Životní náklady ve Vietnamu (2021)

Životní náklady ve Vietnamu (2021)

Životní náklady ve Vietnamu. Vietnam je rychle rostoucí destinací pro expaty a jedním z nejoblíbenějších míst pro důchodce a digitální nomády žijící v jihovýchodní Asii. Země nabízí kvalitu života, která je v mnoha ohledech lepší než kvalita sousedních zemí. Jídlo je rozmanité a chutné, životní náklady jsou nízké a k dispozici je řada dobře placených míst například pro učitele. Mimo dvě největší města je však také co milovat a objevovat v nádherných plážových městech a chladných horských destinacích ve Vietnamu.

V závislosti na tom, kde se rozhodnete ve Vietnamu žít, najdete velmi odlišné možnosti. V Ho Či Minově městě žije mnoho digitálních nomádů a spousty podnikatelů ale i učitelů. Mnoho učitelů pracuje také v Hanoji na severu země. A mnoho amerických důchodců/veteránů, kteří bojovali v americko vietnamské válce, se vrátilo do Vietnamu, aby zde prožili svůj důchodový věk v každém koutě Vietnamu. Vízová politika je pro důchodce obtížná ale není to nemožné, pokud chcete trvale žít ve Vietnamu nemáte bohužel nárok na důchodová víza. Obecně je země oblíbená na trase pro batůžkáře v jihovýchodní Asii. Dědictví vietnamské války je patrné dá se říct na každém kroku. Mnoho Vietnamců má členy rodiny žijící v USA nebo i v Evropě jsou obecně přátelští a vstřícní k cizincům.

Pokud máte to privilegium přestěhovat se na důchod nebo za prací do zahraničí, přestěhování do Vietnamu má co nabídnout, pokud jde o kulturu a životní náklady.

Poznámka: Vietnam v současné době nepřijímá turistické cestující a uzavřely hranice, aby zabránily šíření COVID-19. Využijte tyto informace o životních nákladech jako výchozí bod pro plánování svých cest a přesunu, jakmile se svět znovu otevře v cestovním ruchu (pravděpodobně 2022)

 

 

Proč se přestěhovat do Vietnamu?

 Životní náklady ve Vietnamu

Životní náklady ve Vietnamu

Mnoho expatů, kteří uvažují o životě ve Vietnamu, hledají místo s fascinující kulturou, dobrým jídlem a kvalitním životním stylem s nízkým rozpočtem. Vietnam splňuje všechny tyto kritéria. I když existují výhody bydlení blíže k domovu, jako jsou krajanská místa ve Střední Americe, Evropě a jiné, jihovýchodní Asie má vlastní návnadu. Vietnam je obecně velice bezpečný před násilnou trestnou činností, problémem jsou pouze drobné trestné činy (například krádeže). Místní kultura a jídlo jsou dva největší faktory pro mnoho lidí, kteří uvažují o životě ve Vietnamu. Ze severu na jih nabízí obrovská škála tradičních jídel vždy něco nového k jídlu. A jako primárně buddhistický národ nabízí Vietnam krásný kontrast kulturních svátků a náboženských rituálů.

Dalším důvodem, proč uvažovat o Vietnamu, je rozmanitá krajina. Vietnam je ohromující. Je to velmi dlouhá země, klima se velmi liší od chladné hornaté severní oblasti až po tropické teplé jižní klima v deltě Mekongu. Nejznámější místa jsou docela dost turistická (myslím, že Ha Long Bay), ale mnoho dalších měst je stejně hezkých, ale bez velkého turistického ruchu. Nejlepší města pro život ve Vietnamu jsou podle klimatických preferencí, kulturních nuancí a životních nákladech.

Posledním faktorem pro mnoho expatů je jejich životní styl. Je snadné najít práci s výukou angličtiny a mnoho lidí, kteří zde žijí, vypráví příběhy o tom, že přijedete na rok a zůstanete na celý život. Ačkoli doprava není bezchybná, vietnamské hory, pláže a lesy zajišťují že expatové mohou podniknout víkendové výlety za různými památkami a do různých regionálních koutů země.

