23 Rozdílů mezi severním a jižním Vietnamem

23 Rozdílů mezi severním a jižním Vietnamem

Každý, kdo procestuje Vietnamu po celé jeho délce, si všimne mnoha změn ke kterým dochází v jednotlivých oblastech. Od krajiny přes jazyk, podnebí a kulturu, etiketu až po etnickou příslušnost: seznam je dlouhý a fascinující. Ať už jste cestovatel, expat nebo dokonce místní obyvatel, jedním z nejzajímavějších aspektů cestování po Vietnamu je pozorování a prožívání těchto změn.

V minulosti se některé regionální rozdíly vyvinuly v rozdělení, což vedlo k nevraživosti a v některých případech i ke konfliktům. Dnes však, ačkoli mezi regiony stále panuje spousta zdravé a (většinou) dobromyslné rivality, Vietnamci i cizinci přijímají rozdílné charakteristiky jižního, středního, severního, pobřežního, horského, městského a venkovského Vietnamu. Vždycky jsem si rád zaznamenával změny, ať už povrchní, nebo významné, které jsem pozoroval při cestování po celé zemi.

severní a jižní Vietnam 

Na této stránce jsem uvedl (v žádném konkrétním pořadí) a popsal některé změny, kterých si všímám, kdykoli cestuji po Vietnamu. Většinu z následujících postřehů jsem si zaznamenal při cestách na motorce nebo autem mezi Saigonem a Hanojí. Protože sídlím v Saigonu a mnoho mých cest začíná právě odtud, napsal jsem tyto změny z pohledu pohybu z jihu na sever. Při svých cestách si nejvíce uvědomuji změny, ke kterým dochází mezi jednotlivými regiony: některé jsou zjevné, jiné nenápadné, některé důležité, jiné lehkovážné. Tento seznam není v žádném případě vyčerpávající a je zcela subjektivní, založený pouze na mých vlastních zkušenostech z cestování mezi dvěma hlavními vietnamskými městy za posledních 10 let. Přestože žiji v Saigonu, nejsem nijak vázán na určitou část země: Mám rád všechny oblasti Vietnamu.

OBSAH:

1: Čas
2: Káva, čaj a tabák
3: Ubrousky
4: Alkohol: pivo a rýžový likér
5: Přízvuk a jazyk
6: Způsoby, etiketa a pohostinnost
7: Psi
8: Silnice, jízda na motorce a řízení auta
9: Vůně okolí
10: Počasí a podnebí
11: Historie
12: Pouliční jídlo
13: Penziony
14: Rýže, nudle a jídla
15: Rybí omáčka
16: Chutě a přísady
17: Podvody a předražování
18: Architektura
19: Oblečení
20: Bohatství
21: Krajina a venkov
22: Internet
23: Tváře

severní a jižní Vietnam 

 1. Čas

Čím severněji cestuji, tím později začíná život. V Saigonu, deltě Mekongu a na jižním pobřeží je na ulicích a trzích rušno dlouho před východem slunce: život a aktivita začínají nejpozději od 5:00 ráno. Čím severněji však jedu, tím je tato hodina pozdější. V některých severních městech jsem byl na ranní procházce v 7:00 a v ulicích bylo stále velmi málo lidí. Ve městech na jihu bych v tuto dobu uhýbal lidem, vozidlům a dobytku. Když jsem cestoval po Indii, bylo to stejné: na tropickém jihu začínal život dříve než na severu.

