých saigonských mafiánů – Okrsek 4 Vietnamské jídlo

Trhy v okrsku 4

Navzdory své malé velikosti je okrsek 4 majitelem dvou nejlepších trhů ve městě. Trh New District působí jako stylový veletrh módy, kde každý druhý víkend otevírají své stánky přední butiky ve městě. Kolem jsou rozmístěny fotografické sestavy, kde se mladí módní nadšenci v Saigonu mohou vyřádit ve futuristickém voze metra nebo v neonově osvětleném jídelně. Druhý trh - Xom Chieu  je odtud vzdálený pouhých pět minut chůze. Určitě se nejedná o nejkrásnější trh, ale dostanete skvělou příležitost zjistit, jak Vietnamci skutečně nakupují. Dalo by se to popsat jako přátelštější a autentičtější alternativa trhu Ben Thanh v okrsku 1.

 

Po stopách zmizelých saigonských mafiánů – Okrsek 4 Trh Xom Chieu, okrsek 4, Saigon, Vietnam.

Budoucnost okrsku 4

Okrsek 4 označovaný jako „nový okrsek 1“, pomalu přijímá modernizaci, nicméně stále si zachovává i svou tradiční tvář. Pomalu se stává útočištěm vietnamské mládeže a lidí nastavujících módní trendy, takže zde začínají vznikat módní butiky, jako je například Buzz Boutique. Díky těsné blízkosti k centrální obchodní čtvrti je tato oblast oblíbená mezi majiteli malých podniků a mladými profesionály, kteří se na motocyklech mohou rychle dostat přes Duhový most do centra města. V důsledku toho se zde začaly objevovat také moderní co-workingové prostory a kavárny. Přesto lze tvrdit, že tato čtvrť je pevně zakořeněná v tradici. Uvidíte zde mnoho žen v tradičních šatech Ao dai a hned vedle mládež oblečenou v duchu nejnovějších korejských módních trendů. Vyrostlo zde několik luxusních bytových domů, ale jsou spíše výjimkou než pravidlem. Navzdory své mladické energii se jedná o místo, kde původní Saigon zůstává velmi dobře viditelný. Ve městě, kde den ode dne roste západní vliv, najdete v okrsku 4 vitální tradiční vietnamskou kulturu.

 

Pokud se vám web líbí a jste s informacemi spokojeni, můžete přispět malou částkou na jeho další údržbu, aktualizace, provoz a já si možná také koupím jednu kávu nebo pivo 😋

 

Dostávejte novinky emailem

We never spam. Read Privacy Policy

eBOOK ke stažení!!

Stáhněte si ebook do mobilu, na cestách často není internet.

Image