fbpx

Průvodce ve Vietnamu

S batohem do Jihovýchodní Asie

S batohem do Jihovýchodní Asie

Jihovýchodní Asie je jednou z nejpopulárnějších turistických destinací na světě. A z dobrého důvodu – vše, díky čemu je cestování skvělé, je snadno dostupné. Tradiční scéna pouličního jídla v celém regionu zajišťuje, že nikdy nebudete mít hlad (a chutě jsou neuvěřitelné). Dávná historie je stále viditelná v chrámech a ruinách regionu.

Homestays a kulturní výměny nabízejí fascinující pohled do domorodých komunit. Díky rozmanité topografii můžete jeden den šnorchlovat a obdivovat korálové útesy a o několik dní později se vydat do hor. Výlet s batohem do jihovýchodní Asie je také snadné si naplánovat, vzhledem k tomu, kolik cestovatelů již ho absolvovalo před vámi (poučit se od druhých je vždy dobrá věc!). A takový výlet je cenově dostupný pro cestovatele s jakémkoli rozpočtem. Jihovýchodní Asie je také jedním z míst, kde jsem se jako sólo cestovatel cítil nejbezpečněji.

Během posledních desetiletí jsem strávil léta objevováním kulturních nuancí a drobných detailů, díky nimž je cestování po jihovýchodní Asii tak příjemné. Nemohu dostatečně zdůraznit, jak moc si myslím, že by si všichni cestovatelé měli naplánovat výlet do těchto regionu a strávit dostatek času zkoumáním, bez ohledu na to, zda se jedná o dlouhodobý výlet, krátkodobou dovolenou nebo první samostatnou cestu do zahraničí. A tak je zde vše, co si myslím, že byste měli vědět při plánování výletu s batohem na zádech.

S batohem do Jihovýchodní Asie

 S batohem do Jihovýchodní Asie

Obsah

Rychlá fakta o jihovýchodní Asii

Jak zůstat zdravý a vyhnout se nemocím při cestování

Plánování nejlepší cesty po jihovýchodní Asii

Jaký je rozumný rozpočet na cestování v jihovýchodní Asii?

S batohem v Thajsku

S batohem v Laosu

S batohem v Kambodži

S batohem ve Vietnamu

Konečné tipy pro batoh v jihovýchodní Asii


Rychlá fakta o jihovýchodní Asii

Měna:

Barmský Kyat (MMK) (aktuální směnný kurz),
Kambodžský Riel (KHR) (aktuální směnný kurz),
Laoský kip (LAK) (aktuální směnný kurz),
Thajský baht (THB) (aktuální směnný kurz),
Vietnamský Dong (VND) (aktuální směnný kurz).

Voda: V Thajsku je voda podávaná v restauracích v džbánech vždy filtrována. Voda ve zbytku jihovýchodní Asie obecně není bezpečná k pití. Některé země, například Myanmar, servírují na stoly slabý horký čaj – tento čaj lze pít bezpečně. Zejména ve venkovských oblastech použijte SteriPen nebo LifeStraw, pokud nemůžete pít balenou vodu a používat sterilní vodu i na čištění zubů v rozvojových oblastech.

Internet: internet v jihovýchodní Asii je docela spolehlivý. Není nejrychlejší na světě, ale funguje, takže většina měst slibuje dobrou provozuschopnost i pro ty, kteří pracují na dálku. Pokud váš hotelový internet nefunguje, jak má, pak ve městě zaručeně najdete tucty kaváren s dobrou rychlostí a chutnou kávou. Nomadic Notes má fantastickou síť kaváren s wifi v mnoha městech jihovýchodní Asie. Pokud spoléháte na přístup k internetu, pořiďte si SIM kartu v každé nové zemi a snadno surfujte rychlostí 4G.

Přeprava Většina úsporných batůžkářů cestuje po zemi. K přejezdu po zemi mezi zeměmi budete pravděpodobně používat dálkové autobusy, ale to se může velmi lišit v závislosti na hraničním přechodu a topografii. Můžete najít „autobus nebo loď nebo nákladní vozidlo“, záleží prostě kam se vydáte. Vlaky jsou v některých zemích pomalejší, ale levnější. Otevřeně myslete na své možnosti přepravy a mějte na paměti, že je to velký region a silnice jsou ve venkovských oblastech nevalné kvality což občas znamená dlouhé dny cestování. Pokud přejíždíte dlouhé vzdálenosti, zvažte leteckou přepravu – najdete překvapivě levné lety prostřednictvím nízkonákladových leteckých společností, což vám může zkrátit dobu dovolené strávené na cestách. Spolehlivě najdete skvělé nabídky letů na Skyscanner.net, protože zahrnuje téměř všechny levné letecké společnosti působící v regionu a je zdaleka nejlepším vyhledávačem letů pro turisty s batohem v SEA.

Jakmile jste ve městě, tuk-tuky a motocyklové taxi jsou běžné všude. Uber je šikovný a nabízený v mnoha oblastech – funguje dokonce i na motocyklech – ale Grab/Uber je velmi populární regionální ekvivalent. Když si koupíte místní SIM kartu, zaregistrujte se a mějte ji snadno přístupnou v telefonu pro snadnou přepravu ve všech velkých městech regionu. Doporučuji mít v telefonu pro cestování v regionu obě aplikace.

Elektřina: 220 V/50 Hz, občas i 110 V/60 Hz (severoamerická zástrčka a dvojitý kolík bez uzemnění)

Možné problémy: Region je obecně bezpečný a násilné zločiny jsou vzácné. Níže se v příručkách pro dané země zabývám bezpečností, ale celkově se dějí podvody v hlavních městech, jako je Bangkok, Saigon a další. Podvody se primárně soustředí na turistické oblasti města a v celém regionu se vyskytuje několik běžných. Obětmi těchto podvodů se stali i zkušení cestovatelé. V některých oblastech je také těžké najít kvalitní zdravotní péči a určitě byste měli mít cestovní pojištění – je to nutné.

Všimněte si toho, že ačkoli je pronájem motorky navenek běžný, dopravní nehody jsou hlavní příčinou úmrtí turistů v Thajsku. Noste helmu a přečtěte si tento článek, abyste skutečně porozuměli bezpečnosti cestování.

Ubytování: Když jste v jihovýchodní Asii, je Agoda asi nejlepším rezervačním serverem-každý, kdo vám řekne něco jiného, ​​vám lže nebo nemá dost zkušeností. Přestože společnost Agoda nabízí ubytování po celém světě, její pokrytí a recenze jsou nejlepší v oblasti SEA. Ubytování je často natolik levné, že se ve většině míst můžete rozhodnout pro levný penzion a soukromý pokoj, a to v pohodě i pro rozpočet batůžkáře – Hotelové stránky nabízejí i možnosti hostelu, takže doporučuji soustředit vyhledávání na jedno místo pro snazší průzkum atd. Airbnb v jihovýchodní Asii je trochu odlišný od jiných míst na světě – ačkoli existují soukromé nemovitosti k pronájmu, mnoho hotelů jej také používá. Použijte Airbnb kdykoli chcete něco trochu hezčího, ale dostupnějšího. Agoda a Airbnb jsem používal výhradně na svém nedávném trupu Vietnamu s batohem na zádech a fungoval bezchybně. Pokud potřebujete více pomoci s navigací, kde se ubytovat každou noc, podívejte se na můj podrobný průvodce Jak rezervovat hotely, hostely a penziony v Asii.

Víza: Vietnam a Myanmar jsou jediné dvě země, které pro většinu držitelů západních pasů víza při příjezdu nenabízejí. Obě země však nabízejí nové možnosti e-víz, takže jsou praktičtější, než tomu bylo v minulých letech. Zvláštní pozornost pro turisty s batohem na zádech si zaslouží skutečnost, že Thajsko nabízí 30 dní při příjezdu letecky, ale pouze 15 dní po vstupu přes pozemní přechod. Mnoho víz v regionu jsou celostránkové nálepky, takže se ujistěte, že máte v pasu dostatek místa! Počítejte pečlivě své dny – pokud je na vašem vízu uvedeno 30 dní, budete za každý den navíc pokutováni!

 

Jak zůstat zdravý a vyhnout se nemocím při cestování

Jednou z nejděsivějších věcí během cestování je, když se vyskytne závažný zdravotní problém. Během plánování vlastních cest po Asii jsem se často zamýšlel nad dostupností zdravotní péče, proto cestovatele to bývá velká neznámá. Kromě toho, že jsem se nechal očkovat, tak jsem si vybavil i malou lékařskou soupravu a pokaždé sjednal opravdu dobré cestovní pojištění.

Kromě běžných otázek, kterým čelím ohledně strachu a překážek cestování, je téma zdraví velkým tématem. V průběhu let mi několik dlouholetých čtenářů zaslalo e-mail o jejich potížích se zdravím poté, co se vydali na velkou cestu do zámoří.

