Půlnoční motorkářský okruh v Saigonu

Půlnoční motorkářský okruh v Saigonu

Po většinu roku je Saigon příliš horký, vlhký, rušný a znečištěný na to, abyste si ho mohli užít během dne. V noci jsou však teploty nízké, vlhkost nízká, provoz slabý, a dokonce i kvalita ovzduší se zdá být lepší: je to ideální doba pro prohlídku města.

Po setmění, když už kancelářští pracovníci, revanšisté a turisté odešli domů, je Saigon stále na svém místě: všechny jeho slavné budovy stále stojí, vodní toky stále tečou, a dokonce i některé trhy a pouliční prodejci jídla stále podnikají. Stejně jako všechna velká města ani Saigon nikdy nespí. Noc je také jedinou dobou, kdy si v Saigonu můžete skutečně užít jízdu na motorce. V nočních hodinách je možné se bezstarostně projíždět po širokých bulvárech lemovaných stromy, kličkovat podél vodních toků a po mnoha nových mostech. V noci je Saigon krásné a snadno průjezdné město. Následující průvodce představuje městskou trasu určenou speciálně pro jízdu po setmění.

Motocyklový průvodce ze Saigonu do Ha noi

eBook: Motocyklový průvodce ze Saigonu do Ha noi

  Půlnoční motorkářský okruh v Saigonu

Půlnoční okruh by měl být považována za večerní výlet: něco, co si užijete v dobré společnosti a v klidném tempu. Jezděte s doprovodem – kamarádem, partnerem, členem rodiny. Občas zastavte na jídlo a pití a prostě si užívejte jízdu a město, protože je to jediná příležitost, kdy si můžete prohlédnout a ocenit Saigon podle svých představ a svým tempem. Vhodný čas pro začátek je 21:00 (nebo později), kdy se ruch ve městě začíná rozptylovat a ulice jsou klidnější a chladnější. Půlnoční okruh jsem rozdělil na 5 úseků podle městských čtvrtí, kterými prochází. Přestože není nutné okruh přesně dodržovat, navrhl jsem ji pečlivě tak, aby trasa procházela každou oblastí v nejvhodnější noční dobu. Na trasu jsem zařadil informace o zajímavých místech na trase a o provozovnách s jídlem či pitím, které jsou otevřeny pozdě v noci. Noci v období dešťů (květen-říjen) jsou vlhké a chladné a záblesky blesků dramaticky osvětlují panorama města, ale může být také dusno. Noci v období sucha (listopad-duben) jsou velmi chladné a příjemné.

ČÁST 1: Okres 2
ČÁST 2: Okresy 1 a 4
ČÁST 3: okresy 7 a Binh Chanh
ČÁST 4: Okresy 5 a 10
ČÁST 5: Okres 1

Půlnoční motorkářský okruh v Saigonu 
Saigon v noci: jediný čas, kdy můžete vidět město podle svých představ, svým vlastním tempem

MAPA

Půlnoční motorkářský okruh v Saigonu

 Půlnoční motorkářský okruh v Saigonu

ČÁST 1

Trasa: Okres 2: "Most milenců" - park Thu Thiem – tunel pod řekou Saigon

Půlnoční motorkářský okruh začněte na mostě Thu Thiem. Tento kus infrastruktury z roku 2008, známý také jako "most milenců" (kvůli množství saigonských párů objímajících se na obrubníku), překračuje široké rameno řeky Saigon a poskytuje jedny z nejlepších a nejfotografovanějších výhledů na město. V noci, když se ve výškových budovách města mihotá plejáda kancelářských světel, je to působivý výhled.

Půlnoční motorkářský okruh v Saigonu 
Panoráma Saigonu při pohledu z Mostu milenců

Přes most Milenců se dostanete přes prach, jeřáby a stavební příslušenství staveniště Thu Thiem až na rychlostní silnici Mai Chi Tho. Odbočte vpravo na tuto víceproudou silnici a vychutnejte si prostor a svobodu, kterou vám dálnice poskytuje téměř jen pro sebe. Před sebou, na druhé straně řeky, uvidíte světla a stále rostoucí panorama centra čtvrti 1. Dávejte pozor na piknikáře na chodníku – je to roztomilá a velmi vietnamská tradice.

