Vung Tau | Město u moře

Vung Tau - Město u moře

Po více než sto let bylo Vung Tau tradičním (a nejjednodušším) plážovým útočištěm pro obyvatele Saigonu a cizince. V posledních 10-20 letech však Vung Tau upadalo ve prospěch "lepších" pláží Mui Ne a Phu Quoc, na které se díky lepším silnicím a vnitrostátním leteckým linkám dostanete snáze a rychleji než v minulosti.

Kromě toho městská pláž začala upadat kvůli rostoucímu znečištění a pověsti města. V posledních zhruba pěti letech, kdy se pozornost rekreantů soustředila na jiná plážová města, však Vung Tau prošlo pozoruhodnou proměnou. Město je nyní hezké, čisté a příjemné k životu, s vynikajícími pobřežními silnicemi, báječnými výhledy na moře, rychlým dopravním spojením, dobrou gastronomií a čistými (i když ne velkolepými) plážemi. Měl jsem to štěstí, že jsem ve Vung Tau strávil pár týdnů během první celostátního uzavření ve Vietnamu v dubnu 2020. Město, výhled na moře, architektura, jídlo, lidé a celková atmosféra a poloha tohoto města u moře mi velmi přirostly k srdci.

Následuje jakýsi ilustrovaný cestopis-průvodce po Vung Tau. Co se týče praktických informací – jako je jídlo, doprava, místa která lze navštívit, místa kde se ubytovat, věci které lze vidět a dělat. Když jsem v dubnu 2020 pobýval ve Vung Tau, město nemělo žádný potvrzený případ Covid-19: jednalo se o "čistou" provincii. Od té doby se bohužel situace změnila. Čtvrtá (a nejhorší) vlna vietnamské pandemie způsobila, že počet případů ve Vung Tau vzrostl do té míry, že město prodělalo obzvláště přísnou karanténu. Vzpomínám rád na svůj delší pobyt ve Vung Tau a stýská se mi po něm. Ačkoli Vung Tau není tak “módní“ jako Danang ani tak populární jako Nha Trang – a pláže nejsou tak dobré jako v obou těchto městech, nějakým způsobem si mě Vung Tau stejně získalo.

 

Vung_Tau_Msto_u_moe Vung Tau | Město u moře - Čech ve Vietnamu 
Vung_Tau_Msto_u_moe1 Vung Tau | Město u moře - Čech ve Vietnamu

Když ve všední den vjedete do Vung Tau po široké větrné pobřežní silnici, bude se vám zdát, že je město prázdné. Vung Tau je víkendovou ekonomikou: od pátečního večera do nedělního odpoledne se otevírají hotely, pláže a bary a návštěvníci se sem sjíždějí ze Saigonu, aby se vyřádili. Během týdne je však město klidné, uklizené, pohledné, čisté a atraktivní. Pokud do města přijedete od pondělí do čtvrtka brzy odpoledne, je město klidné a tiché: vlny šplouchají na plážích a nábřežích, slunce dopadá na výškové hotely a apartmány, mořský vánek chladí vzduch a chvěje listy stromů a na obzoru se rýsují tankery, nákladní lodě a vrtné soupravy. Během týdne je Vung Tau bezpečné, čisté a příjemné. Město je pohodlné a prostorné, se snadným přístupem k přírodě v podobě oceánu, kopců, větrného nábřežního bulváru a klidných pagod na svazích. Jsou zde kavárny, spousta možností jídla a pití, obchody, nákupní střediska a několik "západních obchodů", kde si můžete koupit například koláče v britském stylu a francouzské sýry.

Vung_Tau_Msto_u_moe2 Vung Tau | Město u moře - Čech ve Vietnamu
Vung_Tau_Msto_u_moe3 Vung Tau | Město u moře - Čech ve Vietnamu 
Vung_Tau_Msto_u_moe4 Vung Tau | Město u moře - Čech ve Vietnamu
Vung_Tau_Msto_u_moe5 Vung Tau | Město u moře - Čech ve Vietnamu

Vung Tau je poloostrov vybíhající na jihozápad do Východního moře, poblíž ústí složitého říčního systému. Vung Tau je vzdáleno pouhých sto kilometrů od Saigonu a po silnici se sem dostanete za pouhé dvě hodiny (nebo ještě rychleji rychlým člunem či trajektem), a proto je již dlouho oblíbeným víkendovým místem pro obyvatele města Saigon. Když jsem ho však v letech 2005-2010 poznal, bylo Vung Tau špinavým, hlučným, přeplněným a znečištěným turistickým městem se zvláštním podhoubím a opileckou scénou. Vládl tu pocit neřesti, který jsem v jiných vietnamských městech pociťoval jen zřídka. V posledních několika letech se však město proměnilo a vyčistilo svůj obraz. Vung Tau je nyní atraktivní, dobře organizované, stále bohatší a "slušnější" přímořské město. Během první celostátní karantény v době pandemie jsem zde byl asi 14 dní a zamiloval jsem si ho.

