fbpx

Průvodce Do Vietnamu

Palác nezávislosti, největší historická památka v Saigonu

Palác nezávislosti, největší historická památka v Saigonu

Průvodce po Paláci nezávislosti v Ho Či Minově Městě také známý jako Prezidentský Palác.

Palác nezávislosti, postavený na místě bývalého Norodomova paláce, který byl poškozen při pokusu o státní převrat v roce 1962, je nepřehlédnutelnou pamětihodností pro každého návštěvníka Saigonu.

Toto opulentní architektonické dílo navrhl vietnamský architekt Ngô Viết Thụ, který se stal vítězem první Velké ceny Říma (Grand Prix de Rome), nejprestižnější světové architektonické soutěže v minulém století.

Po četných změnách moci v průběhu francouzského koloniálního období a japonské okupace se palác stal sídlem a pracovištěm prezidentů Jižního Vietnamu během vietnamské války.

Na tomto místě také 30. dubna 1975 došlo k pádu Saigonu a oficiálnímu ukončení vietnamské války, když jeho branami projel tank Severo vietnamské armády.

Jak se dostat k Paláci nezávislosti?

Palác nezávislosti, největší historická památka v Saigonu 
Palác nezávislosti se nachází na ulicích Nam Kỳ Khởi Nghĩa a Huyền Trân Công Chúa a je vzdálen 5 minut chůze od mnoha turistických atrakcí, jako je park Tao Đàn, katedrála Notre Dame, saigonská pošta a ulice Book Street.

Na kole

Jízdní kolo můžete zaparkovat u vstupní brány na Huyền Trân Công Chúa nebo v parku Tao Dan naproti přes ulici.

Palác nezávislosti, největší historická památka v Saigonu 

Autobusem

Palác nezávislosti, největší historická památka v Saigonu

Pokud cestujete autobusem, můžete naskočit na autobusy č. 01, 02, 03, 04 nebo 05 a dostanete se k paláci. 

Design saigonského Paláce nezávislosti.

Palác nezávislosti, největší historická památka v SaigonuPalác je navržen v kombinaci modernistického západního a tradičního východního designu a jeho tvar představuje několik příznivých čínsko-vietnamských znaků, které lze pozorovat z ptačí perspektivy.

Při pohledu na půdorys z výšky byste mohli rozeznat čínsko-vietnamský znak 吉 (ji) neboli štěstí.

Palác nezávislosti, největší historická památka v SaigonuKdyž se na architekturu díváte z dálky z přední strany, všimnete si tvarů znaků 口 (kou), což znamená ústa, 中 (zhong), což znamená střed, 三 (san), což znamená tři, 主 (zhu), což znamená pán (s ohledem na stožár na střeše), a 興 (xing), což znamená prosperita.

Poselství, které chtěl architekt Ngô Viết Thụ prostřednictvím těchto symbolických významů předat, spočívalo v tom, že pod prozatímní vládou se bude Jižní Vietnam těšit svobodě slova, skvělému vedení ze strany hlavy státu, moudrosti, odvaze a lidskosti, které představují tři vlastnosti: morální charakter, absolutní suverenitu a věčnou prosperitu pro lid.

Palác nezávislosti se stal historickou a kulturní památkou v roce 1976 a od té doby jsou návštěvníkům nabízeny prohlídky konferenčních prostor, bývalých státních místností, prezidentské kanceláře a knihovny, jejich obytných prostor a podzemních válečných místností.

Venkovní areál Paláce nezávislosti.

Palác nezávislosti, největší historická památka v SaigonuPalác nezávislosti se rozkládá na ploše 120 000 metrů čtverečních na třech podlažích a je orientován na čtyři hlavní ulice v centru Saigonu: Nam Kỳ Khởi Nghĩa na severovýchodě, Nguyễn Thị Minh Khai na severozápadě, Huyền Trân Công Chúa na jihozápadě a Nguyễn Du na jihovýchodě.

Místo je od dob francouzské koloniální nadvlády plné hustých řad staletých stromů, pečlivě zastřižených trávníků a kopců porostlých trávou.

Palác nezávislosti, největší historická památka v SaigonuZahrady paláce Nezávislosti jsou rozlehlé, a proto zde najdete spoustu orientačních cedulí, které vás provedou celým areálem.

Palác nezávislosti, největší historická památka v SaigonuPokud nezvládáte dlouhou a únavnou procházku, naskočte do elektromobilu pro návštěvníky a projeďte se po areálu svižně, nebo si zde najměte průvodce, který vám pomůže.

