Noční život v Hue - Průvodce

Pití a noční život v Hue

Huế a jeho poetická krajina byla po staletí útočištěm nejznámějších vietnamských historických osobností. Konfuciánští císaři, introspektivní romantici i historičtí revolucionáři zde nacházeli chvíle úniku – při oslavách nebo v zármutku – v bouřlivých i mírových obdobích dějin.

Tropické podnebí v Huế může být nemilosrdné: žhavá léta se mění v lepkavé sezónní lijáky a vítr od moře vás může během dlouhých šedivých zim promrznout až na kost. Někdy je více důvodů k pití než k nepití.

Pití a noční život v Hue 

Bary, pivovary, koktejly, rýžové víno a další produkty.

Huế není hlavním městem večírků v jihovýchodní Asii, ale pivo a alkohol jsou ve městě velmi oblíbené – podobně jako ve zbytku Vietnamu. Pokud si rádi dopřejete alkoholický nápoj, najdete zde řadu míst, která vám budou vyhovovat. Od levných místních pivních restaurací po domácí pivovary, od potápěčských barů přes bary pro místní umělce po baťůžkářské podniky zaměřené na spořivější cestovatele a expaty. Zde jsou má osobní doporučení na pití a noční život v Huế.

OBSAH:

Mapa
Nhậu
Umělecké bary
Řemeslné pivo
Koktejly a víno
Turistické bary a kluby
Související průvodci

Pití a noční život v Hue 

MAPA:

Pití a noční život v Huế

Pití a noční život v Hue 

*Intoxikace: Je vzrušující pít v cizí zemi. Jít ven a dobře se bavit je vrcholem návštěvy Vietnamu. Vietnamská kultura pití je kolektivní a družná. Pijte prosím zodpovědně a zachovejte úctu a zdvořilost, i když jste pod vlivem alkoholu.

 

Nhậu

 

LOKALITY:

Quán Góc Hồ: 38 Trần Nguyên Hãn | Otevřeno: 8:00-22:00 hod.
Quán Bình Trịnh Công Sơn: Văn Ngữ | Otevřeno: 10:00-23:00 hod.
Tà Vẹt: 11 Võ Thị Sáu | Otevřeno: 08:00-23:00 hod.

Ve vietnamštině se nhậu rovná pivní restauraci, kde mají jídlo a pití (téměř vždy pivo) stejnou prioritu. Nhậu je myšlenka pospolitosti (i když mi bylo řečeno, že jakýkoli vztah mezi vietnamskými slovy nhau (spolu) a nhậu je náhodný). Sedět spolu. Objednávejte společně. Pijte společně. Jíst společně. Smějte se a mluvte spolu, a nakonec se společně pohádejte o to, kdo bude mít tu čest zaplatit účet. Zde není místo pro individualismus. To znamená, že s sebou musíte mít někoho dalšího – nechoďte sami! Rysy vietnamské kolektivistické kultury se projevují u stolu nhậu. Pokud jste pozváni na nhậu s Vietnamci, nenechte si tuto příležitost ujít. Nezapomeňte, že všechny pokrmy jsou porcovány tak, aby je mohly jíst skupiny společně. Nikdo si neobjednává jídla sám pro sebe.

Restaurace nhậu jsou živým, někdy až hlučným prostředím. I když nemáte vietnamskou společnost, která by vám ukázala, jak to v restauraci nhậu chodí, stále stojí za to se tam vypravit. Buďte však vybaveni na překlad případných jídelních lístků (měl by vám s tím pomoci váš telefon!).

Ačkoli je v okolí Huế nespočetné množství restaurací s nhậu, mým současným favoritem je Quán Góc Hồ. Je zastrčená v uličce citadely a sedí u malého jezírka. Nabízí řadu dobře připravených mas a mořských plodů a také pravidelně aktualizovaný jídelní lístek se specialitami na tabuli. Moji přátelé milují jelení žebírka (sườn nai); já miluji grilovanou rybu triggerfish (cá bò nướng). Jsem si jistý, že i vy si najdete něco, co vám bude chutnat! Zajděte sem ještě před setměním (17:30 je dobrý čas) a u jezera s pivem a nějakými chuťovkami nasajte zbytek dne.

