Průvodce Do Vietnamu

Expresní trajekt Can Tho – Con Dao

Expresní trajekt Can Tho – Con Dao

Rychlý osobní trajekt spojující největší město v deltě Mekongu s největším ostrovem souostroví Côn Đảo, tato trasa spojuje Cần Thơn s Côn Sơn. Čtyřhodinová plavba po širokých hnědých vodách řeky Mekong a přes otevřený oceán Východního moře, trajekt Cần Thơ→Côn Đảo je nejnovějším námořním spojením mezi pevninou a souostrovím.

Tato trasa je pro cestovatele vhodným způsobem, jak spojit výlet po deltě Mekongu s návštěvou ostrovů Côn Đảo. Lodě jsou moderní, pohodlné a rezervace jízdenek je poměrně snadná. Jízdní řády se však pravidelně mění v závislosti na počasí a počtu cestujících.

Expresní trajekt Can Tho – Con Dao 

CAN THO – CON DAO EXPRESNÍ TRAJEKT

Na této stránce jsem napsal kompletního průvodce pro cestu expresním trajektem mezi Cần Thơ a Côn Sơn v souostroví Côn Đảo. Přiložil jsem mapu a všechny důležité informace pro cestující na této trajektové trase.

 

OBSAH:

Mapa trasy

O tomto trajektu

Časy a ceny

Rezervace jízdenek

Přístavy odjezdu a příjezdu

Loď

Plavba

Související průvodci

Expresní trajekt Can Tho – Con Dao 

O tomto trajektu

Tento trajekt, provozovaný společností Mai Linh Express, je nejnovějším z trajektů spojujících pevninu s ostrovy Côn Đảo. Cần Thơ je jedno z největších vietnamských měst. Je obchodním a turistickým centrem delty Mekongu. Proto se doufá, že se tato trajektová linka bude moci pochlubit turistickým ruchem a obchodem mezi deltou a souostrovím. I když je možné mezi Cần Thơ a Côn Đảo letět, plavba trajektem je spíše zážitkem, zejména pro cestovatele, kteří stejně jako já milují dobrodružnou cestu.

Trajektových spojů na Côn Đảo v posledních letech přibylo díky rostoucí popularitě souostroví. Dalším důvodem je však usnadnění cestování na ostrovy, až se v roce 2023 letiště na několik měsíců uzavře kvůli rozsáhlé modernizaci. Během této doby budou trajekty jedinou možností, jak se na ostrovy Côn Đảo dostat. Další trajektové spojení je z Vũng Tàu a Trần Đề. Druhý jmenovaný se nachází také v deltě Mekongu, ale daleko v odlehlém koutě provincie Sóc Trăng. Trasa přes Cần Thơ by se měla ukázat jako oblíbená, protože Cần Thơ má dobré dopravní spojení se zbytkem země: z jeho mezinárodního letiště létají pravidelné lety do všech velkých vietnamských měst a z jeho meziprovinčního autobusového nádraží jezdí spoje do celého Vietnamu, a to rychle, snadno a pravidelně do/z Ho Či Minova Města.

Expresní trajekt Can Tho – Con Dao 
Trajekt Mai Linh Express z Can Tho na ostrovy Con Dao

Expresní trajekt Can Tho – Con Dao

 

Časy a ceny

Ceny jízdenek a časy odjezdů jsou sice stabilní, ale frekvence plaveb se mění v závislosti na sezóně a povětrnostních podmínkách. Obecně lze říci, že nejklidnější moře a nejvyšší turistická sezóna trvá od dubna do září, kdy jsou plavby časté (často denně). Nejbouřlivější moře a nejnižší turistická sezóna však trvá od října do března, kdy se počet plaveb snižuje na pouhou jednu za týden. O víkendech jsou ceny jízdenek vyšší. Loď má kapacitu přibližně 350 cestujících. Auta, motocykly a (pokud vím) jízdní kola nejsou na palubě povolena. Aktuální jízdní řád najdete na webových stránkách Mai Linh Express:

 

Jízdní řád

Expresní trajekt Can Tho – Con Dao 

*Existuje také možnost VIP letenky (1 100 000 Kč), která nabízí větší sedadlo v soukromé kabině s větším prostorem pro nohy (podle mého názoru nestojí za příplatek). Kromě toho existují snížené ceny pro děti (550 000vnđ/600 000vnđ). Aktuální jízdní řád a ceny najdete na webových stránkách Mai Linh Express.

