Průvodce Do Vietnamu

Spropitné ve Vietnamu?

Spropitne ve Vietnamu

Dávání či nedávání spropitného ve Vietnamu?

Někteří cestovatelé kteří projížděli Vietnam, psali že ve Vietnamu se spropitné nedává. Ne vždy tomu tak je a vše se odvíjí od situace a místa.

Takže tady jsou užitečné informace.

V minulosti nebylo spropitné součástí kultury jihovýchodní Asie. S neustálými vlnami turistů ze západních zemí se však ve Vietnamu postupně stalo běžnější praxí. Štědrým spropitným sice můžete někomu zpříjemnit den ale zároveň můžete stejným činem někoho urazit. Přečtěte si proto tohoto průvodce spropitným ve Vietnamu a zjistěte, v jakých případech a v jaké výši byste měli spropitné dát, abyste pochválili poskytovatele služeb.

  1. Je ve Vietnamu legální a obvyklé dávat spropitné?

Spropitné není ve Vietnamu obvyklé, přestože je velmi ceněné.

Jak již bylo zmíněno, kultura dávání spropitného je většině Vietnamců stále cizí. Vietnamští turisté téměř nikdy nedávají spropitné, jednoduše proto že to nepovažují za nutné.

Velkou část vietnamského odvětví služeb tvoří pouliční stánky s jídlem a rodinné podniky, které si na spropitné nevytvořily jasný názor.

Lidé z takových podniků mohou být zmatení, nebo vás dokonce nabádat abyste si peníze navíc vzali zpět. Na druhou stranu v luxusnějších restauracích, barech a lázních je spropitné obecně přijímáno (a očekáváno).

Ve velkých a turistických městech jako je Ho Či Minovo Město, Hanoj a Da Nang, se spropitné zdá být běžnější.

Také zatímco v hlavních turistických destinacích a velkých městech je spropitné vřele vítáno, lidé na venkově spropitné vůbec neočekávají. Může se dokonce stát, že někoho, zejména staršího, urazíte když mu dáte částku navíc o kterou si neřekl. Čtěte dále a zjistěte jak dávat spropitné přiměřeně a jaké mohou být v některých případech skvělé alternativy ke spropitnému.

  1. Komu a jak dávat spropitné?

V každé zemi platí pravidlo, že spropitné se dává pouze tehdy když jste spokojeni. Dbejte na to abyste to dělali s dobrým přístupem. Spropitné ve Vietnamu stejně jako v jiných zemích je způsob, jak vyjádřit úctu a očekává se že ji projevíte výslovně a řádně. Níže naleznete návod jak dávat spropitné ve Vietnamu:

  1. Hotely

Zvažte zda dát spropitné když vám hotel dobře vyhoví s pokojem podle vašich preferencí nebo když byl personál nesmírně ochotný a přátelský.

Pokud máte v plánu dát hotelu spropitné obecně stačí ho nechat na přepážce, vložit do jejich nádoby na spropitné (pokud ji mají) nebo ho nechat někde na viditelném místě na pokoji. Pokud chcete pochválit práci konkrétního zaměstnance, doporučuji vám předat mu ho osobně abyste měli jistotu že se částka nerozdělí mezi zaměstnance ve stejné směně.

Adekvátní částka by se měla pohybovat od 20 000 VND do 50 000 VND. Pracovníci z hotelů vyšší kategorie (4 až 5 hvězdiček) spropitné spíše očekávají, i když je naprosto v pořádku když ho nedáte. Pokud na vás jejich vynikající služby skutečně zapůsobily, můžete také dát palec nahoru v hodnocení na Trip Advisoru nebo jiných cestovatelských stránkách. Některé hotely poskytují zaměstnancům každý měsíc malou odměnu, pokud je jejich jméno na těchto stránkách výslovně a kladně uvedeno.

Pokud se ubytujete u hostitele, nejlépe mu pomůžete uklidit byt a věnujete mu malý suvenýr z vaší země. Cenný pro ně bude také slib, že jejich ubytování doporučíte svým přátelům/příbuzným.

  1. Restaurace/kavárny

V některých vietnamských restauracích se k účtu připočítává 5-10% poplatek za obsluhu, což nutí zákazníky platit spropitné bez ohledu na to, jak vnímají obsluhu. Naštěstí se tak děje pouze v lepších restauracích. Každopádně pokud jste s obsluhou velmi spokojeni, můžete vždy dát spropitné ve výši 5-10 % z účtu a to i v případě že je poplatek za obsluhu zahrnut. Spropitné byste měli osobně předat vynikajícímu personálu, abyste se ujistili že jim plně náleží.

Při cestování po Vietnamu je téměř jisté že ochutnáte pouliční jídlo od malých místních prodejců. Tyto podniky jsou obvykle rodinné které navzdory lákavým pokrmům neočekávají spropitné.

Jsou příliš hrdí na to aby si vzali vaše peníze navíc, na druhou stranu si velmi cení pozitivních komentářů a nadšeného přístupu. Zkuste s nimi navázat konverzaci, dát jim palec nahoru a dokonce je požádat o pár fotek, a oni vás na konci dne ochotně nazvou přítelem.