V Huế je celá městská čtvrť věnovaná nhậu. Ulice jsou plné restaurací které se zaměřují na hosty různých demografických skupin. Součástí této oblasti je malý rybník (pojmenovaný Srdcové jezero – Hồ Trái Tim) obklopený restauracemi. I když tato oblast v posledních letech ztratila svůj lesk, stále je to skvělá oblast, kde se můžete projít a vybrat si, kde se najíst. Quán Bình Trịnh Công Sơn na jižním cípu jezera Heart Lake je jednou z nejoblíbenějších restaurací nhậu v Huế, což představuje tři samostatná místa po celém městě. Tato "čtvrť nhậu" se rozprostírá severně od jezera Heart Lake do ulic Lê Viết Lượng a Lê Quang Đạo. Pokud vás v okolí jezera Heart Lake nic nezaujme, neváhejte se projít po blízkém okolí.

Jedním z nejoblíbenějších míst Huế nhậu je Tà Vẹt. Možná v souladu s nedávným kulturním vývojem toto místo přitahuje mladší publikum. Tà Vẹt je úspěšný, což dokazuje i velikost jeho rozšíření. Kdysi to byla jediná budova, nyní zahrnuje celý roh ulice na jedné z nejdražších adres v Hue. Tà Vẹt je drahý, ale to proto že se zde podávají jedny z nejchutnějších jídel nhậu v Hue. Atmosféra je zde vždy bujará, a i když alkoholu příliš neholdujete, jídlo vás nezklame. (Jídelní lístek je i v angličtině.)

Pití a noční život v Hue 

 Davy v restauraci Tà Vẹt nhậu, Huế

Pití a noční život v Hue
Společné vychutnávání piva a jídla v Tà Vẹt

Pití a noční život v Hue 
Soumrak v restauraci Quan Binh Trinh Cong Son v Hue

Art Bary

 

LOKALITY:

OCB: 48b Chu Văn An | Otevřeno: 7:30-00:00 hod.
Tụm: 2. patro, 37/1 Hoa Lư | Otevřeno: 18:00-22:00 (v pondělí zavřeno)
Cochincung: 77 Nguyễn Lộ Trạch | Otevřeno: 20:00-1:00 hod.

Huế má bohatou uměleckou historii, která prostupuje různými formami. OCB bar je toho názorným příkladem. Majitel a umělec Hoàng Ngọc Tú se již dříve podílel na vzniku uměleckých barů, včetně Mo Do a Then Cafe. OCB sice není jeho první, ale rozhodně je vizuálně nejvýraznější. Řídké osvětlení se stroboskopy a kreativní využití použitého nábytku a ornamentů mu dává význam na ulici plné barů. Součástí OCB je také řada uměleckých děl od místních umělců. Je to skvělé místo, kde se můžete setkat s přáteli a cítit rytmus nejzajímavějších tvůrců ve městě.

Pokud hledáte něco intimnějšího, ideální je Tụm: útulný byt-bar ve druhém patře o něco severněji od citadely. Majitelem je umělec Nguyễn Hoá, který si dal mimořádnou práci a téměř vše v baru si vyrobil nebo vypěstoval sám. Hoá, který o sobě prohlašuje že je perfekcionista, věčně stěhuje věci, protože se snaží najít správné místo pro každý kus nábytku a ozdob. Hoá si také sám vyrábí rýžová vína (rượu), kterých má úctyhodnou sbírku a používá je k výrobě svých charakteristických koktejlů. Hoá je skvělým zdrojem informací o akcích a místech v okolí Huế souvisejících s uměním. S nadšením se s vámi podělí o informace o Huế, umělecké scéně nebo diskutuje o místním i zahraničním umění. Tụm je skvělým místem pro pohodovou diskusi nebo jen tak pro samotné posezení a začtení se v knize.

*Poznámka: v době psaní tohoto článku byl Tụm z osobních důvodů majitele zavřený, ale pokud Hóovi napíšete předem, je ochoten vám vyhovět. Kontaktujte ho prostřednictvím facebookové stránky Tụm: www.facebook.com/GocnhocuaTum.

Cochincung není ve skutečnosti umělecký bar. Je to spíše bar vyzdobený pop artem a graffiti. Bar je vybaven recyklovaným starým nábytkem a nachází se ve vietnamském bungalovu ve třech místnostech a minimálně zařízené zahrádce s výhledem na řeku. Cochincung otevírá až ve 20:00, což znamená že bar uvidíte vždy jen v noci (možná je to jeho výhoda!). V nabídce jsou piva, koktejly a nealkoholické nápoje – příležitostně vaří vlastní pivo. O víkendech hraje v Cochincungu živá hudba a občas se konají jam sessions pod širým nebem. Vezměte si kytaru a rozbalte to tam.

Pití a noční život v Hue 
Socializace v OCB art bar, Huế

Pití a noční život v HueŽivá hudba v baru Cochincung

Pití a noční život v HueDomácí likér v art baru OCB

Pití a noční život v HueDobré časy v baru ruin Cochincung

Craft Beer

 

MÍSTA:

Imperial Craft Bia Brewpub: 21 Ngô Gia Tự | Otevřeno: 15:00-23:00 hod.
The Cham Craft Beer & Whisky: 56 Nguyễn Tri Phương | Otevřeno: 10:00-00:00 hod.