Protože Vietnam je tak dlouhá a štíhlá země, jsou dny na severu v letních měsících delší a v zimě kratší. Zatímco na jihu není rozdíl v délce dnů od léta do zimy o moc větší než půl hodiny. Osobně mám rád dlouhé letní dny na severu, protože mi připomínají táhlé soumraky českého léta, kde jsem žil do svých 33 let.

severní a jižní Vietnam Život začíná na jihu dříve, zejména na místních trzích, jako je tento, po celém jižním pobřeží

 1. Káva, čaj a tabák

Pro mě se čaj zlepšuje a káva zhoršuje, když cestuji z jihu na sever. Čaj se na jihu často podává ledový: klasický jižanský čaj je džbánek nádherně aromatického jasmínového čaje s velkým kusem ledu. To je přesně to, co potřebujete, abyste se v horkých, dusných jižanských dnech zchladili. Při cestách na sever, zejména po horských oblastech, se čaj podává teplý, vlažný a (někdy) horký. Mění se i druhy: například artyčok, lotos a pandanové listy v jižní části centrální vysočiny a silný, hořký zelený čaj v severních centrálních provinciích. Kdykoli však cestuji z jihu na sever, vždy se těším na první sklenici chè lá tươi – čerstvého zeleného čaje z listů. Jedná se o velké čajové lístky, které pokud vím neprošly žádným procesem sušení nebo oxidace. Čajové lístky se louhují v horké vodě ve velkých kovových čajových konvicích (často v krásných tkaných bambusových čajových soupravách) a podávají se teplé ve sklenici.  Chuť je citrusová, pikantní a květinová. Nepodobá se žádnému jinému čaji, který jsem ochutnal. Po mnoho let pro mě chuť a vůně chè lá tươi definovala sever. Od hor severně od Hue je čerstvý listový zelený čaj standardní odrůdou podávanou v chatrčích u silnic a čajovnách. Dokonce i slovo pro čaj se na severu mění: z trà se stává chè.

severní a jižní VietnamKáva je lepší na jihu, zejména ve Středohoří, kde se jí hodně pěstuje

Se změnou teploty čaje koresponduje přítomnost thuốc Lào, doslova "laoského tabáku". V horských oblastech středního a severního Vietnamu uvidíte muže, kteří inhalují mohutné výpary skrze bambusové dýmky vydávající pískavý zvuk. Zatímco v nížinách dávají přednost cigaretám, horalé dávají přednost dýmce. Jsem kuřák, ale vůně thuốc Lào je vždy lepší než cigaretový dým.

Káva je dobrá, silná a hojná na jihu, ale čím více cestuju na sever, tím je stále vzácnější a méně kvalitní, s výjimkou Hanoje.

severní a jižní Vietnam Čaj se nachází všude ve Vietnamu, ale můj oblíbený – čerstvý listový zelený čaj – se nachází převážně na severu

 1. Ubrousky

V jižním Vietnamu dostanete měkké savé ubrousky (obvykle toaletní papír v plastové krabičce), kterými si můžete očistit příbor a otřít omáčku z úst a prstů. V určitém okamžiku když se přesunu na sever Vietnamu, jsou však tyto měkké ubrousky nahrazeny papírovými čtverečky, které jsou zcela nesavé a slouží pouze k přetlačování rozlitých tekutin z jednoho místa na druhé (dost připomínají hajzlpapír za komunismu v ČR). Tyto papírové čtverečky jsou při plnění své funkce komicky nepoužitelné, ale pro mě se staly známkou dosažení "severu".

severní a jižní Vietnam To jsou ty zbytečné, nenasákavé ‚severní ubrousky‘, což jsou jen kousky papíru

 1. Alkohol: pivo a rýžový likér

Jistým znakem cesty na sever je rýžové víno (lépe řečeno rýžový likér). Jižanským alkoholickým nápojem je pivo, přesněji ležák. Na jihu jsou všudypřítomné vietnamské značky, jako je 333, regionální giganti jako je Tiger Beer, a standardní západní značky jako je Heineken. Pokud se však vydáte trochu na sever, zejména na vysočinu, netrvá dlouho a pivní kelímky nahradí skleničky na panáky. Významnou výjimkou z tohoto pravidla je bia hơi – známé jako "čerstvé pivo". Toto slabé ale denně vařené pivo se vyskytuje převážně na severu: na nedávné cestě z jihu na sever jsem začal potkávat pijácká doupata bia hơi od provincie Hà Tĩnh která se nachází v "krku" Vietnamu. Je zde také spousta masově vyráběných ležáků ze severních provincií, jako je Hanojské pivo a pivo Thanh Hoa.