 

Životní náklady ve Vietnamu: 700 až 1400 $ měsíčně

Kolik stojí život ve Vietnamu? Za 700 $/měsíc se dá nějak přežít. Za 1400 $ je život ve Vietnamu již daleko příjemnější. Tohle jsou průměrné životní náklady za osobu a měsíc. Samozřejmě pokud sem jedete s rodinou veškeré náklady se zvyšují. Zvláště pak pokus se budeme bavit o školách pro děti které mohou stát i 2000$/měsíc. Nic méně spousta expatů utratí v průměru 1 000 $ měsíčně.

 

Zde je ukázka životních nákladů v jednom z větších měst (která jsou centry expatů).

  • Náklady na výdaje $ USD
  • Nájemné (1 ložnice v západním stylu) 400 $
  • Poplatky (včetně rychlé wifi) 70 $
  • Doprava (motorka + benzín nebo měsíční parkování motorky) 60 $
  • Jídlo (směs místních a mezinárodních jídel) 300 $
  • Příplatky (káva, pivo, malé denní výdaje) 30 $
  • Mobilní telefon 5 $
  • Celkem 865 $  

 

Rychlá fakta o životě ve Vietnamu.

 

Měna: vietnamský Dong, navázán zhruba na 1$ : 23 000 VND

 

Expati: Vietnam je oblíbenou destinací pro nízkorozpočtové batůžkáře, Cestovatelské blogery, Digitální nomádi a mladé podnikatele. I když existuje několik starších expatů a rodin žijících ve Vietnamu, největší část ve Vietnamu je ve věkové skupině 18-35 let.

Průměrný místní plat: Průměrný měsíční plat pracovníka ve Vietnamu je přibližně 148 $ měsíčně, ti kteří mají dobře placené zaměstnání, přinesou domů kolem 500 $ měsíčně.

Víza: Nejběžnějším vízem pro Vietnam je jednorázové tříměsíční vízum. K dispozici jsou však také šestiměsíční a dvanáctiměsíční víza, a to jak jednorázová, tak více vstupová. V závislosti na vašich plánech může být užitečné získat dvanáctiměsíční víza pro více vstupů. Váš pas musí být platný minimálně 6 měsíců před vstupem do země, jinak vás nemusí do Vietnamu pustit!! Další informace najdete na webových stránkách Velvyslanectví Vietnamské socialistické republiky. Pokud potřebujete kratší vízum, může být jednodušší použít online vízového agenta.

Přátelskost s domácími mazlíčky: Přivést domácí mazlíčky do Vietnamu je docela snadné, a přestože si můžete najmout službu, která vám pomůže se všemi papíry, je mnohem levnější to udělat sami. Nejlépe je kontaktovat přímo vaší leteckou společnost.

Internet: Vysokorychlostní internet je ve velkých městech, jako je Ho Či Minovo město nebo Ha noi, velmi běžný a zdarma dostupný zejména v kavárnách. Je rychlejší a spolehlivější než vysokorychlostní internet například v Thajsku. Menší města mají také přístup k internetu, ale může se lišit o něco více než ve dvou největších městech.

Bezpečnost: Vietnam je velice bezpečná zem. Běžné bývají převážně drobné krádeže jako například telefony. Stejně jako podvody zahrnující taxikáře, charity a víza. Ve velkých městech je intenzivní provoz a časté jsou také nehody motocyklů, doporučujeme uzavřít pojištění do zahraničí s celosvětovým pokrytím nebo pevnou cestovní pojistku, která tyto nehody kryje.

Možné problémy: Během období dešťů mohou nastat regionální záplavy. Cizinci nemohou vlastnit půdu ve Vietnamu, pro expaty kteří doufají že si koupí a vybudují zde svůj domov, je to téměř nemožné. I když si můžete koupit apartmán v bytovém domě.

Voda: Voda z vodovodu není pitná. Když zde budete bydlet, kupujete si opakovaně použitelné 19litrové kanystry za přibližně 40 000 VND. Které se prodávají od různých značek.

Dětská přívětivost: Podobně jako v Thajsku je Vietnam velmi přátelský k dětem. Je docela běžné, že pracovníci restaurace baví cizí děti, zatímco rodiče jedí. Nemusíte se ničeho bát, oni skutečně milují děti zejména ty, které mají cizí rysy, jako jsou velké modré oči nebo krásné blonďaté vlasy.