Historie piva (bia) ve Vietnamu je krátká, ale zajímavá. Před příchodem francouzských kolonialistů s chmelem a kvasnicemi se vařilo rýžové víno (rượu). V průběhu minulého století docházelo k výměně pivovarnických technologií s různými národy odpovídajícími tehdejším politickým spojenectvím. Až donedávna se v tuzemsku nevařila příliš rozmanitá piva, kromě těch, která se dovážela ze zahraničí. Kolem roku 2015 však v souladu s jeho celosvětovým rozmachem začaly v největších vietnamských městech vznikat pivovary a minipivovary.

Imperial Craft Bia Brewpub je prvním minipivovarem v Huế. Vlastní ho manželský pár a nabízí řadu vietnamských piv z celé země. Od roku 2021 vaří také svá vlastní piva přímo v podniku, což dokazují tři velké kvasné tanky které tiše čpí v zadní části baru. I když je jejich nabídka lahvových a plechovkových piv skromná, Imperial Craft Bia udržuje svých dvanáct výčepních kohoutků dobře zásobených. Ať už jste příznivci silných piv, nebo dáváte přednost šťavnaté IPA po dlouhé procházce citadelou. Imperial Craft Bia je volbou pro lidi kteří mají rádi jedinečné pivo místní výroby. K dispozici mají také řadu hospodských jídel, včetně nejlepší pizzy v Huế (věřte mi, miluju pizzu).

Dalším místem, kde se v Huế prodává craft beer, je Cham Craft Beer & Whisky. Zaměřují se také na zásoby piv z celého Vietnamu, ale rozšiřují nabídku i na dovážená piva a řadu likérů, jako jsou whisky a další. Cham Craft Beer je součástí hotelu Hue Purple, což znamená, že pokud si příliš pochutnáte, můžete si rezervovat pokoj vzdálený jen o jedno podlaží od baru!

Pití a noční život v HuePivo na čepu v pivovaru Imperial Craft Bia Brewpub, Huế

Pití a noční život v HueNalévání půllitrů v The Cham Craft Beer & Whisky

Pití a noční život v Hue
Cham Craft Beer má také na skladě dovezené piva

Koktejly a víno

 

MÍSTA:

La Residence: 5 Lê Lợi | Otevřeno: 8:00-23:00 hod.
AURA Mixology & Karaoke: 30 Chu Văn An | Otevřeno: 17:00-23:00 hod.

Koktejly jsou snadno dostupné po celém Huế, ale značná část z nich bužel zklame. Pokud hledáte něco naprosto jedinečného a velmi místního, vydejte se do Tụm a OCB na koktejly na bázi rýžového vína (viz oddíl Art bary výše). Koktejlové bary které se zaměřují na kvalitu, v Huế rychle vznikají a zanikají. Žádný majitel nenašel ten správný recept, který by zajistil úspěch jeho podniku. Už je to nějaký čas, co jsem o koktejlech v Huế vůbec přemýšlel, takže tato část průvodce si vyžádala určitou přípravu.

Azerai La Residence je hlavní ubytovací zařízení v Huế: koloniální sídlo z 30. let minulého století přeměněné na luxusní hotel. Nachází se podél prestižní městské řeky Hương (Parfémové řeky) a nabízí ideální prostředí pro posezení s drinkem, ať už v salonku nebo venku u bazénu. La Residence je ideální pro improvizovanou oslavu nebo formálnější drink v působivém prostředí. V době psaní tohoto článku byla nabídka hotelových koktejlů omezena na několik málo nápojů, ale jakmile se turistický ruch vrátí na úroveň před pandemií, jsem si jistý že nabídka bude mnohem bohatší.

AURU jsem navštívil pro účely tohoto průvodce a musím říct, že je to nejvzdálenější bar, jaký jsem kdy v Huế navštívil. Soudě podle designu se AURA zaměřuje na playboye s knoflíčky a snaživou společenskou smetánku. Kdyby to bylo vše co tento bar nabízí, nebyl by na tomto seznamu. Naštěstí koktejly byly super: řada klasických koktejlů a vlastních specialit připravených schopným barmanem. Já jsem si vybral koktejl Huế Royal Tea – okázalé alkoholické provedení trà cung đình Huế. Ačkoli bar může vypadat spíše pro lidi, kteří by raději byli v tokijském nebo manhattanském sky baru, jsou zde malá uznání Huế, pokud se jim rozhodnete věnovat pozornost. Obsluha byla přátelská a interiér dobře navržený. Nad barem se nachází několik luxusních karaoke místností, které vyhoví každé touze vylít svůj hlas do mikrofonu. Jen si nejprve zjistěte ceny!