 • Nechte se naočkovat: Očkování je důležitou součástí cestování mimo hotelové rezorty a všichni noví cestovatelé by měli navštívit očkovací centrum nebo kliniku a zkonzultovat doporučené vakcíny pro cílové země.
 • Noste lékařskou soupravu: I když si můžete snadno koupit cestovní lékařskou soupravu, doporučuji ji upravit tak, aby odpovídala vašim potřebám, a přidat několik věcí, které často chybí.
 • Tip: Orální rehydratační soli zachraňují život, stejně jako širokospektrální antibiotika a antihistaminika. Pravděpodobně budete používat antibiotický krém více než cokoli jiného, ​​abyste se ujistili, že se v tropických vedrech nemokvají malé škrábance.
 • Kupte si cestovní pojištění: Nikdy jsem své cestovní pojištění nevyužil, ale vřele doporučuji mít ho, zvláště pokud cestujete dlouhodobě. Používám World Nomads nebo IMG Patriot.
 • Přečtěte si a prozkoumejte: Přečtěte si o místech, kam cestujete, zeptejte se ostatních cestujících, jaká opatření v regionu přijali. Přečtěte si How to Shit Around the World, který vyhrává o nejlepší titul vůbec.
 • Proveďte fyzická opatření: V mnoha tropických oblastech (to je zásadní v celé jihovýchodní Asii) je prevence bodnutí komáry důležitá, spreje (místní jsou účinnější), do epidemických oblastí i profylaxi (léky na malárii). Dobrá věc je moskytiéra. Hodně si myjte ruce – víc, než byste to dělali u sebe doma, je to nejúčinnější prevence dotykem přenosných nemocí jako jsou žloutenka apod.
 • Zjistěte více o bezpečnosti potravin: Noste si vlastní nádobíčko (nosím s sebou tuto lžíci) a prozkoumejte způsoby, jak poznat dobré stánky s občerstvením a restaurace. Moje kamarádka Jodi napsala Příručku cestovatele jídla, skvělý průvodce, který vám nejen ukáže, jak se hluboce ponořit do potravinové kultury místa, ale nabízí hromadu praktických rad ohledně bezpečnosti jídla (a stravování).
 • Přečtěte si také o bezpečnosti vody: Pitná voda v rozvojových zemích není často bezpečná. Na cestách jsem použil SteriPen a něco jako LifeStraw by také mohlo účinně zajistit, že se nikdy nezaseknete bez čisté pitné vody.
 • Zůstaňte hydratovaní: Cokoli související s průjmem a zvracením má závažné vedlejší účinky dehydratace. Noste orální rehydratační soli a soustřeďte se na pití elektrolytů a minerálů, pokud trpíte jakýmkoli záchvatem průjmu nebo zvracení. Správná hydratace může být tím jediným, co zabrání fatálním komplikacím, než najdete lékařskou pomoc. Je docela levné doplňovat zásoby na cestách ve vyspělejších zemích jihovýchodní Asie (Thajsko mělo v každé lékárně orální rehydratační soli, Laos nikoli). Všimněte si, že tento tip beru velmi vážně. I když ne každý cestovatel nebo výlet vyžaduje něco jako SteriPen, orální rehydratační soli mi zachránily život – dvakrát. Pokaždé během těžkého průjmového onemocnění v jihovýchodní Asii.
 • Proveďte preventivní opatření: Antibiotika způsobí chaos ve vašem systému a zabijí všechny dobré bakterie ve vašem těle spolu se špatnými. Někdy jsou však antibiotika jediným způsobem, jak nemoc překonat. Vezměte si probiotické pilulky a jezte jogurty, kefíry nebo jiná jídla s živými kulturami nejen během léčby antibiotiky, ale v jakékoli oblasti, v místech kde bojujete se střevními potížemi. Dostatek spánku a zdravé stravování také pomáhá jako prevence onemocnění!
 • Požádejte o pomoc, když ji potřebujete: To zahrnuje vyhledání lékařské pomoci, požádání místních o pomoc, když je váš stav vážný, obecně – komunikaci. Lidé jsou většinou po celém světě ochotní, a pokud jste v těžkých podmínkách, musíte dát ostatním vědět o své nemoci a požádat případně o pomoc. Vlivem horkého vlhkého klimatu v jihovýchodní Asii, úrovně hygieny a horší dostupností zdravotní péče se situace může rychle zhoršit. Pokud si myslíte, že jste vážně nemocní, nespoléhejte na vlastní diagnostiku ale na WebMD-vyhledejte pomoc.
 • Udržujte si pozitivní přístup: být nemocný na cestě je asi ten nejosamotnělejší pocit co znám a jaký jsem kdy na cestách cítil. Udržet si pozitivní přístup po několikadenním objímání toalety je těžké, ale zásadní pro to, aby vám pomohl co nejrychleji se zotavit. Nejste sami a ani zbytek cestovatelů, zveřejňujících šťastné fotografie na Facebooku, nemá tajný recept na zdraví, většina dlouhodobých cestovatelů bojovala se zdravotními problémy na cestách také.

S batohem do Jihovýchodní Asie S batohem do Jihovýchodní Asie

Jaká očkování potřebujete pro jihovýchodní Asii?

Na tuto otázku nejlépe odpoví vaše nejbližší klinika cestovní medicíny nebo očkovací centrum. Pokud chcete nástin doporučených vakcín, Centrum pro kontrolu nemocí je nejlepším zdrojem na internetu pro očkování. Pokud jde o náklady, ty se mohou lišit, pokud používáte cestovní kliniku ve Spojených státech, vezměte v úvahu, že rodině blogerů z oblasti cestování se podařilo ušetřit asi 1 000 dolarů tím, že pořídili své očkování na začátku výletu po jihovýchodní Asii na renomované cestovní klinice v Thajsku.

Cestoval jsem po regionu i se svou přítelkyní a byl jsem zodpovědný za výběr jejího očkování a v tomto příspěvku jsem je vyjmenoval. Toto jsou očkování, které mám právě teď. Některé z nich jsou standardní dětské vakcíny, zatímco ty, které jsou označeny hvězdičkou*, se podávají nejčastěji pro mezinárodní cesty:

Žloutenka typu A

Žloutenka typu B

Meningitida

MMR (spalničky, příušnice a zarděnky)

Obrna

Tetanus/Záškrt (Td)* (získejte posilovač před odjezdem, např. Boostrix)

Tyfus*

K očkování do jihovýchodní Asie obecně nepotřebujete následující vakcíny, ale možná je budete chtít získat v závislosti na doporučení lékaře nebo plném rozsahu míst, která na své cestě navštívíte: japonská encefalitida, vzteklina, cholera, posilovač planých neštovic. Žlutá horečka* je v některých zemích mimo jihovýchodní Asii očkovací látka vyžadovaná jako povinná.

 

Jak zabránit malárii: Opatření a rady

V závislosti na ročním období, kdy jste v jihovýchodní Asii, možná budete muset dbát zvýšené opatrnosti u opatřeních dvou klíčových nemocí přenášených komáry: malárie a horečky dengue. Tato onemocnění mohou být závažná a život ohrožující a obě vrcholí ke konci období dešťů (pozdní podzim ve většině jihovýchodní Asie). To je také začátek hlavní turistické sezóny, takže existují důvody k opatrnosti. Váš lékař vám může předepsat profylaxi, doxycyklin, pokud cestujete v hlavní sezóně (toto je lék, který byste měli užívat během pobytu v oblasti ve které se vyskytuje malárie).

Protože jediná schválená vakcína pro prevenci horečky dengue (Dengvaxia od Sanofi Pasteur) má občas problematické vedlejší účinky, cestoavtelé jsou ohledně ní často skeptičtá. Důležitá je běžná prevence – vhodným oblečením můžete předejít mnoha problémům, zejména pokud je ošetříte permethrinem a samozřejmě byste měli používat repelenty. Na konci období dešťů noste během soumraku a dalších hodin výskytů komárů košile a kalhoty s dlouhým rukávem (bez ohledu na počasí). Moskytiéra v noci by měla být samozřejmostí, zejména mimo velkoměsta.

Pomocí interaktivní mapy malárie CDC najděte nejrizikovější oblasti, které navštěvujete.

 

Plánování nejlepší cesty v jihovýchodní Asii

V jihovýchodní Asii je toho tolik k vidění, že je zdánlivě nemožné zúžit možnosti, vybrat trasu a pak se jí držet. Skvělá věc je, že i když si vyberete trasu regionem, můžete věci snadno změnit, jakmile jste tam. Silná dopravní infrastruktura a nízké náklady znamenají, že můžete změnit své plány, pokud jste se rozhodli, že milujete například jedno místo a rozhodnete se tam vrátit (to se stává). Někteří batůžkáři navštěvující JV Asii mají jen 10 dní, zatímco jiní jsou na šestitýdenním dobrodružství, a přesto někteří plánují tří až šestiměsíční odyseu napříč regionem. Pokud máte pouze deset dnů na cestování doporučuji se držet se na pevnině, abyste většinu cesty nestrávili na lodích nebo letištích. Pokud opravdu toužíte prozkoumat během jednoho měsíce Bali, zvažte, zda tam nestrávit celou cestu, po dalších ostrovech v Indonésii s můžete vypravit příště. Místa, jako je Singapore, Hong Kong, Taipei apod je dobré plánovat jako několikadenní stopover během cesty do JV Asie, směrem tam nebo zpět.

 

Nejlepší čas pro cestu do jihovýchodní Asie?

Obecně platí, že hlavní sezóna v regionu trvá od listopadu do března. To je, když se počasí ochladilo a období dešťů pro většinu (ne všechny) kouty jihovýchodní Asie skončilo. Počasí je na jaře horké, v létě horké a dusné a během podzimních monzunů vážně mokré. Ale je to velká oblast a některé nuance se mohou lišit v závislosti na vašich vysněných místech – Sapa, Vietnam má například sníh v období ledna a rozhodně postrádá ikonická terasovitá rýžová pole. Duben je horký, ale proto se v těchto měsících konají vodní slavnosti Songkran a Thingyan. A jak se dostanete dále na jih, Malajsie a Indonésie ve skutečnosti má v létě sušší počasí. Podrobněji prozkoumejte, jakmile si vyberete klíčové činnosti a předpokládanou trasu.

 

Kam byste měli jet v jihovýchodní Asii?

Necelé dva týdny: Začněte ve velkém městě, jako je Bangkok, Penang, Hanoj ​​nebo HCMC (Saigon) a odtud se přesuňte po souši, abyste viděli místa v okolí, nebo přeskočte do zemí pomocí levných letenek, které jsou k dispozici mezi hlavními městy. Obecně byste měli navštívit maximálně dvě země – pokud toho uděláte více, strávíte většinu dní pouze cestováním v dopravních prostředcích, místo abyste viděli ty nejlepší památky a přírodní krásy.

Většina cestovatelů, kteří začínají v Thajsku, se vydává na několik dní cesty do Kambodže nebo na jih do Malajsie, pokud právě opustili thajské ostrovy. Návštěva Laosu zahrnuje pouze drahé lety nebo dlouhé a dlouhé dny cestování, takže zvažte přeskočení Laosu na krátkou návštěvu ve prospěch hlubšího cestování do jiných oblastí (což mě bolí psát, protože Laos miluji). Stejně jako v Thajsku by se cestovatelé směřující do Vietnamu měli většinu svého času soustředit na tamní úžasná místa, pouze několik dní na návštěvu Kambodže (přejít po souši z jižního Vietnamu do Kambodže je docela snadné). Dbejte spíše na kvalitu než na kvantitu a pohrajte si s vyvažováním typů nabízených zážitků: chrám a historická místa, dobrodružné aktivity, čas strávený na pláži, přírodní divy, život ve městě a na venkově atd.