severní a jižní Vietnam 

V porovnání s výbušnými (v některých případech doslova) vlastnostmi rýžového vína jsou však ležáky a bia hơi pouze alkoholickým nápojem na uhašení žízně. Rýžové víno se vyrábí z fermentované lepkavé rýže (mimo jiné) a často se do něj přidávají exotické přísady, jako jsou byliny, květiny a zvířecí orgány, a v některých částech severní vysočiny je téměř stejně běžné a rozšířené jako čaj. Není neobvyklé najít na stole v jídelnách na venkově u snídaně láhev čirého rýžového moku (rượu). Na mnoha cestách jsem byl opilý už v sedm ráno díky pohostinným společníkům, kteří popíjeli nad miskou snídaňových nudlí. Rýžový alkohol má hluboké kulturní kořeny – mnohem hlubší než pivo – a dlouhou tradici vaření v domácnostech. Stále je možné zastavit se u cesty a koupit si domácí pálenku z náhodných statků uprostřed ničeho, a obejít tak (často dost hrozné) značkové. Je to sice buď a nebo, ale v minulosti jsem pil několik báječných, z nichž nejlepší bylo zakalené rýžové víno světle žluté barvy s přídavkem divokých květů džungle v jedné domácnosti v provincii Thanh Hoa.

severní a jižní Vietnam  Od zvířecích částí po divoké květiny, seznam domácích rýžových vín je dlouhý a zajímavý

 1. Přízvuk a jazyk

Přízvuk a jazyk jsou ze všech rozdílů mezi jihem a severem nejzřetelnější. Jako posluchač vietnamštiny (a to poměrně pomalu a dlouho) považuji za fascinující poslouchat změny přízvuku při přesunu ze Saigonu na sever do Hanoje. Ale nemění se jen výslovnost: některá slova – každodenní slova – jsou na severu úplně jiná. Seznam příkladů je dlouhý, ale mezi ty se kterými se nejčastěji setkáte patří např: miska (jih=chén, sever=bát), vepřové maso (jih=thịt heo, sever=thịt lợn), sójová omáčka (jih=nước tương, sever=xì dầu), lžíce (jih=muỗng, sever=thìa), klimatizace (jih=máy lạnh, sever=điều hòa). Mezi jižany a seveřany se samozřejmě hodně řeší, která slova jsou "správná".

severní a jižní Vietnam 

První změnu přízvuku jsem zaznamenal v okolí Phan Rang na jihovýchodním pobřeží. Odtud až po Quy Nhon se "a" často vyslovuje jako "i". Někteří tvrdí, že přízvuk v této oblasti může být dědictvím po starověkém království Čampa, jehož hlavní města se nacházela v této oblasti. V okolí Quang Ngai a Quang Nam na jižním a středním pobřeží se "a" často vyslovuje jako "ô". Od Danangu po Hue a zbytek centrální oblasti je "i" mnohem kratší a určitější a koncové hlásky některých slov jsou zřetelně vyslovovány, zatímco na jihu je koncová hláska obvykle úplně zmizí. V době, kdy se dostanu do Dong Hoi a na západní Ho Či Minovu cestu v severní části středního Vietnamu, se přízvuk stává velmi "severním", s výraznými hláskami "zzzz" a kratší, přiškrcenou výslovností, což mu dává mnohem vjetší rytmus ve srovnání s dlouhými a skučivými hláskami jižního přízvuku (říkám tomu mňoukání). Všiml jsem si také, že tento severní přízvuk se objevuje dříve na vysočině než na pobřeží: v době, kdy dorazím do Prao, téměř do středu Vietnamu, je zvuk "zzzz" již běžný. Líbí se mi, že se při průjezdu zemí snažím přizpůsobit regionálním přízvukům, i když čím severněji jedu, tím více mě to frustruje, protože stále více lidí má problém porozumět mému "vlastnímu", zřejmě jižnímu přízvuku. (Vietnamsky umím jen pár slov)