 

 

Jaká je kvalita života?

Životní náklady ve Vietnamu

 Životní náklady ve Vietnamu

Vietnam se rychle stává nejoblíbenější destinací v jihovýchodní Asii pro digitální nomády a expaty. Nízké životní náklady hrají hlavní faktor a pomáhá tomu také lahodně levné pouliční jídlo. Většina digitálních nomádů a podnikatelů dává přednost založení základny v Ho Či Minově městě (Saigonu), zatímco krajané a důchodci upřednostňují místa jako Hanoj ​​a Hoi An. Na obou těchto místech však najdete digitální nomády a podnikatele, ale komunity jsou menší.

Dalším důvodem, proč je jihovýchodní Asie cílem života expatů: Krátké a dlouhodobé nájemné lze obecně snadno najít. To se ukazuje jako v celém regionu, od Thajska po Vietnam. Při hledání bydlení je to bezbolestný proces. I když Craigslist může být užitečný, není to nutné. Jednoduše si vyberte sousedství / čtvrť a projděte se. Najdete spoustu budov pronajímajících pokoje nebo byty. Ve větších městech jsou také moderní westernizovaná kondominia. Podobně jako u jiných asijských kultur i vietnamská kultura je velmi rodinná / komunitní. Někteří krajané také využívají dostupné realitní kanceláře. Na rozdíl od Západu tyto realitní společnosti vyjednávají také nájemné a poplatek je často minimální, přičemž jeho poplatek vychází ze strany nájemce ceny.

Kromě toho, že se zde jednoduše usadíte, je jídlo a kultura obrovským lákadlem pro většinu lidí co znám. Pouliční jídlo je skutečně jedinečné v jihovýchodní Asii a na západní rozpočet je velmi dostupné. Všimněte si, že místní mzdy jsou velmi nízké, v některých případech 148 $ za měsíc - a jako takové jsou ceny odpovídající aby bylo jídlo dostupné pro všechny. Jednou z nevýhod starších důchodců je nedostatek lékařské infrastruktury. Přestože Ho Či Minovo město má kvalitní nemocnice, stále zaostává za silným thajským průmyslovým odvětvím lékařské turistiky, které zaručuje vysoce kvalitní zdravotnická zařízení. U důchodců se zdravotními problémy je tato skutečnost rozhodujícím faktorem při výběru Thajska před Vietnamem.

Hanoj, která je pravděpodobně nejoblíbenější destinací mezi expaty, je domovem velké komunity, z nichž mnozí jsou učitelé ESL nebo pracují pro nevládní organizace. Podobně jako v Chiang Mai v Thajsku existují vlivy západní kultury i v Hanoji, což usnadňuje hledání mezinárodních potravin, stejně jako anglické podniky a zdravotní služby. Mnoho expatů, dokonce i těch na jihu, dává přednost atmosféře v Hanoji. Počasí v zimě je však docela podobné jako v Evropě a minima jsou studená a vlhká okolo 10 ° C. Město je méně přetížené dopravou, což mnozí krajané preferují před rychlým a chaotickým tempem života v Saigonu.

Jedno z největších vietnamských měst, Ho Či Minovo Město (Saigon) je cílem mladých digitálních nomádů, cestovních blogerů a cestovatelů s nízkým rozpočtem. I když ve městě najdete expatské rodiny, počet digitálních nomádů, kteří touží po městských kavárnách a rychlé wifi převyšují. Oblíbené oblasti pro život jsou okresy 1, 2, 3, 7. Ostatní oblasti jsou levnější a dále od centra města, ale pokud chcete mít poblíž velkou komunitu krajanů, měli byste se zaměřit na tyto oblíbené okresy. Stejně jako velká města po celém světě budete mít přístup k velkému množství cizích zařízení, jako jsou obchody s potravinami z dovozu, restaurace z celého světa, tělocvičny, coworkingové prostory, nákupní střediska a vyšší úroveň bydlení, pokud hledáte plně vybavený byt .