Se třemi měsíci: Stejně jako u kratší trasy, je nákladově nejefektivnější začít ji ve velkém městě. Zvažte cestu ve spirále nebo kruhu přes pevninskou oblast. Tři měsíce jsou pořádný kus času a můžete opravdu hodně vidět, aniž byste vyhořeli. Jedním z populárních vzorů je začít v Bangkoku, vydat se na sever do Chiang Mai, poté po souši do Laosu přes řeku Mekong – prozkoumat krásný Luang Prabang a poté se přesunout do Vietnamu. Po zemi do Vietnamu je to docela náročných několik dní cesty, takže si můžete také rezervovat lety z Vientiane do Hanoje, abyste ušetřili čas – přijdete o krásné vesničky, ale dá to příležitost zastavit se v krásném Vang Vieng.

Z Hanoje prozkoumejte Sapa, záliv Ha Long a další klasická místa, než se vydáte na jih do nádherného Hoi An, bývalého císařského města Hue a dále dolů do Saigonu (oficiálně Ho Chi Minh City / HCMC). Toto je dlouhá, místy docela nudná, cesta mezi velkými městy (mezi severem, středem a jihem) existují velmi dostupné lety (v některých případech méně než 50 $). Někteří cestovatelé (já!) Stráví celé tři měsíce jen ve Vietnamu, takže si budete muset vybrat stránky, které chcete nejvíce vidět. Ze Saigonu (HCMC) se vydejte do delty Mekongu, možná si na pár dní odpočinete na ostrově Phu Quoc (zvláště pokud se nedostanete na thajské ostrovy), poté se přesunete po souši do Kambodže. Siem Reap je jasná volba a je nepominutelný, na rozdíl od pláží, které nejsou zdaleka tak pěkné jako Phu Quoc nebo thajské ostrovy.

Ze Siem Reap do Battambang sladké a ospalé město, nebo se přestěhujete na thajské ostrovy nebo zpět do Bangkoku. Máte zde na výběr, pokud se vydáte na jih na ostrovy, pak je docela snadné navštívit Malajsii (a v Penangu je úžasné jídlo), nebo se můžete vrátit do Bangkoku, zaregistrovat si barmské vízum a letět do Myanmaru. Upřednostňuji tento druhý plán, protože si myslím, že Myanmar je skutečným zážitkem a v této oblasti jedinečným. Začněte v Yangonu a nemůžete minout Bagan a jezero Inle. Budete muset letět zpět z Myanmaru, takže je jen na vás, jestli se vrátíte do Bangkoku nebo se vydáte levným letem do Malajsie, na Bali nebo na Filipíny. Možná máte také nedostatek času, protože tato trasa může jistě, trvat celé tři měsíce, pokud cestujete pomalu a užíváte si životní tempo. :)

 

Základní zdroje plánování trasy:

Agoda: V podstatě jediný web pro rezervaci hotelů, který v regionu používám, protože má nejširší a nejdostupnější výběr v jihovýchodní Asii. Používám také Airbnb, ale právě v této oblasti je nejlepší Agoda.

Rome2Rio: Tak šikovný pro zjištění celé škály možností přepravy mezi dvěma městy, ukazuje vše od letů po vlaky, autobusy, minibusy a další.

Skyscanner: Nejlepší stránka, ruce dolů, pro levné lety v regionu.

Travelfish: Mezi mé zdroje pro cokoli v jihovýchodní Asii. Je aktualizován mnohem častěji než tištěné průvodce a má rozsáhlé místní znalosti a také poměrně aktivní fórum. Pokud se vydáte mimo cestu, mělo by to být první místo, kde byste měli vyhledat tipy, rady ohledně dopravy atd.

 

Jaký je rozumný rozpočet na cestu s batohem po Asii?

Téměř celá jihovýchodní Asie je neuvěřitelně šetrná k vašemu rozpočtu, a právě v této oblasti světa mohou turisté s nízkým rozpočtem dosáhnout toho, kdy utratí pouze o něco více než 15 $ denně. Tento rozpočet však není trvale udržitelný pro většinu cestovatelů, kteří mají zájem region zažít a skutečně si ho užít. Existuje řada neuvěřitelných výletů za jídlem, ubytování v rodině a sociálních podniků, které nabízejí zážitky, na které budete vzpomínat celý život, pokud si naplánujete rozpočet, který zahrnuje tyto druhy aktivit.

Jako obecné zobecnění platí, že mladší batůžkáři mohou snadněji cestovat za velmi málo peněz, protože jsou ochotni ušetřit náklady pomocí pomalejší dopravy, spaní na kolejích nebo spaní v houpací síti a vzdání se dražších výletů. Z tohoto důvodu odhady rozpočtu zde předpokládají, že cestujete s omezeným rozpočtem, ale přesto jste ochotni si koupit důležité výlety. Tyto rozpočty předpokládají dlouhodobé cestování na měsíc nebo déle, aby bylo dosaženo těchto průměrných denních útrat v jihovýchodní Asii.

Nízkonákladový cestovatelé utratí v průměru 25 USD za den v jihovýchodní Asii, když započítáte náklady, jako jsou vstupné na Angkor wat v Siem Reap, několik zajímavých kurzů, často se budete přesouvat – to také předpokládá, že se často pohybujete po celém regionu a nezůstáváte na jednom místě (tyto regiony nabízí dostupné životní náklady pro expaty a digitální nomády). Rozpočet vaší cesty je tedy asi 1 000 až 1 200 $ měsíčně na osobu (to nezahrnuje lety, cestovní pojištění, vybavení atd.)  ... Jistě, můžete to udělat levněji, ale toto je skromný rozpočet, ve kterém se stále můžete ponořit do hloubky kultury, historie a například kuchyně. Některé země stojí více (Myanmar, Singapur) a jiné méně (Laos, Malajsie), takže pokud máte omezený rozpočet, uspořádejte si dny ve vybraných zemích (níže jsou specifika jednotlivých zemí). V této cenové relaci jsem strávil většinu svých cest po regionu, takže mohu potvrdit, že je to proveditelné a můžete vidět hodně za relativně málo peněz..

Cestovatelé střední třídy v jihovýchodní Asii budou cestovat spokojeně za 40 až 45 dolarů na den. Cestování na této úrovni znamená, že zůstáváte v soukromých hotelech, občas jíte západní jídlo a rozhodně si rezervujete kurzy vaření nebo tomu podobné, zábavné celodenní výlety a pohlcující zážitky. Stále můžete podniknout dlouhou cestu autobusem, abyste ušetřili náklady, ale obecně si přidáváte malé vylepšení, abyste si zvýšili úroveň pohodlí a zažili více ze zemí a kultury. Tento rozpočet je ve dvojici ještě proveditelnější, protože mnoho hotelových pokojů je dvoulůžkových a náklady na ubytování můžete rozdělit mezi sebe.

Náročnější turisté s batohem na zádech a digitální nomádi by měli mít rozpočet asi 60 USD za den pro pohodlný zážitek z cestování. Všimněte si, že to platí pro turisty s vyššími nároky, nikoli pro cestování za vyššími cenami. Při tomto rozpočtu, pravděpodobně se pohybujete po regionu alespoň částečně po zemi a máte zájem ponořit se hluboko do její kultury. Tento rozpočet vám umožní pokoje s klimatizací, soukromé taxíky na a z autobusových nádraží a letišť a možnost jíst více západního jídla, pokud najdete místo, které vás zaujme. Cestujete ve dvojici? Tak se samozřejmě náklady dají rozdělit mezi oba cestující, jelikož jak hotely, tak taxíky neúčtují za osobu.

Níže najdete rozpis jednotlivých zemí, kde najdete průvodce a denními rozpočty v Thajsku, Laosu, Myanmaru, Kambodži a Vietnamu. A využijte databázi / sbírku skutečných cestovních rozpočtů z této oblasti, abyste mohli přesně odhadnout, kolik budou vaše cesty stát.

 

Thajsko

Náklady na turistiku v Thajsku se pohybují mezi 900 a 1750 USD za měsíc, v závislosti na vašem stylu cestování. Jakmile jste na zemi (takže lety nepočítáme), dá se říci, že turisté s batohem na zádech utratí průměrně kolem 30 USD za den, a to jak sólo, tak i v páru. Na severu je to levnější ve srovnání s thajskými ostrovy, ale celkově je základní rozpočet, pokud plánujete cestovat v širokém okolí, asi 30 $. To je, pokud se opravdu chystáte vyrazit jako batůžkář.

V průměru můžete za své peníze získat spoustu zážitků za přibližně 40–50 $ za den. To znamená nějaké hezčí pokoje (možná s klimatizací) a jíst více než jen nejlevnější pouliční jídlo každý den. Přidejte dalších 15 $ na den-celkem asi 65 $ na den a jste na horní úrovni cestovatele střední třídy a opravdu máte pěkné možnosti pro každý aspekt: ​​jídlo, ubytování a dopravu. Thajsko má také dobře rozvinutou infrastrukturu cestovního ruchu, takže se můžete potloukat v jedné oblasti, a přitom v jiných ušetřit a přizpůsobit si styl cestování tak, aby odpovídal vašemu rozpočtu.

Thajsko má kouzelnou kombinaci nízkých životních nákladů, bohatého kulturního dědictví a vysoké kvality života, a proto mnoho cestovatelů využívá Thajsko jako výchozí bod pro cestu po jihovýchodní Asii.

 

LAOS

Náklady na cestování v Laosu se pohybují mezi 700 a 1 500 dolary za měsíc. Laos nabízí batůžkářům nižší denní rozpočet než nedaleké Thajsko, obvykle asi 22 $ za den, většinou proto, že má mnohem méně rozvinutou dopravní infrastrukturu, slabší odvětví cestovního ruchu a méně rozvinutou ekonomiku. To znamená, že vaše peníze vystačí déle, ale batůžkáři na jakékoli úrovni by měli hledat způsoby, jak vnést peníze do ekonomiky, než praktikovat přehnaně silné smlouvání a podobně – je to chudá země.