Půlnoční motorkářský okruh v Saigonu 
Užijte si téměř prázdnou dálnici, když narazíte na ulici Vo Van Kiet směrem k tunelu Saigon

U mýtných bran před vjezdem do tunelu Thu Thiem se dejte doprava. Tato výpadovka vede do parku Thu Thiem Tunnel na nábřeží. Je to další oblíbené místo mladých milovníků Saigonu, odkud je nádherný výhled přes vodní tok do čtvrti 1. Pokračujte po silnici doprava přes malý mostek osvětlených reklamních billboardů. Obrovské stavby stojí na travnatém břehu a zastiňují malé skupinky piknikářů sedících pod nimi. Je to surrealistický, městský pohled zejména v noci, kdy je oslňují reflektory projíždějících motorek.

Půlnoční motorkářský okruh v Saigonu 
Reklamní billboardy s výhledem na centrum Saigonu přes řeku: skvělé místo pro výhled na město

V okolí tunelového parku Thu Thiem je několik pouličních prodejců jídla, kteří nabízejí různé smažené občerstvení a sladké nápoje. Tunel Thu Thiem se pro motorkáře uzavírá od 23:00 do 5:00, takže se ujistěte, že se před touto dobou vrátíte ke vjezdu do tunelu. Projeďte mýtnými branami (motorky mají vstup zdarma) a proplujte pod řekou Saigon po této strašidelné podzemní cestě - nejdelším říčním tunelu (podle některých zdrojů) v jihovýchodní Asii - až se vynoří na druhé straně ve čtvrti 1.....

Půlnoční motorkářský okruh v Saigonu 
Pozdě v noci prodejci pouličních potravin u řeky Saigon poblíž tunelového parku Thu Thiem

ČÁST 2

Trasa: Okresy 1 a 4: Ben Nghe Channel, Mong Bridge, Vinh Khanh Food Street

Z tunelu ve čtvrti 1 vede rychlostní silnice Vo Van Kiet podél kanálu Ben Nghe. Tato silnice, která funguje jako jakýsi obchvat a obchází menší ucpané ulice v centru Saigonu, byla otevřena teprve před několika lety. Ačkoli není nijak zvlášť malebná, jedná se o vícepruhovou silnici, po které je i během dne zábavné jezdit. V noci, kdy se v kanálu odrážejí světla města a vzduch je ochlazován přítomností vodního toku, je Vo Van Kiet jednou z nejpříjemnějších silnic ve městě. Otevřete trochu kohoutky a sledujte, jak město klouže kolem: osvětlené výškové budovy čtvrti 1 vpravo a statné obytné bloky na druhé straně kanálu ve čtvrti 4 vlevo.

Půlnoční motorkářský okruh v Saigonu
Skvělá jízda: Vo Van Kiet vede podél kanálu Ben Nghe: v noci je téměř opuštěná 

Odbočte z Vo Van Kiet před mostem Nguyen Van Cu. Vraťte se dvakrát a přejeďte most přes kanál Ben Nghe do čtvrti 4. Tento okrsek je vlastně ostrov, který tvoří dva potoky – jeden na severu a druhý na jihu – a řeka Saigon na východě. To je nejvíce patrné při přejezdu přes několikasetmetrový most Nguyen Van Cu, který se rozkládá na vodní křižovatce na soutoku kanálu Ben Nghe a kanálu Kenh Te.

Půlnoční motorkářský okruh v Saigonu 
District 4 je ostrov, na který se dostanete přes most Nguyen Van Cu s mnoha chapadly

Po jižním břehu kanálu Ben Nghe se vydejte po ulici Ben Van Don. Tato strana kanálu je malebnější, s atraktivním, stromy lemovaným parkem na břehu a spoustou nočních restaurací quán nhậu (restaurace s jídlem a pivem), které lemují silnici, pokud máte chuť na jídlo. Nedlouho před vtokem Ben Van Donu do řeky Saigon si dejte pozor na most Mong po levé straně. Tento pěkný most, který v 80. letech 19. století navrhl slavný francouzský architekt Gustave Eiffel, je oblíbeným nočním místem mladých Saigoňanů.