Hoi An je překrásné město, které je méně chaotické, ale přesto velmi oblíbeným turistickým cílem. Z tohoto důvodu najdete veškerou potřebnou výbavu, jako je rychlí internet a cizí potraviny, a také komunitu digitálních nomádů a expat podnikatelů. Jak toto malé pobřežní městečko roste, rozrůstá se i komunita důchodců. Přestože jsou cizinci oblíbení u místních, převážné žijí jen kousek od centra města a užívají si klidný život kousek od rýžových polích. Hoi an je dost malý na to aby bydlení mimo centrum města bylo stále krátkou a pohodlnou jízdou nebo procházkou do města. Nedaleká pláž také dostává velký palec nahoru za kvalitu života. Jako město máte překrásnou architekturu, ale stále přístup na pláž a lahodná jídla. Je to vynikající volba pro malé město, pokud pro vás není příjemné bydlet ve velkoměstech. Jelikož Hoi an je menším městem, budete si chtít před pronajmutím bytu či domu zkontrolovat wifi připojení – i když některá místa mají optické připojení, může se velice lišit.

Pokud máte na mysli plážové město, nejlepším místem pro cizince je asi Nha Trang City. Toto místo má dlouhý úsek nádherných pláží. Je to v jižním Vietnamu, takže počasí je teplé po celý rok, ale díky pobřežní poloze je chladnější než město. A ještě více má uvolněnou atmosféru, kterou milují místní i cizinci. Ačkoli se zde nachází některá turistická místa, je mnohem méně přecpaný než Hanoj ​​nebo Saigon nic méně zde najdete veškeré vybavení pro expaty.

Da Nang si zaslouží zmínku, protože je to krásné, místo které mnoho expatů miluje. Centra expatů jsou rozhodně dvě hlavní města, ale život na pláži jinde je pro mnoho expatů velmi lákavý. V těchto městech je několik digitálních nomádů a podnikatelů, cizinci převážně s rodinami a nebo důchodci. Da Nang je bohatší než mnoho jiných vietnamských měst a město je obecně čisté a docela moderní. Počasí v Da Nangu je pro mnohé velkým lákadlem, protože je mírnější než Nha Trang.

Řada lahodných jídel je dostatečným důvodem pro mnoho lidí, aby se přestěhovali do Vietnamu. I když existují restaurace, jde opravdu převážně o pouliční jídla která sem lákají. Ve skutečnosti je téměř nemožné vyhnout se pouličnímu jídlu ve Vietnamu, zvláště ve městech jako Ho Či Min, kde je konzumace pouličního jídla součástí každodenního života. Orientace na scéně pouličního jídla je zpočátku ohromující. Nic méně se velice rychle zorientujete a věřím že si najdete své oblíbené jídlo během pár chvil.

Vietnamské národní jídlo, Pho (vyslovuje se „Fa“), se tradičně vyrábí z nudlí, hovězího vývaru, bylinek a chilli, existuje však několik dalších verzí, které zahrnují kuře, tofu nebo měkkýše. Pho si nejlépe užijete v pouličním stánku. Vegetariánské pho je velmi obtížné najít a nikdy byste neměli předpokládat, že vývar v pouličním stánku je vegetariánský, i když je to tofu.

Vietnam je mírně vegetariánský. Obecně si můžete před objednáním vystačit s vyslovením chay. To říká místním prodejcům, aby vás nasměrovali na vegetariánská jídla, která nabízejí. Koncept vegetariánství má však v Asii velký prostor a často předpokládají, že jste v pořádku s rybí omáčkou a dalšími pastami. Pokud jste vegan, existují možnosti, ale budete se muset snažit je najít. Happy Cow má rozsáhlý seznam restaurací po celé zemi a je to dobrý průvodce tradičními potravinami, kde si můžete téměř vždy objednat vegetariánské jídlo.

Vietnamské jídlo je silně založeno na rýži a rýžové mouce, takže pro ty, kteří trpí celiakií, je snadné najít jídlo, které si mohou vychutnat, aniž by onemocněli. Před příjezdem do Vietnamu si stáhněte ve Vietnamštině přeloženou verzi celiakie, aby bylo stravování méně stresující.