Turisté s batohem na zádech mohou snadno najít místo na spaní za pouhých 6 $ za noc na mnoha místech po celém Laosu. Pokud se rozhodnete zůstat v levném hostelu nebo penzionu a jíst pouliční jídlo, je možné snadno cestovat do Laosu za méně než 25 dolarů denně. Cestovatel střední třídy, který pobývá v soukromém hotelu, jí něco z pouličního jídla a rezervuje si pěkné výlety a aktivity, snadno přijde na 40 dolarů za den. Na špičkové úrovni středního rozsahu mohou cestovatelé nebo ti, kteří se chtějí ubytovat v dražších hotelech a jíst v restauracích, očekávat, že zaplatí více než 55 $ za den. Pokud máte odpor k dlouhým pozemním cestám, zohledněte cenu poměrně drahých letů do a ze země.

Kambodža

Náklady na cestování v Kambodži mohou být poměrně nízké, protože země je chudší než okolní země, což z Kambodže dostupnou zemi pro batůžkáře s měsíčním rozpočtem od 600 do 1300 USD pro většinu cestovatelů. To znamená, že samozřejmě návštěva samotného Angkor Wat v Siem Reap není levná, pokud to ale uděláte správně náklady se dobře rozprostřou. Čím déle v zemi pobýváte, tím nižší budou vaše denní výdaje.

Kambodža má rozsáhlou síť ubytoven, penzionů a hotelů v oblíbených destinacích, jako je Siem Reap a Phnom Penh. Nízkorozpočtoví cestovatelé se mohou ubytovat v hostelech a jíst pouliční jídlo za 25 dolarů za den. Pokud hledáte soukromý hotel, je možné najít pěkný za 15–30 $ za noc, čímž se rozpočet pro cestovatele střední třídy přiblíží na 40 $ za den. Pokud chcete během svého pobytu v Kambodži hýřit, existuje spousta krásných butikových hotelů, nebo můžete svůj rozpočet navýšit na 55 $ na den a podnikat soukromé prohlídky hlavních památek, rezervovat si soukromé taxi do vaší destinace a obecně být o něco více komfortní. Jsou zde také velmi špičkové resorty, pokud jste připraveni na přestávku v jakémkoli bodě cesty.

VIETNAM

Moderní Vietnam je oblíbeným místem pro cestovatelé, kteří milují nízkonákladové cestování, potkáte zde turisty z celého světa. Strávil jsem tři měsíce cestováním z jihu na sever, jako cestovatel s rozpočtem střední třídy a objevil jsem fascinující města po celé zemi, která akcentovala různé aspekty dlouhé a složité historie Vietnamu. Plánujte, že utratíte mezi 600 a 1400 dolary za měsíc, v závislosti na vašem stylu cestování.

Batůžkáři, kteří spí v ubytovnách a jedí pouliční jídlo, mohou snadno cestovat po Vietnamu za 20 dolarů na den. Největší útrata ve Vietnamu bude nejspíše za výlet na Ha long bay. Cestovatelé střední třídy utratí 35–45 $ za den. Utratíte 25 $ za noc za pěkné ubytování (s klimatizací a prostornými pokoji) a dalších 10–20 $ za jídlo a výlety. Na špičkové úrovni středního dosahu dostanou cestovatelé za své peníze opravdu hodně, protože i pěkné hotely a kvalitní jídlo jsou cenově dostupné. Dá se říci, že za nějakých 55 $ na den už můžete docela hýřit co do jídla nebo ubytování, nebo obojího.

 

BARMA (MYANMAR)

Jednou z největších chyb, kterých se cestovatelé dopouštějí, je předpoklad, že Myanmar bude stejně levný jako Thajsko, což opravdu není tento případ. Cestovatelé s nízkým rozpočtem mohou najít postele v Yangonu a Mandalay za pouhých 11 USD za noc. V Baganu ale hostely stojí kolem 15 USD. Na to navazují hotely v různých kategoriích / cenových relacích.

Batůžkář se může dostat na 35 dolarů za den. To znamená, že se vydáváte pouze na dlouhé jízdy autobusem a držíte se pouličního jídla a ubytoven, kdykoli je najdete. Cestovatelé střední třídy mohou najít soukromé pokoje v penzionech nebo levné hotelové pokoje již od 21 USD za noc. Rozpočet střední třídy se pohybuje kolem 50 $ na den. To znamená, že mít o něco větší rozpočet je zde obrovský rozdíl, kde je létání mezi některými městy exponenciálně pohodlnější než mrazivé noční autobusy. Pokud máte nějaká fyzická omezení, vezměte v úvahu, že drsné cestování pro vás může být těžké a možná budete chtít si koupit lety při přesunech na dlouhé vzdálenosti mezi čtyřmi nejoblíbenějšími destinacemi, které jsou docela vzdálené (Yangon, Bagan, Inle Lake, a Mandalay). I když v Myanmaru utratíte o něco více, než je váš typický rozpočet pro JV Asii, přinese to lokálně více peněz přímo do komunit a lidí, kteří to potřebují. Můžete si také koupit skvělé výlety, kde se můžete skutečně ponořit do barmské kultury.

 

S batohem do Jihovýchodní Asie S batohem do Jihovýchodní Asie

Batůžkaření v Thajsku

Obvykle není důvod někoho nutit na výlet do Thajska – má krásnou a vstřícnou kulturu. A nemusíme hned začínat ani s chutným jídlem. To neznamená, že to také není složité cestovat po Thajsku. Jsou to klady a protiklady země, díky které se turisté (včetně mě) vracejí. Thajské kulturní normy jsou složité a s výrazně odlišným jazykem než angličtina, je toho hodně co objevovat pod povrchem.

Historie Thajska je dlouhá, nejstarší obyvatelé sahají až do roku 3 000 př. N. L. Současné Thajské království se však datuje zhruba do 13. století, kdy dnešní Thajsko získalo suverenitu od Khmerské říše (stále přítomné v současné Kambodži). Během několika příštích století uvidí Thajsko vzestup a pád několika království (včetně království Sukhothai a Ayutthaya) - a cestovatelé uvidí tuto dlouhou historii nejen v komplexech ruin chrámů, ale také v hlubokém kulturním dědictví, které naplňují festivaly, kulinářské tradice, náboženství a moderní způsob života v zemi.

Při cestování po celém regionu si všimněte, že Thajsko zůstává jedinou ze zemí jihovýchodní Asie, která nikdy nebyla kolonizována, takže je to zřetelný a zajímavý kontrast ke Francouzy ovlivněným zemím jako je Laos a Vietnam a Brity ovlivněnému Myanmaru (Barmě).

 

Vaše cesta přes Thajsko

Země je velice dlouhá, vzdálenosti od severu k jihu, což je důvod, proč mnoho cestovatelů po souši zvolí směr a poté se po prohlídce okolních zemí vrátí zpět do zbytku Thajska. Doprava v Thajsku patří k nejlepším v regionu, takže se připravte na spoustou přesouvání, abyste viděli vše, co nabízí. Pokud bych měl trochu zjednodušit – z Bangkoku můžete podniknout následující:

 

 • vydejte se na sever do kulturního hlavního města země, Chiang Mai. Cestou se zastavte v Sukhothai. Poté navštivte sloní útulek, prohlédněte si mnoho chrámů na kole a poté se vydejte buď dále na sever, nebo k hranici Laosu. Pokud chcete vidět všechny nabídky severu, zvažte Chiang Rai, který musíte navštívit, a malá pohraniční města s Barmou jako fascinující způsob, jak strávit několik dní. Pai je také trvale populární a Zlatý trojúhelník je opravdu lepší navštívit na několik dní než jako jednodenní výlet.
 • vydejte se na jih na thajské ostrovy, a přitom si odpočiňte v tyrkysově modrých vodách s výhledem na nádherné korálové útesy. Každý ostrov má jiný ráz, takže si dobře prozkoumejte, než vyberete ten pravý. Radosti na ostrově můžou trvat dny nebo týdny to samozřejmě záleží jen na vás. Odtud můžete snadno přejít do Penangu v Malajsii, letět jinam nebo přes pevninu do Kambodže přes přechod Koh Kong, abyste se dostali například do jižní Kambodže.
 • jeďte autobusem nebo vlakem na severovýchod směrem k Vientiane, Laos. Oblast Isaan ve východním Thajsku je mnohem méně navštěvovaná než jiné oblasti, ale má neuvěřitelnou historii, kulturu a jedinečná jídla. Místo toho, abyste se vydali přímo do Laosu, strávili několik dní v Isaanu na cestě skutečně mimo tradiční cestu se vyplatí.
 • vlak, autobus nebo let vás dopraví na severovýchod do Kambodže a prozkoumejte Angkor Wat. Hraniční přechod Poipet je plný podvodů, ale je to snadný přesun mezi Bangkok a Siem Reap. Vaše možnost je také opustit Poipet autobusem směřujícím do skutečně okouzlujícího města Battambang, které můžete navštívit na několik dní před cestou do Siem Reap (udělal jsem to, ale musíte včas odjet z Bangkoku, abyste stihli poslední autobus dne do Battambangu).

 

Thajské jídlo

Thajsko má úžasné možnosti stravování pro cestovatele všeho druhu. Vegetariánské jídlo najdete docela snadno. Pouliční jídlo je v Thajsku běžné a vozíky s ovocem nebo masem nebo kari nebo dezerty najdete téměř v každém městě a vesnici. Podobně jako v západní kultuře stolování, trik k nalezení nejlepšího jídla je jíst tam, kde jedí místní. Nejen z hlediska chuti, ale také z hlediska bezpečnosti potravin.

Vytáhněte malou plastovou stoličku, navštivte obchod s potravinami v nákupním středisku (některé jsou překvapivě dobré, ale budou o něco dražší) nebo si vezměte báječné občerstvení z místního trhu (obvykle se prodává čerstvé ovoce a zelenina ale mají tam i pouliční jídlo). Absolutně byste neměli vynechat pouliční trhy s jídlem, v Bangkoku a Chiang Mai je mají obzvlášť živé.