Vung_Tau_Msto_u_moe6 Vung Tau | Město u moře - Čech ve Vietnamu
Vung_Tau_Msto_u_moe7 Vung Tau | Město u moře - Čech ve Vietnamu
Vung_Tau_Msto_u_moe8 Vung Tau | Město u moře - Čech ve Vietnamu
Vung_Tau_Msto_u_moe9 Vung Tau | Město u moře - Čech ve Vietnamu 

Stejně jako mnoho jiných pobřežních měst ve Vietnamu je i Vung Tau na vzestupu. Ubytování ve městě – od hotelů a penzionů až po levné hostely a Airbnb – je rok od roku lepší. Pláže jsou čistší a voda čistší než kdykoli předtím, co jsem ho poznal. Pouliční jídlo vzkvétá a místní mořské plody jsou čerstvé a chutné. Na svazích kopců jsou stále ještě k vidění atraktivní stoleté francouzské koloniální vily a v ulicích města zajímavé příklady vietnamské modernistické architektury. Lidé jsou přátelští a nápadně zdraví a aktivní: dlouhou a atraktivní pobřežní cestu se širokými, dobře udržovanými chodníky využívají místní obyvatelé všech věkových kategorií každé ráno a večer k promenádě, jízdě na kole, běhu, tanci, kalanetice, fotbalu a koupání v oceánu. Je tu aktivní kavárenská a barová scéna, a přestože v desítkách eufemisticky pojmenovaných "masážních" salónů a "karaoke" barů stále přetrvává zbytek neřesti, působí jako relikvie minulosti: staré čtvrti čekající na demolici.

Vung_Tau_Msto_u_moe10 Vung Tau | Město u moře - Čech ve Vietnamu 
Vung_Tau_Msto_u_moe11 Vung Tau | Město u moře - Čech ve Vietnamu
Vung_Tau_Msto_u_moe12 Vung Tau | Město u moře - Čech ve Vietnamu
Vung_Tau_Msto_u_moe13 Vung Tau | Město u moře - Čech ve Vietnamu

Mnohé z ulic Vung Tau jsou široké, zelené a hezké. Tlusté a šedé kmeny staletých stromů, které lemují síť ulic z francouzské koloniální éry za pláží Bãi Trước (jejich kořeny se táhnou pod povrchem silnice a protrhávají hladký asfalt), vypadají jako sloní nohy na bulvárech. Oceán se táhne až k obzoru a dnem i nocí ho křižuje lodní doprava všech velikostí: tankery, kontejnerové lodě, dřevěné rybářské lodě, pobřežní hlídky, záchranné čluny a rychlé trajekty do Saigonu, Can Gio a na ostrovy Con Dao. Na obzoru se neustále rýsují siluety nákladních lodí, z jejichž komínů se valí kouř a jako parní větrné korouhvičky brázdí oblohu ve směru převládajícího větru. Přímořská silnice obepíná celý poloostrov a nabízí výhledy na záliv a zpět k bažinám, mangrovovým porostům, lodním přístavům a továrnám směrem na západ k ústí řeky.

Vung_Tau_Msto_u_moe14 Vung Tau | Město u moře - Čech ve Vietnamu
Vung_Tau_Msto_u_moe15 Vung Tau | Město u moře - Čech ve Vietnamu
Vung_Tau_Msto_u_moe16 Vung Tau | Město u moře - Čech ve Vietnamu
Vung_Tau_Msto_u_moe17 Vung Tau | Město u moře - Čech ve Vietnamu 

Město je rozlehlé, ale dobře prozkoumatelné. Většina z něj se rozkládá na rovině mezi dvěma vrcholy poloostrova, Núi Nhỏ (Malá hora) a Núi Lớn (Velká hora), které jsou porostlé kvetoucími tropickými stromy. Na nižších svazích jsou roztroušeny vily, hotely a buddhistické pagody, které jsou propojeny strmými úzkými dlážděnými uličkami jako středověká vesnice vyrůstající z přístavu na středomořském ostrově. Jak na "Velké", tak na "Malé" hoře pokračuje několik uliček vzhůru kolem vil a pagod až na vrcholky, klikatí se ve vlásenkových zatáčkách, míjejí vojenská stanoviště – některá opuštěná, některá funkční – a teprve na vrcholku se otevírá rozsáhlý výhled na město a na moře.