Expresní trajekt Can Tho – Con Dao 
Prodej lístků na trajekt Mai Linh Express

Expresní trajekt Can Tho – Con Dao
Uvnitř trajektu Mai Linh Express

Rezervace jízdenek

Rezervace jízdenek by měla být poměrně jednoduchá. Cestující si je mohou rezervovat online nebo osobně (viz níže). Nezapomeňte, že při rezervaci je třeba mít u sebe cestovní pas. Snažte se provést rezervaci alespoň několik dní předem, zejména pokud cestujete o víkendu nebo během státního svátku. Přijímá se většina forem plateb.

online: Jízdenky si můžete rezervovat online přímo na webových stránkách společnosti Mai Linh Express. Na stránkách můžete přepínat mezi angličtinou a vietnamštinou. Webové stránky jsou poměrně dobré a snadno se na nich orientuje. Pokud se u vašeho data odjezdu nic nezobrazuje, je to buď proto, že se v daný den nepluje, nebo jsou jízdenky vyprodané. Rezervační platforma podporuje většinu forem online plateb a bude vám vystavena elektronická jízdenka s QR kódem. Stejně jako na jiných rezervačních stránkách pro vietnamskou dopravu se však občas vyskytnou závady. Někdy se stane, že rezervace neprojde. Pokud se to stane, zkuste to později – nakonec to ve většině případů funguje.

Osobně: Jízdenky lze zakoupit také osobně v kterékoli kanceláři Mai Linh Express: Na ostrově Cần Thơ je to stánek poblíž přístavu Ninh Kiều, na ostrově Côn Sơn je pokladna na nábřeží poblíž nového přístaviště trajektů a v budově terminálu v přístavu Bến Đầm. Při rezervaci si nezapomeňte vzít s sebou cestovní pas.

Expresní trajekt Can Tho – Con Dao 
Pokladna Mai Linh Express ve městě Con Son na ostrovech Con Dao

Expresní trajekt Can Tho – Con Dao
Nalodění na trajekt Mai Linh Express v Can Tho

Přístavy odjezdu a příjezdu

V Cần Thơ je přístaviště trajektů Ninh Kiều výhodně umístěno na nábřežní promenádě v centru turistické oblasti. Na ostrově Côn Sơn je přístaviště Bến Đầm umístěno poněkud nevhodně, ale je naprosto velkolepé. To druhé se však brzy změní, protože koncem roku 2022 má být otevřen nový trajektový přístav Bến Tàu Khách přímo v zálivu, který stojí před městem Con Son – mnohem pohodlnější příjezdové a odjezdové místo a stejně malebné jako jeho předchůdce. Více informací o všech třech přístavech najdete níže.

 Cần Thơ: Přístav Ninh Kiều 

Přístaviště trajektů Ninh Kiều na západním břehu řeky Cần Thơ je malé a nenápadné, ale velmi centrálně položené. Jednoduché betonové molo vede přes vodu a kovovou lávku na loď. Přístaviště se nachází na nábřežní promenádě Ninh Kiều, příjemné zelené promenádě u vody, kde se na nábřeží tísní turistické lodě. Protože se jedná o centrální turistickou čtvrť, mnoho hotelů se nachází v pěší vzdálenosti od přístaviště trajektů. V opačném případě si stačí domluvit taxi z místa ubytování. (Protože loď odjíždí v 7.30 nebo 8.00 hodin ráno, budete muset noc předtím strávit v Cần Thơ.) Kromě stánku s jízdenkami a několika potulných prodejců jídla není na přístavišti trajektů žádné velké vzrůšo. Stačí přijít 30 minut před odjezdem a nastoupit na loď.