S batohem do Jihovýchodní Asie S batohem do Jihovýchodní Asie

Bezpečnost

Thajsko je relativně bezpečná země. Politická situace v Thajsku je velmi složitá, a dokonce i imigranti žijící v zemi roky sotva chápou nuance, které každých několik let mění a mění politické klima. Pro turisty je nejlepší vyhýbat se politickým diskusím. Dávejte si pozor na nabízení názorů na jakékoli protesty, na monarchii, na vládu nebo na politické strany. Tresty jsou zde vysoké, a to neříkám jen tak – hrozí vám vězení za komentáře i na sociálních sítích nebo účastnění se protestní akce, které jsou ve vaší domovské zemi v pořádku (rozdávání politických letáků, mluvení proti vládě atd.) Které jsou zde vnímány jako pobuřování.

A vždy požívejte helmu při jízdě na motorce – dopravní nehody jsou běžné a velmi nebezpečné.

 

Zodpovědné cestování

Cestovatelé, kteří navštíví Thajsko, mohou jednoduše navštívit různé výlety, které ale mají i zápornou stránku – masová turistika v průběhu času přináší velkou zátěž na životní prostředí. Dalším problémem jsou divoká zvířata – interakce mezi člověkem a zvířetem patří mezi největší etické nešvary. Cestovatelé by se měli vyvarovat mnoha místům kde chovají zvěř v zajetí, které jsou po celé zemi turistům k dispozici. Místo např. Jízd na slonech se raději rozhodněte podporovat třeba sloní útulky a vyhněte se například i focení s omámenými tigry. Přehodnoťte turistiku v njexponovanějších oblastech a navštivte místo toho třeba odlehlý kmen Karenů na sever od Chiang Mai. I navenek neškodné aktivity, jako Full Moon Parties si vybírají svojí daň. A všimněte si toho, že zatímco někteří bloggeři si myslí, že ping-pongové show a sexuální turistika vytvářejí dobré příběhy, obchodování se sexem a vykořisťování jsou v tomto regionu velkým problémem.

Daleko pozitivnější je přinést prostředky na živobytí obyčejným lidem. Utrácení peněz u provozovatelů cestovního ruchu, kteří nabízejí etické alternativy k těmto aktivitám, včetně fantastických sociálních podniků působících v regionu, jsou jistě přínosnější. Přečtěte si náš kompletní průvodce zodpovědným cestováním v Thajsku.

 

Doporučené četba

Prohlídky: Objevte Thajsko chycené mezi dvěma světy: tím, co vidí turisté, a národem, který čelí ekonomickým a společenským problémům.

Mai Pen Rai meas Never Mind: Klasická kniha, kterou si musíte přečíst, než půjdete, pokud najdete kopii.

Bangkok 8: Královský thajský detektivní román a Thajsko Důvěrné nabízejí fikci a literaturu faktu, aby se vydaly na zpustlou spodní stranu Bangkoku.

Lonely Planet Jihovýchodní Asie je samozřejmostí – i když doporučuji tohoto průvodce NatGeo Thajsko pro ty, kteří navštěvují pouze Thajsko, měli byste mít kopii tohoto regionálního průvodce pro jeho skvělé dopravní doporučení a další praktické rady.

S batohem do Jihovýchodní Asie S batohem do Jihovýchodní Asie

10 nezapomenutelných zážitků v Thajsku

 • Jíst pouliční jídlo. Jednou z nejlepších částí Thajska je vynikající pouliční jídlo tzv street food stalls. Jakmile poznáte nejbezpečnější způsoby, jak jíst pouliční jídlo, vyzkoušejte si ho. Můžete si také objednat prohlídku pouličního jídla a zorientovat se v kuchyni a vyzkoušet řadu místních jídel. Tato příručka nabízí skvělé jídlo v Bangkoku a tato sdílí vizuální průvodce toho, co můžete ochutnat. Pokud jste opravdu dobrodružní, zkuste durian – buď tohle ovoce budete milovat anebo nenávidět.
 • Objevování rušného Bangkoku. Je to velké město, ale cestování po něm je překvapivě snadné. Navštivte Grand Palace – jeden z nejhezčích paláců v Bangkoku s několika krásně zdobenými svatými budovami a chrámy. Wat Phra Kaew je nejposvátnější a je domovem Smaragdového Buddhy z 15. století. Wat Pho je nejlépe známý pro svou slavnou sochu ležícího sochu Buddhy. Víkendový trh Chatuchak je labyrint obchodů a plovoucí trh je fascinující. Pravděpodobně budete chtít týden zůstat jen v Bangkoku, abyste viděli vše, co nabízí.
 • Ponoření do historie na ruinách Ayutthaya. Nalezena ve 14. století, Ayutthaya byla druhým hlavním městem siamské říše. Toulejte se po ruinách tohoto starobylého města, které se nachází pár hodin od Bangkoku.
 • Putování v Sukhothai. První siamské hlavní město, ruiny Sukhothai, thajské památky UNESCO, jsou nádherné. Navštivte hlavní web nebo si najměte řidiče tuk tuk a navštivte také ruiny na venkově.
 • Kurz vaření. Severní Thajsko nabízí skutečně jedinečnou kuchyni a je to nejlepší region v zemi, kde můžete absolvovat kurz vaření. Mnoho tříd vás vezme na trhy, někteří dokonce na své farmy. Řada penzionů v Chiang Mai nabízí výuku. V Bangkoku absolvujte kurz vaření s Courageous Kitchen, sociálním podnikem, který pracuje s dětmi z ulice a uprchlíky.
 • Na kole kolem Chiang Mai. Přezdívaná růže severu. S více než 300 chrámy roztroušenými po městě, půjčte si kolo a zjistěte, kolik věcí můžete v Chiang Mai dělat, pak pochopíte, proč je považován za kulturní hlavní město země.
 • Podpora etické turistiky na slonech v Elephant Nature Park (Chiang Mai). Jízda na slonech by neměla být na vašem seznamu z několika důvodů. Existují ale nádherné alternativy, které vás stále dostanou do těsného kontaktu se slony. Vřele doporučuji buď celodenní výlet do ENP, nebo týdenní dobrovolnickou dovolenou.
 • Oslava Songkran a Loy Krathong (Chiang Mai). Chiang Mai je nejlepším místem k prožití obou těchto nádherných thajských svátků. Songkran je obrovský celostátní vodní boj na oslavu thajského nového roku, zatímco Loy Krathong je krásné uvolnění lucerny na počest sklizně a dešťů.
 • Zažijte venkovské Thajsko. Buď se připojte ke každoroční cestě za kávou z Akha Ama, nebo se vydejte do malých a fascinujících městeček na severu, třeba Mae Sot nebo Mae Salong. Nebo se vydejte do Isaanu – prostě se vydejte na venkov a ponořte se hluboce do thajské kultury.
 • Namáčení na slunci na Thajských ostrovech. Vydejte se na jih do tyrkysových vod orámovaných malebnými korálovímy útesy a plážemi s bílým pískem. Použijte TravelFish k vytřídění té nejlepší pláže tak, aby odpovídala vašim cílům (lehátka, potápění, cvičení jógy, šnorchlování nebo plážové bungalovy).

 

Batůžkaření v Laosu

Laos po byl po čtyři sta let jedním z největších království v jihovýchodní Asii, znám jako Lan Xang Hom Khao (Království milionu slonů pod bílými slunečníky) a křižovatka pro pozemní obchod. Po záchvatu nepokojů bylo království Lan Xang rozděleno na tři království: Luang Prabang, Vientiane a Champasak. Teprve na konci 19. století, kdy byla pod francouzskou vládou, se království znovu spojila a vytvořila zemi, kterou nyní známe jako Laos.

Laos, domov nejstarší objevené lidské lebky (staré asi 46 000 let), má kamenné artefakty, které sahají až do doby ledové. Samozřejmě existují artefakty z jiných epoch, které jsou stejně fascinující, včetně tajemné planiny Jars, megalitického archeologického naleziště, které se datuje do doby železné a je přehlíženo mnoha turisty, ale rozhodně nabízí hodně výletu pro všechny milovníky historie.

Vnitrozemský stát Laos sousedí s Čínou, Vietnamem, Kambodžou, Thajskem a Myanmarem. V Laosu najdete džungle a drsné hory, pláně a deltu Mekongu. Prozkoumejte starobylé chrámy, plavte se po řece ve Vang Vieng, obdivujte francouzskou koloniální architekturu. A víc než cokoli jiného, ​​jen relaxujte, protože Laos je nejuvolněnější a nejmírumilovnější zemi v regionu. Moje první cesta tam byla v roce 2009 byla pro mne překvapením a nemohu dostatečně doporučit, aby se cestovatelé ponořili hluboko do kultury, sledovali západy slunce nad Mekongem nebo si jen tak užívali.

 

Vaše cesta přes Laos

Laos je často navštěvováno jako vsuvka mezi jinými zeměmi, takže vaše trasa bude zcela záviset na vašem vstupním bodě. Pokud to zobecníme, do Laosu se můžete těmito způsoby:

 

 • Vstupte z Thajska na dalekém severu, přes hraniční přechod Chiang Khong/Huay Xai a buď se vydejte autobusem na sever do kopců a trekové oblasti Luang Namtha, nebo se vydejte dvoudenní pomalou lodí do Luang Prabang. S autobusem z Luang Prabang do Vang Vieng a dále do Vientiane – pak můžete buď odjet zpět do Thajska, nebo se vydat na jih na 4000 ostrovů, abyste viděli ohrožené delfíny Irrawaddy a snadno opustili Laos do Kambodže nebo jižního Thajska.
 • Vstupte z Thajska přes Most přátelství Thajsko – Laos a ocitněte se ve Vientiane. Odtamtud budete pravděpodobně mít v plánu severní Laos. Je snadné jet autobusem do Vang Vieng a dále do Luang Prabang. Odtud máte možnosti: dvoudenní plavba lodí po Mekongu, osmihodinová cesta autobusem na trek z Luang Namtha, dobrodružství s jízdou autobusem za poznáním Muang Ngoi a hezkého Nong Khiaw, nebo klikatá cesta autobusem do Phonsavanu na Plain of Jars (kde můžete snadno opustit Laos do Vietnamu).
 • Vstup autobusem z jihu přes Kambodžu nebo Thajsko (oba mají hraniční přechody). Navštivte Champasak Cultural Landscape, Laos UNESCO, prozkoumejte 4000 ostrovů a pozdravte ohrožené delfíny Irrawaddy a poté se připravte na dlouhé dny cestování, když se budete přesouvat na sever. Můžete se snadno dostat do Vientiane za pár dní autobusem a pak se řídit výše uvedenými doporučeními.
 • Vstupte z východu autobusem po docela drsné (ale hezké) severní pozemní trase, kde pravděpodobně opouštíte Hanoj ​​nebo Ninh Bình ve Vietnamu a míříte do Sam Neua v Laosu, nebo opouštíte Hue Vietnam a směřujete do Phonsavanu. Z jednoho z těchto míst je snadné se dostat do Luang Prabang a užít si výše uvedená doporučení.
 • Lety téměř odkudkoli v regionu do/z Vientiane nebo Luang Prabang – lety nebudou létat každý den mezi každým blízkým hlavním městem, ale létají do/z Vietnamu (Hanoj ​​a Saigon/HCMC), Kambodži (Siem Reap a Phnom Penh), Thajsko (Bangkok a Chiang Mai). Letenky do Laosu a ven z něj mohou být dražší než ostatní v regionu, takže pokud se hodláte vyhnout dlouhým jízdám, pošítejte s tím, že to bude něco stát.