severní a jižní Vietnam 

 1. Chování, etiketa a pohostinnost

Na jihu jsou lidé velmi pohostinní, vřelí a otevření vůči zahraničním cestovatelům, mnohem více než na severu. Tato vstřícnost a otevřenost však může být někdy až zdrcující. Někdy jsou jižanští hostitelé ze svých zahraničních hostů tak nadšeni, že jejich pohostinnost přeroste únosnou mez. Nechápejte mě špatně, myslím že je to úžasná vlastnost jižanů a setkání s jižanskou pohostinností je pro mnoho cestovatelů vrcholem jejich zážitků ve Vietnamu. Chci však poukázat na to, že na severu je pohostinnost zdrženlivější a formálnější. Jako host se cítím lépe v té druhé. Při severní pohostinnosti je podle mých zkušeností méně pravděpodobné, že budu nucen pít dokud nepadnu a protože je řeč srozumitelnější (tj. není nezřetelná), je pravděpodobnější že budu schopen aspoň trochu sledovat, co se děje.

severní a jižní Vietnam Pohostinnost: to je pan Lãng, který mě pozval do svého domu v severozápadních horách na čaj a na rozhovor

 1. Psi

Psi jsou ve Vietnamu běžným jevem: ať už se jedná o domácí mazlíčky, hlídací psy nebo psy chované ke konzumaci. Ve Vietnamu se nikdy nedostanete daleko od psů. Vždy jsem si všiml že psi na severu jsou usedlejší dobře živení a zdravěji vypadající než ti na jihu. Zdá se to zvláštní, protože v severním Vietnamu jsou také mnohem častěji na jídelníčku.

severní a jižní Vietnam Psi ze severu jsou klidní a zdravě vypadající. Také se  běžně vyskytují v nabídce v restauraci na severu

 1. Silnice, jízda na motorce a řízení

V průběhu jízdy na sever se stav silnic zhoršuje. Je to dáno především terénem a povětrnostními podmínkami v severní polovině Vietnamu. Hory, údolí a řeky znamenají že téměř každá severní silnice je sítí průsmyků, ostrých zatáček, hrází a mostů. Kruté zimy a letní tajfuny znamenají že sesuvy půdy a záplavy často zničí velké úseky silnic. Časté jsou výmoly a bláto a pokrok je mnohem pomalejší než na jihu.

Řidiči na severu mají tendenci troubit více než na jihu a základní pravidla silničního provozu se na severu nedodržují častěji než na jihu. Jedním z nejzřetelnějších je přejíždění na červenou na semaforech. V dnešní době v Saigonu řidiči skutečně zastavují na červenou a čekají až se rozsvítí zelená a teprve pak se rozjedou. V Hanoji je však červená stále považována spíše za doporučení než za pravidlo. Opilí a bezohlední řidiči jsou problémem v celém Vietnamu, ale v severních oblastech se mi to zdá mnohem horší. Možná to vysvětluje to, proč se zdá že na severu je větší přítomnost dopravní policie než na jihu.

severní a jižní Vietnam Odstraňování sesuvů půdy je běžným jevem a překážkou při jízdě po severních silnicích

 1. Vůně okolí

Jsou určité vůně, které pro mě definují sever. Jednou z nich je list vinné révy, často označovaný jako betelový list. Používá se při vaření mnoha severských pokrmů a vůně tohoto aromatického zeleného listu naplňuje vzduch když jedu dál na sever, zejména v horských oblastech. Vůně rozjasňuje šedé, mlhavé dny například na Ho Či Minově silnici severně od A Luoi. Další běžnou vůní na severu je sladká vůně rýžového alkoholu, která naplní nejedno občerstvení u silnice a prostoupí vzduch ve vesnicích na náhorní planině. A o citrusových vůních čerstvých lístků zeleného čaje jsem se již zmínil.