Palác nezávislosti, největší historická památka v SaigonuPo průchodu vstupní branou narazíte na oplocený tank s pořadovým číslem 390. Právě tento tank použila Severo vietnamská armáda k proražení brány Paláce nezávislosti v osudný den 30. dubna 1975.

Palác nezávislosti, největší historická památka v SaigonuJděte rovně a uvidíte letoun F-5E. Toto letadlo použil Severo vietnamský pilot ke svržení bomby na toto místo v roce 1975.

Suterén

Palác nezávislosti, největší historická památka v SaigonuV suterénu najdete auto, kterým se v době svého úřadování přepravoval jihovietnamský prezident Nguyễn Văn Thiệu.

Palác nezávislosti, největší historická památka v SaigonuPoblíž stojí džíp modelu M151A2, který v roce 1975 převážel jihovietnamského prezidenta Dương Văn Minha do saigonské rozhlasové stanice, aby přečetl prohlášení o vzdání se moci. Událost která zahájila pád Saigonu a ukončila vládu v Jižním Vietnamu.

Palác nezávislosti, největší historická památka v SaigonuNeodcházejte aniž byste si v obchodě se suvenýry koupili nějaké drobnosti s vyobrazením Paláce nezávislosti. V prodeji zde najdete také žabky, áo dài a plyšová zvířátka.

Bunkr

Palác nezávislosti, největší historická památka v SaigonuPalác Nezávislosti má pod svým suterénem 72,5 metru dlouhý kryt podobný bunkru, který se nachází za špatně osvětlenými a úzkými schodišti a chodbami.

Palác nezávislosti, největší historická památka v SaigonuSloužil k ukládání důležitých dokumentů a komunikačních zařízení, jako jsou televizory, kopírky a telefony.

Byla vybavena postelemi a skříněmi a sloužila také jako nouzový úkryt.

Palác nezávislosti, největší historická památka v SaigonuKdyž byl 9. dubna 1975 vybombardován Palác nezávislosti, ukryla se zde rodina tehdejšího prezidenta Nguyễn Văn Thiệu.

Kuchyně

Palác nezávislosti, největší historická památka v SaigonuV suterénu projděte dlouhou chodbou do kuchyně, kde je většina kuchyňského vybavení stále v bezvadném stavu a v 50. letech bylo považováno za špičkové.

Palác nezávislosti, největší historická památka v SaigonuNajdete zde vybavení, jako jsou vařiče, pračka na rýži, různé dřezy na mytí masa a zeleniny a také stůl na výrobu koktejlů.

Palác nezávislosti, největší historická památka v SaigonuProstory v 1. patře

Palác nezávislosti, největší historická památka v SaigonuPo výstupu do 1. patra odbočte doleva a navštivte banketní sál v Sále nezávislosti.

Tento sál, který se používal pro slavnostní večeře a státní recepce, byl známý také jako státní jídelna a pojme více než 100 hostů. Právě zde složili 31. října 1967 přísahu bývalý jihovietnamský prezident Nguyễn Văn Thiệu a viceprezident Nguyễn Cao Kỳ.

Palác nezávislosti, největší historická památka v SaigonuNa pravé straně haly se nachází kabinetní místnost, kde se scházeli na poradách tajemníci kabinetu a vedoucí poradci jihovietnamských prezidentů.

Palác nezávislosti, největší historická památka v SaigonuNa prvním poschodí se nachází také konferenční sál, který je dostatečně prostorný pro 500 osob. Tento sál, vyzdobený v červené barvě a oplývající velkolepostí, se používal pro formální události, které zahrnovaly tiskové konference, jako například představení vlády a podpisy dohod na státní úrovni.

Prostory ve 2. patře

Palác nezávislosti, největší historická památka v SaigonuVe 2. patře se nacházejí dva přijímací pokoje pro hosty, které využívali tehdejší prezidenti Jižního Vietnamu.

Mezi oběma přijímacími místnostmi pro hosty je jedna menší s kapacitou osmi míst a je určena pro soukromější schůzky. Tato místnost se může pochlubit nápaditým designem interiéru s rozsáhlým použitím červené barvy na židlích, stolech a koberci a tradičními vietnamskými motivy, které se často používaly ve vietnamských palácích v císařských dobách – připomínají komnaty v Zakázaném městě Huế.

Palác nezávislosti, největší historická památka v SaigonuDruhá místnost je větší, má dvanáct míst k sezení, čalouněné židle a modernější styl.