S batohem do Jihovýchodní Asie S batohem do Jihovýchodní Asie

Doprava a cestování

Doprava v Laosu není zdaleka tak rozsáhlá a pohodlná jako v zemích jako Thajsko nebo Vietnam. Silnice se liší kvalitou, vzdálenosti jsou delší, než by se mohlo zdát, a cestování je často pomalé. Cestování autobusem je nejběžnějším způsobem. Jízda po zemi a stálý proud autobusů jezdí po trase 13, která vede z Luang Prabang na kambodžskou hranici přes Vientiane a Pakse. Mnoho cestovatelů se také vydává na dvoudenní plavbu lodí po řece od severních thajských hranic do Luang Prabang-je to tak běžné, že to někteří považují za obřad plutí v Laosu.

Ať už zvolíte jakýkoli způsob dopravy, ať už autobusem nebo lodí, nechte si dostatek času na příjezd do cíle. Přestože existují jízdní řády, autobusy a lodě obvykle odjíždějí, kdykoli to řidič uzná za vhodné. Mějte vždy něco, co si můžete přečíst nebo se zabavit, vemte si sebou občerstvení, balíček karet, pamatujte na trpělivost a užijte si cestu.

 

Laoské jídlo

Laoským národním jídlem je larb (také známý jako laap), což je marinované maso nebo ryby připravované s bylinkami a zeleninou a může být docela pikantní. Některá jídla budou mít podobný profil jako v Thajsku, například pikantní zelený papájový salát (známý jako tam mak hoong) a kai yang (grilované kuře). Většina jídel bude obsahovat prvky galangalu, citronové trávy a padaeku (rybí omáčka) a podává se s lepkavou rýží, která se konzumuje ručně.

Podobně jako v jiných zemích jihovýchodní Asie má Laos silnou kulturu pouličního jídla. Khao jee je populární a velmi podobné banh mi ve Vietnamu-je to bagetový sendvič připravený z čerstvého bílého chleba ve francouzském stylu, čerstvé zeleniny a nějakého masa. Khao piak sen je také docela chutný – je to polévka podobná vietnamskému pho.

Standardy hygieny potravin v Laosu nejsou na stejné úrovni jako sousední Thajsko, takže konzumace čerstvé zeleniny (jako v sendvičích) s sebou nese riziko nemocí přenášených vodou. Sledujte, jak místní připravují jídlo, a dodržujte první pravidlo pouličního jídla: jezte tam, kde jedí místní.

 

Bezpečnost

Laos je z hlediska fyzického násilí relativně bezpečnou zemí. V minulosti však došlo k problémům na trase 13 mezi Luang Prabang a Vang Vieng v důsledku povstání mezi Hmongy. Před cestou tam je vždy dobré se ujistit, že se v této oblasti nic neděje. Krádeže a podvody jsou také trochu problémem, zejména v turistických oblastech. Vždy buďte opatrní: nikdy nedržte drahý telefon nebo fotoaparát daleko od těla a noste brašnu přes tělo, abyste se zabránili scénářům jako vytržení a ukradení cenností. Vyhněte se chůzi domů pozdě v noci a v opilosti, udržujte dobré povědomí o situaci, kdykoli je vaše peněženka venku a něco kupujete.

Pokud jezdíte po zemi nezávisle na motocyklu, velmi dobře si uvědomte, že Laos je nejvíce bombardovanou zemí na světě, na jednoho obyvatele (zde je důvod). Nevyjíždějte bez místních průvodců na kole nebo se nevydávejte sami mimo vyšlapané cesty.

 

Zodpovědné cestování

Stejně jako ostatní země v jihovýchodní Asii má Laos určité etické problémy, kterým čelí zodpovědní cestovatelé. Doporučuji vám úplně přeskočit sloní zážitky v Laosu (místo toho si to nechte pro Thajsko, kde jsou skvělé možnosti). Laos také patří mezi konzervativnější země v regionu, takže ženy by měly nosit topy, které zakrývají ramena a spodní část kolen. A chudoba je zde velmi skutečná – každý dolar, který utratíte na místě, může místním pomoci v dostupnosti k jinde běžným věcem, jako je lékařské ošetření. A konečně, Laoští lidé jsou tiší a mají sociální pravidla o nadměrném veřejném ruchu – smlouvejte s respektem.

Mezi pozitivní akce, které můžete podniknout, patří utrácení peněz s místními provozovateli cestovního ruchu, včetně fantastických sociálních podniků aktivních v Laosu.

 

Doporučená četba

Ant Egg Soup: The Adventures Of A Food Tourist In Laos: Zábavné čtení o ženě, která v každém vzdáleném koutě Laosu sleduje tradiční recepty.

Another Quiet American: Stories of Life in Laos: Informativní a fascinující osobní popis současného Laosu.

The River’s Tale: A Year on the Mekong: Solidně napsaný cestopis osvětlující význam Mekongu pro obyvatele jihovýchodní Asie.

Lonely Planet: Pravděpodobně necestujete pouze po Laosu, takže pokud jste na severu, tento průvodce je dobrý, protože nabízí Vietnam, Kambodžu, Laos a severní Thajsko.

 

8 nezapomenutelných zážitků v Laosu

 • Koupání ve vodopádech Kuang Si (Luang Prabang). Park s nádhernými vodopády a tyrkysovými tůněmi ke koupání. Můžete si najmout tuk tuk, který vás tam odveze za zhruba 180 000–200 000 kip, takže si najděte nějaké podobně smýšlející baťůžkáře a bavte se. Vstupné do parku je 20 000 kip.
 • Jíst všechny věci. Laos má kulinářskou historii jedinečnou pro tuto zemi a liší se od sousedního Vietnamu nebo Thajska. Přestože jsou hygienické podmínky méně bezpečné, celkově můžete stále bezpečně sníst spoustu úžasných pokrmů. Tento průvodce po jídle v Laosu vám pomůže začít a Mark zde pokrývá ještě důležitější jídla.
 • Hledání dobrodružných aktivit ve Vang Vieng. Téměř každý batůžkář, který cestuje do Laosu, je na cestě do Vang Vieng, aby sjel po řece Nam Song. V blízkosti se můžete také věnovat horolezectví, jíst palačinky na morušové farmě a obecně si tu oblast užít. Tubing je pro turisty s batohem atraktivní, zábavný způsob, jak strávit den, zvláště teď, když už tam není tak velká párty scéna, jako bývala.
 • Spát na stromě a poslouchat Gibbony v lesích Bokeo. Gibbon Experience je drahý, ale stojí za to – udělal jsem Classic Gibbon Experience, budu si to pamatovat navždy. Projekt provedl fenomenální konzervační práce v národním parku Nam Kan a je dobrou volbou pro zodpovědné turisty, milovníky přírody i milovníky dobrodružství.
 • Návštěva Si Phan Don a pláně džbánů. Si Phan Don, nádherné souostroví v deltě Mekongu, musíte vidět. Snadno jedno z nejlepších míst v jižním Laosu. A poblíž Phonsavanu si budete muset najmout tuk-tuk, abyste viděli Pláň džbánů, ale stojí to za výlet. Džbány pocházejí z doby železné a jsou roztroušeny po horských údolích plošiny Xiangkhoang.
 • Relaxace v Luang Prabang. Luang Prabang, snadno nejhezčí město v jihovýchodní Asii, je na seznamu světového dědictví UNESCO a má kouzlo a krásu, kterou si nemůžete přestat užívat. Je to také krásné místo, kde se zastavit, absolvovat kurz vaření, popíjet pivo u Mekongu a užívat si životní styl Laosu.
 • Nakupování na místních trzích. Batůžkaření v Laosu je víc než jen velké památky, je to o ponoření se do fascinujícího tempa života země. Nakupujte na místních trzích s potravinami, vyjednávejte na nočních trzích a najděte důvody, proč mluvit s místními!
 • Plavba lodí po Mekongu. Řeky jsou nezbytnou součástí života v Laosu. Ujistěte se, že si na své cestě alespoň jednou užijete kousek Loasu viděný z říční lodi. Pokud nejste na dvoudenní lodi mezi Thajskem a Luang Prabang, zvažte něco jako celodenní výlet do jeskyní Pak Ou.

S batohem do Jihovýchodní Asie S batohem do Jihovýchodní Asie

S batohem do Kambodži

Kambodža, malá země s násilnou minulostí, je známá především díky ruinám Khmerské říše v Angkor Wat. Když říše padla, byla v Phnompenhu založena nová a zrodila se moderní Kambodža. Podobně jako ve Vietnamu a Laosu zažila Kambodža od poloviny 19. století období francouzské nadvlády, které trvalo přibližně 90 let, s krátkou přestávkou během 2. světové války, kdy Kambodžu okupovali Japonci.