severní a jižní Vietnam Vůně severu: včetně vaření betelového listu, laoského tabáku, čerstvého zeleného čaje a rýžového alkoholu

 1. Počasí a podnebí

O klimatických rozdílech mezi severním, jižním a středním Vietnamem jsem napsal již hodně. Kromě sezónních rozdílů mi však připadá, že počasí je s postupem na sever jednoduše nepředvídatelnější a proměnlivější. Na sever od Hue, bez ohledu na to, v jakém měsíci cestuji, se každý den skládá z několika povětrnostních podmínek. Horko, zima, vlhko, sucho, vítr, zataženo, jasno – zdá se, že to nemá žádný vzorec, a nikdy nevím, co mohu očekávat.

severní a jižní Vietnam Nepředvídatelné počasí ve středním a severním Vietnamu mě vždy překvapí

 1. Historie

Na cestě na sever je více cítit historie. Na severu je minulost hmatatelnější – od starých statků a kamenných zdí až po chrámy, svatyně a citadely. A to se mi velmi líbí.

severní a jižní Vietnam Odpočinek v ruinách citadely z 15. století: v severním Vietnamu 

 1. Pouliční jídlo

Na severu není pouliční jídlo tak rozšířené jako na jihu. V jižních městech, bez ohledu na to, jak jsou malá nebo jak daleko jsou od městských cest, je na silnicích brzy ráno a pozdě odpoledne vždy spousta pouličních prodejců jídla. Jinak je tomu v malých severních osadách, kde je pouliční občerstvení méně dostupné. To platí zejména pro vesnice na Vysočině. Při nedávné cestě z jihu na sever jsem si nedostatku pouličních prodejců všiml nejprve v okolí A Luoi. A i když je zde spousta prodejen s jídlem, jejich nabídka není tak bohatá jako na jihu. Vzpomínám si, jak jsem za soumraku dorazil do Huong Khe, městečka na Ho Či Minově silnici v severo centrální provincii Hà Tĩnh. Těšil jsem se že ochutnám všechny ty pouliční jídla, ale při bližším pohledu jsem zjistil že většina z nich prodává to samé.

severní a jižní Vietnam Pouliční scény s jídlem, jako je tato, jsou běžné v jižních vietnamských vesnicích, ale ne tak ve vesnicích na severu

 1. Penziony

Kvalita místních nhà nghỉ (penzionů) se zhoršuje, jakmile se dostanu do středního a severního Vietnamu. Na jihu a v Centrální vysočině dostanete za 10 dolarů velmi čistý a pěkný pokoj v rodinném penzionu. Ve středních a severních provinciích není úroveň a poměr ceny a kvality (obecně) tak dobrý. To platí hlavně v horách nebo ve městech, která nejsou na hlavních cestách, a ne ve velkých městech. Nicméně postele se stávají tvrdšími čím více cestuji na sever, což považuji za dobrou věc.

severní a jižní Vietnam 10-15 $ vám poskytne pokoj jako je tento v jižním Vietnamu, ale na severu nejsou standardy tak vysoké

 1. Rýže, nudle a pokrmy

Rád jím v cơm bình dân – levných místních rýžových restauracích. Na jihu tato místa obvykle nabízejí alespoň tucet různých jídel, ze kterých si můžete vybrat. Ale když cestuju na sever, cơm bình dân místo toho nabízejí sestavené menu, které se skládá z toho co je zrovna v sezóně. Tento nápad se mi líbí a kvalita jídla je často vynikající.

V místních rýžových jídelnách na severu se rýže servíruje z velké společné mísy uprostřed stolu a pak se jí ze samostatné malé misky, nikoliv na talířích což je běžnější na jihu. Rýže je lepivější, chutnější a voňavější a je jí ve srovnání s jihem více. Protože je lepivější, jedlíci jedí rýži hůlkami nikoliv vidličkou a lžící jako na jihu.