Palác nezávislosti, největší historická památka v SaigonuToto místo, vyzdobené žlutými židlemi a nádherným červeným kobercem, sloužilo k přijímání zahraničních velvyslanců, kteří předávali hlavě jihovietnamského státu pověřovací listiny – formální dopisy, které zakládají vztah velvyslance s danou zemí.

Palác nezávislosti, největší historická památka v SaigonuZ druhého patra ještě neodcházejte, aniž byste zamířili na velký balkon. Z balkonu se návštěvníkům naskytne nádherný výhled na předzahrádku areálu s fontánou a na cestu lemovanou stromy vedoucí ke katedrále Notre Dame.

Prezidentská ložnice ve 3. patře

Palác nezávislosti, největší historická památka v SaigonuVe 3. patře se nachází ložnice, kterou dříve využíval prezident se svou ženou.

Dřevem obložená ložnice s postelí, stolkem, křeslem na čtení a šatní skříní je kvůli ochraně oddělena od návštěvníků.

Palác nezávislosti, největší historická památka v SaigonuNaproti posteli je hnědý toaletní stolek postavený v módě 70. let.

Palác nezávislosti, největší historická památka v SaigonuZachovalá prezidentská koupelna se světlými terakotovými podlahami a stěnami, žlutými dvojitými umyvadly a skříňkami je plná historických prvků připomínajících francouzské interiéry z 50. let.  

Palác nezávislosti, největší historická památka v SaigonuNa tomto podlaží se nachází malé kino, které sloužilo k zábavě prezidentské rodiny a jejich hostů. Toto okouzlující kino v červené barvě pojme až 50 hostů.

Dětská hřiště.

Palác nezávislosti, největší historická památka v SaigonuPo prohlídce paláce si můžete s dětmi hrát na venkovních hřištích s houpačkami a barevnými skluzavkami.

Kavárny a restaurace

Palác nezávislosti, největší historická památka v SaigonuPokud vás dlouhá procházka kolem Paláce nezávislosti unaví, zajděte do jedné z 5 kaváren a restaurací, kde si můžete dát osvěžující nápoje a chutné občerstvení.

V kavárně Highlands Coffee si můžete dát šálek kávy (39 000 VND, ~ 1,68 USD) nebo si odpočinout v kavárně Le Cafe de Dinh, která je hodna pozornosti Instagramu a nabízí dostatek venkovního posezení pod nápadnými modrými slunečníky.

Všechny tyto kavárny jsou obklopeny příjemnou zelení a pro vaše pohodlí jsou rozmístěny u každého vchodu do Paláce nezávislosti.

Prohlídka Paláce nezávislosti je jednou z nejdoporučovanějších aktivit při návštěvě Saigonu.

Uvnitř této historické budovy se můžete seznámit s historií města, s prvními rodinami, které zde kdysi žily a pracovaly, s monumentálními událostmi, které se zde staly, a s mnoha dalšími informacemi.

Obecné vstupné (exponáty a palác): VND65 000 (~2,81 USD) pro dospělé, VND45 000 (~1,94 USD) pro vietnamské vysokoškoláky a VND15 000 (~0,65 USD) pro děti.

Všeobecné vstupné (pouze do paláce): 40 000 VND (~1,72 USD) pro dospělé, 20 000 VND (~0,86 USD) pro vietnamské vysokoškoláky a 10 000 VND (~0,43 USD) pro děti.

Adresa: 135 Nam Kỳ Khởi Nghĩa, Bến Thành Ward, District 1, Ho Či Minovo Město

Otevírací doba: 8:00-15:30, denně

Telefon: 028 3822 3652

Ale spíš zavolejte mě a domluvíme se na prohlídku: +840799085660


Pokud se vám web líbí a jste s informacemi spokojeni, můžete přispět malou částkou na jeho další údržbu, aktualizace, provoz a já si možná také koupím jednu kávu nebo pivo 😋 

 

Screenshot_2022-07-25_081612 Palác nezávislosti, největší historická památka v Saigonu - Čech ve Vietnamu

eBook od Čech ve Vietnamu ke stažení

Zanechat komentář
Dotazy, aktualizace a zprávy o výletech jsou vítány. Prosím však, abyste komentáře psali slušně a k tématu.

 

Dostávejte novinky emailem

We never spam. Read Privacy Policy

eBOOK ke stažení!!

Stáhněte si ebook do mobilu, na cestách často není internet.

Image