fbpx

Průvodce Do Vietnamu

Kavárna The Boat Cafe, Saigon

Kavárna The Boat Cafe, Saigon

The Boat Cafe, která se vznáší v kalných vodách kanálu Kenh Te oddělujících čtvrtě 4 a 7, je jedním z těch zvláštních míst v Saigonu, která nabízejí odpočinek od hluku a chaosu města, aniž byste ho skutečně opustili.

Kavárna The Boat Cafe (nebo také La Ngon, jak zní její skutečný název), otevřená před 12 lety, se skládá ze dvou dřevěných říčních lodí, které jsou zakotveny v pravém úhlu ke břehu kanálu, takže vyčnívají do vody. Lodě jsou vybaveny stoly a židlemi na horní a dolní palubě, přičemž boky jsou otevřené větru z kanálu. Ve městě, které je posedlé kavárnami, je tato docela jedinečné. (Aktualizace: Bohužel jedna ze dvou lodí záhadně shořela, ale druhá je stále v provozu).

 Adresa: Tran Xuan Soan Street 22/8, District 7, Ho Či Minovo Město

Cena: 25 000-50 000 Vnd za nápoj | Otevřeno: denně od 8 do 12 hodin

IMG_0140-copy-blog Kavárna The Boat Cafe, Saigon - Čech ve Vietnamu 
Loď duchů: The Boat Cafe sídlí ve dvou dřevěných lodích na kanálu Kenh Te v saigonské čtvrti 7.

Ulice Tran Xuan Soan se táhne podél jižního břehu kanálu Kenh Te a je lemována stromy. Tato silnice vede podél okraje saigonského okrsku 7 a směřuje zpět přes kanál do okrsku 4. Téměř přímo naproti bytovému domu Hoang Anh Gia Lai 2 se v čísle 22/8 nachází kavárna The Boat Cafe (La Ngon). Od silnice není nic víc než chatrč z dřevěných desek a vlnitého plechu, ale na cedulích je jasně napsáno "La Ngon", takže byste neměli mít problém ji najít. Nad chatrčí se sklání krásný strom Zlatý déšť. Je to hlavní bar, kde si objednáte nápoje a občerstvení před nástupem na některou z lodí.

IMG_9966-copy-blog Kavárna The Boat Cafe, Saigon - Čech ve Vietnamu 
Při pohledu ze silnice není The Boat Cafe (La Ngon) nic jiného než průčelí obchodu s barem

Za chatrčí jsou na břehu kanálu zakotveny dva čluny, po jednom na každé straně na břehu. Obě plavidla vypadají jako něco mezi rýžovým člunem a říční džunkou. Jsou registrovány v Ben Tre, provincii v deltě řeky proslulé kokosovými ořechy, a to možná napovídá, k čemu dříve sloužily: snad kokosové bárky na řece Mekong? Dnes však tato dvě dřevěná plavidla slouží jako plovoucí kavárny. Dlouhé a štíhlé lodě s tradičními malovanými oky na přídi byly přeměněny na atraktivní dřevěné prostory, kde se mladí Vietnamci scházejí, aby se seznámili a pracovali.

IMG_0042-copy-blog Kavárna The Boat Cafe, Saigon - Čech ve Vietnamu Uvnitř je to útulný a pohodlný prostor s podlahami a stropy z tvrdého dřeva a sloupy a stěnami z palmového dřeva

Z těchto dvou lodí je hezčí ta vpravo, když přijíždíte. Na příď se dostanete po strmé dřevěné lávce nad (příšerně znečištěnou) vodou a obě paluby jsou obložené pohodlnými křesly a pohovkami. Robustní podlahy a stropy z tvrdého dřeva jsou velmi působivé a horní palubu (předpokládám, že byla k lodi přistavěna, když se z ní stala kavárna) zdobí sloupy a stěny z palmového dřeva. Je světlá, větrná, prostorná a chladná. Pokud máte na výběr, vždy si sedněte na horní palubu, protože zachytí vánek a vyhnete se "říčnímu zápachu", který někdy kazí atmosféru na spodní palubě (to je opravdu problém jen při odlivu). Za soumraku a večer si sedněte ke stolu na zadní palubě, odkud je výhled na západ slunce po řece.

IMG_0023-copy-blog-1536x1152 Kavárna The Boat Cafe, Saigon - Čech ve Vietnamu 
Pohled z můstku při nástupu na loď na horní palubu: sezení je na obou stranách kajuty

Uvnitř je prostor vyzdoben rostlinami v květináčích a reflektory, venku pak závěsnými rostlinami a lucernami osvětlujícími trup. Když se nad kanálem přeženou deště (což se mezi květnem a říjnem stává často), na bocích se srolují bambusové zástěny, aby paluby (a zákazníci) zůstaly suché. Během těchto tropických lijáků si snadno představíte, že jste na moři na staré vietnamské džunce. Kajuty na zádi lodi byly přeměněny na velmi čisté toalety na horní i dolní palubě.