 Životní náklady ve Vietnamu

Co stojí život ve Vietnamu?

 

Všechny odhady životních nákladů jsou upraveny tak, aby tvořily nejlepší odhad rozpočtu pro jednu osobu v daném městě. Některé studie však zahrnují řadu párů, rodin a důchodců. Většina pronajímatelů navíc nabízí slevy na pronájem u celoročních nájmů. Několik samostatných expatů v davu digitálních nomádů mají vyšší výdaje než ostatní. Obecně platí, že někteří z digitálních nomádů, ve srovnání s cizinci nebo rodinami, žijí v trendovějších oblastech. Mezi oblasti, kde se rozplývají, patří oblasti, ve které žije větší množství cizinců a úroveň bydlení bývá vyšší.

Jak se více cizinců stěhuje do Vietnamu, zvyšují se také ceny v místních oblastech oblíbených cizincemi i místními obyvateli. Při pohledu na životní náklady je důležité si uvědomit, že tyto odhady předpokládají, že expati budou chtít mnoho vybavení západního stylu. Místní obyvatelé žijí s mnohem nižšími rozpočty, a když se do těchto měst dostanou cizinci, často se v dané lokalitě nájemné hned znásobí. Každý odhad je upraven pro jednu osobu, ale případové studie zahrnují také rodiny a páry.

 

Životní náklady v Hanoji: 600–900 $

Andy je cizinec a učitel žijící v oblasti Tay Ho v Hanoji. Sdílel velký byt s párem dalších cizinců a jeho výdaje pravidelně byli okolo 800–1 000 $ měsíčně, aniž by se snažil příliš usilovat o zmenšení rozpočtu. Poznamenává, že je zcela možné, že se v případě potřeby mohl dostat na 500–600 $ měsíčně. Jeho výše nájmu byla 220 $ za měsíc, ale bohužel neuvádí příliš podrobně to kam šly jeho ostatní výdaje, ale s těmito výdaji lze bezpečně předpokládat, že žije na té lepší úrovni rozpočtového batůžkáře.

Colin žije a pracuje v Hanoji a ve chvíli jeho poslední aktualizace životních nákladů na konci roku 2017 ukazuje trend, kterému čelí mnozí cizinci což znamená, že svůj životní styl trochu vylepšil poté co žil za nižší rozpočet. Takže i když jeho měsíční výdaje během prvních dvou let v Hanoji trvale klesly pod 800 $ měsíčně. Nyní v roce 2018 se drží svého měsíčního rozpočtu 1 100 $ - z toho 600 $ jde do opravdu pěkně vypadajícího bytu (jasný upgrade oproti předchozímu, který stál pouhých 330 $) a každý měsíc utratí přibližně 300 $ za jídlo.

Amy a Andrew jsou britští cizinci, kteří pracují jako učitelé angličtiny v Hanoji. Rozhodli se žít ve čtvrti Ba Dinh poblíž jezera Hoan Kiem. Jejich byt byl plně vybaven klimatizací a jejich budova má prádelnu a ostrahu 24 hodin denně. Protože jejich byt má kuchyň, tak si vaří většinu svých jídel sami doma. Místo toho, aby jedli pouliční jídlo až denně. Jejich strava je vegetariánská. Aby se mohli volně pohybovat po městě, rozhodli se pronajmout si motorku. Jejich život v Hanoji je docela klidný, s masážemi a příležitostnými párty. Jejich životní náklady jsou v průměru 1130 $ za měsíc, přičemž přibližně 420 $ jde na nájemné.

Jimmy je australský cizinec, který žil po 8 měsíců v Hanoji a Ho Či Minově městě. Cestovatel a fotograf Jimmy pracuje i v kavárnách. A jako milovník jídla utratí Jimmy za jídlo téměř tolik peněz jako za nájem. Místo vaření vlastních jídel se rozhodl jíst tři jídla denně ať už na ulici či v restauraci. V Hanoji se Jimmy rozhodl žít v hostelu, který není ideální pro každého. V Ho Či Minově městě si však pronajal pokoj v okrese 1 za zhruba 280 $ měsíčně. Životní náklady 607 $ za průměrný měsíc.