Půlnoční motorkářský okruh v Saigonu 
Mong Bridge, navržený Gustavem Eiffelem v 80. letech 19. století, je oblíbeným nočním místem pro saigonskou mládež

Dojeďte až na konec kanálu Ben Nghe, projeďte pod mostem Khanh Hoi a vraťte se zpět nahoru kolem růžových, osvětlených zdí Nhà Rồng. V této budově z francouzské éry, která je nyní Ho Či Minovým muzeem, se nacházela stará celnice. Právě sem se strýček Ho jako mladý muž vydal v roce 1911 jako lodní kuchař na cestu do Evropy, Afriky a Ameriky. Do rodného Vietnamu se měl vrátit až za dalších 30 let. Odtud se vydejte na jihozápad, srdcem čtvrtého okrsku, přes vzkvétající ulici s pouličním občerstvením Vinh Khanh, až přejedete přes kanál Kenh Te do okrsku 7.....

Půlnoční motorkářský okruh v Saigonu 
Pouliční život a pouliční jídlo na ulici Vinh Khanh pokračuje až do noci

ČÁST 3

Trasa: Okres 7: Crescent, Panorama Park, Silnice Nguyen Van Linh

Na křižovatce Lotte Mart se na noční obloze tyčí půl tuctu věžáků Sunrise City, osvětleny jsou měnícími se křiklavými barvami. Tyto věže ohlašují příjezd do lesa obytných domů ve čtvrti 7. Než se však ponoříte do "lesa", vydejte se ulicí Nguyen Thi Thap východně od Lotte Mart. Tato silnice nabízí kousek "staré" čtvrti 7: před výstavbou luxusních bytů a "singapurizací" oblasti. I v tuto pozdní hodinu zde najdete spoustu pouličního ruchu. Máte hlad? Na ulici Nguyen Thi Thap se vždycky najde něco dobrého k jídlu.

Půlnoční motorkářský okruh v Saigonu 
Sunrise City se tyčí v okrese 7, který je součástí ‚Singaporifikace‘ oblasti

Vydejte se na jih po ulici Nguyen Luong Bang kolem mezinárodních nemocnic a autosalonů luxusních vozů. Po přejetí silnice Nguyen Van Linh odbočte doprava a vydejte se směrem k nákupnímu centru Crescent Mall. Oblíbené místo pro posezení, nákupy a večeře během dne. V noci je zcela opuštěné. Pokud jste trochu troufalí, je možné se projet po nábřežní promenádě Crescent, i když vás ochranka může (zdvořile) vyzvat, abyste ji opustili.

Půlnoční motorkářský okruh v Saigonu 
Nábřežní promenáda Crescent je krásně osvětlená a v noci opuštěná

Stojí za to vrátit se zpět na Nguyen Luong Bang a přes most Ca Cam 2 se rychle projet po některých nových obytných čtvrtích. Tyto ulice jsou lemovány zbrusu novými domy za miliony dolarů. Je to takový americký sen, kde všechny domy mají bílé ploty, úhledné předzahrádky, trávníky, drahá auta a na každém rohu hlídače ze sousedství. Mnohé z domů jsou tak nové, že se teprve "rozbalují", a nejméně polovina z nich ještě není obydlená. Je to neskutečný pohled, který by si většina cestovatelů se Saigonem nespojila.

Půlnoční motorkářský okruh v Saigonu 
Milionové domy: District 7 se stává předměstím Saigonu American Dream

Směrem na západ od Crescentu, podél kanálu Rach Dia, je moderní architektura výraznější a méně obecná. Pokračujte ulicí Tran Van Tra podél nábřeží. Před přestavbou byl okrsek 7 převážně bažinatou oblastí a stále je protkán potoky, kanály a rybníky. Tyto vodní plochy v kombinaci s novými listnatými předměstskými ulicemi dělají z noční projížďky čtvrtí 7 velmi příjemný a někdy i docela chladný zážitek. Pouliční prodejci zde nejsou téměř žádní a ani místní potraviny se zde příliš nevyskytují. Místo toho okupují přízemí bytových domů a kancelářských komplexů desítky mezinárodních potravinářských franšíz a kavárenských řetězců. Některé z nich mají otevřeno dlouho do noci a je zde také spousta obchodů s rychlým občerstvením s nepřetržitým provozem. Je dobré vzít si svačinu a pití a odnést si je do atraktivního parku Panorama na břehu kanálu Rach Dia.

