Gangsteři ze Saigonu: Dai Cathay

Gangsteři ze Saigonu: Dai Cathay

„První Dai, druhý Ty, třetí Cai, čtvrtý The“ bylo pořekadlo o 4 „králích“ Saigonských gangů před rokem 1975. To znamená, že nejšikovnějším ze skupiny byl Dai, také známý jako Dai Cathay, který se stal nejen nejmocnější postava organizovaného zločinu ve městě, ale také protivník vlády a armády Nguyen Cao Ky a Nguyen Ngoc Loan.

Podle některých odborníků na mafii by byl Dai popsán jako pohledný muž s cigaretou vždy visící na rtu a zapalovačem Zippo, který nikdy nepustil z ruky, by nejspíše dosáhl mezinárodního postavení, kdyby ovšem získal lepší vzdělání. Navzdory svým nedostatkům ve vzdelani, byl Dai respektován pro svou férovost a rytířství.

Daiuv otec byl Le Van Cu, gangster z Cho Cau Muoi (dnešní okres 4), který se stal revolucionářem a byl držen v zajetí ve vězení na ostrově Con Dao, dokud tam nezemřel v roce 1946.

I když Dai vyrostl v chudobě a bez otcovy přítomnosti, údajně po Cu zdědil svéhlavost a velkorysost. V pouhých 10 letech si získal respekt svých vrstevníků, protože často kradl rýži nebo ovoce a sdílel je s dalšími chudými dětmi.

Daiova matka se nakonec znovu provdala za hazardního hráče. Zklamaný a týraný nevlastním otcem Dai odešel ze školy a na křižovatce Nguyen Cong Tru a Cong Ly začal s čištěním bot a prodejem novin. V té době tam stálo kino s názvem 'Cathay' a bylo oblíbeným útočištěm dětí z ulice. Dai se svou vytrvalostí a statečností nikdy neprohrál a brzy se stal vůdcem skupiny s názvem „Dai Cathay z ulice Nguyen Cong Tru.“ Bylo mu pouhých 14 let.

Gangsteři ze Saigonu

Dai jako vůdce nemusel chodit do práce, ale vždy pomáhal svým pouličním bratrům a sestrám. Vždy si nechal jen trochu pro sebe a o zbyly lup dne se dělil s ostatními. Nikdy netrestal své členy jako ostatní vůdci gangů, když nepřinesli dostatek peněz. Díky své velkorysosti si Dai postupně získal respekt a rozšiřoval řady svého gangu. Frekvence bojů a násilí v jeho sousedství tak ustoupila.

Dai byl často zadržen policií během bojů s jinými gangy a byl často držen ve vazbě a vyslýchán. Ale ani jednou neřekl ani slovo o tom, kdo byl účastníkem bojů. Policie ho prý jednou přiměla kleknout si před jeho gang a nechala ho spolknout živého švába. Pozvracel se odporem a zděšením, ale mlčel. Policie ho bezradně následně poslala do polepšovny.

V té době byla v Saigonu místa nazývaná „rodiště kriminálníků“, jako například Sirotčí škola (kde nyní stojí Divadlo míru), Sirotčinec Thu Duc a nápravné zařízení pro mladistvé Thu Duc. Děti byly v těchto zařízeních tam ubytovány pouze do doby, než zestárly na tolik, aby mohly být poslány do armády. Právě v sálech těchto polepšoven se Dai spřátelil s těmi, kteří se později za jeho vlády stali nejbližšími spolupracovníky.

Dai se nakonec vrátil do svého sousedství, kde odrazil proslulé mafiánské šéfy, jako byl Be Bun, a upevnil svou moc nad velkou částí District 4.

Na počátku 60. let, ve věku 20 let se Đại Cathay rychle stal notoricky známým gangsterem v Saigonu. Đại měl pod kontrolou téměř všechna nezákonná zařízení, jako jsou vykřičené domy, drogová doupata a noční kluby v prvním a třetím okrese Saigonu. Stal se také známou tváří. Spřátelil se s vlivnými lidmi jako byli inženýry, lékaři a umělci jako Dzach Buu, Dzi Buu a Hoang Sayonara, kteří později pomohli vytvořit obchodní strategii a na základě toho Đại začal po městě otevírat kasina. Přibližně ve stejnou dobu začal Đại zneužívat často zkorumpované úředníky saigonské vlády prostřednictvím úplatků. Bylo mu dovoleno otevřít mnoho kasin v okrsku 1 v Saigonu a na oplátku městští představitelé od něho dostávali měsíční výplaty, což Djạimu umožňovalo kdykoli zvyšovat své zisky a kontrolovat nelegální aktivity ve městě.

V listopadu 1966 byl Đại Cathay zatčen a umístěn do věznice na ostrově Phú Quốc, poté co byl obviněn ze zorganizování vraždy Trần Kim Chi, který byl podřízený generálu Nguyễn Ngọc Loan. Ten byl zabit, kamionem, který plně naložen dřevem, najel přímo do jeho vozidla. V důsledku toho generál Nguyễn Ngọc Loan zatkl Đại Cathay na základě obvinění ze „zvláště závažných“ činů.

Dne 28. listopadu byl Đại umístěn do letadla C47 k přepravě do věznice na ostrově Phú Quốc. V roce 1967 Đại vymyslel plán kde nechal svou ženu podplatit stráže, aby mohl uprchnout z vězení. 7. ledna Đại a jeho muži doopravdy uprchli z tábora, ale když prošel vstupní branou rozezněl se poplašný signál, který varoval stráže obklopující vězení. Đại byl pronásledován až na severní část ostrova, ale strážci ho nikdy nenašli a už o něm nikdo nikdy neslyšel. V důsledku jeho záhadné smrti nebo zmizení se objevily dvě hlavní teorie vysvětlující, jak mohl Đại zmizet:

  • Teorie 1: Đại Cathay a jeho muži byli zastřeleni v noci 7. ledna poté, co je objevila četa.
  • Teorie 2: Đại Cathay a jeho muži byli zajati jihovietnamskou osvobozeneckou armádou (Viet Cong), a když se Đại a jeho muži pokusili o útěk, byli zastřeleni.

Poručík Trần Tử Thanh se později v několika novinách před rokem 1975 chlubil, že to byl on, kdo zastřelil Đại Cathay.

Tento článek nemá být brán jako historická fakta. Hodně z historie tohoto období a zejména toho z organizovaného zločinu, je zachován pověstmi a tím, že „jedna paní povídala“.

Pokud se vám web líbí a jste s informacemi spokojeni, můžete přispět malou částkou na jeho další údržbu, aktualizace, provoz a já si možná také koupím jednu kávu nebo pivo 😋

 

Dostávejte novinky emailem

We never spam. Read Privacy Policy

eBOOK ke stažení!!

Stáhněte si ebook do mobilu, na cestách často není internet.

Image