Jednou z nejlepších věcí na kavárně The Boat Cafe je samozřejmě to, že (technicky vzato) neleží na silnici. Ano, stále slyšíte hučící dopravu z ulice Tran Xuan Soan a stále vidíte nekonečný proud vozidel valících se přes most přes kanál Kenh Te, ale když jste na lodi, ve větru, cítíte jemné naklánění a unášení trupu lodi, jak se vznáší na měkkém vlnobití vytvářeném projíždějící bárkou, cítíte se daleko od ruchu města.

IMG_0079-copy-blog-1536x1152 Kavárna The Boat Cafe, Saigon - Čech ve Vietnamu 
Místo k odpočinku: venku na kanálu je krátký odpočinek od hluku každodenního Saigonu

Úlevou je také světlo a prostor: z paluby je jasný výhled podél vodní cesty na západ do okresu 5 a na východ k řece Saigon. Zábavné je také pozorovat říční dopravu a pohled přes kanál na směsici drsně vypadajících chatrčí, středostavovských domů z obytných bloků ve čtvrti 4 nabízí fascinující průřez městským životem v Saigonu a kontrastní osudy jeho obyvatel.

IMG_0086-copy-blog Kavárna The Boat Cafe, Saigon - Čech ve Vietnamu 
okres 4: kanál, kokosový člun, skládka palet, bydlení a domy střední třídy

Nápojový lístek je krásně prezentovaný a nabízí dobrou nabídku nápojů za rozumné ceny: Průměrná cena jednoho nápoje je 25 000-50 000 vnd (1 až 2 dolary). Káva je docela dobrá, stejně jako ovocné koktejly a čerstvé džusy. Specialitou podniku je nước mía (šťáva z cukrové třtiny), která je v horkém a zpoceném saigonském odpoledni velmi osvěžující. K dispozici jsou i některé pochutiny, jako jsou nudle, chléb a vejce (vyzkoušejte bánh mì bò kho – dušené hovězí maso s bagetou). Obecně lze říci, že kvalita je vzhledem k ceně nadprůměrná, což se nedá říci o některých jiných módních saigonských kavárnách, kde styl převažuje nad kvalitou.

IMG_0065-copy-blog Kavárna The Boat Cafe, Saigon - Čech ve Vietnamu Kvalita a výběr nápojů a občerstvení v The Boat Cafe je dobrá, ale není zde žádný alkohol 🙁

Jedním z výrazných nedostatků je však absence jakýchkoli alkoholických nápojů. Co bych dal za dobrý gin s tonikem, ledově vychlazené pivo nebo sklenku vína, které bych si mohl vzít na zadní terasu za soumraku na konci dlouhého dne v tak velkém městě jako Saigon. Myslím, že tento obrovský přehmat lze vysvětlit nějakým licenčním problémem, takže se to snad v budoucnu změní. Na lodích občas hraje hudba, ale je udržována na rozumné hlasitosti. A žádný z těchto problémů nemůže odvést pozornost od kvalit The Boat Cafe. Je to skvělé místo pro setkání s přáteli nebo pro přivedení partnera. Hodilo by se také k práci, nebýt předvídatelně nestabilní Wi-Fi. Nicméně za předpokladu, že máte dobrý datový tarif 3G/4G, není důvod, proč byste nemohli "digitálně nomádit" na palubách Boat Cafe, já jsem tak činil a občas stále činím. Je to skvělé místo, pokud už máte v Saigonu zhlédnuté všechny potřebné památky a klasické turistické zastávky.

IMG_0140-copy-blog Kavárna The Boat Cafe, Saigon - Čech ve VietnamuThe Boat Cafe je skvělá pro setkání s přáteli, rande nebo práci online, je jedinečná a charakteristická

ech_ve_Vietnamu_Cestovn_prvodce Kavárna The Boat Cafe, Saigon - Čech ve Vietnamu

Čech ve Vietnamu je svobodný a nezávislý: svobodný pro všechny čtenáře a nezávislý na jakékoli vnější kontrole. Tyto webové stránky jsou však také způsobem, jak si vydělávám na živobytí. Pokud se vám obsah na stránkách líbí a chcete mít přístup do placeného obsahu, zaregistrujte si jeden z balíčků zde. A nebo mne můžete podpořit zakoupením některé z mých eBook průvodců. Všem vám moc děkuji a posílám pozdrav ze Saigonu.

Dostávejte novinky emailem

We never spam. Read Privacy Policy

eBOOK ke stažení!!

Stáhněte si ebook do mobilu, na cestách často není internet.

Image