Půlnoční motorkářský okruh v Saigonu 
Panorama Park na břehu kanálu Rach Dia je dobrým místem pro půlnoční piknik

Vraťte se na silnici Nguyen Van Linh, která vede kolem několika obřích komplexů bytových domů, a pak se vydejte rychlou oklikou na jih přes most na ulici Nguyen Huu Tho. Ta vede do čtvrti Nha Be, kde se zastavilo několik mamutích bytových projektů a zůstaly jen prázdné třicetipatrové betonové skořápky: v tuto noční dobu je to strašidelný a podmanivý pohled.

Půlnoční motorkářský okruh v Saigonu 
Již brzy? Některé velké stavební projekty se v okrese Nha Be zastavily a zůstaly prázdné 30patrové skořepiny

Po silnici Nguyen Van Linh se vracíme na západ a projíždíme pod červenými oblouky mostu Ong Lon. Za mostem se dejte doprava podél svěžích bulvárů čtvrti Binh Chanh. Na kruhovém objezdu Trung Son se nachází několik skvělých míst pro noční stravování, v neposlední řadě několik velkých restaurací pod širým nebem: hledejte nápisy: Dê (koza). Pokračujte na sever po ulici Duong Ba Trac, dokud opět nepřekročí most Nguyen Van Cu. Po vynikající infrastruktuře ve čtvrti 7 se zdejší silnice mohou zdát úzké, pomalé a rušné. Vraťte se na rychlostní silnici Vo Van Kiet a vydejte se na západ směrem k čínské čtvrti.....

Půlnoční motorkářský okruh v Saigonu 
Most Ong Lon vede mezi Binh Chanh a District 7, je typický pro velkou infrastrukturu v této oblasti

ČÁST 4

Trasa: Okresy 5 a 10: Čínská čtvrť, "Herb Street", Chrámy, Noční květinový trh

Vo Van Kiet pokračuje podél kanálu na západ. Čím dále po této silnici pojedete, tím častěji uvidíte rozpadající se zbytky starých skladišť. Ty sloužily (a v některých případech stále slouží) ke skladování produktů, které se po kanálu dopravovaly z úrodných oblastí delty Mekongu a prodávaly se na trzích v Saigonu. Odbočte doprava na ulici Nguyen Tri Phuong a doleva na Tran Hung Dao. To je čínská čtvrť, která i v tuto pozdní hodinu stále pulzuje ruchem. Čím později sem však dorazíte, tím lépe, protože na silnicích, jako je Tran Hung Dao, se nachází spousta skrytých architektonických skvostů a fascinujících drobností: čím menší je zde provoz, tím více volnosti a času budete mít na to, abyste si vše prohlédli, aniž by se kolem vás proháněly stovky vozidel.

Půlnoční motorkářský okruh v Saigonu
Čínská čtvrť: v této části města je spousta skrytých architektonických skvostů: jeďte pomalu a stále hledejte
 

Odbočte doleva na ulici Chau Van Liem, která vede dolů na rušný kruhový objezd, jemuž vévodí socha Phan Dinh Phunga, vietnamského hrdiny, který v 80. letech 19. století vedl odboj proti francouzskému kolonialismu ve středním Vietnamu. Od sochy odbočte na východ do ulice Hai Thuong Lan Ong. Tato ulice, pojmenovaná po slavném učiteli medicíny z 18. století, je lemována lékárnami s bylinami a i v noci je plná zvláštních a svůdných vůní bylinných přípravků. Na širokém bulváru se nachází také několik působivě zdobených starých budov v čínské čtvrti: některé jsou ve stavu rozpadu, jiné jsou citlivě zrestaurované.

Půlnoční motorkářský okruh v Saigonu 
Tomuto rušnému dopravnímu okruhu v čínské čtvrti dominuje socha Phan Dinh Phunga (vpravo nahoře)

Vraťte se zpět k soše Phan Dinh Phung a vydejte se na západ po druhém konci ulice Hai Thuong Lan Ong. Tuto rušnou dvouproudovou silnici rozděluje pás trávy a stromů, kde na dění v ulici dohlíží socha Konfucia. Hladoví tu rozhodně nebudete: dlouho do noci je tu otevřeno mnoho pouličních prodejců jídla, včetně těch, kteří podávají súp óc heo – polévku z vepřového mozku, kterou si oblíbili studenti v čínské čtvrti.