Pití a noční život v Hue
Míchání v AURA Mixology & Karaoke

Pití a noční život v Hue
AURA - královský čaj Hue

Pití a noční život v Hue
Dobré koktejly jsou v Huế těžší najít než dobré pivo

Turistické bary a kluby

 

LOKALITY:

Hue Backpackers Bar: 10 Phạm Ngũ Lão | Otevřeno: 6:00-23:00 hod.
DMZ Bar: 60 Lê Lợi | Otevřeno: 8:00-23:00 hod.
Brown Eyes Bar: 56 Chu Văn An | Otevřeno: 17:00 - 02:00 hod.

Psát o turistických barech a klubech v Huế by se mohlo zdát protichůdné Čechovi ve Vietnamu. Ale myslím že každý kdo rád pije, chodí do společnosti a ponocuje, nevyhnutelně skončí v této oblasti Huế. Následující bary jsou také centrem cestovního ruchu v Huế.

Huế Backpackers Bar je přesně tím, čím se označuje. Přijdete sem a potkáte mnoho mladých lidí, kteří si chtějí povídat a sdílet své zážitky a zkušenosti z cestování po Vietnamu. Backpacker bary přivádějí do kontaktu lidi z celého světa, a to by mohlo Huế Backpackers učinit jedním z nejzajímavějších barů ve městě. Pravidelně se zde konají hry a tematické večery, které prolomí ledy mezi vámi a tím kdo sedí vedle vás u stolu. Možností barového občerstvení je tu spousta, včetně západního a vietnamského.

DMZ je trochu jiný podnik. Bar byl založen v roce 1994 jako místo kde se scházejí váleční veteráni a válkychtiví cestovatelé, kteří se vydávají na prohlídky DMZ (demilitarizované zóny, která během vietnamsko-americké války rozdělovala severní a jižní Vietnam a která se nachází severně od Huế). Jeho obchodní model se vyvíjel s měnící se dobou, změnil se na bar pro baťůžkáře, restauraci a zahrnoval také hostel a karaoke kabiny. Pandemie Covidu posunula bar k dalšímu vývoji, když se majitel snažil více oslovit domácí cestovatele. Je těžké předvídat jak bude DMZ reagovat, až se turismus opět rozjede naplno, ale jsem si jistý že se opět stane místem kde se budou cestovatelé setkávat a mísit.

Brown Eyes je dalším základním kamenem nočního života Huế. Na vchodu je napsáno "Otevřeno, dokud poslední neomdlí". Zdejší personál skutečně může potvrdit kolikrát byl tento nápis zpochybněn. Brown Eyes je jediným klubem v Huế "mezinárodním stylu", což znamená, že se můžete volně pohybovat po klubu, bavit se a tančit (vietnamské kluby obvykle drží zákazníky u vyhrazeného stolu). Vstup je zdarma. Uvnitř je hlučno, obvykle zde hraje DJ ale je zde venkovní zahrádka, kde si lidé mohou popovídat a posedět. Na Brown Eyes obdivuji že je to skvělé místo pro zahraniční hosty i místní Vietnamce, kde si mohou společně užít hudbu a zatančit si. Jsou vzácné případy, kdy podniky přitahují klientelu obou trhů: Brown Eyes to dělá s bezstarostnou zábavou.

Pití a noční život v Hue
Nechte se vtáhnou na taneční parket v Brown Eyes

Pití a noční život v Hue
Huế Backpackers Bar

 Podrobnější průvodce najdete ve formě eBook

Pití a noční život v Hue

 

 

Čech ve Vietnamu je svobodný a nezávislý: svobodný pro všechny čtenáře a nezávislý na jakékoli vnější kontrole. Tyto webové stránky jsou však také způsobem, jak si vydělávám na živobytí. Pokud se vám obsah na stránkách líbí a chcete mít přístup do placeného obsahu, zaregistrujte si jeden z balíčků zde. A nebo mne můžete podpořit zakoupením některé z eBook průvodců. Všem vám moc děkuji a posílám pozdrav ze Saigonu.

Zanechat komentář
Dotazy, aktualizace a zprávy o výletech jsou vítány. Prosím však, abyste komentáře psali slušně a k tématu.

 

 

Dostávejte novinky emailem

We never spam. Read Privacy Policy

eBOOK ke stažení!!

Stáhněte si ebook do mobilu, na cestách často není internet.

Image