 Životní náklady ve Vietnamu

Životní náklady ve Vietnamu

Životní náklady Ho Či Minova města: 750–1300 $

James svobodný muž do 30 let. Většinu roku žije v Saigonu, kde má domovskou základnu, když necestuje do jiných destinací. James je cestovní bloger a digitální nomád a pracuje v kavárnách. Jeho měsíční životní náklady činí průměrně 724 $ měsíčně, což zahrnuje studiový byt v okrese 1. Po nájmu lze většinu jeho výdajů připsat pouličnímu jídlu a kávě. Tento rozpočet nezahrnuje alkohol, takže pokud máte rádi pivo a party, budete chtít tento rozpočet trochu rozšířit.

Anna je americká podnikatelka, která žila několik měsíců v Saigonu. Je podnikatelkou a docela aktivní v davu digitálních nomádů. Její životní náklady dosahují průměrně měsíce okolo 750 $, což zahrnuje studiový apartmán se služebnou a prádelnou a členství v józe. Anna pracuje většinou z kaváren a coworkingových prostor.

David svobodný muž do 30 let. Ve městě žil dlouhou dobu a byl podnikatelem a jeden z řady digitálních nomádů. Jeho zpráva o výdajích vyšla průměrně na 1 200 $, což zahrnovalo jeho byt v západním stylu v okrese 1 a služebnou třikrát týdně, spolu s dalšími volitelnými náklady. Jedním z příkladů je jeho vlastní stand-up stůl postavený přímo pro jeho byt. Pracuje z kaváren a alkohol moc nepije. Zatímco pro Saigon jde o horní hranici rozsahu, jeho výdaje nejsou extravagantní.

 

Hoi An životní náklady: $ 550 - $ 800

Danger a Stacey strávili tři měsíce v Hoi An a našli krásné ubytování za 458 USD za měsíc, které bylo rozhodně v západním stylu s bazénem, ​​rychlou wifi a místem těsně u řeky. Jejich rozpočet na jídlo ve výši téměř 450 $ je rozhodně dost na to, aby si mohli užít dobrou škálu pouličního jídla, nebo jídla v restauracích. Ve svém videu podrobně popisují každou kategorii výdajů a poskytují srovnání s životními náklady v Chiang Mai v Thajsku. Jejich celkové náklady pro pár se vyšplhaly na životní náklady 1 251 $ měsíčně.

Simon a Erin jsou britští expati a digitální nomádi žijící v Hoi An. Žili v Hoi An dva a půl měsíce a žili v prostorném bytě se dvěma ložnicemi poblíž Starobylého centra města. Jsou vegetariáni a nestraní se, a rozhodli se utratit své peníze za lepší ubytování a chutné jídlo. Místo párty se rozhodli dát si drink na pláži, jít do kina a absolvovat kurzy vaření. Jejich byt se dvěma ložnicemi stál 500 $, ale uvádějí, že menší místa jsou za nižší cenu než 300 $ - většina pronájmů zde jsou malé domy. Pronájem motocyklů přišel za rozumných 45 USD za měsíc. Vykazují v průměru 1 292 $ za každý měsíc, což je neuvěřitelně podobné tomu, co utratí i jiný expati v Hoi An.

 

ZÁJEZDY DO VIETNAMU

 

Čech ve Vietnamu je svobodný a nezávislý: svobodný pro všechny čtenáře a nezávislý na jakékoli vnější kontrole. Tyto webové stránky jsou však také způsobem, jak si vydělávám na živobytí. Pokud se vám obsah na stránkách líbí a chcete mít přístup do placeného obsahu, zaregistrujte si jeden z balíčků zde. Anebo mne můžete podpořit zakoupením některé z mých eBook průvodců. Všem vám moc děkuji a posílám pozdrav ze Saigonu.

 

cover_UPJBNSMX9 Ostrovy Nam Du: Cestovní průvodce - Čech ve Vietnamu


Zanechat komentář

Dotazy, aktualizace a zprávy o výletech jsou vítány. Prosím však, abyste komentáře psali slušně a k tématu.

eBOOK ke stažení!!

Stáhněte si ebook do mobilu, na cestách často není internet.

Image