Vung_Tau_Msto_u_moe18 Vung Tau | Město u moře - Čech ve Vietnamu
Vung_Tau_Msto_u_moe19 Vung Tau | Město u moře - Čech ve Vietnamu 
Vung_Tau_Msto_u_moe20 Vung Tau | Město u moře - Čech ve Vietnamu
Vung_Tau_Msto_u_moe21 Vung Tau | Město u moře - Čech ve Vietnamu

Vung Tau má jednu dlouhou písečnou pláž táhnoucí se podél východní části poloostrova, známou jako Bãi Sau (Zadní pláž). Právě zde se nachází většina výškových hotelových řetězců, nočních klubů, obchodů se suvenýry, obchůdků s potřebami pro dovolenou a dalšími potřebami: turistická část města bez většího kouzla a charakteru, zato se spoustou písku a příboje. Za Bãi Sau, za jižním cípem poloostrova, se nad městem tyčí obří socha Krista, která se vztyčenýma rukama hledí do moře, jako by uvažovala o vzletu. Kristus sedí na jednom z nižších vrcholků Malé hory, jejíž členité svahy spadají k oceánu a vytvářejí Bãi Dứa (Ananasovou pláž), sychravý ale atraktivní a fascinující úsek podél pobřežní silnice s několika dobrými hotely, apartmány, vilami a pagodami. Odtud se nábřežní silnice stáčí na sever a táhne se pod zelenými výšinami Malé hory s bílým majákem z francouzské koloniální éry umístěným na jejím vrcholu jako ozdoba na dortu. Poté se objeví pláž Bãi Trước (Přední pláž), mírná, křivolaká zátoka lemovaná nábřežním parkem s palmami, s lemem písku odhaleným při odlivu a s houfem dřevěných rybářských lodí zakotvených u břehu. Bãi Trước je stále do jisté míry místní pláží, je elegantní, osobitá a okouzlující: hojně využívaná místními lidmi všech věkových kategorií i rekreanty.

Vung_Tau_Msto_u_moe22 Vung Tau | Město u moře - Čech ve Vietnamu 
Vung_Tau_Msto_u_moe23 Vung Tau | Město u moře - Čech ve Vietnamu
Vung_Tau_Msto_u_moe24 Vung Tau | Město u moře - Čech ve Vietnamu
Vung_Tau_Msto_u_moe25 Vung Tau | Město u moře - Čech ve Vietnamu

Severně od Bãi Trước se na město svažují strmé svahy Velké hory, která se setkává s oceánem v přístavu Ho May, kde připlouvají a odplouvají lodě do Saigonu, a lanovka, která se po svahu svažuje do zábavního parku na plochém vrcholu hory. Na nižších svazích se mezi stromy vyjímají bílé zdi paláce Bach Dinh, bývalého sídla francouzského guvernéra. Když pokračujete kolem úpatí Velké hory směrem k Bãi Dâu (Jahodové pláži), stále více si připadáte jako na bohatém předměstí Vung Tau, kde se apartmány s výhledem na moře objímají se zátokou a moderní vily se skrývají v křoví na úbočí kopce, spolu s několika buddhistickými kláštery, chrámy, svatyněmi a kolosální sochou Panny Marie. Ještě dál, na severním cípu poloostrova, se přímořská silnice stáčí a vstupuje do drsnějšího světa rybářského přístavu a tržiště Ben Da, odkud vyplouvá automobilový trajekt do Can Gio. Ve stínu Velké hory se v širokém klidném zálivu, obklopeném továrnami na zpracování a balení ryb a skladem ropných a plynových plošin, ukrývá velká rybářská flotila. Odtud vede podél hřbetu Velké hory skrytá cesta, která míjí dělovou pevnost z francouzské koloniální éry a stoupá do závratných výšek s panoramatickým výhledem.

Podrobnější průvodce najdete ve formě eBook

Průvodce do Vietnamu
Čech ve Vietnamu je svobodný a nezávislý: svobodný pro všechny čtenáře a nezávislý na jakékoli vnější kontrole. Tyto webové stránky jsou však také způsobem, jak si vydělávám na živobytí. Pokud se vám obsah na stránkách líbí a chcete mít přístup do placeného obsahu, zaregistrujte si jeden z balíčků zde. A nebo mne můžete podpořit zakoupením některé z eBook průvodců. Všem vám moc děkuji a posílám pozdrav ze Saigonu.

Zanechat komentář
Dotazy, aktualizace a zprávy o výletech jsou vítány. Prosím však, abyste komentáře psali slušně a k tématu.

 

 

Dostávejte novinky emailem

We never spam. Read Privacy Policy

eBOOK ke stažení!!

Stáhněte si ebook do mobilu, na cestách často není internet.

Image