Expresní trajekt Can Tho – Con Dao 
Trajekt Mai Linh Express kotví v přístavu Ninh Kiều, město Cần Thơ

Ostrov Côn Sơn: Bến Đầm Přístav

Přístav Bến Đầm se nachází v jihozápadním cípu ostrova Côn Sơn, v laguně s modrou vodou, kterou obklopují kopce porostlé džunglí. Je to kouzelný úvod na Côn Đảo. Bến Đầm je však vzdálen více než 10 km od města Côn Sơn, kde se nachází většina ubytovacích zařízení na ostrově. Příjezd a odjezd z přístavu je poměrně jednoduchý, i když je to docela dlouhá procházka nahoru/dolů po molu, pokud nesete hodně zavazadel v horku nebo dešti. U lodí se setkávají taxíky, motocyklové taxíky a elektrické buginy. Ceny za jízdu po úžasné pobřežní silnici do města Côn Sơn by se měly pohybovat mezi 100 000-300 000vnđ v závislosti na způsobu dopravy a počtu osob. Pokud jste si však předem rezervovali hotel, možná vám budou schopni zajistit vyzvednutí (za příplatek). Případně si můžete pronajmout vlastní motorku přímo v obchodech v okolí trajektového terminálu. Kolem vchodu do přístavu jsou seskupeny obchody s občerstvením a trajektový terminál s krytým posezením a pokladnami. Celkově je přístav Bến Đầm funkční, ale není to zrovna místo, kde byste se zdržovali. Stejně tak je dobře, že se brzy otevře nový přístav trajektů (viz níže).

Expresní trajekt Can Tho – Con Dao 
Trajekt Mai Linh Express kotví v přístavu Bến Đầm, ostrovy Côn Đảo

Côn Sơn Město: Bến Tàu Khách

Nový přístav Bến Tàu Khách, jehož otevření je naplánováno na konec roku 2022, se nachází přímo na nábřeží města Côn Sơn, v centru východního pobřeží ostrova. Přístav se buduje již mnoho a mnoho let. Obecně je to pro návštěvníky dobrá zpráva, protože nový přístav bude mít mnohem výhodnější polohu: v pěší vzdálenosti od většiny ubytovacích zařízení na ostrově, která jsou seskupena podél pěkné pobřežní silnice města Côn Sơn nebo v klidných zadních uličkách. Nový přístav je však ve srovnání s nenápadnými nízkými stavbami z koloniální éry, které charakterizují většinu zbytku města, trochu na očích. Další obavou může být, že s přibývajícím počtem stále větších a větších expresních lodí připlouvajících na ostrov hrozí, že přemístění přístavu do města by mohlo vést ke zvýšení znečištění vody v této krásné zátoce. Každopádně po otevření budou trajekty kotvit na konci velmi dlouhého mola táhnoucího se do moře s úžasnou kulisou hor a džungle. V budově terminálu – moderní "zvlněné" stavbě – budou místa k sezení, stánky s jízdenkami a obchody s občerstvením.

Expresní trajekt Can Tho – Con Dao 
Nový terminál trajektů pro cestující ve městě Côn Sơn (otevře se koncem roku 2022)

Lodě

Na trase Cần Thơ – Côn Đảo se používají vysokorychlostní katamarány. Lodě jsou natřené na zeleno v barvě Mai Linh, jsou moderní a přestože zvenku vypadají poměrně malé, uvnitř jsou překvapivě prostorné. Sedadla ve stylu autobusů na měkkých polohovatelných křeslech v několika řadách jsou pohodlná a je v nich dostatek místa pro nohy, i když si cestující vpředu opře sedadlo. Elektrické zásuvky v každé řadě sedadel jsou praktické pro nabíjení notebooků a telefonů. Ekonomická třída je dole, business třída nahoře. Toalety jsou vzadu a jsou udržovány v čistotě. Občerstvení je velmi omezené: plechovky s limonádou, káva a několik nevábných sendvičů a občerstvení. Na palubu si však můžete vzít vlastní jídlo. Schodiště na zádi lodi vede na horní palubu, kde je velký, otevřený (a poněkud holý) prostor, na kterém můžete sedět a pozorovat plující krajinu.