Skutečně ohavné aspekty kambodžské historie se odehrály v letech 1975–1979, kdy Pol Pot a Rudí Khmerové provedli a začal teror nebývalého rozsahu. Pol Potova vláda byla brutálnš násilná a mnoho Kambodžanů se pokusilo uprchnout ze země, jak jen mohli. Za Pol Potova režimu bylo bohužel masově zavražděno více než milion Kambodžanů. V roce 1979 Vietnamci napadli Kambodžu a vyhnali Pol Pota. V roce 1997 se Hun Sen zmocnil vlády převratem a je u moci dodnes.

Udělejte si čas na návštěvu ruin Khmerské říše v Angkor Wat. Přestože jsou dnes velice hojně navštěvovány, stojí za to. Toulejte se po chaotickém Phnompenhu. Prozkoumejte vražedná pole a muzea. Je to rozmanitá země, odlišná od ostatních v této oblasti, ať už v dobrém, nebo ve zlém – je zde mnoho chudoby a dobrovolnictví, které bylo špatně provedeno, což v některých oblastech způsobilo zmatek, ale kambodžští lidé jsou hrdí, přátelští a mají co nabídnout batůžkářům, kteří hledají homestay a nezapomenutelné příležitosti kulturního turismu.

 

Kambodžské jídlo

Jedním z nejznámějších kambodžských jídel mezi cestovateli je Amok trey, rybí filé pokryté kroeungem (šalotka, citronová tráva, česnek a kefír), pražené arašídy, kokosové mléko a vejce a vše zabalené v banánovém listu. Výsledkem je poněkud sladké jídlo, které chutná stejně dobře jako jeho thajské a laoské protějšky. Kambodžské jídlo obecně obsahuje bylinky, listy, nakládanou zeleninu, omáčky a jedlé květiny. Mnoho jídel má také čínské vlivy. Pouliční jídlo je docela populární a levné – smažené rýžové koláče s pažitkou a vejcem jsou výbornou snídaní.

Pro vegetariány je spousta čerstvých produktů a cestovní ruch je dobře zavedený, takže najdete jídlo všude. Ze speciálních pouličních stánků můžete jíst jen málo tradičních jídel, ale v případě pochybností jsem si mohl objednat také smaženou rýži, talíř ovoce a míchanou zeleninu.

 

Bezpečnost

Podobně jako v Thajsku je zločin špatně mluvit o vládě a pokud vás chytí, můžete být odsouzeni na dlouhou dobu do vězení. Nejlepší je nechat si kritiku pro sebe. Zatímco války skončily, v polích kolem Kambodže stále leží mnoho nášlapných min. Když jste v Kambodži mimo vyšlapanou cestu, buďte při procházce vždy opatrní a dávejte pozor na značky varující před možnými minovými poli.

Kromě těchto problémů je jediným problémem drobná krádež. Násilné zločiny proti turistům jsou vzácné, ale můžete se spolehnout na pouliční krádeže, ať už se potulujete kdekoli, zejména během cestování (autobusová nádraží, autobusy atd.) Nebo v srdci oblasti pro batůžkáře v Siem Reap.

 

Zodpovědné cestování

Největší překážkou pro Kambodžu mafiánské gangy žebrajících dětí – falešné sirotčince využívající děti k získávání peněz od turistů. Úplně se vyhněte dobrovolnictví v sirotčinci. Existují další možnosti, ale ještě lepší je použít své dolary jako podporu běžných lidí v této zemi, dosud postižené chudobou.

Kambodža má ve venkovských oblastech země řadu komunitních organizací cestovního ruchu (CBO). Pokud plánujete opustit hlavní turistickou stezku, tyto organizace nabízejí nádherné ubytování v soukromí a výlety, které vám poskytnou pohled na Kambodžu z dávných dob.

Mezi nejlepší akce, které můžete podniknout, patří utrácení peněz s místními provozovateli cestovního ruchu, včetně některých fantastických sociálních podniků působících v Kambodži.

 

Doporučená četba

Nejprve zabili mého otce: Existuje důvod, proč je to nejvíce doporučovaná kniha pro tento region - je to jediný nejlepší způsob, jak začít rozumět tomu, co Rudí Khmerové udělali Kambodži.

When Broken Glass FloatsDalší strhující pohled dítěte na hrůzu způsobenou Rudými Khmery.

Cesta ztracené nevinnosti: Pravdivý příběh kambodžské hrdinky: Jihovýchod má velký problém s obchodováním se sexem a toto je krásný příběh ženy, která si tím prošla cestu.

Průvodce Lonely Planet: rozhodněte se pro ten, který se zaměřuje na jihovýchodní Asii.

S batohem do Jihovýchodní Asie S batohem do Jihovýchodní Asie

6 nezapomenutelných zážitků v Kambodži

 • Na kole kolem Angkor Wat. Možná hlavní důvod, proč lidé navštěvují Kambodžu. Ruiny Khmerské říše jsou ohromující, ale mohou být přeplněné. Zůstaňte pár dní a navštivte více než hlavní chrámy.
 • Návštěva kambodžského minového muzea. Nášlapné miny pohřbené Rudými Khmery způsobují zmatek od 70. let minulého století a toto muzeum je jedním ze způsobů, jak se dozvědět o ničivých dopadech na kambodžský lid.
 • Prohlídka vražedných polí a věznice Tuol Sleng: Nachází se 15 km od Phnompenhu, vražedná pole jsou temnou připomínkou masových vražd spáchaných Rudými Khmery. Spolu s návštěvou Tuol Sleng nabízejí klíčový pohled na historii kambodžského lidu a na to, kdo jsou dnes.
 • Jízda na kajaku v Kampotu. Protože Sihanoukville již není rájem, jaký kdysi byl, místo toho se ponořte do pomalého života v Kampotu. Město má uvolněné kambodžské kouzlo a řeka nabízí řadu aktivit. Když je Kep na cestě, není důvod, proč byste zde nemohli strávit příjemný týden.
 • Putování královským palácem. Královský palác v Phnompenhu byl příkladem khmerské architektury a byl postaven v polovině 19. století.
 • Pomalé cestování Bataambangem. Spíše než odškrtávat položky seznamu úkolů, zpomalte a poyorujte své okouzlující okolí. K dispozici je hodnocená cirkusová show od Phare Ponleu Selpak, starého bambusového vlaku a bezpočtu venkovských silnic na kole.

S batohem do Jihovýchodní Asie S batohem do Jihovýchodní Asie

S batohem do Vietnamu

Vietnam je velmi rozmanitý, jeden region vyvažuje ten druhý. Frenetický chaos v Saigonu je jen co by kamenem dohodil od ospalých koloniálních měst v deltě Mekongu. Okouzlující historické starobylé město Hoi An je pouhých 40 minut od rychle rostoucího a cizincům přátelského Danangu. Každá vrstva dlouhé a složité historie země je v moderním Vietnamu stále viditelná. Od hmatatelných důkazů francouzské koloniální nadvlády po následky války, která probíhala mezi severní a jižní částí země do roku 1975. Gastronomie, hluboce ovlivněné mezinárodními chutěmi a kulturami – tato země má co nabídnout od severu k jihu.

Vláda Číňanů v roce 111 př. N. L. Nam Viet (to, co dnes známe jako Vietnam) byla součástí dynastie Han, než v 15. století znovu získal plnou kontrolu nad svou zemí. V roce 1884 získala Francie plnou koloniální kontrolu nad Vietnamem. Francouzi přinesli vzdělávací systém západního stylu, evropskou architekturu a jídlo a také zavedli politické a kulturní změny. Tato francouzská historie je důležitá, protože je živou, dýchající součástí moderního Vietnamu.

Přečtěte si o válce ve Vietnamu, zvláště pokud jste nadšenec do této problematiky. Je nemožné cestovat po zemi, aniž bychom cítili, viděli a slyšeli příběhy o dopadech války. Viet Minh zaútočil na francouzské síly v roce 1946, což nakonec vedlo k rozhodnutí rozdělit Vietnam na polovinu: sever a jih. Do roku 1967 USA vyslaly do Vietnamu zhruba 500 000 vojáků. Mnoho tisíc lidí bylo zabito, než pařížské mírové rozhovory zprostředkovaly dohodu o příměří v roce 1973. V té době už bojové akce navždy změnily zemi, následky Agent Orange a dalších chemických zbraní působí i dnes. Severní Vietnam ovšem mírové dohody nerespektoval a v roce 1975 došlo, bez podpory spojenců vedených USA, k pádu režimu Vietnamské republiky (tzv. Jižní Vietnam) a sjednocení země. Nedávná historie Vietnamu je velmi složitá, což se po roce 1975 odrazilo i v masové emigraci skoro 4 milionů lidí a není to moc vhodný námět k hovoru s místními, nikdy nevíte, na které straně dotyčný stál.

Vietnam také hrál klíčovou roli při ukončení Rudých Khmerů v Kambodži na konci 70. let a od té doby (nebo skutečně od 90. let) se Vietnam rozrostl a vláda se stabilizovala – cestovní ruch je významnou součástí ekonomiky země. Země nabízí řadu neuvěřitelných kulturních a přírodních zážitků, které jsou pro každého, kdo region navštíví, skutečně nezapomenutelné. Historie a tradice naplňují všechny aspekty života – od jídla po náboženství, kulturu a běžný život lidí. Mohu doporučit si na Vietnam vyčlenit delší čas, vzhledem k rozloze země a časově náročným přejezdům. S nadsázkou je tam ovšem nebezpečí, že si zemi zamilujete a možná budete chtít zůstat navždy.

 

Vietnamské jídlo

Vietnamská kuchyně patří k nejlepším v jihovýchodní Asii. K dispozici je živá scéna pouličního jídla se spoustou míst, kde můžete vytáhnout malou plastovou židli a vychutnat si chutné jídlo. Pho (vyslovováno Fo) je národní jídlo a něco, co by měl každý vyzkoušet. Existuje řada druhů, včetně vegetariánských. Dalším oblíbeným pouličním jídlem jsou sendviče banh mi, které se podávají v teplých francouzských bagetách. Udělejte si však laskavost a při kulinářských toulkách jděte daleko za hranice pho a banh mì. Vzhlášená je kuchyně v Hue, vycházející z tradic kuchyně na dvoře posledního císaře, např. vynikající polévka Bun Bo Hue. Tento příspěvek sdílí nejběžnější z pouličního jídla, která najdete, a tato kniha zachycuje krásnou cestu za jídlem v Hanoji.