Phở, slavná hovězí nudlová polévka, je podél pobřeží a v oblastech delty stále sytější a lepší, čím severněji cestuji. V horách je však phở vodnatější a v některých případech zatraceně špatná.

severní a jižní Vietnam 
Typický, vydatný a lahodný rýžový oběd na cestách v severním Vietnamu

 1. Rybí omáčka

Rybí omáčka je základním vietnamským kořením, které se podává ke každému jídlu, ať už v jižním, středním nebo severním Vietnamu. Čím severněji však jedu, tím spíše mi bude podávána slaná rybí omáčka, na rozdíl od sladké nebo kyselé rybí omáčky. Dávám přednost slané variantě, protože je to čistší forma rybí omáčky a velmi dobře se hodí k obyčejné dušené rýži. Je však také třeba poznamenat, že severští kuchaři někdy do rybí omáčky přidávají lžíci glutamátu sodného, aby jí dodali "plnější" chuť.

severní a jižní Vietnam Klasické vietnamské koření: rybí omáčka má mnoho podob, ale na severu bude pravděpodobně slaná

 1. Příchutě a přísady

Sladké a kořeněné jsou základními prvky jižní a střední kuchyně. Ale čím více se posouvám na sever, tím více se v jídle objevuje slanost a kyselost. Časté jsou nakládané okurky a v severní kuchyni se používají některé bylinky a listy které v jižních pokrmech nacházím jen zřídka. Aromatický list (často označovaný jako betelový list) a kopr jsou dva z mých oblíbených příkladů.

severní a jižní Vietnam Ingredience a chutě se mění, jak se pohybuji na sever, včetně aromatických betelových listů a okurky

 1. Podvody a nárust cen

V severních provinciích je nárust cen pro cizince mnohem častější než v jižních. To bohužel platí pro všechny mé cesty mezi Saigonem a Hanojí. Samozřejmě jsem po jedenácti letech života ve Vietnamu začal očekávat a (v některých případech) akceptovat určitou míru předražování. Ale tato pravidelnost na severu je pro mě neustálým zdrojem podráždění a naprostého zklamání. Každodenní nákupy, jako je voda, jídlo, a dokonce i benzín, často vedou k "okrádání". Ve většině případů se jedná o malé a bezvýznamné částky, ale nerad vytvářím precedens pro ostatní cestovatele tím, že akceptuji okrádání, takže mám tendenci se s majitelem dohadovat (pokud možno zdvořile). Na severu se mi už mnohokrát stalo, že jsem si sedl k báječnému jídlu a zážitek mi pak zkazil nesmyslný účet. A tak si musím dávat pozor abych se před každým jídlem nebo pitím zeptal na cenu, než ho začnu konzumovat. Je to sice únavné ale je to jediný způsob jak zabránit tomu, abyste byli neustále okrádáni.

 

 1. Architektura

K architektonickým prvkům, které se zdají být pro severní část specifické, patří šikmé střechy a věžičky. Od Dong Hoi je mnoho obyčejných městských domů zastřešeno šikmými střechami s taškami. Některé z nich jsou pod takovým úhlem, že tvoří malé věžičky. Jižní střechy jsou naopak buď ploché, nebo mírně skloněné. Možná že šikmé střechy souvisejí s vlivem překvapivě propracované církevní architektury v severních provinciích. Některé kostely – i v odlehlých venkovských vesnicích – jsou fantasticky nadsazené: Jsou to pohádkové výtvory s věžičkami a ozdobnými prvky které se vyrovnají velkým gotickým katedrálám v Evropě.

severní a jižní Vietnam Církevní prvky, jako jsou šikmé střechy, věžičky a věže, jsou rysem severních městských domů

 1. Oblečení

Na severu lidé častěji nosí celoobličejové motocyklové přilby (s kšiltem, ochranou brady a čelisti). Mám však podezření, že je to spíše kvůli udržení tepla v chladných zimních měsících než kvůli bezpečnosti.