  1. Bary

Bary jsou ve Vietnamu obecně považovány za exkluzivní služby, protože bary si ve srovnání s restauracemi a stánky účtují průměrně vyšší ceny. Barmani však nemají lukrativní příjmy a při obživě se do značné míry spoléhají na spropitné. Dávat barmanům spropitné je obvyklé, přiměřená částka by se měla pohybovat kolem 50 000 VND.

  1. Lázně

Lázeňské a kosmetické služby ve Vietnamu jsou ve srovnání se službami v jiných zemích poměrně levnější. V některých luxusních lázních může být spropitné již zahrnuto v poplatku za služby který je součástí účtu a vy tak nemusíte cítit potřebu dávat spropitné navíc.

Některé méně luxusní lázně tento servisní poplatek k účtu nepřipočítávají a přesto vám úspěšně poskytnou služby na úrovni. V takových případech velmi ocení spropitné ve výši 50 000 VND 100 000 VND.

  1. Průvodci

Průvodci hrají důležitou roli v úspěchu vašich výletů. To zda je průvodce ochotný, znalý nebo přátelský, rozhodne o tom zda bude váš výlet nadmíru příjemným zážitkem nebo naopak katastrofálním. Proto vám doporučuji abyste byli k průvodci mimořádně velkorysí, zejména pokud cestujete na soukromý zájezd.

Průměrně stačí 5-10 USD/osoba na den (100 000 VND 200 000 VND) ale pokud jste velmi spokojeni klidně i 50 USD (1.000.000 VND) je stále přiměřené. Někteří turisté mohou dokonce udělat něco navíc a dát svým průvodcům malý dárek ze své země, ale je to zcela na vás.

  1. Taxikáři

Slušní, přátelští, poctiví a anglicky mluvící taxikáři jsou skutečnými poklady, takže pokud nějakého dostanete odměňte ho spropitným. Nejjednodušší je zaokrouhlit účet nahoru. Pokud vás jízda stojí 42 000 VND, nestyďte se zaokrouhlit na 50 000 VND. Je neobvyklé, aby vaše spropitné přesáhlo 20 000 VND ale rozhodnutí je opět jen na vás.

Upozorňuji, že někteří taxikáři mohou předpokládat že si nechcete nechat drobné, pokud se jedná o malou částku. To je rozhodně nepoctivá praktika. Pokud s vámi nejednají s uspokojivými službami, nezapomeňte zdvořile požádat o vrácení drobných. Vaše peníze by neměly jít těm kteří si je nezaslouží.

Spropitné ve VietnamuSpropitné pro průvodce ve Vietnamu za 14dni poznávací cesty

III. Jaká je vietnamská měna?

Oficiální měnou Vietnamu je vietnamský Dong (VND). Směnný kurz se pohybuje kolem 23 000 VND za 1 USD. Ačkoli jsou americké dolary v některých restauracích přijímány jen zřídka, důrazně vám doporučuji používat vietnamské dongy pro každou vaši platbu.

Vietnam je rychle se rozvíjející země, jejíž roční hospodářský růst patří k nejrychlejším na světě. Průměrný výdělek ve Vietnamu je však stále podstatně nižší než ve většině vyspělých zemí. Typický pracovník ve službách si nevydělá mnoho (pouze kolem 100 000 - 200 000 VND denně), a proto pro něj i malé spropitné představuje značnou částku.

Tyto ceny zboží použijte jako referenční. Za 10 000 VND jim koupíte láhev minerální vody. Za 20 000 VND průměrný "banh mi" nebo pouliční nápoj. Za 50 000 VND velkou mísu "pho" nebo dobré jídlo k obědu. Průměrné životní náklady v Ho Či Minově Městě budou o něco vyšší než v Hanoji, proto pokud cestujete do Ho Či Minova Města, buďte o něco štědřejší.

  1. Poznámky ke spropitnému

Několik stručných poznámek které byste měli mít na paměti ohledně spropitného:

Ideální alternativou spropitného je vždy zářivý úsměv nebo dokonce zdvižený palec. Obecně platí že Vietnamci by si více než peněz cenili upřímných a pozitivních komentářů.

Dvakrát si rozmyslete než dáte spropitné ve venkovských a příměstských oblastech nebo seniorovi. Budou se cítit trapně a v některých extrémních případech i uraženě.

Zkuste ho předat osobně vynikajícímu pracovníkovi obsluhy kterého chválíte. Spropitné se často dělí pokud není adresováno konkrétně.

Pokud se vám obsluha opravdu líbila, malé spropitné bude dokonale reprezentovat váš dík za poskytnuté služby. Pečlivě dodržujte výše uvedené tipy a vykouzlíte poskytovatelům služeb zářivý úsměv na tváři.

 

 

Dostávejte novinky emailem

We never spam. Read Privacy Policy

eBOOK ke stažení!!

Stáhněte si ebook do mobilu, na cestách často není internet.

Image