Půlnoční motorkářský okruh v Saigonu 
Socha Konfucia, jehož představy o společnosti a vedení stále hluboce ovlivňují velkou část východní Asie

Jeďte ulicí Phu Huu na sever, dokud se nedostanete do Hong Bang. Tento široký bulvár je lemován starými stromy a uprostřed je osázen tropickými květinami, včetně voňavých, porcelánově bílých keřů frangipani, které provoní noční vzduch. Po levé straně si nelze nevšimnout tří 33patrových růžových věžáků Thuan Kieu Plaza. Ačkoli se mohou zdát působivé, všimnete si, že z žádného z jejich bytů nevyzařují světla. Celý komplex je opuštěný. Částečně za to může špatné finanční hospodaření a částečně (což je mnohem zajímavější)....duchové. Podle oblíbené místní legendy ve věžích straší duchové zavražděné přítelkyně a dělníků, kteří zahynuli při jeho stavbě.

Půlnoční motorkářský okruh v Saigonu 
Strašidelné: věže Thuan Kieu Plaza zůstávají většinou neobydlené kvůli….duchům

Jižně od ulice Hong Bang se klikatě vydejte přes ulici Lao Tu do ulice Nguyen Trai a cestou minete pagodu Quan Am a chrám Thieu Hau. Obě tyto buddhistické svatyně z 19. století jsou v noci zavřené, ale jsou dobře osvětlené. Zastavte se na skleničku u nočního prodejce přímo před chrámem Thien Hau, jehož složitě vyřezávaná a nádherně detailně propracovaná fasáda je vzdálená jen několik metrů.

Půlnoční motorkářský okruh v Saigonu
Dejte si pozdní noční drink před složitým exteriérem chrámu Thien Hau z 19. století 

Po návratu na ulici Hong Bang se název silnice změní na An Duong Vuong právě ve chvíli, kdy po levé straně míjí kostel Jeanne D'Arc z roku 1920. Odtud je to přes ulici Tran Phu rovně až na noční květinový trh ve čtvrti 10. Před hotelem Equatorial odbočte z ulice Tran Phu doleva a najděte cestu na konec ulice Ho Thi Ky. Tato úzká silnice je rušnou oblastí pouličního prodeje jídla, ale pozdě večer se mění v pestrobarevný trh, kam se z horského města Dalat dovážejí květiny po celých náklaďácích. Čím později sem dorazíte, tím lépe – květiny začnou zaplavovat ulici až po půlnoci. Ale i když dorazíte brzy, stále je tu spousta květinových stánků a pouličního občerstvení, které vás zabaví, a samozřejmě se sem můžete vrátit později...

Půlnoční motorkářský okruh v Saigonu 
Noční květinový trh v District 10 začíná pozdě, ale rozzáří saigonskou noc

ČÁST 5

Trasa: Okres 1: Backpacker area, Notre Dame, Dong Khoi, Walking Street

Vydejte se na východ od Nočního květinového trhu směrem do čtvrti 1. Ulice Nguyen Trai nabízí pozdní noční občerstvení v podobě nudlových polévek: vyzkoušejte hủ tiếu Nam Vang u Nhân Quán (A68 Nguyen Trai). Do slavné saigonské čtvrti baťůžkářů vstupte ulicí Do Quang Dau. Že jste dorazili, poznáte podle množství "dívčích" barů lemujících ulice. Tato oblast – známá jako Pham Ngu Lao – měla dlouho svou „špinavou“ stránku, ale v posledních letech se gentrifikovala, zejména podél ulice Bui Vien, kde se odehrává většina nočních akcí. Bary jsou novější, jídlo a pití lepší a dav - mladá směsice západních turistů, nezávislých cestovatelů ze severovýchodní Asie a módních Vietnamců - je nejrozmanitější ve městě. Bui Vien se rozjíždí pozdě a zůstává vzhůru celou noc: ulice je plná hostů až do pozdních hodin. Najděte si bar a nasávejte atmosféru.