Na severním venkově nosí mnoho farmářů, dělníků i běžných obyvatel zelené nebo maskovací armádní přebytečné kombinézy a přilby, které zná každý kdo viděl nějaký film o válce ve Vietnamu.

severní a jižní Vietnam Farmář na čajové plantáži v severním Vietnamu s helmou

 1. Bohatství

V severních městech se bohatství neprojevuje tak okázale. Méně lidí se chlubí novými technologickými vymoženostmi, nosí módní oblečení, drahé šperky, jezdí na superbicích nebo v luxusních autech. Může to být jednoduše proto, že lidé mají v kapsách méně peněz, nebo je to starý stereotyp že lidé na severu šetří, zatímco lidé na jihu utrácejí. Jistě, když létám mezi Hanojí a Saigonem, tak Saigon je alespoň navenek mnohem bohatší: je větší, rušnější, nablýskanější a lidé jsou "lépe oblečení". Ale to může být jen fasáda okázalé spotřeby, která charakterizuje Saigon 21. století.

severní a jižní Vietnam Saigonské střešní bary jsou oblíbeným místem zámožných Vietnamců, kde mohou ukázat své bohatství

 1. Krajina a venkov

Na severu je více hor a více tajemna. Střední a severní krajina se často vyznačuje vápencem. Ať už v provincii Ninh Binh, v zátoce Ha Long, v přírodní rezervaci Pu Luong, na odlehlém severovýchodě nebo na západní Ho Či Minově cestě. Severní krajinu určují vápencové krasy. To je krajina na kterou se vždycky těším a je to krajina která západního člověka při snění o exotické tropické Asii zaujme víc než kterákoli jiná. Na každé cestě z jihu na sever je první pohled na vápencové hory porostlé džunglí vzrušující.

severní a jižní Vietnam Přesun na sever znamená jet výš do hor a vzrušení z vápencové krajiny

 1. Internet

Přestože WiFi a 3G je ve Vietnamu dostupné naprosto všude (no, skoro všude), čím severněji cestuji, tím méně spolehlivé je připojení. Protože mám tendenci trávit časná rána a večery psaním svých průvodců online, často mě na cestách frustruje špatné připojení. Nicméně pokaždé když cestuji po celé délce země, je spojení lepší a silnější než předtím.

severní a jižní Vietnam Přestože je WiFi dostupné po celém Vietnamu, připojení není v některých severních oblastech tak spolehlivé

 1. Tváře

Při cestování po celé zemi si nejvíce uvědomuji etnickou rozmanitost, která ve Vietnamu existuje. To platí zejména v horských oblastech, kde žije většina vietnamských etnických menšin. I bez větších znalostí více než 50 etnických skupin které v současnosti ve Vietnamu žijí, je snadné si všimnout rozdílů v rysech obličeje a v některých případech i v oblékání. (Kdo by se chtěl o této problematice dozvědět více, mohl by se podívat do knihy Tima Dolinga Mountains & Ethnic Minorities).

severní a jižní Vietnam

Osmdesátiletá žena v provincii Quang Ngai ve středním Vietnamu

 

DOVOLENÁ VE VIETNAMU

 

 Podrobnější průvodce najdete ve formě eBook

severní a jižní Vietnam

 

 

Čech ve Vietnamu je svobodný a nezávislý: svobodný pro všechny čtenáře a nezávislý na jakékoli vnější kontrole. Tyto webové stránky jsou však také způsobem, jak si vydělávám na živobytí. Pokud se vám obsah na stránkách líbí a chcete mít přístup do placeného obsahu, zaregistrujte si jeden z balíčků zde. A nebo mne můžete podpořit zakoupením některé z eBook průvodců. Všem vám moc děkuji a posílám pozdrav ze Saigonu.

Zanechat komentář
Dotazy, aktualizace a zprávy o výletech jsou vítány. Prosím však, abyste komentáře psali slušně a k tématu.

eBOOK ke stažení!!

Stáhněte si ebook do mobilu, na cestách často není internet.

Image