Pokud jste vegetarián, nebudete mít problém, většina Vietnamců jsou buddhisté a minimálně v období svátků se stravují vegetariánsky. Problém, může nastat u nejlevnějšího pouličního jídla, tam může být výběr pro strávníky bezmasých pokrmů omezený (i do něčeho tak jednoduchého, jako je vaječný banh mí, může být přidána paštika). Chrámy však často podávají vegetariánská jídla a v klíčových turistických městech je mnoho dobrých restaurací.

 

Bezpečnost

Vietnam je z hlediska fyzické bezpečnosti bezpečný, ale pouliční krádeže i vloupání jsou, hlavně ve městech, problém a většina podvodů se točí kolem peněz. Nikdy nechoďte po ulicích s kamerami a taškami přehozenými jen tak přes rameno, protože projíždějící motorka by mohla jet rychle a vytrhnout a zcizit vám vše cenné. Nejlepší jsou cross-body tašky. Ze stejného důvodu nechoďte s mobilním telefonem jen tak v ruce a nestudujte na něm mapu otočeni směrem do silnice.

Zejména v turistických oblastech si vždy přepočítejte vrácenou částku peněz, které vypadají hodně podobně. Potvrďte si cenu jízdného taxíkem před jízdou (nebo použijte Grab). Travelfish má skvělé informace o možných podvodech v místech jako Hanoj, Hoi An a Saigon.

Mnoho cestovatelů si kupuje motorky na přejezd Vietnamem. Zde je potřeba říci, že Vietnam a JV Asie obecně, rozhodně nejsou vhodná místa pro učení jízdy na motorce nebo skútru. Co vypadá jednoduše se vzápětí zkomplikuje, neboť provoz je velmi chaotický, dalo by se říci s minimem dodržovaných dopravních pravidel. Určitě nedoporučuji začátečníkům. Pokud si koupíte nebo půjčíte motorku, ujistěte se, že je kryta vaším cestovním pojištěním (nápověda: to je pouze tehdy, pokud jste právoplatným řidičem ve své domovské zemi, lokální výjimky jako české „skútr k autu“ mimo EU neplatí).

S batohem do Jihovýchodní Asie S batohem do Jihovýchodní Asie

Zodpovědné cestování

Nezodpovědná turistika v divoké přírodě a obchodování se sexem jsou dva z největších problémů, kterým Vietnam čelí. Stejně jako nedaleké Thajsko je odvětví sexuální turistiky větší, než by bylo záhodno a je podpořeno očekáváním cestovatelů. Problémem může být i sám turismus, zejména v odlehlých oblastech u minorit (horské kmeny), i když není tak výrazný jako problémy se skupinou kmenů Karen v Thajsku, mějte na paměti, že během výletů do těchto oblastí je potřeba dodržovat určité normy chování a přistupovat k místním s respektem a úctou, ne jako na nějakém lidském safari. Před fotografováním kdekoli v zemi vždy požádejte o svolení. Mnoho lidí třeba odmítne, a to by měl být pro vás první náznak, že je lepší se ptát než automaticky předpokládat.

Pro turistiku za divokou zvěří naplánujte etické interakce se slony v Thajsku a vyhněte se jízdě na pštrosích v Dalatu – aktivita, která si bohužel získává na popularitě. Také se vyhněte černému trhu s ohroženými zvířaty, je to bohužel velmi reálné a velmi snadno k nalezení a pouze snížení poptávky skutečně zabrání ničivému účinku obchodované slonoviny, pangolinu, želvích skořápek a dalších.

Mezi pozitivnější akce, které můžete podniknout, patří utrácení peněz s místními provozovateli cestovního ruchu, včetně fantastických sociálních podniků působících po celém Vietnamu. Přečtěte si můj Malý průvodce na cestu do Vietnamu, abyste našli ty nejlepší zážitky v zemi.

 

Doporučená četba

The Sorrow of War: A Novel of North Vietnam: Je důležité, abyste válce porozuměli, zvláště pokud jste Američanem ve Vietnamu. Toto děsivé líčení války a následků je psáno z pohledu Severo vietnamského vojáka.

Catfish and Mandala: Vietnamec-Američan se vrací do Vietnamu, který opustil jako malé dítě-jeho jízda na kole po celé zemi je nádherná.

Eat Vietnam: Jídlo je obrovskou součástí opravdového zážitku z Vietnamu – udělejte si laskavost a přečtěte si tuto knihu, abyste odhalili možnosti.

Lonely Planet Vietnam: Určitě byste mohli použít regionálního průvodce, ale pokud trávíte měsíce ve Vietnamu (jako já), LP se hodí.

 

8 nezapomenutelných zážitků ve Vietnamu

 • Jíst na ulici: I jako dlouholetý milovník knedlíků jsem po celé zemi našel jídlo hodné wow. Příchutě jsou jedinečné, a velice si užívám místní kávu (Vietnam je druhý největší pěstitel kávy na světě), na kterou vaše chuťové buňky jen tak brzy nezapomenou.
 • Plovoucí trhy v Can Tho (Mekong Delta). Tyto trhy předvádějí slábnoucí způsob života, protože mosty pokrývají více řek a trhy tak ztrácejí pomale smysl. Navštivte ranní trhy Cai Rang a Phong Dien. Prohlídky odjíždějí z Can Tho kolem 5:30 ráno.
 • Potěšení v kouzelném starém městě Hoi An. Kupte si vstupenku, která zahrnuje vstupenky na pět z 22 míst světového dědictví UNESCO. Doporučuji: domy Tan Ky, Duc An a Quan Thang. Navštivte také Muzeum obchodní keramiky a Phuoc Kien Assembly Hall – nejpůsobivější z těch v Hoi An. A udělejte si chvíli, zastavte se v čajovně Reaching Out – nezapomenete na to.
 • Prohlídka Hanoje s dětmi po Starém Městě. Vydejte se zdarma na personalizované prohlídky města pořádané studenty, kteří si chtějí procvičit angličtinu a poznat jiné kultury. Můžete požádat svého průvodce, aby vám ukázal jakýkoli aspekt města – jídlo, architekturu, historii, trhy – a zaplatíte jim vstupné na stránky a jakoukoli dopravu, ale nic jiného. Hanoj ​​si zaslouží alespoň pár dní, abyste viděli vše, co nabízí.
 • Pobyt na ostrově Cat Ba (oblast Ha Long Bay). Využijte kyvadlovou dopravu na ostrov Cat Ba (cestou Haiphong), poté trajektem na ostrov. Pokoje jsou velmi cenově dostupné, hotelové pokoje začínají na 10 USD za noc. Pak zorganizujte buď jednodenní výlet, nebo vícedenní zážitek po zálivu Ha Long, oblasti chráněnou UNESCO. Bai Tu Long Bay jsou mnohem lepší než turistické lodě, které vám prodá každý touroperátor a jejich zástupce.
 • Užasněte nad vodopádem Thac Bac (Silver) v Sapa. Stříbrný vodopád, nádherný vodopád asi 12 km od Sapa, vypadá z dálky jako drak. Nejlepší způsob, jak se tam dostat je na motorce nebo si najmout taxi, a mělo by být samozřejmostí, že budete v regionu také chodit na treky.
 • Slunce mezi tyrkysovými vodami na Phu Quoc. Nedotčené bílé písky čekají na pláži Sao beach, Phu Quoc má prostě jedny z nejlepších pláží mimo Thajska – pokud se nemůžete dostat na thajské ostrovy, je to nezapomenutelná příležitost.
 • Objevování trhů a chrámů v čínské čtvrti Saigonu, Cholon. Pro dobrodružství použijte tuto příručku pro začátek na trhu Binh Tay (nejvzdálenější bod východně od D1 na mapě) a vrátit se směrem k okrsku 1, klikatě se procházejícím městem, abyste viděli budovy, pagody a kostely.

 

S batohem do Jihovýchodní Asie S batohem do Jihovýchodní Asie

 

Konečné rady a tipy pro batůžkáře v jihovýchodní Asii

 • Rozhodněte se pro batoh, ne pro kufr na kolečkách. Ačkoli jsem dříve s touto úžasnou taškou na kolečkách vyrazil do Vietnamu (a pokud ji potřebujete použít pro zdravotní účely, je to ta nejlepší na trhu), použil jsem ale také tento 60L batoh pro většinu svých cest a je mnohem jednodušší, jak se sním pohybovat na rozbitých chodnících, na prašných cestách.
 • Sbalte se moudře a přemýšlejte jak na vrstvy. Jihovýchodní Asie je obrovský region s různou topografií. Můžete si týden odpočinout na plážích a následně procházet vysokohorskými horami. Balení do různorodého podnebí je ošidné, zvláště když potřebujete zabalit skromné ​​oblečení do horkého počasí a do konzervativních oblastí. 
 • Sbalte si jen tolik praktických věcí, se kterými nebudete na cestě ve stresu. Stránka Moje zdroje pro cestování po světě (připravuji) pokrývá každou praktickou věc, kterou byste při dlouhodobém cestování měli mít, od poštovních služeb po nejlepší vyhledávače letenek, jak vybírám ubytování a mnoho dalšího (obsahuje více než 20 000 slov s tipy a radami z mého více než desetiletého cestování.
 • Najděte si své oblíbené místo a zůstaňte týdny, ne dny. Vietnam a Thajsko jsou dvě místa, která nejvíce pohybují digitální nomádi, ale je opravdu mnoho měst jihovýchodní Asie, které se vybízejí, abyste zpomalili, pronajali si byt na pár měsíců a skutečně odhalili nuance tohoto města a kultury.

Naplánujte si nějaká specifika. Podívejte se na cestovní doporučení, kde se ubytovat, co dělat a jak, a praktické rady pro každou z těchto destinací v mojich úplných průvodcích.

 

Pokud se vám web líbí a jste s informacemi spokojeni, můžete přispět malou částkou na jeho další údržbu, aktualizace, provoz a já si možná také koupím jednu kávu nebo pivo 😋

  

 


Vytisknout  

Dostávejte novinky emailem

We never spam. Read Privacy Policy