Půlnoční motorkářský okruh v Saigonu 
Ulice Bui Vien v oblasti pro batůžkáře; právě začíná v 1 hodinu ráno

Po návratu na silnici projeďte slavným kruhovým objezdem před tržištěm Ben Thanh a pak se vydejte na ulici Truong Dinh, která vede přímo přes park Tao Dan. Je tu obrovská zahrada s tropickými stromy a strašidelnými sochami, která stojí za rychlou prohlídku. Odbočte doprava na ulici Nguyen Thi Minh Khai. Tato ulice je jednou z hlavních městských tepen, která je přes den ucpaná, ale v noci je nádherně prázdná. Když prochází za zadní částí zahrad Paláce sjednocení, vzduch je vlhký a provoněný nočními květinami. V noci je samotný palác ve tmě, osvětlena je pouze brána.

Půlnoční motorkářský okruh v Saigonu 
Stromy lemovaný kurz ulice Truong Dinh, který prochází parkem Tao Dan

Na velkém bulváru Le Duan vedou stromy a pouliční lampy k ikoně Saigonu: Katedrála Notre Dame. Stojí uprostřed náměstí Pařížské komuny, červené cihly září do noci a i v tuto dobu se před velkolepou fasádou fotografují lidé. Na druhé straně náměstí, září do tmy žluté okrové zdi slavné pošty (i když vedle zbrusu nové pobočky McDonald's!).

Půlnoční motorkářský okruh v Saigonu 
Slavné červené cihly katedrály Notre Dame (1880) září i v noci

Vydejte se po ulici Dong Khoi, saigonské třídě plné elegantních butiků a pětihvězdičkových hotelů. Na této okouzlující ulici se nachází dvojí památník moderního vietnamského konzumu: dvě nákupní centra Vincom po obou stranách. V polovině ulice Dong Khoi vás nemůže nezaujmout nádherná (a krásně osvětlená) kombinace hotelu Continental a budovy opery. Pak se blíží luxusní hotely a restaurace s vynikající kuchyní a končí propracovanou fasádou hotelu Majestic na nábřeží řeky.

Půlnoční motorkářský okruh v Saigonu 
Nádherná fasáda saigonské opery (1897) je osvětlena celou noc

Vraťte se zpět a vydejte se na severozápad po Nguyen Hue, nové saigonské pěší ulici. Tato pěší promenáda, otevřená v dubnu 2015, se stala hitem mezi zahraničními návštěvníky i místními obyvateli. Ulice, které vévodí dvě nové i staré architektonické ikony města – na jihu se tyčí finanční věž Bitexco a na severu se tyčí budova radnice Hôtel de Ville jako svatební dort – přitahuje mladé lidi (ano, i v pozdních hodinách), kteří se ohánějí kolečkovými bruslemi, hoverboardy, akustickými kytarami a občerstvením.

 Půlnoční motorkářský okruh v Saigonu
Finanční věž Bitexco míří dolů na novou a stále oblíbenou pěší ulici v Saigonu

Za Hôtel de Ville odbočte doleva a vraťte se na bulvár Le Duan. Vydejte se po této široké, prázdné ulici až nahoru. Odbočte doprava na Nguyen Binh Khiem, pěknou, stromy lemovanou třídu s botanickou zahradou na jedné straně a krásnými starými budovami francouzské školy na straně druhé. Vydejte se několika pruhy ulice Nguyen Huu Canh až na začátek této cesty u Mostu zamilovaných, právě včas, abyste přivítali svítání.

Půlnoční motorkářský okruh v SaigonuPropracovaná fasáda radnice Hôtel de Ville (1908) je v noci krásně osvětlená
 

Podrobnější průvodce najdete ve formě eBook

Je život ve Vietnamu drahý

 

 

Čech ve Vietnamu je svobodný a nezávislý: svobodný pro všechny čtenáře a nezávislý na jakékoli vnější kontrole. Tyto webové stránky jsou však také způsobem, jak si vydělávám na živobytí. Pokud se vám obsah na stránkách líbí a chcete mít přístup do placeného obsahu, zaregistrujte si jeden z balíčků zde. A nebo mne můžete podpořit zakoupením některé z eBook průvodců. Všem vám moc děkuji a posílám pozdrav ze Saigonu.

Zanechat komentář
Dotazy, aktualizace a zprávy o výletech jsou vítány. Prosím však, abyste komentáře psali slušně a k tématu.

 

 

Dostávejte novinky emailem

We never spam. Read Privacy Policy

eBOOK ke stažení!!

Stáhněte si ebook do mobilu, na cestách často není internet.

Image