Kajuty jsou klimatizované a čisté. Ačkoli na velké obrazovce občas hraje hudba, na palubě je obecně docela klid. Ve skutečnosti je celková atmosféra na tomto trajektu příjemnější než na ostatních trajektech spojujících ostrovy Côn Đảo s pevninou. Kapacita lodi je přibližně 350 cestujících, ale nepůsobí přeplněně. Čtyřhodinová plavba je pohodlná, tichá a docela klidná: příležitost k odpočinku, čtení, práci na notebooku nebo k rozhovoru se spolucestujícími.

Expresní trajekt Can Tho – Con Dao 
Trajekt Mai Linh Express před odjezdem do Cần Thơ

Expresní trajekt Can Tho – Con Dao
Interiérové ​​sezení ve stylu autobusu na trajektu Mai Linh Express

Expresní trajekt Can Tho – Con Dao
 Na zadní palubě trajektu Mai Linh Express

Cesta

Na nábřeží v Cần Thơ je brzy ráno rušno. V ulicích je rušno, na vodě se po hladině prohánějí dlouhé lodě, které převážejí zboží a turisty na/z nedalekých plovoucích trhů. Když se připojíme k frontě a nastoupíme na trajekt Mai Linh Express po strmé lávce, slunce už pálí nad hnědou hladinou řeky. Na palubě je dobré místo k pozorování ranního říčního provozu a k pochopení, jak je Cần Thơ životně důležitým obchodním centrem regionu. Motory naskočí, loď se tiše vzdaluje od nábřeží. Ve víru čokoládově zbarvené vody se plavidlo otočí a pluje proti proudu řeky Cần Thơ kousek předtím, než se její vody slijí s řekou Hậu Giang, jedním z největších ramen Mekongu. Loď okamžitě nabere rychlost na hlavní vodní cestě a propluje pod kolosálními pilíři a rampou mostu Cần Thơ, který se klene přes celou šířku mohutné řeky.

Expresní trajekt Can Tho – Con Dao 
Na palubě pohled na řeku Cần Thơ před odjezdem

Cestující se shromáždí na palubě, aby se nadýchali čerstvého vzduchu a sledovali okolní krajinu Mekongu. Protože je však řeka tak široká a oblast delty tak rovinatá, není toho moc k vidění, kromě bujných břehů, které občas přeruší velké továrny. Provincie se míhají jedna za druhou – Hậu Giang, Trà Vinh, Sóc Trăng – ale bez znatelného rozdílu. Nakonec loď zpomalí na krátkou kontrolu námořní pohraniční policií, než opustí řeku Mekong v jejím ústí a vydá se na otevřený oceán.

Expresní trajekt Can Tho – Con Dao

Expresní trajekt Can Tho – Con Dao 
Na palubě, když se trajekt blíží k ostrovům Côn Đảo

Chvíli trvá, než se bahnité vody rozředí mořem a změní barvu z hnědé na šedou, zelenou a modrou. Na hřebenech rozbouřeného moře loď udržuje kurz na jih, dokud se na obzoru neobjeví slabé obrysy ostrovů. Jak se ostrovy přibližují a zaostřují, barva moře je sytější, vzduch sladší a světlo ostřejší. Posledních 15 minut plavby přináší lákavé pohledy na opuštěné ostrůvky souostroví. Motory zhasnou a loď se nechá unášet poslední desítky metrů k molu Bến Đầm, ohraničenému zářivě zelenými horami porostlými džunglí, které spadají až do hluboké modré zátoky.

Podrobnější průvodce najdete ve formě eBook

Expresní trajekt Can Tho – Con Dao

 

 

Čech ve Vietnamu je svobodný a nezávislý: svobodný pro všechny čtenáře a nezávislý na jakékoli vnější kontrole. Tyto webové stránky jsou však také způsobem, jak si vydělávám na živobytí. Pokud se vám obsah na stránkách líbí a chcete mít přístup do placeného obsahu, zaregistrujte si jeden z balíčků zde. A nebo mne můžete podpořit zakoupením některé z eBook průvodců. Všem vám moc děkuji a posílám pozdrav ze Saigonu.

Zanechat komentář
Dotazy, aktualizace a zprávy o výletech jsou vítány. Prosím však, abyste komentáře psali slušně a k tématu.

 

 

Dostávejte novinky emailem

We never spam. Read Privacy Policy

eBOOK ke stažení!!

Stáhněte si ebook do mobilu, na cestách často není internet.

Image